Anna Siarkowska zablokowała uchwałę Sejmu na cześć 500-lecia reformacji

Posłanka PiS Anna Siarkowska zablokowała uchwałę na cześć 500-lecia reformacji, która miała zostać jednogłośnie przyjęta.

- Uważam, że radosne świętowanie wydarzeń, które podzieliły kościół, to niedobry pomysł - powiedziała z mównicy sejmowej była posłanka Kukiz’15. Tak samo umotywowała swoją decyzję zamieszczając wpis na Twitterze.

Na zachowanie Siarkowskiej zareagowali posłowie opozycji. Sławomir Nitras stwierdził, że nie wie, jak skomentować odmówienie "oddania czci polskim ewangelikom". "Przepraszamy. Jest nam bardzo przykro i wstyd." - napisał poseł PO. Niezadowolona z reakcji posłanki była też przewodnicząca Nowoczesnej. Katarzyna Lubnauer stwierdziła, że zablokowanie zgłoszonej przez jej klub, wspólnie z PSL uchwały, to obraża całą społeczność protestancką w Polsce.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 2

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Terebesz

Właściwie po co jest ten Sejm?

Ktoś mi kiedyś tłumaczył, że Sejm jest po to, żeby stanowić prawo. Dotyczące wszystkich, więc musi być dobrze przemyślane, sprawa jest poważna. Dlaczego zamiast zająć się pracą do której zostali powołani zajmują się czczeniem lub nieczczeniem rocznic czegokolwiek? Jestem "członkiem (no, może czymś w stylu członka-korespondenta) społeczności protestanckiej" i w ogóle nie czuję się obrażony nieprzyjęciem tej uchwały. Obraża mnie natomiast i uwłacza mi osobiście desinteressement (większości) Posłów w sprawach istotnych i jednoczesne marnowanie czasu na bzdety.

oto Eowina

To jest przykład niedojrzałości polskich polityków.

Ta uchwała nie była konieczna, ale skoro już Sejm nie ma co robić, to mogli tą uchwałę uchwalić z godnością. Protestanci żyli bez polskiej uchwały do tej pory i dalej też żyć będą, a kompromitacja już zostanie, nawet jak nie będzie uchwały.

Czy w sejmie partie mają "nadzorców" regulujących kto i co w Sejmie będzie mówił czy robił?

oto chłop jag

Ciekawsze jest to - skąd

ten pomysł uczczenia tej - tzw. reformacji - w polskim parlamencie - tołażysze.
Wniosek?
Każda okazja, każda data - jest dobra do wypełniania tzw. demokratury - nie tyle treścią co trocinami - tołażysze.

oto Krzych Adam

Zgadzam się z p. Terebeszem co do bzdetów.

I z p. Chłopem Jagiem co do trocin. A z p. posłanką Siarkowską najbardziej. Nie powinno się świętować wydarzeń które nas podzieliły i sprowadziły przez to ogromne nieszczęścia na nas.

oto chłop jag

I z p. Chłopem Jagiem co do

I z p. Chłopem Jagiem co do trocin. A z p. posłanką Siarkowską najbardziej.

Dzięki Panie Krzych Adam - a tak szczerze mówiąc o tym niby uczczeniu - to mamy do czynienia ze swoistym, alegorycznym zapaleniem menory - tołażysze.
Wniosek?
Luter to ich zwycięstwo - a nie ludzi stworzonych przez Boga - tołażysze - więc zero zdziwień.

oto Krzych Adam

Zgadza się.

Luter to ich zwycięstwo - a nie ludzi stworzonych przez Boga...

Jednakże chciałbym coś sprostować. To chyba nie o menorę chodzi z tym zapalaniem, a o chanukiję. Menora - siedmioramienny świecznik, który Żydzi umieścili w herbie swego państwa, tego o którym Grzegorz Braun mówi "państwo położone w Palestynie" jest pierwowzorem naszej wiecznej lampki przed tabernakulum. Wieczna lampka stanowi dalekie nawiązanie do złotej menory, która była ustawiona w Pierwszym Przybytku i używana później w Świątyni Jerozolimskiej. O menorze mówi Bóg w swych instrukcjach co do sposobu czczenia Go Mojżeszowi w rozdziale 25 Księgi Wyjścia:

31 Zrobisz też świecznik ze szczerego złota. Z tej samej bryły wykujesz świecznik wraz z jego podstawą i jego trzonem; jego kielichy, pąki i kwiaty będą z jednej bryły. 32 Sześć ramion będzie wychodzić z jego boków; trzy ramiona świecznika z jednego jego boku i trzy ramiona świecznika z drugiego jego boku.

Menora jako taka stała się dla nas elementem nie tak już istotnym gdy mamy Nowy Testament, a nawet jest czymś wyszłym już z użycia. Jednakże w przeciwieństwie do judaizmu rabinicznego, w którym Talmud zabrania nawet tworzenia świeczników siedmioramiennych, w chrześcijaństwie menora była długo używana w świątyniach i istniały dla niej pewne tradycje i rytuały.

Żydzi natomiast mają chanukiję - świecznik z liczbą ramion 8 + 1. Jest to ich typ świecznika, poświęcony ich świętu, z którym my nie mamy nic wspólnego.

oto chłop jag

Podobno w judaizmie chanukowa

Podobno w judaizmie chanukowa menora symbolizuje najwyższą pozycję zajmowaną przez lud talmudyczny w oczach Boga - i stąd mój wpis.

oto Eowina

Tu nie chodzi o wyznanie, tylko o politykę.

Takie państwa jak UK, Dania, Szwecja, Norwegia, Finlandia... są pozytywnie nastawione do Polski, goszczą tysiące polskich katolików, którym wolno celebrować własne wyznanie po polsku i po katolicku. A tu w polskim Sejmie pojawia się polski kołtun, który poza swoim nosem nie widzi nic więcej.

Prymas Polski abp Wojciech Polak wszedł w skład Komitetu Honorowego obchodów 500-lecia Reformacji. Listę jego członków ogłosił bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Read more: http://www.pch24.pl/zaskakujaca-decyzja-prymasa--z...

Papież Franciszek przybył do Szwecji na wspólne luterańsko-katolickie obchody 500-lecia reformacji. Na lotnisku w Malmoe powitał go premier Stefan Loefven.
http://www.rp.pl/Papiez-Franciszek/161039885-Papie...

oto ratiofides

Z całym szacunkiem dla

Z całym szacunkiem dla protestantów, zwłaszcza naszych polskich, tych z historii także, ja zupełnie nie wiem, dlaczego kraje np. skandynawskie miałyby oczekiwać od polskiego sejmu uchwały ku czci 500-lecia Reformacji.
Zupełnie nie spodziewam się otóż, aby np. Watykan albo Polska miałyby oczekiwać od krajów skandynawskich uczczenia choćby Soboru Trydenckiego, który jak wiadomo nastąpił później i był bezpośrednią odpowiedzią na Reformację.
Swoją drogą, skoro strona liberalna naszej politycznej sceny wciąż podnosi kwestię rozdziału Kościoła i państwa... to i Reformacja tych polityków też chyba nie powinna interesować?
PS. W roku 1054 była Wielka schizma wschodnia... czy też będą u nas obchody np. tysiąclecia?

oto Natalia Julia Nowak

ratiofides

Popieram w całej rozciągłości.

Pozdrawiam. :-)

oto ratiofides

Dzięki. Moja wypowiedź,

Dzięki. Moja wypowiedź, choćby z braku czasu, była tylko próbą postawienia paru pytań na marginesie. To, że 500 lat Reformacji otacza się nawet u nas taką uroczystą atmosferą rodzi pytania o inne rozłamy. Choćby właśnie o tą wschodnią schizmę z 1054 roku.... Ale to już pewnie temat na inny wątek. Pozdrawiam również.

oto Eowina

To ze względu na to Sejm zajął się tą uchwałą?

Z całym szacunkiem dla protestantów, zwłaszcza naszych polskich, tych z historii także, ja zupełnie nie wiem, dlaczego kraje np. skandynawskie miałyby oczekiwać od polskiego sejmu uchwały ku czci 500-lecia Reformacji.

Ma Pan jakieś dowody, że państwa skandynawskie oczekują?
Ja myślę, ze Sejm sam się wygłupił. Nikt nie oczekiwał i nikt nic od Polaków nie chce, ale jak zaczęli to powinni skończyć godnie, a tak wyszli na przeciwników właśnie państw protestanckich. Uchwały nie ma, a smród jest. Po co było zaczynać? Ktoś zna odpowiedź?

oto ratiofides

A właśnie kto zaczął i po co?

A właśnie kto zaczął i po co??
Co do krajów skandynawskich, i wszelkich innych, niechaj każdy świętuje własną historię, własne tradycje. Mam nadzieję że niczego nie oczekują i niczego nie mają za złe. Nie wiem dlaczego mieliby mieć za złe. I oby się na tym skończyło bo będzie problem np. w 2054 roku...

oto Krzych Adam

Z pobieżnego sprawdzenia w Internecie.

Urszula Pasławska z PSL piastująca mandat poselski deklaruje, że to ona była osobą która napisała projekt uchwały.

Byłoby najlepiej gdyby nikomu nie przyszedł do głowy taki absurdalny pomysł jak "radosne świętowanie wydarzeń, które podzieliły Kościół". Ale Sejm to 460 osób, z zaprogramowanymi w jego działaniu ostrymi podziałami w poglądach. Oczekiwanie że zawsze będzie Sejm mówił jednym głosem, szczególnie w podobnych sprawach byłoby naiwnością.

Zatem nie jest zaskoczeniem, że ktoś ze stronnictwa pruskiego z tym absurdalnym projektem uchwały wystapił. Po co? Zapewne po to co zawsze, gdy z podobnymi inicjatywami występują jurgieltnicy, bądź "pożyteczni idioci". Jego treść to nowomowa. Mówi o "wyrażaniu szacunku i uznania dla polskich protestantów za ich wkład w rozwój naszego państwa, a w szczególności jego kultury, języka i tradycji” a także o "przypominaniu, że Rzeczypospolita należała do najbardziej tolerancyjnych państw w Europie".

Uchwała w sprawie upamiętnienia 500-lecia Reformacji upamiętniałaby bunt Lutra i nic więcej. Tolerancja zaś to cierpliwe znoszenie dla wiekszego dobra tego co jest trudne do zniesienia, a nie afirmacja. Tolerancja w I RP, która nie dopuściła do wojen religijnych w tym państwie, a w ostatecznym rezultacie przyniosła stopniowy zanik efektów buntu tego herezjarchy w Polsce, którym było początkowo dość szerokie rozpowszechnienie się heretyckich wierzeń wśród szlachty i magnatów powinna być często przypominana, jednakże czczenie owego buntu temu akurat nie służy. Uchwała służyłaby afirmacji tego buntu.

Co zaś do wkładu polskich protestantów w rozwój państwa to jest rzeczą bezsporną, że polskim patriotą można być niezależnie od tego czy jest się wyznawcą takiej wiary chrześcijańskiej, czy innej. I znów, jak uchwała w sprawie upamiętnienia 500-lecia Reformacji miałaby być wyrazem szacunku i uznania dla polskich protestantów? Nie ma powodu, by jakiś konkretny system wierzeń wiązać z patriotyzmem czy rozwojem państwa. Tzn. do niektórych niechrześcijańskich systemów wierzeń, szczególnie monoteistycznych, można mieć pewne wątpliwości, ale na pewno nie wszystkich. A już na pewno wyobrażalne jest, że np. buddysta, czy nawet animista mógłby być polskim patriotą.

oto Dubitacjusz

@ p. Eowina (a może raczej p. Paulina;-) )

reformacja to wojny, mordy i rabunki, więc Polska (i cały świat) powinna być dumna z "kołtuna", który się przeciwstawił celebrowaniu tej rocznicy. Tak samo, jak dobrowolnie nie powinniśmy świętować rewolucji z 1789 czy 1917.

BTW, reżyser Braun nakręcił film o Lutrze, mają powstać wersje z innych językach, może uczciwi protestanci jak poznają źródło swojego wyznania, odrzucą je.

oto Dubitacjusz

Nie, wcale nie "potop".

Mordy i rabunki, jakich dopuszczano się na katolikach podczas rewolucji religijnych w ich własnych krajach.

oto Eowina

Pan to poważnie? Teraz polski Sejm to zaczyna rozliczać,

jak tysiące Polaków zamieszkało w tych krajach? Nawet są na Islandii. Już muzułmanów Polacy pokonali, teraz zaczynają luteranów. A jaki cel Pan sobie stawia w końcowej fazie walki z protestantami?

oto Dubitacjusz

Jak walka z protestantami?

Przywrócenie prawdziwej historii Reformacji tym nieszczęsnym ludziom, którzy żyją w propagandowych mitach.
I nie Sejm zaczyna rozliczać, tylko jedna odważna posłanka wystąpiła wbrew Sejmowi.

oto Skanderbeg

Nieprawda.

W Skandynawii można stracić dzieci przez zbytnią katolicką religijność.

oto Czesław

Przypomniała mi się propaganda z czasów Stalina

"A tu w polskim Sejmie pojawia się POLSKI KOŁTUN, który poza swoim nosem nie widzi nic więcej." Widać "Czym skorupka za młodu przesiąknie to i na starość trąci", smrodem oczywiście.

oto Eowina

To proszę mi objaśnić w jakim celu ta szopka w Sejmie

się odbyła.
Zapewne Pan nie wie, bo i po co to wiedzieć, że rocznica ogłoszenia tez przez Lutra już minęła prawie dwa miesiące temu. Kto chciał to celebrował, głownie przed konkretną datą, bo to jest rocznicowy rok, ale większość rządów i zgromadzeń to zignorowała.
A tu w polskim Sejmie, nie z tego nie z owego, zaczyna się uchwalać uchwałę, a potem ją się blokuje ze względów doktryny katolickiej. Kto by się spodziewał tego po polskich świeckich katolikach, kiedy ich własny Prymas i nawet Papież uczestniczyli w obchodach i im z głów ich piuski nie spadły.

Ja propagandy z czasów Stalina nie pamiętam. Słyszę natomiast współczesne różne krytyczne głosy, z europejskich stolic, na temat polskiej władzy. Polska nie jest otoczona wieńcem przyjaciół, a dziwnym zachowaniem tych przyjaciół sobie nie zwiększa, niestety.

oto Skanderbeg

Im większa asertywność,

tym mniej lubiani jesteśmy przez polityków zachodnich. Ale akurat Włosi czy nawet starsi Niemcy, przyklaskują nam za sprzeciw wobec przyjmowania Dzikich i jeszcze za kilka kwestii.

oto Czesław

My polscy katolicy (dla p.Eowiny)

chociaż wierni jesteśmy kościołowi katolickiemu, to nie zawsze tacy pokorni. Były czasy kiedy prymasi akceptowali zabory, to polscy katolicy na latarniach purpuratów wieszali a jak papież też nawoływał do posłuszeństwa dla Carycy to potem żołnierze, ci z legionów Dąbrowskiego, dawali porządne lanie wojskom papieskim w tamtym czasie. Tego "kołtuna" z Polaków nie udało się wypędzić carom jak też i Stalinowi, powinni o tym pamiętać nasi sąsiedzi bliżsi i dalsi.

oto Zbyszek S

...

Starotestamentalizujemy sobie do woli. Gdzie ... nie może tam kobietę pośle, by podziały, niechęci, oskarżenia rosły :) Animozje wśród nawet, a może szczególnie, tych wierzących.

Myślę, że komentarzem jest wywiad, jakiego szczerze udzielił Wojciech Cejrowski.

aha powinno się przytaczać źródłowe teksty a nie opinie o nich więc dla porządku link do komentowanej uchwały

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.