Dywersja zamiast V kolumny Putina

Osławiony Marcin Rey, człowiek, który zajmuje się tropieniem w Polsce tzw. V Kolumny Putina, udzielił wywiadu periodykowi „Nowa Europa Wschodnia” (nr 6/2017), co świadczy tylko o tym, że uznawany jest on w środowiskach gierdoyciowych za „autorytet”. W opinii wielu ludzi Rey działa w ścisłym porozumieniu z ukraińskimi władzami, a jego zadaniem jest neutralizowanie nieprzychylnych banderowskiej Ukrainie tendencji w polskim świecie politycznym.

Rey do tej pory ferował na prawo i lewo opinie i oskarżenia o „agentach Putina”, czym narażał się nawet na procesy karne. Kilka razy musiał zamilknąć – teraz, jak się okazuje po lekturze tego wywiadu – zmienił taktykę. Już nie mówi o agenturze, ale o „dywersji Kremla”. Ma to być nie tylko bardziej prawdziwe, ale i bardziej skuteczne. Mówi na ten temat tak:

„Mamy też klasyczną agenturę, w Polsce agentów jest jednak niewielu. W ostatnich latach mieliśmy tylko jeden przypadek zatrzymania pod zarzutem współpracy z rosyjskimi służbami polskiego obywatela, który zajmował się dywersją polityczną: Mateusza Piskorskiego, założyciela partii Zmiana. Jestem przekonany, że znakomita większość osób oskarżanych o agenturalność, agentami nie jest – przynajmniej od strony prawnej.

Ostrzegam też przed nadużywaniem określenia agent, gdyż naraża to całą analizę i walkę z dywersją na uproszczenie i ośmieszenie. Dla ludzi wierzących w propagandę Kremla trzeba być miłym, bo do sporej części z nich można dotrzeć i spróbować ich wyleczyć. Nazywanie ich agentami sprawia, że tylko zamykają się na argumenty”.

To bardzo istotna zmiana, ale wynika ona raczej z analizy nieskuteczności taktyki „agenturalnej”, pewnie mocodawcy Reya mu to zalecili. Ogromny skandal jakim jest przetrzymywanie w więzieniu od o półtora roku Mateusza Piskorskiego było apogeum opcji „agenturalnej”. Sprawa ta zapędziła władze w ślepy zaułek (prawny), z którego nie ma dobrego wyjścia. Dlatego zmiana akcentów przedstawiciela ukraińskiej dywersji w Polsce (tu akurat to określenie jest jak najbardziej na miejscu) – jest bardzo charakterystyczne.

Dla Reya są dwa środowiska najbardziej podatne na „dywersję Kremla” – to ugrupowania i środowiska narodowe i ruch kresowy (szczególnie zaś ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski). To naturalne, ale najbardziej niepokoi go wpływ tych środowisk na PiS, i tym zajmuje się najwnikliwiej. Uważa np., że Wydawnictwo „Warszawska Gazeta” wydawane przez Piotra Bachurskiego pełni rolę wentyla bezpieczeństwa dla PiS, co wydaje się akurat prawdą. Mówi na ten temat tak:

„Jednym z jej przejawów [dywersji] są media Piotra P. Bachurskiego, takie jak „Warszawska Gazeta”, prowadzące zmasowaną agitację w obszarach, wobec których PiS zachowuje się w sposób umiarkowany, to jest przeciwko Ukrainie czy Niemcom. Tymczasem w Rosję media te nie uderzają prawie nigdy [to akurat nie jest prawdą, pismo to jest także wściekle antyrosyjskie, co wskazuje na jego pisowskie konotacje – JE].

Antagonizowanie sobie ponad miarę Niemiec, naszego najważniejszego partnera w NATO, jest bardzo szkodliwe i zasługuje na co najmniej taką samą uwagę, jak konfliktowanie się z Ukrainą. Jednocześnie w mediach Bachurskiego niemal w każdym numerze pojawia się w miarę prominentny polityk PiS, który udziela wywiadu, próbując w ten sposób zagospodarować to środowisko”.

Groźne jest także środowisko kresowe, które próbuje zdobywać poparcie rządowego establishmentu:

„Przejawem wzajemnego zbliżania się różnych grup prawicowych jest skład wspomnianego Honorowego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich. Jego członkami zostało również kilkunastu polityków, głównie z Kukiz 15 i PiS, w tym wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk i wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Obaj związani są ze środowiskiem kresowym i szukają w nim poparcia politycznego. Wyraźnie widać, że ksiądz Isakowicz-Zaleski próbuje w zorganizowany sposób wpływać na szerokie środowiska”.

Ale szczególnie niebezpieczna z tego punktu widzenia jest dla Reya sytuacja na Podkarpaciu:

„Od jakiegoś czasu w Przemyślu obserwujemy radykalną agitację antyukraińską, w której tworzeniu bierze udział lokalna Wspólnota Samorządowa Doliny Sanu. Kontrolują ją znani z antyukraińskich poglądów Mirosław Majkowski i Andrzej Zapałowski. Nie są w stanie objąć władzy w Przemyślu, ale zdobywając kilkunastoprocentowe poparcie, stają się języczkiem u wagi lokalnej polityki. Ci panowie, wykorzystując miejscowe zadawnione spory polsko-ukraińskie, a także wykorzystując radykalnych nacjonalistów, byli w stanie rozgrzać do czerwoności prawicowy elektorat i stworzyć na Podkarpaciu klimat daleko idącej niechęci w stosunku do Ukrainy. Tym klimatem zarazili dużą część rządzącego na Podkarpaciu establishmentu.

Powoduje to, że zarówno władze regionalne, jak i parlamentarzyści PiS brylują raczej w kwestiach wołyńskich niż współpracy regionalnej. Do tego dochodzi prosta arytmetyka wyborcza. Jeżeli przyjmiemy, że Podkarpacie to około jednej piątej elektoratu PiS, nie sadzę, żeby na Nowogrodzkiej podejmowano jakąkolwiek decyzję, która może spowodować utratę tej grupy”.

Konkluzja zaś jest taka:

„Samo PiS nie przyjęło narracji środowisk skrajnej prawicy, nieraz prorosyjskiej, jednak pragmatyzm polityczny, kalkulacja wyborcza i branie pod uwagę bliskich partii środowisk, które są ofiarami radykalnej kremlowskiej dywersji informacyjnej, są przyczyną niejednoznaczności polityki wschodniej rządu. Obecnie nie wiemy, czy ma być ona endecka, czy prometejska, i stąd pojawiające się pytania, czy Jarosław Kaczyński odszedł od polityki wschodniej Lecha Kaczyńskiego. Lider PiS nie rozstrzyga wewnętrznego sporu dotyczącego polityki wschodniej, bo mógłby stracić zbyt wielu wyborców”.

Osobną sprawą są dla Reya wpływy „rosyjskiej dywersji” na SLD i PSL:

„Wpływy rosyjskiej dywersji na PSL mają stosunkowo długą historię i, w odróżnieniu od przypadków partii prawicowych, nie można powiedzieć, by w szczególny sposób zwiększyły się w ostatnich trzech latach. Ludowcy są akurat dosyć zdyscyplinowaną ekipą, która w kwestiach wschodnich reprezentuje postawę co najmniej ambiwalentną. Widać to po decyzjach podejmowanych przez polityków PSL, takich jak umowa gazowa czy propozycje zniesienia nałożonych na Rosję sankcji. Ludowcy próbują też żerować na sentymencie antyukraińskim”.

A w SLD „czarną owcą” był i jest Leszek Miller:

„Jeżeli zaś chodzi o SLD, to warto zwrócić uwagę na to, co działo się z tą partią w 2015 roku. Nagle, w marcu 2015 roku, zanim Paweł Kukiz wykonał swoją woltę wobec Ukrainy, to właśnie SLD na czele z Leszkiem Millerem rozpoczął antyukraińską kampanię”.

Ciekawe w tym wszystkim jest to, kogo Rey nie wymienia jako objętych „dywersją rosyjską”. Jest to PO, Nowoczesna, „Gazeta Wyborcza” i w ogóle cały obóz „postępu” w Polsce. To potwierdza tylko jedno – są to partie i ośrodki objęte intensywną dywersja ukraińską, prezentujące skrajną odmianę antynarodowego mesjanizmu i internacjonalizmu. Gotowe są one do bagatelizowania i rozgrzeszania banderyzmu i podporządkowania polskich interesów interesom kliki w Kijowie. Reprezentantem i eksponentem tych sił jest właśnie Marcin Rey.

Rey

Jan Engelgard

polski historyk, publicysta i samorządowiec.
Redaktor "Myśli Polskiej" www.mysl-polska.pl

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.42857
Ogólna ocena: 4.4 (głosów: 14)

Tematy: 

Dyskusja

oto Krzych Adam

A ja myślałem, że to Sarmata jaki.

Przykładowe portrety sarmackie:
I
II
III

oto Robercik

Podszedł Pan do tematu w

Podszedł Pan do tematu w duchu antropologii nazistowskiej bazującej na stereotypach fizjonomii, a jest to zwodnicza ścieżka. Znacznie pewniejszą metodą jest duck typing.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Duck_typing

Szczere i szlachetne oblicze bolszewickiego inteligenta jest tylko dopełnieniem zespołu zachowań:
- polowania na szpiegów
- chęci przewodzenia masom
- pchania się do władzy
- zamiłowania do terroru
itd.

Szalom!

oto Krzych Adam

Hej, wszak to nie ja zacząłem w duchu antropologii nazistowskiej

Proszę zwrócić uwagę, że pytanie nie było czy ten Izraelita Marcin Rey jest przedstawiony na owym zdjęciu, a odwrotnie, chodziło o przypisanie tożsamości wizerunkowi rozpoznanemu przez pytającego jako wizerunek Izraelity. A ja wręcz odwrotnie, jestem do tego tak nienawykły, że zdziwiło mnie bazowanie na stereotypach fizjonomii w tym duchu i przypisywanie określonego pochodzenia osobie na podstawie jedynie wizerunku tej osoby. I wówczas przypomniało mi się, że na sarmackich obrazach widywałem podobne fizjonomie u senatorów I RP, wszelakich magnatów, hetmanów, itp. A teraz jestem mocno skonfundowany. Czyżby Sarmaci byli Izraelitami?

oto Krzych Adam

Zdałem sobie sprawę, że moje pisanie może być źle zrozumiane.

Ale ja ukształtowany przez regularną lekturę PRL-owskiego tygodnika "Przekrój" pod kierownictwem Mariana Eilego, w tym także rozwiązywania krzyżówek w tym piśmie w naturze mam buszowanie po poboczach tematów bo tam najciekawiej, a także polegania na czasem dość odległych skojarzeniach. Stąd me pytanie o Izraelitów i Sarmatów. Ale skąd się bierze nazywanie takiego postępowania błędnie trollowaniem przez niektórych?

Mam uwagę jednakowoż bardzo w temacie. Jestem regularnym czytelnikiem "Warszawskiej Gazety". Zaskoczyło mnie zatem jej określenie przez Autora.

"pismo to jest także wściekle antyrosyjskie, co wskazuje na jego pisowskie konotacje"

Pismo zdecydowanie propisowskie nie jest, a ostrożne i bez rusofilskiego entuzjazmu podejście do poczynań Kremla, czy personalnie Putina, nie jest od razu "wściekłą antyrosyjskością". Miejmy pewien umiar.

oto Ech...

Czyżby naprawdę Pan nie wiedział, że wiele polskich rodów

szlacheckich - i nie chodzi bynajmniej o "szaraczków", a o rody znaczące - mieszało się z Izraelitami, najczęściej żeniąc się z pieniędzmi, a na dokładkę do nich była Izraelitka, wnosząca w posagu także przygarść adekwatnych genów? Tutaj tkwi rozwiązanie "tajemnicy fizjonomicznej".
Opisane zjawisko podobno w jeszcze większym nasileniu wystąpiło w UK.

oto Ireneusz

A propos genów

Z badań różnorakich wynika, że na dobrą sprawę plemię semickie nie jest dziś tak liczne jak by się zdawać miało. Otóż Izraelici dziś to tak naprawdę potomkowie Chazarów.
BTW.
Sprawa mieszania krwi wśród rodów szlacheckich, a także sprawa tak zwanego doboru wsobnego jest jedną z przyczyn, dla których te rody najczęściej nie przynoszą coś dobrego ludzkości :-)

oto Eowina

Co do historii Izraelitów, to były tam różne plemiona,

które, jak fama głosi, po zburzeniu Jerozolimy, rozeszły się po całym świecie. I właśnie z tej przyczyny Izrael ściąga do Izraela z całego świata wszystkich, którzy mieli okazję wąchać macę.
Dzisiaj w Izraelu mieszkają nie tylko żydzi z całej Europy, ale również z Chin, z Iranu i innych krajów muzułmańskich, z Indii, czy może z Nepalu, z Etiopii i obu Ameryk. Najmniej jest żydów miejscowych, z Izraela.

oto Ech...

Ale ja nie do tego się odnoszę

Odnoszę się do wyrażonej (nie wprost) przez p. dwojga imion Krzycha Adama tezy, że to niby na podstawie cech fizjonomii nie można ocenić przynależności rasowej danego osobnika. Otóż jak najbardziej można.
Tak samo kogoś pochodzącego od "prawdziwych Izraelitów" - jak i od Chazarów. My tu mówimy wyłącznie o pochodzeniu od tych drugich, używając terminu "Izraelita" umownie, jak rozumiem.

P. KA czepił się, że "różni Sarmaci na portretach wyglądali podobnie jak ten Rey", więc wyjaśniłem mu, skoro nie wiedział - chociaż on teraz upiera się, że "wiedział, i to nie czyżby" (cokolwiek to znaczy) - że z tym sarmatyzmem to różnie bywało.

oto Krzych Adam

Hmm.

więc wyjaśniłem mu

Skoro mi już "wyjaśniono" nie ma już powodu bym kontynuował wymianę postów.

Dziekuję.

oto Krzych Adam

Wiedziałem to i to nawet wcale nie czyżby.

Jednakże nie tego dotyczyła moja wypowiedź.

oto Ech...

Jasne, wcale nie tego. W najmniejszym stopniu.

wówczas przypomniało mi się, że na sarmackich obrazach widywałem podobne fizjonomie u senatorów I RP, wszelakich magnatów, hetmanów, itp. A teraz jestem mocno skonfundowany. Czyżby Sarmaci byli Izraelitami?

oto Krzych Adam

No cóż.

Ludzie różnią się spostrzegawczością.

oto Ech...

No, wie Pan...

Ten Rey ma wąsy - i ci na portretach też mają wąsy. To chyba koronny dowód?

oto chłop jag

No cóz - pupile

już na etapie planowania wskrzeszenia banderlandu spodziewali się oporu polskiego społeczeństwa i stąd wystrugany Marcin Rey i jemu podobni - tołażysze.
Wniosek?
W dzisiejszym pupilo-szatańskim świecie mamy niebywały wysyp kanalii - co jest w tych okolicznościach naturalnym zjawiskiem - tołażysze.

oto Eowina

Wygląda na to, że ten Rey boi się, że Putin w Polsce

spowoduje albo Majdan, albo inną kolorową rewolucję. Absolutnie też nie ufa Amerykanom, że obronią, ani nie ufa wspaniałościom polskiej demokracji, że rodacy ją popierają,
:D
"A niechaj narodowie wżdy postronni znają, że Polacy jak gęsi za Putinem chadzają."
Marcin Rey.

oto Egon Olsen

JEŚLI, O TO SIĘ BOI

to ma rację...bo jakoś tropiciele Sorosa nie widzą(?), że za Majdanem stał nie on, tylko fundacja Otwarty Dialog...Finansowana z Rosji...Czyżby Rosjanie doznali masowej głupawki i sfinansowali "proeuropejskiego" Poroszenkę?A maże sijajej tak zinfiltrowała ich słuzby? Rosyjscy geopolitycy już kilkanascie lat temu pisali, o takim scenariuszu: Ukraińcy wybierają kurs prozachodni, a rosyjskie służby destabilizują państwo, doprowadzają do jego podziału, a potem do masowej emigracji Ukrainców...Ciekawe, że taki "znawca"Rosji, jak Engelgard "nie znał" tej strategii.

oto Czesław

M.Piskorski a Kramek

http://niezalezna.pl/200851-ujawniamy-raport-o-fun...
https://wpolityce.pl/polityka/369790-ujawniamy-wro...
Dodam jeszcze że ten cały Rey, jak wynika z artykułu, nie atakuje Kramka. Różnica pomiędzy Kramkiem i Piskorskim jest taka, że Piskorski nie posiada mocodawców na zachodzie. W wyżej podanych artykułach (linki), w pierwszym wcześniejszym jest informacja że Kramek posiada sponsorów na zachodzie a w póżniejszym i do tego pisowskim tej informacji brak. Z tego wniosek, gdyby Piskorski załatwił sobie jakieś parę dolarów od Sorosa, to mógł by być "agentem Putina" a i tak cieszył by się wolnością jak Kramek.

oto elvis

usunięte

ataki personalne

admin

oto Adolph

Leczenie

można dotrzeć i spróbować ich wyleczyć

Był już okres, w którym "leczono" (w szpitalach psychiatrycznych) ludzi o odmiennych poglądach. Chyba znów do tego wracamy.

oto Matwiej Płatow.

Bracia Słowianie

Ja ZAWSZE zadaje sobie pytanie kto zyskuję ,a kto traci.Czyli w tym wypadku podsycanie Epidemii Rusofobi. Odpowiedż prosta Zyskują ,,przyjaciele " znad Potomacu ,oraz ,,przyjaciele" znad Jordanu. Czyli dobre stosunki Polsko-Rosyjskie ,są ,,belką " w oku w/w ,,przyjacioł".

oto Eowina

Trump już się nie będzie bawił z Putinem, bo mówi,

że Putin nie chce mu pomóc w sprawie Korei. Chiny Amerykanom pomagają, a Rosja nie. Trump rozmawiał z Putinem 15.12. przez telefon i nic to nie dało, a ponoć pomoc Rosji, w sprawie Korei, jest bardzo ważna. ;(

. Tutaj:

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.