Korytarze humanitarne i Departament ds. Pomocy Humanitarnej

Na początku stycznia w KPRM zostanie utworzony Departament ds. Pomocy Humanitarnej. Do jego zadań będzie należała koordynacja oraz monitorowanie pomocy płynącej z Polski głównie do potrzebujących w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu – poinformowała minister w kancelarii Beata Kempa.

uchodzcy.jpg

Beata Kempa, która po ostatnich zmianach w KPRM otrzymała zadanie koordynacji pomocy humanitarnej i spraw uchodźców przekazała też, że obecnie analizowany jest zakres potrzebnej pomocy mieszkańcom krajów, z których do Europy przybywa najwięcej uchodźców. Dodała, że po zakończeniu tych prac, rządowi zostaną przedstawione propozycje konkretnych działań pomocowych, jakie może podjąć Polska.

Dopytywana czy Polska uruchomi dla uchodźców korytarze humanitarne Kempa odparła, że „w tej sprawie nie może być żadnej decyzji na żywioł”. Według minister najpierw „trzeba usiąść i powiedzieć co to oznacza”.

– Jeśli by zapytać jak ten mechanizm miałby dokładnie wyglądać, to nikt nie powie więcej poza hasłem przywozimy ludzi tutaj na leczenie – przekonywała. Podkreśliła, że do tej pory taka pomoc była już przez Polskę udzielana.
– Przeznaczyliśmy też środki na wspomaganie leczenia na miejscu – dodała minister.

Warto zwrócić uwage, że Kornel Morawiecki w programie TVN24 "Tak jest" oświadczył:
- Co do korytarzy humanitarnych, Mateusz jest przekonany. To jest naszym zadaniem, żeby tych naprawdę najbardziej potrzebujących, najbiedniejszych nieszczęśników przyjąć w tych niewielkich ilościach. - Jak znam swojego syna, jego wrażliwość, to rozumiem, że on biednych ludzi chce wspomóc niezależnie od tego, czy to są Polacy, czy innych narodowości. Pod tym względem wierzę, że on zrobi to w sposób odpowiedzialny - podkreślił ojciec premiera.
- Niech rząd polski jeszcze raz tę sprawę przemyśli, to wymaga wysiłku z naszej strony, to jest rzecz absolutnie do dyskusji - ocenił.

Pilotażowy projekt, pierwszy tego typu w Europie, został uruchomiony we Włoszech którego główne cele to: zapobieganie podróżom na łodziach przez Morze Śródziemne, które spowodowały śmierć wielu ludzi, w tym również dzieci, przeciwdziałanie przemytnikom ludzi, zapewnienie osobom szczególnie wrażliwym (ofiarom prześladowań, tortur i przemocy, jak również rodzinom z dziećmi, osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym) legalnego wjazdu na teren Włoch z wizą humanitarną i możliwością ubiegania się o azyl.
Po przybyciu do Włoch uchodźcy nie tylko są witani w kraju, ale także otrzymują możliwość integracji społecznej i kulturowej poprzez naukę języka włoskiego, szkoły dla nieletnich i inne działania. Dostają także egzemplarz włoskiej konstytucji przetłumaczonej na ich języki.
Ze wszystkich powyższych powodów korytarze humanitarne proponowane są jako model do wdrażania przez kraje członkowskie Strefy Schengen, a nie tylko przez stowarzyszenia i jednostki.

Projekt utworzenia korytarzy humanitarnych popiera również Konferencja Episkopatu Polski. Swoje oczekiwania w tej sprawie przypomniała w Komunikacie z 377. Zebrania Plenarnego KEP w dniach 13-14.10.2017 r. w Lublinie w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim:

Podczas obrad biskupi zapoznali się także z założeniami pastoralnego programu Stolicy Apostolskiej „Globalny Pakt na rzecz Migrantów i Uchodźców” (Global Pact for Migrants and Refugees) opartego o cztery postawy wobec migrantów i uchodźców: przyjęcia, ochrony, promocji i integracji. Biskupi wyrażają wdzięczność władzom państwowym za pomoc humanitarną ofiarom konfliktu na Bliskim Wschodzie. Przypominając uchwałę Konferencji Episkopatu Polski ws. potrzeby utworzenia korytarzy humanitarnych, oczekują na inicjatywę ze strony odpowiednich władz.

W czerwcu 2017 r. podczas konferencji na Uniwersytecie Warszawskim "Uchodźcy - pytanie o fundamenty Europy" arcybiskup metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w swoim wykładzie wezwał do rządowego TAK w sprawie uchodźców.

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.