Żegnaj Beato!

Co prawda o „reorganizacji rządu” mówiło się od kilku miesięcy, jednak kiedy „słowo stało się ciałem” publiczność przeciera oczy ze zdumienia. Jak to? Beata Szydło, najpopularniejsza premier od lat, której rząd odnosi same sukcesy i cieszył się w społeczeństwie ogromnym poparciem została, ot tak w minutę, wyautowana. I na nic zdadzą się pochwały, na nic kwiaty i obietnice, że Beata Szydło zajmie równie ważną pozycję w rządzie Mateusza Morawieckiego – fakt jest faktem – Beatę wyrzucono. Ale kto wyrzucił? Za co? Albo po co?

Formalnie – jak słyszymy – decyzję podjął komitet polityczny PiS-u z Jarosławem Kaczyńskim na czele. Dlaczego taka decyzja zapadła skoro jeszcze rano Beata była najlepszym premierem w historii III RP i PiS twardo ją bronił przez wściekle atakującym Grzegorzem Schetyna i opozycją totalną?

Na to pytanie nikt nie potrafi odpowiedzieć łącznie z dukającym w piątkowym TVP Info ministrem Mariuszem Błaszczakiem. No bo skoro Beata i jej rząd miała same sukcesy, to za co ją wyrzucać?

Decydenci z PiS podają zatem nie przyczyny odwołania, jako że popadliby w niewytłumaczalną sprzeczność –nie wyrzuca się wszak tych co odnieśli sukces – ale koncentrują się na „nowych zadaniach” do których jakoby lepiej nadaje się Mateusz Morawiecki.

Takiej wersji nie można wykluczyć. Nowy premier jest bez wątpienia człowiekiem o wysokich kwalifikacjach, osobiście prezentuje się bardzo dobrze, jest znacznie bardziej dynamiczny niż ustępująca pani premier no i przypisuje się mu sukces gospodarczy rządu – uszczelnienie systemu podatkowego, zmniejszenie deficytu i rozwój gospodarki. Być może po fazie „społecznej” – czyli programom socjalnym – którą firmowała premier Szydło, nadchodzi czas na zmianę kursu i zajęcie się likwidacją barier rozwoju przedsiębiorczości. A to musi się wiązać z ograniczeniami roli związków zawodowych, cięciami zbędnych stanowisk w administracji - działaniami niekoniecznie popularnymi. Beata Szydło zostałaby wiec w odwodzie, a nowy premier miałby wziąć na siebie trudne zadanie usprawnienia systemu. Że taki wariant jest możliwy świadczą protesty szefa NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy, który już wypowiedział się przeciwko nowemu premierowi.

Jest – moim zdaniem – możliwa także inna przyczyna, wewnątrzpartyjna. Mateusz Morawiecki – delikatnie mówiąc - nie należy do wielbicieli Zbigniewa Ziobro. To Beata Szydło osłaniała ministra sprawiedliwości przed krytyką wewnątrz PiS. Korzystając z jej poparcia Zbigniew Ziobro w ramach tzw. reformy wymiaru sprawiedliwości - czyli pakietu ustaw od ustawy o prokuraturze począwszy, przez ustawę o ustroju sądów powszechnych, aż po uchwalone właśnie ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym – zapewnił sobie niebywale rozległe wpływy. Mianuje nie tylko prokuratorów, ale i dyrektorów administracyjnych i prezesów sądów. Nominuje także asesorów. Jest to pozycja formalnie bardzo silna umożliwiająca Ziobrze realną władzę i sięgnięcie po schedę po Jarosławie Kaczyńskim. Lider PiS – co prawda na razie ma się dobrze, ale ma też już swoje lata i zagadnienie kto zostanie jego następcą zapewne też zaprząta uwagę Prezesa i jego otoczenia. Tymczasem Ziobro już raz zdradził odchodząc z PiS i to na pewno nie zostało mu zapomniane. Gdyby zatem do walki o schedę po Naczelniku miało dojść kiedy premierem byłaby Beata Szydło – Ziobro miałby największe szanse. Mianowanie Mateusza Morawieckiego zmienia tę sytuację diametralnie.

Być może więc Prezes mianując nowego premiera wyznaczył nie tylko szefa rządu, ale namaścił także swojego następcę. Z punktu widzenia Jarosława Kaczyńskiego Mateusz Morawiecki ma wszystkie ku temu walory. Wykształcenie i sukcesy na stanowisku ministra ale też tradycja rodzinna, własna działalność opozycyjna w stanie wojennym – musiały także zaważyć na decyzji Prezesa. A już deklaracja o zburzeniu Pałacu Kultury musiała przekonać nawet najzagorzalszych zwolenników Dobrej Zmiany. Miejmy nadzieję, że tej jednej obietnicy nowy premier nie spełni.

Janusz Sanocki

Poseł na Sejm RP.
Dziennikarz, polityk, były burmistrz Nysy, jeden z liderów Obywatelskiego Ruchu JOW, inicjator Kongresu Protestu.
Autor Miesiąca Prawicy.net w lipcu 2013

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
3.133335
Ogólna ocena: 3.1 (głosów: 15)

Tematy: 

Dyskusja

oto gość

Jakoś brak mi empatii do tak

Jakoś brak mi empatii do tak obficie opłacanych najemników właścicieli pieniądza...
A z drugiej strony ta zamiana jest dowodem, ze mamy do czynienia tylko z frakcją tego samego popisu tylko tyle, że przez inną stronę rozgrywaną (sponsorowaną).
K.e.f.i.r. będzie kontynuowany bo tylko taka forma rzadzenia jest obliczalna...

oto Dubitacjusz

Na razie nie widać sensu zmiany, trzeba czekać co się wydarzy

Różne przypuszczenia już zawarto w wątku Szydło do dymisji, Morawiecki premierem, więc chyba nie ma sensu ich powtarzać.

Natomiast zastanowiły mnie zasługi podatkowe, zwłaszcza, że sam poseł Sanocki napisał "przypisuje się mu".

przypisuje się mu sukces gospodarczy rządu – uszczelnienie systemu podatkowego, zmniejszenie deficytu i rozwój gospodarki

W cytowanym ww. dyskusji tekście z salonu24 znalazła się opinia, że Morawiecki przywłaszczył sobie dokonania Pawła Szalamachy, odwołanego już ministra finansów.
Również artykuł z dziennika.pl przypisuje podatkowe zasługi(?) Szałamasze.

oto Zbyszek S

A może racje ma Pan Andrzej,

A może racje ma Pan Andrzej, że po prostu lepiej nie wiedzieć...
Bo cóż my z taką wiedzą moglibyśmy począć?
Pewnie starczy blog Wielguckiego i komentarze pod nim, żeby zająć się Bogiem i zbawieniem duszy, albo pieniędzmi i przyjemnościami, w miejsce zajmowania się polityką :)

Może o muzyce? Serialach telewizyjnych? Bogu? Śmierci? To ciągle chyba wolno :)

oto chłop jag

Żegnaj Beato!

Żegnaj Beato!

Może Beata tylko marnowała się na tym stołku - tołażysze?
Wniosek?
Zrozumienie tej zagadkowej roszady przyniesie z biegiem czasu - sama Beata - i jej przyszłe zajęcie się takim a nie innym odcinkiem frontu - tołażysze.

oto Kmieć

Dlaczego nikt nie dostrzega, że ...

... "polak" Morycewski został powołany, żeby "schłodzić" gospodarkę w Euroregionie Polin?
Całkiem niedawno bodajże pan Skanderbeg napisał, że zauważa znaczące poprawienie się bytu ludzi w swojej okolicy, na co ja odpowiedziałem, że to stan tymczasowy, bo jak się mocno poprawi, to odpowiednio się to ukróci. Myliłem się jedynie w sposobie "ukrócenia". Przewidywałem podatek katastralny. Widocznie jest nań za wcześnie. Populacja słowiańskich tubylców widać jeszcze zbyt liczna...

P.S. Jeszcze zobaczą Państwo (i pan Konrad Rękas zachwycony "nowym" premierem) jak nam Moryc z pomocą Jankiela Danielsa dadzą popalić...

oto Kmieć

Jeszcze przyszło mi do ...

... mojego pustego łba, że ostatnia pogłoska o śmierci JarKacza (ktoś tu zamieszczał linkę do portalu z informacją o tym) to nie przypadek.
Z osób (nawet jeśli są tylko kukiełkami) na takim szczeblu w ten sposób się nie żartuje.
To było ostrzeżenie dla Kaczyńskiego:

Porządziłeś, zacząłeś fikać, nie podoba nam się to. Wprowadzamy poprawki, a jak będziesz przeszkadzał, to omyłkowa informacja o twoim zejściu ciałem się stanie!

To tłumaczy, dlaczego rząd Szydło odnoszący same sukcesy (chyba nie tylko me'n'dialne) nagle ni stąd, ni zowąd zostaje rozwiązany i jej następcą zostaje mianowany (demokratycznie? -hahahaha) Moryc Morycowiecki, a komisarzem doglądającym przebiegu sprowadzania Polin z powrotem na korniszoną, komunistyczną drogę został wytrzaśniety, niczym dżin z koczowniczej lampy, niejaki Jankiel Daniels...

Polecam robić zapasy niepsującej się żywności i szekle trzymane na kontach u banksterów wymienić na coś bardziej wartościowego...

oto Matwiej Płatow.

Bracia Słowianie

Lalkarz pociąga za sznurki marionetkami. Ale Ja się z tego Cyrku zwanego Elektorat PiS WYPISUJE. Wiem Jedno Wybory Samorządowe ,jako Ślązak na głos na Śląską Partie Regionalną ( lub RAŚ ).A Parlamentarne?,liczę że powstanie SILNA Partia Endecka ,a z braku takowej Karczma i browarek.

oto greg

Polacy

PIS to nie PRawica, to partia konserwatywna, pisowi blizej do parti lewicowej , rozdaje kase na prawo i lewo:) Prawica to KORWIN , prawdziwa prawica dba o Panstwo prawa a nie niszczy system, pozdrawiam Greg.
3 slowa do Kaczora ...

oto Krzysztof M

Prawica to KORWIN

Prawica to KORWIN

KORWIN to lewica, tylko jeszcze o tym nie wie. :-)

prawdziwa prawica dba o Panstwo

A kiedyż to Korwin dbał o państwo? :-)))

oto GlupiaBaba2

A co na to sam Mateuszek

Premier MM wielokrotnie powtarzał, że "poprzednicy podnosili podatki 21 razy" (a my nie podnosimy). Znaczy to tyle, że za PO podatki były średnio niższe niż za PiS-u (najpierw niższe, potem wyższe, a za PiS-u cały czas wysokie). I jeszcze mówi MM, że "nie chcemy dzisiaj ruszać podatków, bo dla gospodarki, dla przedsiębiorców, dla ludzi ważna jest stabilność". Słowem, dwa lata i nic...

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.