Realizując wyrok TS UE Sejm zniesie obniżony VAT na niektóre produkty niemedyczne

"Puls Biznesu" artykuł Jarosława Królaka VAT na prezerwatywy skoczy trzykrotnie

Sejm rusza z podniesieniem podatku VAT z 8 do 23 proc., m.in. na kondomy i okulary przeciwsłoneczne. VAT na smoczki jednak nie wzrośnie.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT, zwiększający obciążenie niektórych produktów, otrzymał już numer druku sejmowego (2056). W przyszłym tygodniu ma odbyć się w Sejmie jego pierwsze czytanie. Rządowi zależy, aby parlament jak najszybciej go uchwalił i żeby wszedł w życie już 7 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. „Niezbędne jest szybkie przyjęcie proponowanych zmian celem uniknięcia przez Polskę kar finansowych” — czytamy w uzasadnieniu projektu. Kary mogłyby się pojawić, jeżeli nasz kraj nadal będzie zwlekał z realizacją wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 2015 r., który nakazał odejście od niższych stawek podatku na niektóre produkty niemedyczne. Projekt wychodzi naprzeciw werdyktowi Trybunału w celu eliminacji ryzyka uruchomienia procedury przez Komisję Europejską. Wynika z niego, że z 8 do 23 proc. podskoczy stawka podatku VAT, m.in. na osłonki antykoncepcyjne (prezerwatywy), okulary przeciwsłoneczne (szkła korekcyjne pozostają na 8 proc.), cewki, strzykawki i ich zbiorniki, rozpylacze, kroplomierze, odciągacze do mleka, torebki na lód, butelki na gorącą wodę, worki tlenowe, gumowe osłonki na palce, poduszki pneumatyczne dla chorych, niektóre składniki suplementów diety (np. cysteiny, cystyny i ich pochodne — aminokwasy zawarte w odżywkach dla kulturystów).

(...)

Artykuł kończy informacja

150 mln Tyle rocznie sprzedaje w Polsce prezerwatyw.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Stan

150 mln

I słusznie niech "prezerwatywy" wspomagaja (finansowo) prokreacje.trochę to przewrotne.

oto chłop jag

Sejm rusza z podniesieniem

Sejm rusza z podniesieniem podatku VAT z 8 do 23 proc., m.in. na kondomy

Mięso armatnie kupię. Mięso armatnie... - tołażysze.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.