Mołdawski sąd zawiesił uprawnienia prezydenta Dodona

Trybunał Konstytucyjny Mołdawii we wtorek czasowo zawiesił uprawnienia prezydenta Igora Dodona. Część obowiązków prezydenta czasowo ma przejść na szefa parlamentu lub premiera.

Decyzja jest motywowana tym, że w ubiegłym tygodniu Dodon po raz drugi odrzucił propozycję wysuniętą przez premiera w sprawie kandydatur pięciu nowych ministrów i dwóch wicepremierów. Prezydent uzasadnił swoją decyzję "wątpliwą reputacją" niektórych kandydatów. Zgodnie z mołdawskim prawem prezydent ma prawo odrzucić kandydaturę tylko jeden raz. Trybunał postanowił, że w najbliższych dniach premier lub przewodniczący parlamentu desygnuje nowych członków rządu.

Prezydent Dodon napisał na Facebooku:

Trybunał po raz kolejny potwierdził swój wizerunek politycznie posłusznego instrumentu, a nie organu konstytucyjnego. Jest to haniebny i żałosny upadek dla kraju, który uważa się za demokratyczny.

Uprawnienia prezydenta Dodona były ograniczone w podobnych okolicznościach w październiku, kiedy trybunał zdecydował, że przewodniczący parlamentu Andrian Candu może desygnować nowego ministra obrony. Wcześniej Dodon dwukrotnie nie przyjął kandydatury nowego ministra.

Mołdawia podzielona jest na zwolenników zbliżenia do UE i powrotu do rosyjskiej strefy wpływów. W położonym między Ukrainą a Rumunią kraju od ponad roku prezydentem jest prorosyjski Dodon, a wielu mieszkańców opowiada się za bliskimi relacjami z Moskwą. Dodon musi dzielić się władzą z proeuropejskim rządem, z którym różni się wizją dalszego rozwoju kraju.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Robercik

język

1. Z UE się "zbliżamy", ale nie z Rosją. W przypadku Rosji wpadamy w jej "strefę wpływów".
2. Antyeuropejska UE (choćby przez programową islamizację i negroidyzację) zrosła się z przymiotnikiem "europejski". Zwolennika UE w ten sposob utożsamia się ze zwolennikiem Europy.

oto chłop jag

Mołdawskie lemingi

ruszyli w szaleńczym biegu w stronę klifu i nikt już ich nie zatrzyma - tołażysze.
Wniosek?
Na kamienistym dnie klifu - czeka na nich sam Belzebub - tołażysze.

oto Qba

Biorąc pod uwagę realia

Biorąc pod uwagę realia Mołdawskie, parafrazując Rzymian: Plahotniuc locuta, causa finita?
Widać łaska oligarchy już się skończyła.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.