Francja chce pogłębić związki handlowe z Rosją i Chinami.

Po głosowaniu Brexit i objęciu prezydentury przez Trumpa Francja chce zbudować "szkielet" handlu, który biegnie z Europy do Pekinu przez Moskwę.
bn-wu413_3l1xy_or_20171229164017.jpg

Minister gospodarki i finansów, Bruno Le Maire, powiedział w wywiadzie, że Francja oczekuje od Chin i Rosji działania przeciwważącego dla coraz bardziej niepewnych stosunków handlowych ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią.

Uwaga ta jest dowodem na to, że europejskie mocarstwa dokonują ponownej oceny powiązań, które wspierały ich gospodarki od zakończenia II wojny światowej. Nowe spojrzenie pojawiło się po referendum w Wielkiej Brytanii za opuszczeniem Unii Europejskiej i wyborze na prezydenta USA Donalda Trumpa oraz pojawieniu się jego agendy „America First”.

"Zmierzamy ze świata zdominowanego przez bardzo ekskluzywne stosunki transatlantyckie w kierunku przywrócenia równowagi", powiedział Le Maire dlaThe Wall Street Journal podczas dwudniowej podróży do Moskwy w grudniu. Francja chce zbudować "szkielet" handlu, który biegnie z Europy do Pekinu przez Moskwę, oznajmił Le Maire.

Minister finansów skrytykował także Waszyngton za utrzymanie groźby "sankcji eksterytorialnych", które pozwalają Waszyngtonowi karać zagraniczne firmy operacjami w USA za prowadzenie działalności gospodarczej w Rosji. Sankcje zostały zaproponowane przez Kongres i zostały zaaprobowane przez prezydenta Trumpa. Takie sankcje zmieniłyby USA w "faktycznego żandarma światowego handlu" - powiedział Le Maire
"Jest to sprzeczne z naszą wizją wielostronnej globalnej organizacji" -powiedział.

Odkąd jak pokonał skrajnie prawicową przywódczynię Frontu Narodowego Marine Le Pena w majowym wyborach, prezydent Macron coraz bardziej ustawił się jako kontrast dla prezydenta Trumpa na światowej scenie. Po chwilowych ciepłych słowach do prezydenta USA – kiedy był gościem honorowym podczas obchodów Dnia Bastylii w Paryżu – pojawiły się sporadyczne konflikty. Na szczycie grupy 20 liderów w lipcu, prezydent Macron powiedział, że Trump popełnił "głęboki błąd" w zrównaniu deficytów USA z nieuczciwym handlem.

Francuski przywódca również sprzeciwiał się decyzji Trumpa o wycofaniu się z porozumienia klimatycznego z 195 państw. Niedawno Macron zorganizował międzynarodowy szczyt, by poradzić sobie z ewentualnymi brakami w funduszach stworzonych przez wycofanie Trumpa. Momentami Macron żartował z hasła kampanii wyborczej Trumpa z 2016 r., mówiąc, że Francja ma misję "Zrobić planetę jeszcze raz".

W Moskwie Le Maire pracował nad rozbudzeniem więzi gospodarczych, które zostały napięte sankcjami nałożonymi przez UE na Rosję w następstwie aneksji Krymu w 2014 r.
Francja jest największym zagranicznym inwestorem w Rosji, a francuskie firmy są największym zagranicznym pracodawcą, z prawie 170 000 pracowników. Import Francji z Rosji skurczył się do 5,54 miliarda euro w 2016 r. Z 10,23 miliarda euro w 2014 r., Kiedy to wprowadzono sankcje.

. Le Maire przebywał w Moskwie na spotkaniu CEFIC - francusko-rosyjskiego międzyrządowego organu promującego stosunki gospodarcze. CEFIC został zawieszony w 2015 r. Po tym, jak Europa nałożyła sankcje na Rosję, ale przywrócono je Macronowi, gdy był ministrem gospodarki w 2016 r. Mimo, że sankcje były kontynuowane.

W czasie spotkania oba kraje zgodziły się na rozpoczęcie współpracy technicznej między ekspertami rządowymi i francuskimi firmami, w tym Electricité de France SA i Total SA w zakresie energii odnawialnej oraz w magazynowania energii. Le Maire zaprosił także Rosję do współpracy przy opracowywaniu wyrzutni wielokrotnego użytku dla satelitów, w celu nadrobienia zaległości z Elon Musk Space Exploration Technologies Corp.

Le Maire powiedział, że Francja i Rosja powinny działać w ramach sankcji mających na celu zwiększenie współpracy gospodarczej i być gotowe na dzień, w którym te sankcje zostaną zniesione. "Warunki nie są spełnione, abyśmy podnosili lub łagodzili sankcje, ale mam nadzieję - mam nadzieję - że to się rozwinie" - powiedział pan Le Maire.

France Looks to Deepen Trade Ties With Russia and China William Horobin
Tłumaczyła: Eowina.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
1
Ogólna ocena: 1 (1 głos)

Tematy: 

Dyskusja

oto Robercik&

pokonał skrajnie prawicową

pokonał skrajnie prawicową przywódczynię

Pani bezwiednie używa kalki propagandowej czy naprawdę uważa Le Pen za tak prawicową, że bardziej już się nie da?

oto Eowina

Pierwsze primo, to nie ma partii bardziej na prawo od

Le Pen, więc to ona wyznacza warunek brzegowy, a drugie primo, to tekst jest tłumaczeniem, a nie jest to moje uważanie, autor jest też podany.

uważa Le Pen za tak prawicową, że bardziej już się nie da?

Możliwe, że się da, ale nie jest o tym co się da, tylko o tym, co jest.

oto Czesław

Światowa Organizacja Handlu

Nie rozumiem jak się mają stosowane sankcje do podpisanych porozumień handlowych w Światowej Organizacji Handlu.

oto doga 3 stycznia

To tylko nazwy instytucji

Światowa Organizacja Handlu ma tyle do powiedzenia, co organizacja Narodów Zjednoczonych do pobytu wojsk amerykańskich w Syrii, rozumie pan już teraz.

oto Robercik

Ja bym powiedział, że słowo

Ja bym powiedział, że słowo "światowy" często zdradza lokalną (a nie światową) kontrolę albo własność, np. "bank światowy".

oto Eowina

A mnie w tym wszystkim najbardziej interesuje, że

Francja zaczyna się znowu stawiać Amerykanom i tam w Nowym Jorku to zauważają. Francja to już ma tę tradycję, że od czasu do czasu Amerykanom bruździ.

Oraz podoba mi się zdanie jakie ten minister Le Maire powiedział:

Francja i Rosja powinny działać w ramach sankcji mając na celu zwiększenie współpracy gospodarczej i być gotowe na dzień, w którym te sankcje zostaną zniesione.

To zdanie oznacza, żeby omijać sankcje jak się tylko da. Kiedyś Francja płaciła karę za łamanie sankcji nałożonych na Iran.

oto Mar.Jan

pogłębiać, poszerzać i wznosić na wyższy poziom...

skąd ja znam te hasła... tak się zastanawiam....
To w sferze werbalnej. W sferze konkretów:
Francja szuka sposobu jak by przyssac się do chińskich pieniędzy i wyrolować Polskę, która Chińczycy widza jako zakończenie Jedwabnego Szlaku.
p.s.
Chińczycy wpatrują się w Polskę, ale nasi przemądrzy kierownicy "nawy państwowej" pilnie słuchają się Amerykanów, a Amerykanie mówią im, że zadawanie się z Chińczykami jest niebezpieczne. Macierewicz doskonale to rozumie...
I tak Francja znowu Polaków wydutka.

oto KubaG

Francja ewidentnie próbuje

Francja ewidentnie próbuje się wyrwać z łap USA na niepodległość. Świadczy o tym chociażby podejście Macrona do kwestii demonstracji w Iranie. Macron widzi francuski interes w handlu z Teheranem i o ile go Trump nie "uspokoi" sanlcjami to będzie ten kierunek kontynuował.

oto Eowina

To co obecnie pisze Bannon i to co się dzieje wokół

prezydenta Trumpa, to polityczny cyrk. Czegoś takiego to Ameryka jeszcze nie widziała, np. to:
Lawmakers briefed by Yale psychiatrist on Trump's mental health: report
Debata nad zdrowiem psychicznym prezydenta, na temat rzekomej zdrady państwa przez synów Trumpa itp. Jest to pranie politycznych brudów na nieznaną do tej pory skalę.
Taka sytuacja osłabia pozycję Ameryki i daje szanse na obroty polityczne w innych sferach polityki zachodniej. Francja jest tu dobrym przykładem.
Rosja i Chiny dokonują poważnego zbliżenia. Wszystkie media zachodnie powtarzają jakie słowa wygłosił chiński prezydent w noworocznym przemówieniu w stosunku do Putina.
Xi says China ready to promote mutual trust, cooperation with Russia in 2018
Chinczyk podkreśla wierność i zaufanie w stosunku do Rosji, bo Rosja to jest chinska droga do bogatego Zachodu. Tylko, że Polsce z Rosją nie jest po drodze. Ani Macierewicz, ani Kaczyński nie zgodzą się na rolę Rosji, bo inaczej musieliby wziąć odpowiedzialność za Smoleńsk.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.