W oczach Polaków

Po wybuchu entuzjazmu, że Ukraina wyzwala się spod wpływów Rosji i „uzyskuje własną tożsamość”, temperatura powoli opadła. Jakoś mniej i mniej w polskiej świadomości pozostaje Ukraina jako „przedmurze” i „bufor” przed Rosją, mniej już liczy się Ukraina jako wschodni partner. Z upływem czasu maleje przekonanie o Ukrainie jako silnym nabytku na wschodniej flance UE.

Oto docierają do polskiej świadomości fakty , że Ukraina nie jest jednolitym społeczeństwem dążącym do polepszenia sobie życia. Ukraina to aglomerat grup społecznych, których interesy w wielu przypadkach są sprzeczne z całością społeczeństwa. Media powoli ujawniają fakty, które powodują zdumienie. Jeżeli jest mowa o korupcji, to jest to niewyobrażalna jej skala. To kradzieże mienia społecznego w ogromnych rozmiarach. Nie komentuje się zbrodni, „samobójstw”, zamachów, itp. I tu już nie wysytarczy obiążyć byłego prezydenta Janukowicza. To się dzieje teraz, rok po jego odejściu.

Uspokojenie walk na wschodzie zmusiło ludzi do myślenia i szukania odpowiedzi na pytania: Jak można wytłumaczyć istnienie niezależnego od władzy państwowej wojska w państwie demokratycznym? Przeciw komu jest takie wojsko skierowane? Kto się broni i przed kim za pomocą tego wojska? Jeżeli są takie rozprawy między oligarchami, to gdzie jest reszta społeczeństwa? Gdzie są reformy, prawa człowieka, cały europejski humanizm?

Polskie media unikają dyskusji na temat ujawnianych problemów Ukrainy i przeniosły uwagę na Rosję. Śmierć Niemcowa stała się znacznie ważniejsza niż śmierć kilku polityków ukraińskich. Wydarzenia bieżące są oceniane pod kątem tego, co o nich pomyśli Putin. Jak Putin się zachowa w przypadku takiego czy innego prezydenckiego kandydata? Co Putin zrobi jak wygra Duda a nie Komorowski, albo odwrotnie. A ujawniane polskie skandale zapewne powodują Putinowi nieopisaną radość, więc lepiej może je nieco przykryć.

"W Polsce wszystko rozgrywa się zgodnie z interesami Rosji". Nie wiem co to znaczy „wszystko” i kim są ludzie, że to „wszystko” interesom Rosji podporządkują. Jest dużo infantylnych emocji, dużo egzaltacji, a mało konkretnych rozważań. Mało racjonalnych argumentów.

Oto w Polsce zaczyna się dyskusja i protesty, na temat minimalnej płacy jaką Niemcy i Francja wprowadzają dla swoich przewoźników. Mnie mniej interesuje co myśli o tym Putin, a bardziej co myślą polscy kandydaci na prezydentów, polscy politycy i polskie społeczeństwo. Przewoźnicy polscy tracą, bankrutują, gdzie leży przyczyna? Okazuje się, że rząd czeka na stanowisko UE! Sa protesty gorników i rolników. Co to znaczy?

Wzrost PKB Polski w latach 2015-2017 będzie relatywnie stabilny i wyniesie średnio 3,4 proc. Głoszą entuzjastycznie prognozy. Polska na 10 miejscu w świecie, najlepiej w Europie. Nikt natomiast nie wspomina, że polski PKB w około 2,5% to reminittance, jest to wpływ zarobków jakie przesyłane są Polsce przez pracujących za granicą rodaków.A jaki w GDP jest udział dotacji UE? A co Putin myśli o polskim bezrobociu ciągle w granicach 12%-15%? Gdzie jest polska "klasa średnia"?

To są właśnie pytania na dzisiaj.

na ile punktów oceniasz artykuł? : 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Dyskusja

oto Dubitacjusz

"To są właśnie pytania na dzisiaj." - właśnie

Protesty i niezadowolenie są. Tylko, kto ma je zebrać.

 • PSL jest w rządzie.
 • PiS głosi populistyczny program, a będzie kontynuował politykę PO.
 • Lewica jest niewiarygodna.
 • KORWiN wymaga zostania wyznawcą ortodoksyjnego liberalizmu.
 • Narodowcom przyprawiono gębę kibolskich chuliganów.

Obudzić "młodych wykształconych z wielkich miast" mogą powołania na ćwiczenia wojskowe. Ale powszechne szkolenia wojskowe to przecież prawicowy postulat.

Wydarzenia bieżące są oceniane pod kątem tego, co o nich pomyśli Putin

To jest rusofobiczna mentalność tych, co "bardziej nienawidzą Rosji niż kochają Polskę". Dla nich misją dziejową Polski jest robienie Rosji "na złość". Polacy mają być tylko mięsem armatnim w krucjacie przeciw "imperium zła". Paradoks polega na tym, że ci ludzie nie myślący kategoriami polskiego interesu, zawłaszczyli sobie pojęcie patriotyzmu.

P.S. Motywy decyzji wyborczych typowego Polaka "z ulicy" pokazuje sonda

Delikatnie mówiąc, poraża brak pogłębionej refleksji:

 • Kierowanie się wrażeniem, jakie robi polityk lub partia
 • nic nie zmieniać, "oby nie było gorzej"
 • koniecznie zmieniać, "aby było lepiej"

Brak konkretnych oczekiwań wobec polityków stanowi przyczynę wadliwości "naszej młodej demokracji" poważniejszą niż system wyborczy.

oto Ireneusz

Ja się uprę

To system wyborczy. Dziś nikt nie wie na kogo głosuje. Skoro nie wie, to nie podejmuje decyzji. Nie jest w stanie sprawdzić, czy osoba obdarzona zaufaniem te zaufanie potwierdziła. Żaden z kandydatów też nie jest wyraźny, nie mówi o rzeczach które są zrozumiałe dla ludzi. I które można zweryfikować.
To co mamy dzisiaj to konkurs piękności.
I to dokładnie słyszę w wypowiedziach ludzi. Konkurs piękności i wrażenie. Nikt nie wie, czym jest tak naprawdę polityka.
Dzięki kandydatom, a więc dzięki temu że jest taka ordynacja wyborcza. Bowiem dziś nie ma żadnych polityków. Ci co się nazywają politykami, nimi nie są. Tak samo ci, którzy się nazywają prawicą - nic z nią nie mają wspólnego.
Sic! Prawicą ludzie uważają socjalizujący piłsudczykowski PIS.
Brak definicji. Brak wyrazu. Brak ostrości. Sztuczność życia pseudopolitycznego.

oto Krzysztof M

Dziś nikt nie wie na kogo

Dziś nikt nie wie na kogo głosuje. Skoro nie wie, to nie podejmuje decyzji. Nie jest w stanie sprawdzić, czy osoba obdarzona zaufaniem te zaufanie potwierdziła. Żaden z kandydatów też nie jest wyraźny, nie mówi o rzeczach które są zrozumiałe dla ludzi. I które można zweryfikować.
To co mamy dzisiaj to konkurs piękności.

I dlatego proponuję demokrację stopniową.

oto Ireneusz

Jeśli taką samą jak mamy dziś

Czyli niezaangażowaną, obliczoną na ocyganienie ludzi - to ja nigdy się nie piszę.
Piszę się jedynie na taką demokrację, która angażuje ludzi. Ale nie w ich antagonizowaniu, sztucznej fasadowej niby-opozycji jaką są dziś PO i PIS. A taką, która angażuje ludzi w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania oraz w ofiarę i za poniesioną ofiarę zapłatę. Czyli w odpowiedzialność za swoje własne losy.
To jest prawdziwa prawica, która ludziom daje odpowiedzialność za siebie i swoje własne życie. A nie taka, która o tym jedynie gada. A władzę oddaje oligarchom żyjącym ponad demokracją, ponad ludźmi (których ma w pogardzie).

oto Krzysztof M

Protesty i niezadowolenie są.

Protesty i niezadowolenie są. Tylko, kto ma je zebrać.

Onkolog i kardiolog.

oto Krzysztof M

"Nie mam prawa głosu" -

"Nie mam prawa głosu" - dlaczego? "BO JESTEM BEZDOMNY".

Co na to Konstytucja RP?

oto Krzysztof M

Powtórzę:

Jaki jest sens pytać, co myślą, ludzi, którzy nie myślą?

Udzielający odpowiedzi w tej sondzie są kompetentni w swoich dziedzinach. Ale ich kompetencje kończą się tam, gdzie jest napisane "sprawy wspólne".

Dlatego: Demokracja stopniowa.

oto Ireneusz

Pewien młody człowiek mówi tam coś, co jest interesujące.

W sondzie zauważyłem pewnego młodego człowieka, który stwierdził że zagłosuje na takiego prezydenta, który nas będzie godnie reprezentował. No i dało mi to do myślenia.
Kim jest prezydent w Polsce? Jeśli jest to reprezentant, to nie ma sensu wybór dokonywany przez Naród. Lepszego wyboru dokona wpierw selekcja przez prosty konkurs ortograficzny wśród kandydatów, a następnie Kuba Wojewódzki wraz z jakimś kolegą-celebrytą Dredem wybiora tego Jedynego. Gwarantuję, że wybiorą znacznie lepszego reprezentanta Polaków, niż wybór padnie w ordynacji większościowej. Ona wtedy nie ma sensu. Będzie taniej i skuteczniej.
A więc, skoro jednak wybór jest dokonywany przez Naród, prezydent nie jest reprezentantem. Jest Kimś Więcej.
Jest osobiście odpowiedzialnym człowiekiem za Naród i przyszłość Polski. To on rozwiązuje Sejm i przegania rząd, gdy zaczynają działać niezgodnie z Polską Racją Stanu. To on jest odpowiedzialny za Konstytucję Polski. To on jest człowiekiem z Odpowiedzialnością.
I konkluzja.
Nie mieliśmy jeszcze takiego prezydenta, którego można by nazwać Prezydentem. Zawsze byli to mali chłopcy z malutkimi partykularyzmami.
Może teraz?

oto Staruszek_Świat

SzP. Ireneuszu

##.

Nie mieliśmy jeszcze takiego prezydenta, którego można by nazwać Prezydentem.

Po 1989r to nawet nie rezydenci lecz "namiestnicy", co jeden to z innego dworu.

Pozdrawiam Wszystkich.
M(yślących).

Staruszek_Świat

oto Ireneusz

Dwory

Precyzyjnie pan to nazwał: "co jeden to z innego dworu".
To, że Polacy dają się statystycznie robić w c...la, to jest normalne i zrozumiałe. Tłum łatwo wyprowadzić na manowce. Ale dlaczego ludzie inteligentni próbują wpomóc te dwory, skoro wszystkie one tak naprawdę tylko mówią o patriotyźmie, a w rzeczywistości są wrogie Narodowi?
Inteligencja jest nie po to, aby się chwalić swym IQ. Inteligencja jest po to, aby prowadzić Naród i brać za Niego odpowiedzialność.
Serdecznie pana pozdrawiam.

oto Zbyszek S

Pisałem kiedyś "Bezrobocie

Pisałem kiedyś "Bezrobocie głupcze". Myślenie człowieka JEST pochodną tego co postrzega jego świadomość. Gdy świadomość postrzega MEDIA, to myślenie jest jakie jest, a w ślad za tym cała reszta.

Popieram myślenie konkretne oraz niekonkretne. Nie lubię nawiedzonego.

Dobry wiosenny tekst.

oto Eowina

Ekonomia nie jest mocną stroną polityków,

mimo, że co i raz jakiś bank jest bohaterem propagandy wyborczej.

Polscy politycy mają większe zmartwienie! Oto DW pisze, że Polska proponuje obchody 70 tej rocznicy 2 WŚ w Berlinie! Odebrać Ruskim pierszeństwo celebrowania! Na złość Rosji!
Poland meanwhile, is quietly proposing an alternative ceremony to be held in Berlin. Such an event, should it take place with high-level European participation, would steal the Russians' thunder and further infuriate Moscow.,

oto Zbyszek S

Pozwolę sobie obstać, przy

Pozwolę sobie obstać, przy swoim odkryciu, że politycy nie są sprawcami procesów i działań, ale głównie narzędziami. Swego rodzaju arbitrami, ale o bardzo miernej sile własnego głosu, skazani na żeglowanie na najsilniejszych prądach interesów.

Ale... czy to ich usprawiedliwia?

oto Eowina

Po co wobec tego politykom działania pozorowane?

Podam realny przykład.
Sa obecnie dwie sprawy nawiązujące do Niemiec.
1. Niemcy wprowadzają wysoką stawkę godzinową dla przewoźników i wymagają, żeby wszystkie podmioty, w tym polskie, na terenie Niemiec też takie stawki miały. Polska w tym wypadku oczekuje, że UE rozwiąze problem i obniży stawkę, albo zrobi dla Polski wyjątek.

2. Polska reprezentacja w Wyszehradzie proponuje aby obchody zakończenia wojny zrobić w Berlinie, zrobić okazale, aby to było na złość Moskwie. Reakcja gazety DW jest prześmiewcza. Piszą, ze V4 jest nieskuteczne i rozpadające się.

W obu przypadkach nie ma żadnego pozytywnego polskiego działania.
Bo czyż nie powinien polski rząd też zająć stanowiska w sprawie podwyższenia stawki? Większe zarobki, to większy dochód. Jeżeli Niemcom się opłaca, to czemu Polakom wożącym niemieckie towary ma się nie opłacać? Jeżeli tworzy się unia energetyczna, która eliminuje konkurecję w kosztach za energię, to czemu ma powstać konkurencja w kosztach przewozowych?

Jest to dowód na polską bezradność w sprawnym zarządzaniu. Ważne decyzje dla Polski są podejmowane poza Polską, a Polacy bawią się jakimiś pozorowanymi głosami, nie mającego większego znaczenia.
Niemcy nigdy nie zrobią takiego głupstwa aby narazić się Moskwie zupełnie bezinteresownie, a wręcz ze stratą.

W Parlamencie Europ. była dyskusja o bezpieczeństwie lotów. Polska reprezentacja wystartowała z zamachem smoleńskim, o tym, że samolot został zestrzelony. Bardzo szybko Polaków uciszono i zamknięto dyskusję. Zrobili to posłowie niemieccy.

oto chłop jag

Tak w sferze gospodarki jak i w sferze rozgrywania

Ukrainy polskojęzyczna V kolumna wyrobników u pupili szatana w atrapie Polski - dostaje instrukcje co ma mówić, kiedy i gdzie - tołażysze. Oczywiście wychodzenie przed szereg też ma miejsce.
Wniosek?
Nie jest ważne - co rzeczona V kolumna niemiłosiernie wrzeszczy na prawo i lewo - ważne jest to - jak przy okazji rozgrywania Ukrainy - niszczona jest atrapa Polski - tołażysze.

oto Eowina

Czy ten samolot, który się rozbił, w Alpach, nie jest ofiarą

wojny z islamistami? Bardzo to podejrzane. Ludzie jeszcze nie wiedzą gdzie jest front wojny.

While there has been little word on the possibility that the crash could be a terror attack in France or Germany, the US has been quick to rule it out as a likely cause.

The Independent pisze, że zamach terrorystyczny nie jest wykluczony, wbrew temu co sugerują USA.
http://www.independent.co.uk/news/world/europe/ger...

oto Piotr Piętak

Mam nieodparte wrażenie, że

Mam nieodparte wrażenie, że jest to jakaś odpowiedź na mój tekst
i to co mnie lekko przeraża to pochwały pod adresem tego tekstu. który
jest zbiorem niezbornych spostrzeżeń z jednym okrzykiem - nie piszcie o Putinie!!! Najlepiej panowie zapomnieć o Moskwie, rozbiorach komunizmie, stalinizmie, stanie wojennym - itd .itp Panowie proszę opamiętajcie się
niejednokrotnie określano moje teksty jako polocentryczne - pytam więc czy żeby tu byc chwalonym i czytanym mam pisać o rzeczywistości z punktu widzenia interesów Rosji? A powyższy tekst np. twierdzenie, cytuje

Ukraina to aglomerat grup społecznych, których interesy w wielu przypadkach są sprzeczne z całością społeczeństwa.

Pies gryzł gramatykę i sens - mniej więcej wiadomo o co chodzi, tyle, że napisane jest tak, że ręce opadają.

Reszta na tym samym poziomie i co? Zachwyty. Panowie o litość błagam, jak juz mnie krytykujecie to z otwartą przyłbica i nie tak

oto Eowina

Rozumiem, że ma Pan zarzuty, ale nic konkretnego.

Generalnie nie podoba się Panu pozytywna ocena tekstu.
Zdradzę Panu tajemnicę. Ocena dotyczy konkretów. Można być za albo przeciw, ale jest tu rzeczowe ujęcie problemów. To właśnie różni od Pańskich tekstów, które są pełne agzeltacji, emocjonalnych i wzniosłuch słów, pełne pomieszanie epok i postaci, ale brak jest rzeczowej treści, tylko czyste wodolejstwo.

Pan też nie pisze o Putinie, bo Pan o nim bardzo mało wie, tak jak zresztą wszyscy. To co Pan pisze, to zmyślenia, typu jak Putin zareaguje na takie lub inne zdarzenia w Polsce. To jest pańska fantazja na temat Putina.
To co mnie się nie podoba, to Pańskie manipulacje. Manipuluje Pan czytelnikami w celu zmuszenia ich do przyjęcia Pańskiego punktu widzenia. Każdy inny pogląd, wg. Pana, jest zgodny z życzeniami Putina. Tego typu straszenie jest skuteczne dla dzieci, że Baba Jaga je porwie, itp.

Proszę napisać o Putinie ale coś konkretnego, jakieś inne spojrzenie, nieznane detale, coś nowego, nawet własny pogląd, ale bez straszenia, agzeltacji i własnych fantazji; taki dojrzały politycznie artykuł.

oto BadaczNetu

Plan na przyszłość

Obecny system się zużył i w bliższej lub dalszej perspektywie czeka nas katastrofa. Każdemu kto ma wątpliwości proponuję przestudiowanie historii upadku imperium rzymskiego. Analogie do współczesności są tak dalekie, że czasem trudno uwierzyć że czytamy o czymś co działo się półtora tysiąca lat temu. Dyskusje o przyszłości mogą co najwyżej dotyczyć pytania kto nas podbije, bo to wcale nie jest takie oczywiste.

oto Eowina

Ja nie myslę, że bedzie jakiś fizyczny podbój.

Teraz wszystko i wszystkich się kupuje. Bardzo łatwo jest dostrzec jak i kto jest finansowany po rezultatach działania.

Przyszłość należy do centralnej i dalekiej Azji. To są biedne i pragnące dobrobytu narody, które będą kroczyły do przodu w celu poprawy życia.

Trwają rozmowy między Chinami i Indiami o problemach granicznych. Już i tak jest między tymi krajami daleko idąca współpraca, ale wspolny front w "podboju" Euroazji, może być szokiem dla Europejczyków.

oto MSzach

No, ktoś mi to niedawno

No, ktoś mi to niedawno wspomniał, że "żółta rasa" nas zaleje.. :))

oto Staruszek_Świat

SzP. BadaczNetu

##.

Każdemu kto ma wątpliwości proponuję przestudiowanie historii upadku imperium rzymskiego. Analogie do współczesności są tak dalekie, że czasem trudno uwierzyć że czytamy o czymś co działo się półtora tysiąca lat temu.

Właśnie tak, tak, tak.
Teraz tak jak i wówczas upadek będzie spowodowany przez rozbuchany SOCJAL.

Trzeba tylko poszukać i poczytać dlaczego się wtedy stoczyło społeczeństwo.
Ale tylko nie liczni się interesują tak odległą historią.
A to są b.ciekawe i pouczające dzieje Europy.

Pozdrawiam Wszystkich.
M.

Staruszek_Świat

oto MSzach

Bo wojny militarne wydarzają

Bo wojny militarne wydarzają się chwilami gdy wojna gospodarcza trwa nieprzerwanie.
Każdy kolejny wymyślony przez państwo grupowy przywilej (socjal) to nowe osłabienie siły wspólnoty bo interes narodowy w polityce zostaje (podstępnie) zastąpiony przez interes grupowy. Co prowadzi nie do walki o lepszą wspólną Polskę lecz o utrzymanie za wszelką cenę tych ułatwień (zdobyczy) socjalizmu.

Jeżeli więc egoizm u człowieka jest tak silny to lepiej go wykorzystać tak by człowiek był spełniony i wraz z nim mimochodem państwo stawało się mocniejsze.
Jak?
Uprzywilejować wyłącznie kapitalizm reprezentowany przez ludzi co tu mieszkają i prowadzą działalność z pełną odpowiedzialnością...
Prawda że proste? -:))

oto chłop jag

Trzeba tylko poszukać i

Trzeba tylko poszukać i poczytać dlaczego się wtedy stoczyło społeczeństwo.

SzP. Staruszek_Świat - obecnie rzeczony upadek jest zaplanowany.

oto Staruszek_Świat

SzP. Chłop Jag

##.

obecnie rzeczony upadek jest zaplanowany.

W kluczowych kwestiach nic nie dzieje się przypadkiem.
Stosownie do okoliczności dobiera się metody/narzędzia do przeprowadzenia i osiągnięcia pewnych celów związanych z panowaniem nad ludźmi.
Stąd Religie - W OBECNYM KSZTAŁCIE.
Stąd Socjalizmy, Faszyzmy czy Komunizmy itp systemy społ-polit.
Są to kolejne próby uczynienia z ludzi - niewolnikami innych (też tylko) ludzi.

Toteż w/g mnie tamten upadek też był przeprowadzony zgodnie z przyjętym przez pewne środowisko - planem.
Ówczesny system (przejęcia władzy) się nie powiódł więc trzeba go było "złożyć" i spróbować czegoś innego - (np: państwa narodowe).
I tak właśnie te i podobne próby/eksperymenty są przeprowadzane co najmniej od 2 tys.lat. Aż po dni dzisiejsze.

Globalizacja która w swoich założeniach wydaje się być celem szlachetnym staje się ""nożem który zamiast chleb kroić"" służy zło-czyńcom do zabijania tych którzy nie chcą stać się ich niewolnikami.

Pozdrawiam Wszystkich.
M.

Staruszek_Świat

oto Eowina

Na posiedzeniu rządu ukraińskiego nastąpiły aresztowania.

Echo tego zdarzenia najbardziej wzburzyło Polaków.Natomiast media innych państw były wstrzemięźliwe.
Oto jak piszą o tym Ukraińcy.

Наиболее радикально по этому поводу высказались поляки. Польский портал TVN24 назвал это задержание "показухой" в материале "Милиция приходит на заседания правительства и надевает наручники на чиновников. Показуха в Киеве"Другие иностранные СМИ оказались более сдержанными в своих оценках,

http://gazeta.ua/ru/articles/politics/_pokazuha-v-...

oto Mercator

Aresztowania aresztowaniami ale

Kołomojski przestał być gubernatorem Dniepropietrowska i wszystko wskazuje na to, że straci swoją prywatną armię. Walka oligarchów zaczęła się na dobre.

oto Eowina

Aresztowania dotyczyły korupcji urzędniczej.

Nie wiem czemu to tak oburza polskie media.

Co do oligarchow, to nie powinni sprawować władzy administracyjnej, bo wykorzystują ją dla własnych prywatnych potrzeb. Walka o władzę trwa. Z tego co widać, to jest najazd na prezydenta Poroszenko, wszystko co złego w Ukrainie to jego wina. Zapowiada się ciekawie. ;)

oto Krzysztof M

Walka oligarchów zaczęła się

Walka oligarchów zaczęła się na dobre.

Pewnie Patroszenko dostał ultimatum: "Albo zrobisz porządek z korupcją, albo nici z dostaw broni".

oto Mercator

Pewnie dostał ultimatum

Pewnie Patroszenko dostał ultimatum: "Albo zrobisz porządek z korupcją, albo nici z dostaw broni".

Stawiałbym raczej na coś takiego: albo zrobisz porządek z korupcją albo nici z dostaw kasy.

Ukraina faktycznie zbankrutowała. Bez kroplówki finansowej z Zachodu Poroszenko i Jaceniuk padają prawie natychmiast. Zmiecie ich ulica, kiedy budżetówka nie dostanie wynagrodzeń a emeryci emerytur. Ukraińcy chcą kupować gaz na zachodzie tyle, że nie mają czym płacić. Bez dostaw broni można wytrzymać o wiele dłużej.

oto Krzysztof M

Przypomniał mi się stary

Przypomniał mi się stary dowcip:

"Dobrze idzie! Rzekł zięć spuszczając teściową do grobu..."

oto Staruszek_Świat

SzP. Mercator

##.

Żal mi jest Ukrainy.
I tak oto kolejne duże państwo europejskie jest na naszych oczach bezkarnie doprowadzane do ruiny przez tych bandziorów zza oceanu.
(Ale może "nie ma złego ...... ... ... ... ...... ."?)

Pozdrawiam Wszystkich.
M.

Staruszek_Świat

oto Mercator

Oni tylko "pomagają"

Też mi żal Ukrainy. Żal mi prostych ludzi. Żal mi tych, których nadziejami na lepsze, normalne życie posłużyli się różni polityczni macherzy do rozgrywania swoich gierek. Mało jest obszarów tak ciężko doświadczonych przez historię jak Ukraina.

Co do tych zza wielkiej wody to ich sprawstwo jest tylko częściowe. Oni przeważnie wykorzystują słabość lokalnych elit, wzmacniają narastający kryzys, "pomagają" w spowodowaniu zamętu a potem starają się to wykorzystać dla swoich celów. Jednak to ukraińskie elity w największym stopniu przyczyniły się do dzisiejszego stanu swojego państwa.

oto Krzysztof M

Też mi żal Ukrainy. Żal mi

Też mi żal Ukrainy. Żal mi prostych ludzi. Żal mi tych, których nadziejami na lepsze, normalne życie posłużyli się różni polityczni macherzy do rozgrywania swoich gierek.

Za naiwność się płaci.

oto Krzysztof M

Żal mi jest Ukrainy. I tak

Żal mi jest Ukrainy.
I tak oto kolejne duże państwo europejskie jest na naszych oczach bezkarnie doprowadzane do ruiny przez tych bandziorów zza oceanu.

Na pochyłe drzewo to i koza skacze.

Twój komentarz?

Filtered HTML

 • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
 • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
 • Lines and paragraphs break automatically.
 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

 • No HTML tags allowed.
 • Lines and paragraphs break automatically.
 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.