Parys: istnienie Ukrainy nie jest niezbędnym warunkiem istnienia wolnej Polski

Jan Parys, szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych, podczas Klubu Ronina:

"Chcę powiedzieć jasno, że silna i niepodległa Ukraina jest ważna dla Polski, natomiast to nie jest tak, że istnienie Ukrainy jest niezbędnym warunkiem istnienia wolnej Polski"

"Polska bez Ukrainy sobie znakomicie poradzi"

Tłumaczył że Polska jest ważnym członkiem UE i NATO i będzie istnieć niezależnie od tego, co dzieje się na Ukrainie. Zarzucił Ukraińcom fałszowanie historii i szykanowanie polskiej mniejszości.

"Nikt nas nie będzie szantażował, nawet rosyjskim zagrożeniem"

Te słowa wywołały ataki medialne:


WP Wiadomości - "Istnienie Ukrainy nie jest niezbędne". Szef gabinetu Waszczykowskiego "puszcza oko do Kremla"?

naTemat - Zdumiewająca wypowiedź szefa gabinetu Witolda Waszczykowskiego. Ukraina długo nam tego nie zapomni

Pikio.pl - Międzynarodowy skandal! PiS oficjalnie kwestionuje istnienie sąsiada Polski

wMeritum.pl Tak mocne słowa o Ukrainie z polskiego MSZ jeszcze nie padły. "Istnienie Ukrainy nie jest niezbędnym warunkiem istnienia wolnej Polski"

Jan Parys:

– Rzeczpospolita wspiera Ukrainę w jej walce z Rosją, mimo że to utrudnia nasze relacje z Moskwą, i mimo tego, że ze strony Ukrainy nie było wzajemności w żadnej ważnej dla nas sprawie. Ten brak symetrii jest dalej nie do utrzymania. Problemy polskiej polityki wschodniej wynikają dziś głównie z działań dyplomacji rosyjskiej. Polityka Moskwy nie tylko wpływa na nasze stosunki bilateralne, ale także na możliwość naszego oddziaływania wobec wszystkich państw na wschodzie.Przekreślenie resetu przez prezydenta Obamę podczas wizyty w Warszawie, 5 miesięcy po rosyjskiej ingerencji militarnej na Ukrainę było momentem przełomowym. Od tego momentu zachód zaczął inaczej traktować politykę Rosji. Gość klubu Ronina zwrócił uwagę na oficjalną doktrynę polityki zagranicznej Rosji, według rosyjskiej dyplomacji światem ma rządzić koncert mocarstw. Poprzez agresję na Gruzję i Ukrainę Rosja naruszyła kartę ONZ, kartę OBWE, i kartę paryską. Agresja rosyjska na Ukrainę dobitnie pokazała, że to Prawo i Sprawiedliwość miało racje w ocenie polityki rosyjskiej, a nie dyplomacja Sikorskiego.

Jeśli chodzi o doktrynę Giedroycia jest ona źle interpretowana.Ta doktryna nigdy nie oznaczała bezwarunkowego, nieograniczonego w czasie popierania krajów wschodnich. Jerzy Giedroyć był realistą. (..) był za tym, żeby popierać prawo do niepodległości państw, które leżą na wschód od Polski, natomiast nigdy nie twierdził, że mamy zaprzestać obrony polskich interesów lub traktować je jako drugorzędne wobec państw na wschodzie. Moim zdaniem, silna i niepodległa Ukraina jest ważna dla Polski, natomiast to nie jest tak, że istnienie Ukrainy jest niezbędnym warunkiem istnienia wolnej Polski. Polska jest piątym krajem w Unii Europejskiej po odejściu Wielkiej Brytanii, Polska jest w NATO i w Unii Europejskiej, jest głównym krajem flanki wschodniej i będzie istnieć niezależnie od tego, co się dzieje na Ukrainie, czy tam sytuacja jest lepsza, czy gorsza.

Dla nas jest lepiej, jeśli tam jest demokracja, silne sprawne państwo, ale my nie mamy wpływu na to, jaka będzie polityka ukraińska, bo o tym decydują ludzie w Kijowie. Więc nie jest tak, żeby Ukraina była warunkiem istnienia Polski. Wpływy rosyjskie na wschodzie są groźne i dla Polski i dla Europy. Ale to nie oznacza, że mamy rezygnować z obrony własnych interesów, że mamy tolerować każde świństwo, takie jak rozbieranie torów, fałszowanie historii, mówienie, że byliśmy okupantami, że byliśmy takim samym totalitaryzmem jak totalitaryzm hitlerowski, że mamy milczeć, kiedy się szykanuje polską mniejszość. Zachód Europy obecnie nie myśli o rozszerzeniu Unii Europejskiej, a Francja wprowadziła do swojej konstytucji zapis, który mówi, że przyjęcie dużego państwa do UE wymaga referendum. Społeczeństwo francuskie nie zaakceptuje obecnie żadnego rozszerzenia.Tak jakby to Francja zamknęła drogę Ukrainie do Unii, warto o tym pamiętać.

Partnerstwo Wschodnie pozostaje głównym i jedynym narzędziem unijnej polityki wschodniej. Wymieńmy działania rządu PiS wobec Ukrainy: linia kredytowa NBP, uruchomienie nowych połączeń kolejowych Kijów-Przemyśl i Chełm-Kowel, szkolenie żołnierzy ukraińskich w ramach międzynarodowej grupy ukraińsko-polsko-litewskiej, brygada LITPOLUKRBRIG osiągnęła gotowość operacyjną, zezwolenie na transfery finansowe, przyjmowanie Ukraińców, którzy pracują w Polsce, pomoc rozwojowa.(…)

W 2016 roku Sejm RP przyjął uchwałę upamiętniającą rzeż wołyńską, co stanowiło odpowiedź na nadanie przez Juszczenkę tytułu bohatera Stepanowi Banderze. Witold Waszczykowski wspierał Ukrainę przez całe dwa lata na wszystkich międzynarodowych forach, choć w tym roku powiedział, że „z Banderą do Unii Europejskiej nie wejdziecie”. Rzeczpospolita wspiera Ukrainę w jej walce z Rosją, mimo że to utrudnia nasze relacje z Moskwą, i mimo tego, że ze strony Ukrainy nie było wzajemności w żadnej ważnej dla nas sprawie. Uważamy, że ten brak symetrii jest dalej nie do utrzymania. Jeśli chodzi o Białoruś, rząd polski odszedł od polityki blokady, gdyż nie ma ona perspektyw. Podpisana została umowa oświatowa.

Co do Litwy jeśli nie rozwiąże ona kilku zaległych spraw, to nie będzie bliskiej współpracy. Nie oczekujemy od Litwy żadnych przywilejów, a jedynie zachowania tego, co jest normą wobec mniejszości, uznaną w Europie.Najtrudniejsza sytuacja jest z Rosją. Czekamy na decyzję Putina, by ten odblokował relacje z Polską. Naszym zdaniem Putin jest oszukiwany przez doradców, którzy obiecywali mu, że rząd PiS szybko upadnie, wobec czego nie warto z nim rozmawiać. Jak widać, rząd trwa i ma coraz większe poparcie polityczne.Politykę Ukrainy wobec Polski oceniam jako błędną. Postępowanie Kijowa w dziedzinie polityki historycznej to jest fałszowanie historii. My się nigdy nie zgodzimy na heroizację UPA, w ten sposób Kijów się przyczynia do tego, że w Polsce powstają nastroje antyukraińskie.

Każda demonstracja UPA na Ukrainie daje tu w Polsce argumenty środowiskom skrajnym, które są przeciwne dobrym relacjom. My się nie damy szantażować konfliktem z Rosją. Mam wrażenie, że ukraińscy politycy mają zupełnie fałszywą opinię o Polsce. Czerpią wiedzę o Polsce z komentarzy „Gazety Wyborczej”, dopóki tak będzie, będą błądzić. Sądzą, że Warszawa jest słaba, izolowana i potrzebuje Ukrainy. Nieprawda. To Ukraina potrzebuje Polski. Polska bez Ukrainy sobie znakomicie poradzi. Nie będziemy decydować o tym, jakie tradycje wybierają sobie władze na Ukrainie, ale nie pozwolimy, żeby kult Bandery rozwijać u nas. Bandera nie tylko jest kwestionowany przez Polskę, ale także przez środowiska żydowskie.Nie ma dialogu z Rosją na szczeblu ministrów.

Nie będę wymieniał kilkudziesięciu delegacji, które wizytowały Polskę w ciągu ostatnich dwóch lat. Ale przypomnę, że tutaj dwukrotnie byli prezydenci USA, był prezydent Chin i był papież Franciszek. Więc jeśli nie było ministra z Moskwy, to tylko o nim źle świadczy. Czas by dyplomaci rosyjscy sobie zdali sprawę, że im bardziej Rosja jest negatywnie nastawiona, im bardziej nas straszy ćwiczeniami i pozorowanymi uderzeniami nuklearnymi, tym bardziej społeczeństwo polskie jest proamerykańskie i polityka polska jest proamerykańska.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 3

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto mj

Chłop powiedział coś równie oczywistego

jak 2+2=4, a propagandyści już walą w bębny... "Zdumiewające"... "Kontrowersyjne"... Hahaha... Państwo polskie powstało 1050 lat temu, ukraińskie 25 lat temu... Pytanie - jakim cudem państwo polskie istniało przez 1025 lat pomimo nie tylko braku "wolnej" Ukrainy, ale Ukrainy jako państwa w ogóle..?
Był czas przywyknąć przez ostatnie lata do tego, że polskojęzyczna propaganda - zwłaszcza w kwestiach Ukrainy - jedzie po bandzie jakby była pewna że jej odbiorcy mają iloraz inteligencji na poziomie skorupiaka, ale mimo to CZASEM człowiek znów czuje się "zaskoczony" unoszącymi się wysoko ponad stratosferę oparami absurdu i poziomem ich gęstości.

oto observer

trafna diagnoza

Pan Parys trafnie zdiagnozował geopolityczną rzeczywistość.

oto Ech...

Czemu dopiero teraz to odkryli?

Dotychczas obowiązywała wersja: "nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy" (dobre sobie).

Zwróćmy także uwagę, że w dalszym ciągu to tylko gadanie. Ukraina jak doiła Polskę - tak doi dalej.

oto YogiBeer

Waszczykowski z ekipą do

Waszczykowski z ekipą do wymiany, więc na odchodne mogą mówić to, co myślą. Tak się głupio składa, że elektorat PiS jest w znacznej części antyukraiński, więc to zdobywanie punktów przed wyborami. Macierewicz najprawdopodobniej też poleci. I to bynajmniej nie na Maderę.

oto mj

Co do Macierewicza to nie wiem, czy ktokolwiek

z polskojęzycznych dostanie pozwolenie na jego posunięcie.
Kto może być lepszym gwarantem tego, że kupimy od Amerykanów wszystko co nam zechcą sprzedać, z "przebitką" jaką sobie wymyślą, no i nie bardzo widzę kogoś lepszego w utrzymywaniu "stanu gotowości bojowej" w stosunkach z Rosją na tym przedostatnim poziomie, gdzie ostatni oznacza wojnę.

oto YogiBeer

Macierewicz poleci za

Macierewicz poleci za zwodzenie Jarosława Kaczyńskiego kocopałami o wybuchach i zamachach. Kaczyński już wie, że był robiony w konia przez Macierweicza i sztukmistrzów z jego komisji. Problem polega na tym, że nie da się tej dmisji w ten sposób sprzedać wyborcom PiS (szczególnie wierzącym w zamach), więc trzeba to zrobić pod pozorem "rekonstrukcji rządu". Macierewicz nie poparł kandydatury Morawieckiego na premiera, więc jest oficjalny pretekst do nieprzedłużenia mu umowy. Inna sprawa, że gdy idą wybory to Macierewicz jest zawczasu chowany do szafy.

Co do zakupów broni z USA - spokojna głowa, Morawiecki to tak samo pewny człowiek jak Macierewicz.

Zmiana stosunku wobec Ukrainy mogłaby być wstępem do zmiany stosunków z Rosją. Jeśli PiS chce stawiać na gospodarkę, to Rosja byłaby naturalnym kierunkiem. Ale wątpię, by Waszyngton na takie fanaberie swoim lokajom z PiS pozwolił. "Stan gotowości bojowej" to tylko element margetingu politycznego, by zmniejszać opór społeczny wobec zakupów uzbrojenia w USA. Po przyklepaniu kontraktów zostaną wrzucone nowe tematy i publisia zapomni co było wczoraj na obiad.

oto Ech...

Nie wiem, czy oni naprawdę tak myślą

Ich dotyczasowe działania niespecjalnie na to wskazywały.

Wiem wszakże, co należałoby zrobić: NATYCHMIAST wycofać CAŁOŚĆ polskiej pomocy dla Ukrainy i Ukraińców, takoż zlikwidować dotację w Polsce "800 zł. na Ukraińca", "500+ dla Ukraińców", emerytury polskie dla Ukraińców, stypendia dla ukraińskich studentów (i wszelką inną pomoc udzielaną im z kieszeni polskiego podatnika; niech im ich własny kraj pomaga), dotacje do ukraińskich organizacji w Polsce (przekierować te kwoty do polskich organizacji na Ukrainie) itp. itd.

Spokojna głowa: Ukraińcy z głodu nie zdechną, bo wezmą sobie ich na garnuszek ich mocodawcy - Niemcy. Dowodem jest choćby zignorowanie wystawionego przez Polskę zakazu wjazdu do całej strefy Schengen dla tego banderowca z ukraińskiego IPN - i wpuszczenie go do Niemiec "jakby nigdy nic". Widocznie Niemcy bardziej potrzebują Ukraińców (Arabów, Murzynów... niepotrzebne skreślić), niż Polacy. To niech ich sobie biorą. Po co nam te zmartwienia? Mało mamy własnych?

oto YogiBeer

Nie wiem, czy oni naprawdę

Nie wiem, czy oni naprawdę tak myślą Ich dotyczasowe działania niespecjalnie na to wskazywały.

Ich dotychczasowe działania to były działania Jarosława Kaczyńskiego. Prawdopodobnie nawet obecna zimna wojna z Ukrainą to element jego strategii wyborczej. Ale instrukcje Naczelnika Państwa swoją drogą, a rozmowa w Klubie Ronina swoją. Tu Parys mówił prywatnie, sąd wiadomo co myśli.

oto KubaG

Zwłaszcza Waszczykowski,

Zwłaszcza Waszczykowski, który pierwszy raz powiedział coś z sensem dementując przeniesienie, wzorem " jedynego sprawdzonego sojusznika," ambasady RP do Jerozolimy

oto chłop jag

Parys: istnienie Ukrainy nie

Parys: istnienie Ukrainy nie jest niezbędnym warunkiem istnienia wolnej Polski

Spokojnie - to tylko mącenie i tak już mętnej wody - tołazysze.
Wniosek?
Prawda jest taka:
albo Polska albo Ukraina - więc czekam - kiedy padnie to zdanie - także z ust pana Parysa - tołażysze. Póki co szalala-la-la - likwidacja atrapy Polski trwa - tołażysze.

oto Ech...

Wybuch pod polskim autokarem na Ukrainie

Wczoraj późnym wieczorem w Sokolnikach pod Lwowem nieznani sprawcy podrzucili ładunek wybuchowy pod polski autokar. Nikt nie ucierpiał w wyniku eksplozji - podaje Radio Zet. Incydent potępił szef ukraińskiego MSZ.

Źródło: onet.pl

Ot, "przyjaciele"...

oto Eowina

Polacy na Ukrainie. Przypadki różne.

Nikt nie zginął, bo autobus był pusty.
Wybuch pod polskim autokarem na Ukrainie

Polacy uciekli

Janina i Emil, trafili do Władywostoku z Czerniowiec na Ukrainie

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/pierwsza-od-blisko...
Pewnie to jest odzew na zaproszenie jakie Putin wystosował do urodzonych w ZSRR.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.