Bircza usunięta z tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza

Z tablic kresowych zamontowanych na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, upamiętniających polskich żołnierzy walczących z bandami OUN-UPA, zniknęła nazwa Birczy. Wczoraj wieczorem tablice zostały odsłonięte przez szefa MON, Antoniego Macierewicza.

Informację podał na Facebooku ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski, powołując się na fotografie autorstwa Ewarysta Fedorowicza.

Według moich informacji stało się to pod presją władz ukraińskich i Kancelarii Prezydenta RP. Jutro będę znać szczegóły sprawy, które opiszę w felietonie. Aż się wierzyć nie chce, że to się stało w Święto Niepodległości! – napisał ks. Isakowicz-Zaleski.

bircza_1.jpg
Zdj. z lewej wykonano 9 XI wieczorem, z prawej – 11 XI wieczorem. Fot. E. Fedorowicz.

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: -3

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Czesław

To prawdziwy obraz

hipokryzji "patriotyzmu i polskości" PiS-u a ja prawie uwierzyłem w hasła i retorykę tej formacji, szczególnie po wysłuchaniu orędzia J.Kaczyńskiego wczoraj (11.11.2017) w Krakowie. Dr.Andrzej Zapałowski napisał na facebooku, "Skandalu z Birczą nie podarujemy. Będziemy o tym PiS-owi przypominać przy każdej okazji latami. Przynajmniej na Podkarpaciu większość mieszkańców ma kręgosłupy." Pełna zgoda z tym skandalem, przecież to nie jest przeoczenie tylko działanie z rozmysłem. Jednak co do "kręgosłupa " mieszkańców Podkarpacia to dr.A.Zapałowski się myli, przy najbliższych wyborach PiS wygra a potem i marsz.M.Kuchcińskiego wyborcy obdarzą mandatem.

oto chłop jag

Fake news?

Wniosek?
Poczekajmy co na to powiedzą mieszkańcy Birczy - tołażysze.

oto observer

Bircza - bohaterska miejscowość

PiS jest taki sam jak PSL, PO, Nowoczesna, SLD. Bez złudzeń. A co do Birczy, to jest to miejscowość bohaterska. TWIERDZA BIRCZA. Symbol walki ze zwyrodnialcami z ludobójczej UPA.

oto Skanderbeg

To zwykłe szmaty.

Oni robią laskę nie tylko Amerykańskim, ale każdemu. Skoro to stało się ponoć pod naciskiem Kancelarii Prezydenta, to zakrzyknę, niczym jakiś Wiatrowycz: " gumisiu Duda. Siad płaski do laski".
I jak tu szanować instytucję głowy państwa, skoro takie byle co pełni tę funkcję. Poprzednicy wcale lepsi nie byli

oto mj

Niejaki Wiatrowycz - mający podobno obecnie

zakaz wjazdu do Polski - wjechał im na "ambit", że na tych tablicach "czczą czekistów", no i reakcja jest błyskawiczna. MO i LWP to "czekiści".
I pomyśleć że w tym samym czasie w ramach "dekomunizacji" planuje się w Warszawie zmienić nazwę ulicy II Armii Wojska Polskiego na ulicę Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego. "Fachowcy" z IPN nie wiedzą najwidoczniej że to właśnie jednostki II Armii Wojska Polskiego - no i żołnierze w nich służący też :) - były kierowane zaraz po zakończeniu wojny w Bieszczady do walki z UPA. :)

oto afaton 12 listopada

Pamięć o bohaterach jest wieczna

Jak się wymazuje z historii żołnierzy, i tych którzy ginęli w walce z hitlerowskim okupantem i bandytami po wojnie, z których robi się na silę "bohaterów", to nie ma się co dziwić. A najsmutniejsze jest to, że społeczeństwo w ogóle nie reaguje, na takie działania dlatego rządzący robią co chcą. Rządzący zapomnieli, że historia kołem się toczy.

oto wares 13 listopada

Dlaczego tylko ulice

Usuwają nazwy ulic, które są "komunistyczne", a kiedy usunął Zamek Królewski, przecież to jest typowy obiekt "potęgi" komunizmu.

oto pawel

wasalizacja Polski

Ten sam zachód który zwalcza nacjonalizm w Europie i krytykuje Polskę czy Węgry popiera nacjonalizm ukraiński ideologię która jest sprzeczna z zachodnimi wartościami otwartości ,tolerancji czy równości. Jeżeli Polska próbuje upominać się o swoje racje to jest to 'populizm' , 'demagogia'. Każda próba krytyki polityki Ukraińskiej wobec Polski jest atakowana przez środowiska liberalne jako 'sprzyjanie KREMLOWI' itp... to są środowiska które działają w interesie Polski? np: gazeta wyborcza która usprawiedliwia zbrodnie ukraińskich nacjonalistów , co to za wartość 'demokratyczne' oni reprezentują ograniczanie wolność słowa? czy Polska nie jest już suwerennym krajem , który ma prawo do definiowania własnych interesów ?

oto Czesław

Obrona Birczy przed polską władzą.

Dr. Andrzej Zapałowski informuje że "Rozpoczęła się czwarta obrona Birczy. Trzy poprzednie były przed oddziałami UPA a czwarta jest przed, rządem który poświęca pamięć obrońców polskości miasta." Po prostu powstaje komitet obrony Birczy.

oto Hetman Koronny

Informacja przesłana przez

Informacja przesłana przez Pana dr Andrzeja Zapałowskiego do MON i Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Nawet biskup przemyski Franciszek Barda błagał komunistów o ochronę ludności polskiej przed UPA - czy on też jest czekistą? Kto nie rozumie problemu Birczy powinien milczeć !
W sprawie palenia i rabowania wsi polskich w pow. przemyskim, jarosławskim i sanockim przez Ukraińców z interwencją do Ministra Obrony Narodowej w dniu 25 czerwca 1946 r. wystąpił biskup przemyski obrządku łacińskiego Franciszek Barda. We wspomnianym liście ks. biskup zwraca uwagę na „…wypadki, które rozgrywają się w ziemi przemyskiej, jarosławskiej i sanockiej. Od szeregu miesięcy palą się wsie, ludność traci mienie- dach nad głową a tu i ówdzie życie. Dotychczasowe próby obronne nie zlokalizowały napaści ukraińskich, bo bandy systematycznie idą naprzód i szerzą dzieło zniszczenia konsekwentnie. Wzmaga się nędza tysięcy Polaków, którzy słusznie spodziewają się w swym kraju bezpieczeństwa życia i mienia. Jako pasterz diecezji przemyskiej (…) czuję się dotknięty wspomnianą pożogą i nie mogę patrzeć obojętnie na te straszne w skutkach wydarzenia tak boleśnie dotykające moich wiernych i dlatego zwracam się do P. Marszałka z prośbą, aby zechciał zaradzić łaskawie opłakanym skutkom.” W odpowiedzi na powyższy list w dniu 2 lipca 1946 r. odpowiedział szef gabinetu Naczelnego Dowódcy – Ministra Obrony Narodowej płk. Łętowski. Zapewnił on ks. biskupa, iż „…przedstawiona sytuacja stanowi w obecnej chwili przedmiot szczególnego zainteresowania ze strony Naczelnego Dowództwa. W związku z tym należy spodziewać się w najbliższym czasie zdecydowanej poprawy” .
W listopadzie 1946 r. starosta przemyski w swoim sprawozdaniu podkreślał, iż „... pozostała wiejska ludność ukraińska nadal współpracuje z bandami UPA udzielając im żywności i schronienia oraz wywiadu o ruchach wojsk polskich. Dążeniem moim jest, by pozbyć się tego elementu niepożądanego i szkodliwego dla dobra interesów państwa. Ta ponowna ewakuacja będzie niewątpliwie dalszą bolesną operacją dla tutejszego powiatu ze strony band banderowskich, jednakowoż musi się raz położyć kres zbrodniczej robocie tych band” .
O skali problemu związanego z ciągłym zagrożeniem ludności cywilnej świadczy ilość zniszczonych i zdewastowanych wsi. Na przykład w powiecie jarosławskim zniszczeniu uległo 5.612 zabudowań, w powiecie lubaczowskim 7. 470, w powiecie sanockim 8.260, w powiecie leskim 2.565, a w powiecie gorlickim 3.452. Tyko w okresie operacji „Wisła” spaleniu uległo 1.118 gospodarstw i 3.926 ha lasów . Dane te świadczą o braku skutecznego wsparcia ze strony państwowego aparatu bezpieczeństwa i wojska ludności cywilnej, która to w wielu wypadkach była pozostawiona sama sobie. Nie jest normalna sytuacja, gdzie dwa lata po zakończeniu wojny światowej, w rejonie nowej granicy, która rozgraniczała sojusznicze państwa formacje terrorystyczne w miarę swobodnie dokonują takich zniszczeń. Kolejnym przykładem może być tu powiat przemyski, gdzie w ciągu niespełna półtorej miesiąca (od 3 września do 12 listopada 1945 r.) UPA spaliła 60 wsi z 4.592 zabudowaniami ."

oto Hetman Koronny

Oświadczenie Wójta Gminy

Oświadczenie Wójta Gminy Bircza i Przewodniczącego Rady Gminy w Birczy w sprawie usunięcia Birczy z tablicy pamiątkowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie

pismo_13.11.17_pop.jpg

Żródło: www.bircza.pl

oto observer

wszyscy jesteśmy mieszkańcami Birczy

Brawa dla władz Birczy. Po skandalicznym usunięciu tablicy upamiętniającej obronę Birczy przed ludobójcami z UPA każdy normalny i uczciwy Polak jest mieszkańcem Birczy. WSZYSCY JESTEŚMY MIESZKAŃCAMI BIRCZY!

oto PKK

Haniebna decyzja

Nawet biskup przemyski Franciszek Barda błagał komunistów o ochronę ludności polskiej przed UPA - czy on też jest czekistą?

To przykre i całkowicie niezrozumiałe, że skazuje się na zapomnienie tych, którzy ostali się przy instynkcie samozachowawczym...

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.