3 zdjęcia z Camino - dzień 89 Saint Jean Pied de Port

1. Poranek.
1

2. Droga.
2

3. SJPP
3

I tak oto kończy się ta historia. Kończy się dla wielu, bo przecież wiele osób zna już drogę z Saint Jean Pied de Port, a to co znane, to już jakoś tak, wczorajsze mocniej. Doszedłem. Tego 89 dnia, do tej bramy pielgrzymów wyruszających do św. Jakuba. Wcale nie jest pewne, czy to on tam pochowany, ale czy to ma znaczenie? Myślę, że nie. Dziś krótko, kto zechce przeczyta o wszystkim w książce. Dużo ładnych zdjęć w albumie poniżej - polecam.

Największe zadanie jakie miałem po dojściu do Saint Jean Pied de Port, zadanie, które niosłem ze sobą od momentu wyruszenia z domu, to było podjęcie decyzji, którą z dróg Camino iść do Santiago. Wygodniejszą i bardziej pewną i prowadzącą właśnie z Saint Jean - Camino Frances, czy drogą del Norte. Długo by opowiadać. Wybrałem del Norte. Tyle, że w SJPP nie potrafili mi wskazać sensownej drogi do del Norte. Drogę więc znalazłem sobie sam, sprawdzając mapy w internecie. Postanowiłem iść do Irun, dwa dni ciężkiego marszu przez podpirenejskie tereny.

Pożegnałem się też w SJPP z Willeke. Zżyliśmy się trochę. Te przyjaźnie nawiązywane na Camino są... no ten kto szedł, to wie. Nie ma co gadać. Inne. W schronisku żartowałem z młodą Brazylijką i Włochami, nade mną spała Koreanka, cały świat tam się spotyka i nikomu to nie przeszkadza. Nie ma żadnych rządowych programów, żadnych miliarderów donatorów, ludzie po prostu, chcą tu być, chcą się trudzić, chcą iść, chcą być ze sobą, kto wie, może chcą czegoś więcej? Czegoś, czego dokładnie nie potrafią wyrazić, ale to czują, i dlatego wkładają buty, wyruszają, idą. Tacy pewnie jesteśmy - ludźmi w pielgrzymce. I może to jest właśnie najbardziej podstawowa prawda o nas.

---------------------------------
Album ze zdjęciami.
Całość relacji w książce

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

Dyskusja

oto wzl

Krajobraz

Krajobraz coraz ładniejszy, to i zdjęcia coraz ładniejsze. Bardzo ładne i ciekawe miasto i do tego kościół o dość egzotycznej dla nas bryle, choć romańsko-gotycki, ale tak inaczej niż w centralnej Francji.

oto Zbyszek S

@wzl

Z widokami to generalnie jest tak, że im więcej się człowiek natrudzi, im wyżej wyjdzie, tym widoki lepsze. Taka zbieżność :)

oto Krzysztof M

Czegoś, czego dokładnie nie

Czegoś, czego dokładnie nie potrafią wyrazić, ale to czują, i dlatego wkładają buty, wyruszają, idą. Tacy pewnie jesteśmy - ludźmi w pielgrzymce. I może to jest właśnie najbardziej podstawowa prawda o nas.

Przypomniał mi pan: Muszę kupić buty na zimę. Dzięki.

oto Natalia Julia Nowak

Zbyszek S

I tak oto kończy się ta historia. Kończy się dla wielu, bo przecież wiele osób zna już drogę z Saint Jean Pied de Port, a to co znane, to już jakoś tak, wczorajsze mocniej. Doszedłem.

Więc to już ostatni odcinek? Jeśli tak, to gratuluję udanej pielgrzymki i dziękuję za fascynującą lekturę.

:-) :-) :-)

Pozdrawiam serdecznie.

PS. Wszystkie zdjęcia przepiękne, zwłaszcza to drugie.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.