Hanks oddawaj „malucha”!

Słynny hollywoodzki aktor Tom Hanks odebrał w Hollywood polskiego Fiata 126p - „malucha” wyprodukowanego w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej w roku 1974.

Akcję podarowania aktorowi fiacika zorganizowała Monika Jaskólska – matka trójki dzieci, właścicielka firmy szyjącej garnitury, mieszkanka Bielska-Białej. Pani Monika zobaczyła, że Amerykaninowi spodobał się nasz samochodzik po tym jak aktor zamieścił swoje zdjęcia na tle fiacika na Twitterze. Postanowiła zrobić z tego wydarzenie charytatywno-medialne. Ogłosiła zbiórkę na fiacika, akcja się rozwinęła nadspodziewanie – samochód kupił rajdowiec Rafał Sonik, a wszystkie zebrane pieniądze zostały przekazane na Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej.

W piątek 1 grudnia Tom Hanks w Hollywood wsiadł do samochodziku z Polski, odpalił i pojechał w Los Angeles. Zapowiedział, że będzie fiacikiem jeździł z rodziną pomimo tego, że trudno odsuwa się fotel kierowcy do tyłu. I spodziewać się można aktor wzbudzi sensację – przynajmniej przez jakiś czas. No bo co za stuka jeździć jakimś Jaguarem czy BMW? Fiat 126 to dopiero sensacja!

Akcja wymyślona przez Monikę Jaskólską jak widać udała się nadspodziewanie dobrze, przebiła się w mediach a i na szpital nazbierano trochę grosza.

Jednak mam pewne wątpliwości natury politycznej. Bo też Mały Fiat to samochód wyprodukowany w roku 1974. A wiecie co było w roku 1974? No był PRL. Rządził sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej komunista Edward Gierek. Była to – jak już dzisiaj wiemy – okupacja, nie byliśmy suwerenni, a dzisiaj PZPR, jako partia komunistyczna, jest zakazana i wszystkie jej atrybuty mają zniknąć z przestrzeni publicznej. Co prawda mieszkańcy Sosnowca w referendum opowiedzieli się za tym, żeby w ich mieście pozostało rondo Edwarda Gierka, ale nie wiadomo co na to powie wojewoda i IPN. Mamy przecież ustawę o dekomunizacji. I to nie są żarty.

W Bielsku-Białej – gdzie mieściła się Fabryka Samochodów Małolitrażowych – Rada Miejska wiosną tego roku postanowiła, nadać jednemu z rond imię Ryszarda Dziopaka – byłego dyrektora FSM. Dziopak był menadżerem, dzięki któremu FSM rozwinęła produkcję małego fiata, był świetnym dyrektorem, dbał o robotników, budował osiedla, kiedy w 1980 powstawała Solidarność – Dziopak był do nowego związku życzliwie usposobiony, pomagał jego działaczom.

Mój kolega z poselskich ław Jerzy Jachnik pracował w FSM w czasach Dziopaka i wspomina go z największym szacunkiem.

Zdawać by się więc mogło, że wszyscy powitają inicjatywę Rady Miejskiej Bielska-Białej, uczczenia pamięci zmarłego, byłego dyrektora FSM z radością i oklaskami. I otóż nic bardziej mylnego. Uchwałę Rady uchylił wojewoda śląski na wniosek katowickiego oddziału IPN. Powód: Ryszard Dziopak był nie tylko członkiem PZPR, ale i działaczem szczebla krajowego. Był posłem do PRL-owskiego Sejmu – czyli zgodnie z nową tendencją i dekomunizacją jego nazwisko powinno zostać wymazane z kart historii.

Napisałem w tej sprawie protest do IPN – dostałem odpowiedź, że nie można upamiętniać Dziopaka bo był członkiem PZPR. Rozmawiałem potem po jednym z posiedzeń Komisji Sprawiedliwości z Prezesem IPN dr Jarosławem Szarkiem ale usłyszałem to samo: „Był członkiem PZPR”. Pytam się Szarka – Przecież PiS-u jeszcze wtedy nie było, to gdzie Dziopak miał się zapisać? Zapisał się do ówczesnej partii władzy bo chciał fabrykę wybudować.

Ale prezes IPN pozostał przy swoim i Ryszard Dziopak nie będzie mieć swej ulicy w Bielsku-Białej. Przynajmniej do czasu kiedy szaleństwo dekomunizacyjne nie opadnie.

No dobrze, a co ma do tego maluch i Tom Hanks? Jak to co? A gdzie był IPN kiedy amerykańskiemu aktorowi wręczano małego fiata – wizytówkę komunistycznej gospodarki, produkt który powstał dzięki „komuchowi” Dziopakowi? Nie można tak łamać ustawy dekomunizacyjnej i niweczyć słusznego działania naszej partii napisania polskiej historii na nowo. Hanks oddawaj malucha bo wyślemy tam inspektorów IPN! I Cię chłopie zde-ko-mu-ni-zu-ją! Jak senator McCarthy.

Janusz Sanocki

Poseł na Sejm RP.
Dziennikarz, polityk, były burmistrz Nysy, jeden z liderów Obywatelskiego Ruchu JOW, inicjator Kongresu Protestu.
Autor Miesiąca Prawicy.net w lipcu 2013

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.066665
Ogólna ocena: 4.1 (głosów: 15)

Tematy: 

Dyskusja

oto Kmieć

Oj, Panie Pośle Sanocki...

Co się Pan tak dziwi?
Przecież dziecięca schizofrenia to stan stały euforycznych, dynamicznych, kreatywnych wielbicieli demokracji.
Tzw. "kadra narodowa" też do Rosji na mundial jedzie, a przecież nie powinna...

P.S. Jak można wleźć jakiemuś Murykaninowi (szczególnie znanemu) tam gdzie światło nie dochodzi, to polski demokrata zrobi to bez mydła, i jeszcze ze łzami szczęścia w oczach powie, że mu tam pachnie fiołkami...

oto observer

transmisja meczów z MŚ w Rosji to element wojny hybrydowej?;-)

Sam byłem zdziwiony, gdy wczoraj PiSowska TVP Info fetowała przekazanie "malucha" Tomowi Hanksowi. Wszak "Maluch" to typowy produkt znienawidzonej przez obecną władzę "komuny". Tak samo zdziwiony jestem, że prezes TVP Jacek Kurski tak fetował transmisję meczów przyszłorocznego Mundialu w Rosji. Przecież wiadomo, że transmisje meczów z Rosji, to element wojny informacyjnej Kremla, ba! wojny hybrydowej. Zgodnie z obowiązującym obecnie przekazem propagandowym władzy w Polsce nie tylko, że TVP nie powinna transmitować meczów z putinowskiej Rosji, ale zabronić naszej reprezentacji gry na Mundialu w tym kraju, bo grając uwiarygadniamy "dyktatora" i "satrapę". Tak samo TVP nie powinna transmitować meczów Ligi Mistrzów, bo główny sponsor tych rozgrywek to Gazprom. Niech "dobra zmiana" będzie konsekwentna choć raz;-)

oto adam_54

Rada dla Posła Sanockiego....

Jako poseł złóż pan w parlamencie wniosek o anulowanie i uznanie za nie istniejące, całego PRL-owskiego prawa - którego wiele do dziś obowiązuje - w przeciwnym przypadku......

.... wyślemy tam inspektorów IPN! I Was chłopy zde-ko-mu-ni-zu-ją!

:-D

oto chłop jag

Spokojnie - to jeździdełko

ma w USA świadczyć - do czego była zdolna moskiewska komuna w upodlaniu ludzi - bo przecież - która władza o zdrowych zmysłach mogłaby pakować rodzinę do czegoś takiego - aby ta jechała w tym 500 km nad morze - tołażysze.
Wniosek?
Żeby się tylko nie wydało, że to był włoski fiat - wytwarzany w PRL-u - tołażysze - a wszystko po to aby wspomóc tam wtedy włoską komunę.

oto Mar.Jan

Niepotrzebie Chłop się martwi o Włochów

Sentyment do maleńkich jeździdełek istnieje do dzisiaj i z tego powodu Fiat wznowił produkcję unowoczesnionej "500-tki". Czasem toto spotykam. Strasznie hałasuje ale jeździ nienajgorzej. Tylko z bezpieczństwem krucho. Efekty zderzenia 500-tki z duzym BMW będa na pewno tragiczne dla pasażerów i kierowcy nowego Malucha. A w BMW tylko zderzak do wymiany.

oto Ech...

Hanks to wręcz zapytał "czy ta kobieta jest normalna?"

„Usłyszałem w telewizji historię "Tom Hanks i polski fiat". Powiedziałem wtedy, że ja przecież nic nie wiem o polskim fiacie. Poprosiłem ludzi w swoim biurze, żeby sprawdzili historię, czy to w ogóle prawda. Wtedy powiedzieli mi, że jakaś pani organizuje dla mnie akcję. Poprosiłem, żeby zebrali jakieś informacje o tej pani, czy jest normalna. Potem okazało się, że historia jest powiązana ze szpitalem i działalnością charytatywną, i teraz wszyscy jesteśmy tutaj, przylecieliście z Polski i rozmawiamy o tym” - cytuje słowa Toma Hanksa odbierającego malucha TVN24.

Po prostu nie mógł uwierzyć "po co to komu" - zarówno jemu, jak i "ofiarodawcom" - ale jak się ujawniło, że p. Monika przezornie wmieszała w to jakiś szpital, to już widocznie głupio mu było odmówić przyjęcia tego oczywistego "mathoma".

oto Mar.Jan

Przeciez nie chodzi o to:

aktorowi wręczano małego fiata – wizytówkę komunistycznej gospodarki, produkt który powstał dzięki „komuchowi” Dziopakowi?

Prosze zwrócić uwagę na słowa małego fiata – wizytówkę komunistycznej gospodarki
Mały fiat jako wizytówka najwyższego osiągnięcia socjalistycznej gospodarki. Być może w Bielsku istnienie fabryki Maluchów dawały realne profilty, ale to w końcu małe miasteczko. Fiaciki były eksportowane do róznych krajów. Ostatnio odwiedziłem Kubę i tam ciągle jeszce jeżdżą i wyglądaja nienajgorzej.
Pozornie więc wszystko było cacy. Ale jeśli skonfrontujemy nasze socjalistyczne "sukcesy" z tym, co w tym samym czasie osiągnęły kraje wolnej Europy, to juz kolry biało-czerwonego sukcesu biedna do śnieżnej bieli.
Ponieważ u nas robotni "na fabryce" zarabial równowartośc 30$ na miesiąc, a jego kolega we Francji czy w Anglii, o RFN nie wpominając, miał co miesiąc 1500$ i mógł na wakacje poleciec na Wyspy Kanaryjskie.
Z tego powodu pomysł światowej rewolucji proletariatu całkiem spalił na panewce właśnie w krajach zachodniego dobrobytu. Pamiętam jak do Warszawy przyjeżdżąl Wujek z Ameryki, który tam był prostym robotnikiem w fabryce, tyrał jak wół i miał mały domek na przedmieściu Nowego Jorku. W Warszawie żył jak wielki pan, zapraszał cała rodzinę na obiad do Mariotta, wynajmował dom w Zakopanem i na to wszystko wydawał około 150$, czyli 3 swoje amerykańskie dniówki!
Tak a propos: Na Kubie dzisiaj średnia pensja pracownika wynosi 30 euro.
Widocznie na całym świeie wydajnośc socjalizmu jest taka sama, czyli bliska 0. Niezaleznie od tego kto tam tym całym bałaganem rządzi. Tak samo bylo i w Chinach, póki tamtejsza partia nie zroumiała zasd gospodarki rynkowej, tak powszechnie dzisiej pogardzanej w POlsce, podobno wolnej (!)
Niewolnictwo tkwi w mózgach. Urodzony jako niewolnik, po wyzwoleniu nadal pozostaje niewolnikiem i wychwala czasy, kiedy jego pan dbał o niego i dawał miskę zupy. A że czasem smagnął batem po grzbiecie, to cóz tam. Zagoilo sie i juz nie boli.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.