Nowości z KRLD - listopad 2017

Najważniejszą listopadową nowością z KRLD jest oczywiście udane odpalenie rakiety Hwasong-15. Jest to nowa konstrukcja. W stosunku do poprzedniczki (Hwasong-14) ma mocno zmieniony system napędowy i nową wyrzutnię. Na temat Hwasong-15 napisano wystarczająco dużo, bym ja już nie pisał. Zajmę się więc tylko jednym elementem, czyli wyrzutnią.

list-1.jpg

Wyrzutnia to nowe rozwiązanie, północnokoreańskiego autorstwa. Jest ona północnokoreańska do ostatniej śrubki. To ważne. Gdyby choć jedną śrubkę trzeba było importować, to na sto procent jankesi przeforsowaliby objęcie tej śrubki sankcjami. Z perspektywy czasu widać, jak daleko w przód patrzał Prezydent Kim Il Sung, formułując ideę dżucze.

Jeśli wyrzutnia jest do ostatniej śrubki północnokoreańska, to w szczególności północnokoreańskie są opony, a trochę ich potrzeba, bo platforma wyrzutni ma 9 osi. Szanowny Przywódca odwiedził fabrykę, która te opony wyprodukowała (Amnokgang Tire Factory), by podziękować ich twórcom. Był bardzo ucieszony, widząc jak wiele tych opon czeka tam już na następne wyrzutnie:

list-2.jpg

Warto tu dodać, że takie opony, to nie masówka, którą potrafi robić wiele państw (w tym Polska). To są opony wyższej klasy. Nie każdy potrafi je wyprodukować. Nasz kraj zapewne nie potrafi.

Piszę o tych oponach także z innego powodu. Amnokgang Tire Factory robi też bardziej zwyczajne opony i ma to znaczenie. W listopadzie Szanowny Przywódca odwiedził też fabrykę traktorów, która właśnie rozpoczęła seryjną produkcję nowego traktora:

list-3.jpg

Jeden z traktorów nawet osobiście przetestował. Szanowny Przywódca odwiedził też fabrykę ciężarówek, która właśnie rozpoczęła seryjną produkcję nowych pięciotonowych ciężarówek w różnych wersjach:

list-4.jpg

Z prawego zdjęcia widzimy, że fabryka produkuje nie tylko ciężarówki, ale też bardziej zaawansowane pojazdy (ten pomarańczowy to chyba wozidło sztywnoramowe). Zainteresowanym szczegółami na temat obu fabryk polecam artykuły (po polsku) o traktorach i o ciężarówkach.

Zarówno fabryka traktorów, jak i fabryka ciężarówek, będą potrzebować wielu opon. Dostaną je zapewne z Amnokgang Tire Factory. W KRLD takie sprawy są precyzyjnie zaplanowane. Nie sposób więc uwierzyć, że nie zaplanowano sposobu tankowania traktorów i ciężarówek.

KRLD wiedziała, że sankcje odetną ją od importu paliw. Musiała więc przygotować jakieś rozwiązanie. Nie wykluczam, że KRLD chce produkować dżucze-paliwa, czyli paliwa silnikowe z węgla. Zrobiłem już kiedyś taką sugestię na Prawicy.net, ale chyba nie spodobała się ona naszemu Gospodarzowi. Wrócę więc do niej w oddzielnym materiale.

W ostatnich dniach listopada słynna pjongjańska fabryka jedwabiu poinformowała o wykonaniu rocznego planu. W grudniu będą produkować ponad plan. Otumanieni jankeską propagandą gotowi pomyśleć, że ta wydajna praca to wynik groźby kary śmierci za niewykonanie planu. Tak nie jest. W północnokoreańskich fabrykach nie pracują obciągnięte skórą szkielety z przerażeniem w oczach. W fabryce jedwabiu pracują zwyczajne kobiety, które nawet w czasie pracy znajdują chwile na pogaduchy typu: No i jak tam było na twoim przyjęciu urodzinowym:

list-5.jpg

Jak jest możliwe, że przy tak niewyśrubowanym tempie pracy można roczny plan wykonać do końca listopada? Wiąże się to z ustalaniem norm pracy. W KRLD ci, którzy ustalają normy pracy, muszą na kilka dni udać się do zakładu, dla którego ustalają normy, stanąć na stanowisku pracy i osobiście wykonać z czubem tę normę, którą proponują. Dzięki temu pracownicy nie muszą potem wypruwać sobie żył, by wykonać normę, a nawet mogą bez nadzwyczajnego wysiłku zrobić więcej niż norma.

W końcu listopada odbyło się w Pjongjangu (na Wyspie Uczonych) sympozjum poświęcone eksploracji kosmosu. Jego uczestnicy przygotowali 280 cennych artykułów (wystąpień). Warto tu przypomnieć, że KRLD wynosi w kosmos własne satelity, własnymi rakietami. Nas nie stać ani na rakiety, ani na satelity. Zainteresowanym polecam krótki filmik (1:38) z otwarcia sympozjum.

Aby za bardzo nie wydłużać relacji z listopada, proponuję jeszcze na koniec film o Głównej Klinice Okulistycznej Ryugyong. Klinikę uruchomiono wprawdzie w ubiegłym roku, ale filmiki w wersji angielskiej i rosyjskiej są z końca listopada.

oto Piotr Badura Piotr Badura

(1953) Ślązak z dziada pradziada, ducha polskiego, z wielką sympatią do Niemiec. W latach 1989-2014 wydawał i redagował lokalne czasopismo "Beczka" (działalność non-profit) we wsi Brynica w gminie Łubniany
Autor miesiąca Prawicy.net w marcu 2012.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.09091
Ogólna ocena: 4.1 (głosów: 11)

Dyskusja

oto Andrzej

"chyba"

chyba nie spodobała się ona naszemu Gospodarzowi

"chyba"?
nie rozumiem, można konkretniej?

oto Piotr Badura

Jak najbardziej można

Szanowny Panie Andrzeju

29 października 2017 ukazała się na Prawicy.net informacja, zatytułowana "Chiny blokują handel z Północną Koreą".

W komentarzu pod tą informacją pan Kmieć napisał:

Pan Piotr Badura już wyjaśnił na czym polegają chińskie energetyczne "sankcje" przeciwko Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej.

Na to Pan odpowiedział:

to kmieć uważa za "wyjaśnienie"? niezłe :-)

Pana odpowiedź była niejasna w tym sensie, że nie wynikało z niej wyraźnie, iż nie jest ona krytyką mojej wypowiedzi. Być może ta niejasność była przypadkowa, ale mnie obowiązuje dopuszczenie możliwości, że była ona zamierzona, że była to jednak krytyka mojej wypowiedzi.

Moja wypowiedź, na którą powołał się pan Kmieć, dotyczyła chińskich sankcji w zakresie paliw. Pisałem, że chińskie sankcje wydają się lipą, gdyż Chiny w ramach sankcji nie kupują północnokoreańskiego węgla być może dlatego, że wiedzą, iż KRLD sama tego węgla bardzo potrzebuje.

Wskazałem też na możliwość, że wstrzymanie przez Chiny eksportu do KRLD paliw silnikowych może być w związku z planowaną, być może, przez KRLD produkcją dżucze-paliw silnikowych (otrzymywanych z węgla).

Skoro dopuszczam, że Panu się moja wypowiedź nie podobała, to dopuszczam też, że nie podobały się Panu wspomniane hipotezy. Ponieważ jednak żadnej pewności nie mam, to użyłem słowa "chyba".

Pozdrawiam serdecznie

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.