Jaskółki dla premiera Morawieckiego

Już dawno temu odwiozłem mój telewizor (sprawny) do utylizacji. Zrobiłem to z troski o swe zdrowie psychiczne. Jednakowoż z tego powodu nie wysłuchałem expose nowego premiera. Ponieważ jednak śledzę publikacje Portalu Spożywczego, to dowiedziałem się, że premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, iż:

Trzeba sprawić, żeby polska żywność dotarła na światowe stoły pod polską marką

Nie wiem jak tam z tym jest w świecie, bo po świecie nie jeżdżę. Bywam jednak w miarę regularnie w Berlinie. Podczas ostatniego tam pobytu wpadła mi w ręce oferta, w której były polskie produkty spożywcze, sprzedawane pod polską marką:

kielbasa.jpg

ser.jpg

Produkty te oferował market Jubilejnyj (Юбилейный), znajdujący się przy Möllendorffstr. 47-48 (dzielnica Lichtenberg). Jak łatwo się domyślić, jest to rosyjski market. Tak wygląda z zewnątrz:

jubilejnyj.jpg

Nie byłem w tym markecie, ale postaram się podczas któregoś z pobytów w Berlinie zajrzeć tam. Zreferuję wtedy temat bardziej szczegółowo. Na razie traktuję to jako jedną jaskółkę dla premiera Mateusza Morawieckiego.

Ponieważ jedna jaskółka wiosny nie czyni, to postanowiłem rozeznać szerzej sprawę rosyjskich supermarketów w Berlinie. Są np. dwa supermarkety LEDO (LEDO - супермаркеты русских продуктов в Берлине). Na zdjęciu jeden z nich:

ledo.jpg

Sprawdziłem jego ofertę. Ma na stanie np. masło z Polski:

maslo.jpg

i wiele wędlin, np.:

schab.jpg

Są więc i dalsze jaskółki dla pana premiera.

Może i trudno jest umieścić produkty pod polską marką w zachodnich sklepach, ale jeśli gdzieś na Zachodzie mają swe sklepy Rosjanie, to oni są nam życzliwsi i nie blokują nam dostępu do półek w ich sklepach. Może trzeba bardziej wykorzystywać ten kanał.

oto Piotr Badura Piotr Badura

(1953) Ślązak z dziada pradziada, ducha polskiego, z wielką sympatią do Niemiec. W latach 1989-2014 wydawał i redagował lokalne czasopismo "Beczka" (działalność non-profit) we wsi Brynica w gminie Łubniany
Autor miesiąca Prawicy.net w marcu 2012.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.466665
Ogólna ocena: 4.5 (głosów: 15)

Dyskusja

oto observer

kolejna ruska prowokacja;-)

Toż to oczywista prowokacja Rosjan i element wojny hybrydowej;-) Proponuję, aby kluby Gazety niePolskiej zorganizowały pod ambasadą Rosji protest w tej sprawie. Nie będzie się Putin podpierał polskimi wędlinami!;-)

oto chłop jag

Jak łatwo się domyślić, jest

Jak łatwo się domyślić, jest to rosyjski market.

Rosjanie wiedzą co dobre.
Już teraz tubylcom serwuje się zachodnie żarcie - a cóż dopiero wtedy - kiedy Zachód pozna się na polskiej żywności.
Wniosek?
Kiedy tutaj tubylcami rządzi ich dozgonny wróg - to nie ma się z czego cieszyć - tołażysze.

oto Terebesz

Polskie produkty

Kiedy mieszkałem w Irlandii, też kupowało się polskie jedzenie w rosyjskich sklepach, obok doskonałych wędlin z Litwy i nabiału z Białorusi, które w Polsce nie występują (nie wiem, czy to dobrze, czy źle). Była poza tym sieć "polskich sklepów" których właścicielem był Hindus, a pracowały w nich głównie Litwinki.
Myślę jednak, że p. premierowi nie chodziło o obecność polskiego jedzenia w tzw. sklepach etnicznych gdzie z definicji są egzotyczne produkty pod dziwnymi nazwami napisanymi niezrozumiałym alfabetem. W irlandzkich sieciówkach dla Irlandczyków z rozpoznawalnej polszczyzny były tylko produkty Krakusa, dość znane i cenione. Tylko że Krakus nie jest już polską marką...

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.