Narastające światowe nierówności

World Inequality Lab -- prowadzony przez Thomasa Piketty'ego, autora "Kapitału XXI wieku", opublikował raport przygotowany przez 100 akademików. Niektóre ustalenia:

 • 0.001% światowej populacji - 76 tysięcy osób posiada 4% globalnego bogactwa,
 • dolne 50% w ogóle nie uczestniczy we wzroście zamożności,
 • nierówności: w Europie górne 10% posiada 37% bogactwa, w Chinach 41%, w Rosji 46%, w USA i Kanadzie 47%, w czarnej Afryce 55%, a na Bliskim Wschodzie 61%.
 • raport prognozuje, że górny 1% ludności będzie miał nie 20%, ale 24% w 2050 r., a dolne 50% zmniejszy swój udział z 10% do 9%.
 • różnice w narastaniu nierówności w Europie i USA pokazują, że można narzędziami regulacyjnymi osłabić ten proces

nierówności USA

wzrost nierówności: w Ameryce

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 1

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto baba jag

No cóż

komuna się nie podobała między innymi i dlatego. Gdzie te pałace Gierka,marmury w kiblu, złote klamki i inne dooperele. Od 89 następuje największa kradzież w historii świata.Jeszcze nigdy tak niewielu nie zajumało tak wiele,tak bardzo wielu.

oto Natalia Julia Nowak

I co z tym fantem zrobić?

Bo światowa rewolucja chyba nie wchodzi w grę...

oto gość

Zacząć z nich fiskalnie zyc.

Zacząć z nich fiskalnie zyc.
Należałoby jednak za zdrajców uznać i dozywotnio zamknąć nie tych co kablują w Brukseli lecz tych co tworzą i komplikują na zamówienie wewnętrzne prawo.

oto chłop jag

Narastające światowe

Narastające światowe nierówności

Jest to efekt rządzenia światem przy pomocy pieniądza - gdzie glebą do owego procederu jest tzw. demoliberalizm - tołażysze.
Wniosek?
Doszło już do tego, że tym razem nie tworzy się już nowego człowieka - tylko nowego konsumenta, który człowieka nawet z wyglądu nie będzie już przypominał - tołażysze.

oto Jan 61

A prawo własności jest święte

A prawo własności jest święte.
Z tego wynika, że ten górny 1% populacji może wyrównać proporcje tylko na drodze dobrowolnej jałmużny dla dolnych procentów.

oto Robercik

jest większa koncentracja

Bill Gates właśnie oszalał i rozdaje pieniądze biednym. Tym samym poszedł śladami Rockefellera, który 100 lat temu rozdał odpowiednik dzisiejszych 300mld$. Zdecydowana większość miliarderów zakłada fundacje i swoim spadkobiercom daje figę z makiem, a sami stają się skromnymi milionerami.

a teraz poważnie. Fundacja jest tylko formą optymalizacji podatkowej i uzyskania anonimowości dla fortuny. Nie wiem ile mają najbogatsi, ale to są zapewne wielokrotności fortuny Gatesa, ponieważ poziom Gatesa mieli już w XIX wieku. Dane o dystrybucji bogactwa należałoby skorygować o majątki nieoficjalne.

Twój komentarz?

Filtered HTML

 • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
 • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
 • Lines and paragraphs break automatically.
 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

 • No HTML tags allowed.
 • Lines and paragraphs break automatically.
 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.