Akcyza dla małych browarów będzie o połowę niższa

Obniżka akcyzy o 50 procent dla polskich browarów rzemieślniczych zacznie obowiązywać od początku 2018 roku - zapowiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Niższą akcyzę płaciłyby małe browary, które w ciągu roku dostarczają na rynek nie więcej niż 200 tys. hektolitrów piwa. Chodzi o obniżkę akcyzę w maksymalnym stopniu, na jaki pozwala dziś prawo unijne, czyli o 50 procent. Obecnie stawka akcyzy na piwo wynosi 7,79 zł od hektolitra. A po zmianach będzie to 3,9 zł.  Na obniżce skorzysta ok. 150 działających dziś w Polsce browarów. 

Na początku października Ministerstwo Finansów zaproponowało zniesienie akcyzy na cydr produkowany przez małych i średnich producentów oraz rezygnację z obowiązku banderolowania butelek z tym alkoholem.

- Podobnie jak inne kraje europejskie, które mają długą historię warzenia piwa, chcemy wspierać dynamiczny rozwój działających w tym obszarze małych i średnich polskich firm. Często rodzinnych i najczęściej funkcjonujących z dala od wielkich miast. Nasi południowi i zachodni sąsiedzi skutecznie dbają o rozwój swoich lokalnych ośrodków piwowarskich. Czemu zatem my - kraj z tradycjami browarniczymi sięgającymi X wieku - mielibyśmy tego nie robić? To się opłaci nam wszystkim – rzemieślnikom piwowarskim, rynkowi, polskim konsumentom i polskiej gospodarce

- podkreślił Mateusz Morawiecki.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto baba jag

orgazmu

dostałem od tego pisuarowego "sukcesu" i kolejnego kłamstwa mądrych inaczej.

oto I Kułak Rzeczypospolitej

No, a mnie od tego

No, a mnie od tego "sukcesfulu" tak ślinka poleciała na myśl, że może wszyscy płaćmy -50% każdego podatku? Wspierajmy polską tradycję płacenia niskich podatków! Panie Morawiecki, jest Pan o krok od politycznego sukcesu!

oto baba jag

Gdyby tak zmniejszył

ten hochsztapler akcyzę na benzynę o 50% co może przełożyło by się o obniżenie ceny prawie dwa złote, to ten złotousty pan od historii obniża akcyzę o 2 grosze na 1/2 litra.

oto Andrzej

Ale maruderzy!

Małe browary dostaną przede wszystkim trochę wsparcia wobec wielkoprzemysłowej (chemicznej) konkurencji wielkich zachodnich korporacji piwnych. To wam w ogóle nie przyszło do głowy, drodzy maruderzy?

Dramat - jedyne co się Polakom marzy, to żeby nie płacili podatków, reszta nic ich nie obchodzi... Aż im na to "Ślinka cieknie". Wielki sukces "wolnorynkowych" think tanków Ameryki. Za grosze wyprali mózgi Polaków ze wszelkiej innej myśli, za grosze.

oto MSzach

Proszę nie atakować osób

Proszę nie atakować osób tylko problemy. (Czyli mniej emocji)

oto Krzysztof M

Proszę nie atakować osób

Proszę nie atakować osób tylko problemy.

To był atak na wiele osób. I nie atak, a konstatacja.

Ale, ale... Dlaczego pan treści nie skomentował? Tylko domniemany atak?

oto MSzach

Ależ skomentowałem. Parę

Ależ skomentowałem. Parę pięterek niżej.
A zasada 'nie atakowania osób tylko problemy" powinna dotyczyć wszystkich. Pewnie Pan Andrzej weźmie sobie teraz auto-urlopik -:))

oto Andrzej

żenada

.

oto Kmieć

200 tys. hektolitrów to mały ...

... browar?
To jest 20 milionów litrów czyli 40 milionów półlitrowych butelek/puszek napoju bogów.
W tej liczbie mieszczą się małe browary?
To ile produkują duże?

P.S. Produkują a nie warzą, bo w prawidłowym procesie warzenia prawdziwego piwa, a nie jego chemicznej imitacji zasilanej bydlęcą żółcią zamiast chmielu (i pewnie inną chemią od IG Farben) dużym browarem byłby ten obecnie mały...

oto chłop jag

Akcyza dla małych browarów

Akcyza dla małych browarów będzie o połowę niższa

To dobrze - pomimo, że nie mam takiego browaru i mieć nie będę.
Wniosek?
Może to i jakość piwa z biegiem czasu poprawi?

oto MSzach

Każde takie róznicowanie na

Każde takie róznicowanie na małych i duzych to bloszewicki idiotyzm, który do tej regulacji zaciągnie tysiace biurw....
Co zrobić by Polacy zaczęli zyć z tych duzych nas zniewalajacych we spółpracy z naszym rzadem podał na tacy pan profesor Gwiazdowski. Ale jakoś na nikim tutaj to nie zrobiło wrażenia...

oto Skanderbeg

Bardzo pozytywna wiadomość.

Choć ja miałem trochę inne wyobrażenie o mocy produkcyjnej małych browarów. Tu pewnie zrobił się kruczek. Wielka firma utworzy niby niezależny browar, który będzie na tym korzystał.
Ale i tak, krok w dobrą stronę.

oto Mar.Jan

Akcyza powinna być całkowicie zlikwidowana!

Bo to jest po prostu złodziejstwo. Akcyza na wiele towarów ma wartośc 50% i nawet więcej!. Powoduje to całkowite wywrócenie relacji cen rynkowych.
Podobnie powinien być zlikwidowany podatek dochodowy, który jest w rzeczywistości opodatkowaniem nałozonym na pracę, powoduje jej nieopłacalność i karze za większa wydajność i wyższe kwalifikacje! Ponadto zmusza obywateli do ujawniania urzędom posiadanego majątku, dochodów, nakłada kontrolę na sposób wydawania pieniędzy, jest po prostu narzędziem INWIGILACJI społeczeństwa przez władzę państwową. W dodatku informacje te trafiaja także na nielegalny rynek i są obiektem handlu. W końcu trafiają w ręce również obcych wywiadów.
Koszt poboru i kontroli podatku dochodowego jest olbrzymi i sięga 30% kwot ściąganych przez urzędy skarbowe.

Jakie powinny zatem być podatki?
Powinien byc tylko jeden podatek, nakładany na wartośc sprzedaży zarejestrowanej firmy (osoby fizyczne i prawne). Powinien byc w takiej wysokości, która umozliwia pokrycie niezbednych potrzeb państwa. Bez doplacania do nierentownych gałęzi gospodarki i bez utrzymywania fikcji "bezpłatności" róznych państwowych usług. Państwo powinno konkurowac na rynku identycznie jak firmy prywatne zarówno w zakresie szkolnictwa, jak słuzby zdrowia i ubezpieczeń.
Obywatel powinien miec prawo do korzystania z dowolnych usług lub do niekorzystania z tych usług. Budżet dałoby się ograniczyć do mniej niz 50% obecnego budżetu, czyli do mniej niż 200 mld zł. Co przy wartości PNB (ok. 1900 mld zł) daje podatek w wysokości ok. 8-10%, przy czym dla produkcji powinien być nieco większy a dla handlu nieco mniejszy, zaleznie od oczekiwanej stopy zysku w poszczególnych gałęziach gospodarki.
Zaletą takiego systemu finansowania państwa było by to, że w rekach obywateli oraz firm zostałoby ponad dwa razy więcej pieniędzy niż dziś dzięki oddanym podatkom.
Ponadto obywatele mieli by decydujący wpływ (głosując swymi pieniędzmi) na lepsze dostosowanie profilu oferty rynkowej do rzeczywistych potrzeb społeczeństwa. Rząd miałby znacznie mniej do rządzenia, więc ministerstwa mozna by znacznie odchudzic, częśc zlikwidowac. Same pozytki tu widzę. To sie nazywa: tanie państwo.
Przy czym istotne funkcje byłyby lepiej realizowane, dzieki koncentracji władzy i pieniędzy na tych dziedzinach: wymiar sprawiedliwości, obrona zewnetrzna i wewnetrzna oraz infrastruktura państwa służąca społeczeństwu.
Do tego trzeba wprowadzić system prezydencki. Prezydent powinien tworzyć rząd i kierowac armią. I tylko on. Nie powinno być dublowania organów wladzy wykonawczej. Aktualnie mamy w POlsce dwuwładzę prezydenta i premiera, przy czym częśc kompetencji się wzajemnie blokuje przez konieczność potwierdzania przez przeciwny osrodek władzy. Jest to kompletna paranoja!

oto Skanderbeg

A czy UE pozwala

na likwidację akcyzy? Bo tego na razie obejść się nie da. Można tylko zmniejszać.

oto Mar.Jan

Albo Polska jest krajem suwerennym albo nie

w zakresie stanowienia prawa krajowego.
Jeśli prawo unijne jest sprzeczne z prawem polskim, to tym gorzej dla Unii.
Traktat lizboński w praktyce zlikwidował suwerenność POlski. Warto o tym pamiętać oraz kto podpisał się pod tym Traktatem!
Niemcy zupełnie sie tym nie przejmują i w orzeczeniach sądów zawsze prawo krajowe jest przed prawem unijnym.
Polska może robić tak samo. Jesli nie - do widzenia Unio!
p.s.
Najprosciej jest ustalić akcyzę w najniżej możliwej wysokości na najmniejsza możliwość ilośc produktów. MOżliwe, że akcyza mogłaby wynsić 0,5%na wszystkie towary. Tym akurat sie nie interesowałem, więc tego nie wiem.
Unia jest nam potrzebna na tyle, na ile ułatwie współprace międzynarodowa. Jeśli zas nakazuje nam wprowadzanie socjalizmu - Żegnaj Unio! Tak powinien działac polski rząd w osobie polskiego prezydenta!

oto adam_54

A co ma piernik do wiatraka ?

Albo Polska jest krajem suwerennym albo nie w zakresie stanowienia prawa krajowego

Stopniowanie wagi prawa....
1 Konstytucja
2 Umowa międzynarodowa
3 Ustawa
Wniosek - zawarłeś umowę to się do niej stosuj, albo się z niej wypisz jeśli się nie podoba ... -P

oto Skanderbeg

Polska jest krajem suwerennym?

Pan przespał ostatnie ćwierćwiecze?
Nazwa Pałac Namiestnikowski dobrze oddaje realną pozycję "strażnika żyrandola"

oto Natalia Julia Nowak

Skanderbeg

A 10 października 2009 roku Lech Kaczyński podpisał haniebny Traktat Lizboński, za co pisiory do dziś stawiają mu pomniki. :(

oto Kmieć

Ano...

Nie chciał, ale musiał... Albo odwrotnie.
:D

oto Skanderbeg

Ale już wcześniej suweren zrzekł się suwerenności

i niepodległości. Polacy to odrzucili. Dlatego śmieszy mnie zwolennik wejścia Polski do UE, który idzie w jakimkolwiek Marszu Niepodległości.
A TL to tylko konsekwencja. I krzywoprzysięzca ma mieć pomnik? Wystarczy, że szkodnika pochowali na Wawelu.

oto Krzysztof M

Bez doplacania do

Bez doplacania do nierentownych gałęzi gospodarki

Tak, tak. Niech pan nie dopłaca do np. rolników. Ale dopiero po tym, jak pan przekona Niemców, Francuzów & Co, żeby zrobili to samo. :-)

oto Prof Talent

Panie Krzysztofie

No ale jak tak do wszystkiego trzeba doplacac to gdzies tu chyba cos sie nie klei.

oto Krzysztof M

Nie klei się, bo nie do

Nie klei się, bo nie do wszystkiego się dopłaca. Ale wystarczy jeden "przebiegły księgowy" i wyjdzie, że dopłacamy do wszystkiego, nawet do tego, który dopłaca. :-)

oto Krzysztof M

To pytanie do... Modzelewski?

To pytanie do... Modzelewski?... Matuszewski?... Jak on się nazywa?

oto Krzych Adam

To byłoby słuszne. Jednakże w dzisiejszym świecie niemożliwe.

Na ten temat, jak zwykle przenikliwie pisał kilkakrotnie red. St. Michalkiewicz przy okazji omawiania tzw. umów o "wolnym handlu". Negocjowanych miesiącami i stanowiących dokumenty liczące wiele setek stron. Michalkiewicz pisze:

...umowa o wolnym handlu, (...) powinna składać się z dwóch krótkich zdań i aneksu. Zdanie pierwsze powinno brzmieć, że (...) wprowadza się wolny handel, a zdanie drugie – że uchyla się wszelkie regulacje sprzeczne z zasadami wolnego handlu. W aneksie zaś powinien znaleźć się rejestr regulacji uchylonych w tym trybie. Aneks musiałby ważyć co najmniej z 50 kilogramów – ale to wszystko. Zasady wolnego handlu są bowiem następujące: sprzedający może sprzedać co tylko chce, komu chce i gdzie chce, a kupujący może kupić co chce, kiedy chce i u kogo chce. Co więcej jest – od złego jest.

Te umowy zwane umowami o wolnym handlu w rzeczywistości są umowami o handlu drobiazgowo reglamentowanym, którego koszty obciążają niezliczone biurokratyczne pijawki. Poza tym umożliwiają, szczególnie silniejszym partnerom w tych umowach stosowanie dumpingu na rynki słabszych partnerów.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.