Czy Sakiewicz jest medialnym agentem Kremla?

Dość często zaglądam na niezależna.pl Tomusia Sakiewicza (kawalera orderu ukraińskiej bezpieki), lubię takie hardcorowe klimaty i dochodzę do wniosku, że chyba coś jest na rzeczy.

Gdybym był wajchowym od propagandy na Kremlu to ufundowałbym dla reda Tomusia specjalną nagrodę (może kolejny medal?) albo chociaż stypendium. Gdyby takiego Tomusia nie było to bym go wymyślił bo przysługi jakie oddaje Rosji są nie do przecenienia. Starczy rzucić okiem na tytuły "niezależnej" tylko z ostatnich kilku dni.

"Rosja wtykała palce w referendum w sprawie Brexitu? Ruszyło oficjalne śledztwo" / "Rosja będzie wpływać na wybory w kolejnym europejskim państwie? "Celem jest podział społeczeństwa" / "Rosyjskie bombowce strategiczne zaatakowały"/ "Rosja tworzy nową jednostkę wojskową. Będzie zwalczać drony" / "Prezydent Niemiec z wizytą w Rosji. Apeluje o zbliżenie" / "Długie ramię Moskwy. Jest dowód na związki hakerów Fancy Bear z Kremlem. Ta lista szokuje!" / "Rosja straszy, że uzna dziennikarzy za „zagranicznych agentów”. Putina musiało zaboleć"

Tego jest oczywiście więcej, sięgnąłem po pierwsze z brzegu.

Dlaczego takie teksty radują propagandystów z Kremla? To dość proste - same tytuły są intrygujące i przyciągają wzrok czytelnika, który natychmiast klika, żeby dowiedzieć się co tam znowu ten zły KGBista Putin wykombinował. Z każdej notki, napisanej oczywiście w określonym duchu wyłania się obraz potężnego mocarstwa, który swoimi mackami, zwłaszcza medialnymi, oplótł już cały świat. Putin wybrał sobie (ciągle wg. "niezależnej") prezydenta USA i miesza z powodzeniem w "demokratycznych" procesach innych państw. Wychodzi na to, że Rosji nie są potrzebne czołgi i samoloty, starczy RT, Sputnik i najzdolniejsi na świecie hakerzy, którzy wchodzą do amerykańskich systemów informatycznych jak przeciętny Polak do "Biedronki". To nic, że nie ma na to żadnych dowodów ale przekaz idzie w świat i czyni spustoszenia w głowach biednych obywateli "wolnego" świata, do których przecież Polacy, jak już dzięki PiS "powstali z kolan" też należą.

Polacy to specyficzni odbiorcy wszelkiej propagandy, przynajmniej ci, którzy mieli okazję poznać medialne praktyki z poprzedniego, słusznie minionego okresu. Nachalna, szwarc propaganda budzi natychmiast reakcję nieufności i refleksji. Tym bardziej, że dzięki internetowi każdy może sobie wyrobić własne zdanie na dowolny temat.

Dodatkiem do świetnych artykułów w "niezależnej" są oczywiście komentarze, które normalnego czytelnika odrzucają swoim chamstwem i rusofobią. I znowu paradoks - każdy normalny odbiorca jak przeczyta tylko kilka to niechybnie dojdzie do wniosku, że te artykuły mogą się podobać jedynie idiotom. Rzecz o tyle interesująca, że każdy komentarz przechodzi przez czujne oko moderatora. Sam kiedyś robiłem eksperymenty umieszczając jakiś w miarę merytoryczny komentarz i zauważyłem, że żaden nie został opublikowany. Zamiast tego pełno było pisanych łamaną polszczyzną rynsztokowych bluzgów, które w większości nadają się do zastosowania art. 256 k.k. Dopóki jednak w wymiarze sprawiedliwości króluje "dobra zmiana" i jest odgórne przyzwolenie na atakowanie Rosji nic portalowi Tomusia Sakiewicza nie grozi. Biedacy nie dostrzegają jednak, że ich wysiłki są wyjątkowo przeciwskuteczne.

A może właśnie o to chodzi i teza postawiona w tytule ma sens?

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 12)

Tematy: 

Dyskusja

oto Czesław

Z "niezależnej" wynika,

że "My to som potęgą", wszędzie ten Putin się wtrąca, w wielu krajach rządzi lub jego agenci ale w Polsce to nam prezydenta ani rządu przecież nie wybrał. Wynika z tego ze jesteśmy mądrzejsi od tych Jankesów, co nawet zagłosować na prezydenta nie potrafią, musi im podpowiadać Putin.

oto Andrzej

odwracanie kota ogonem

Propaganda jest propagandą, ma określone cele i je osiąga.

Mówienie że anty-rosyjska propaganda działa na rzecz Rosji jest "odwracaniem kota ogonem".

oto mj

Dokładnie - nie popadajmy w paranoję

Osobiście znam co najmniej kilka osób, dla których wszystko co napisze organ kawalera orderu SBU, a nawet jeszcze dużo bardziej głupio redagowana i zoologicznie rusobiczna Fronda.pl, to prawdy objawione, z którymi nie ma żadnej dyskusji, a próba takowej jest kwitowana tekstem "a bo ty jesteś pod wpływem ruskiej propagandy". :)
No i bądź mądry i spróbuj odczarować tych ludzi...

oto Qba

Bodaj Theodore Dalrymple

Bodaj Theodore Dalrymple pisał o sowieckiej propagandzie i jej siermiężności, która miała przede wszystkim upokarzać odbiorców. Im bardziej nieprzystająca do rzeczywistości, tym lepiej. Człowiek zmuszony do powtarzania kłamstw (lub milczenia) ze strachu przed ostracyzmem jest człowiekiem słabym, który odkłada szczerość, prawość i honor na półkę. Staje się częścią tłumu powielającego narrację, potulnym i podatnym na kontrolę.

In my study of communist societies, I came to the conclusion that the purpose of communist propaganda was not to persuade or convince, not to inform, but to humiliate; and therefore, the less it corresponded to reality the better. When people are forced to remain silent when they are being told the most obvious lies, or even worse when they are forced to repeat the lies themselves, they lose once and for all their sense of probity. To assent to obvious lies is…in some small way to become evil oneself. One’s standing to resist anything is thus eroded, and even destroyed. A society of emasculated liars is easy to control. I think if you examine political correctness, it has the same effect and is intended to.

oto Pawel

nie dzinsowa ale rewolucja kolorowa

jakie ta propaganda ma długofalowe cele co uprawiające ja ośrodki chcą osiągnąć? przecież to się nie przebija do rosyjskiej opinii publicznej Putin i tak zostanie prezydentem w 2018 roku , niezależnie jak by go opluwano medialnie na zachodzie to nic nie zmieni. Śmieszne jest jak czytam niektóre opinie o Rosji ,zachód sobie wymyślił ze doprowadzą tam do kryzysu gospodarczego i buntu Rosjan przeciwko władzom TAKI ROSYJSKI MAJDAN żeby obalić Putina i zastąpić go jakimiś prozachodnimi władzami (oligarchami) którzy będą robić co im zachód karze A NAJGORSZE JEST to ze oni w to wierzą wierzą w światowa rewolucje liberalną ,nawet jest liberalna międzynarodówka-:)

oto chłop jag

Czy Sakiewicz jest medialnym

Czy Sakiewicz jest medialnym agentem Kremla?

Co najwyżej - jest on agentem którejś z rosyjskojęzycznych V-tych kolumn rezydującej w Rosji - tołażysze.
Wniosek?
W każdym razie szarpanie ruskich nogawek odbywa się za zgodą właściciela owych nogawek - ponieważ mikrofilmy z działalności obecnych przy korycie w atrapie Polski - fikuśników - spokojnie leżą sobie gdzieś w Moskwie - tołażysze.

oto Eowina

:) Właśnie taki obraz Rosji i Putina w propagandzie

medialnej zaczyna być niewygodny. Już pojawiają się głosy w rodzaju " Putin naprawdę wierzy, że on..." Czyli jest zabawny paradoks: dobrze jest obwinić Putina o wszystko, ale z drugiej strony jest to reklama dla niego i jak tego uniknąć?
http://thehill.com/blogs/blog-briefing-room/358501...

oto olrob

Sakiewicz

Mi się wydaje że on jest za głupi na agenta. Sakiewicz jest zwykłym durniem.

oto Jarek Ruszkiewicz

Proszę Państwa,

Serdecznie przepraszam ale ten wpis (nie mylić z notką) ma charakter wyłącznie ironiczno-satyryczny.
Po prostu rano się nudziłem a Tomuś Sakiewicz to wdzięczny obiekt do kpin.

Jeszcze raz serdecznie przepraszam :))

oto Robercik

Niestety, ale prymitywna

Niestety, ale prymitywna propaganda jest wbrew pozorom bardzo skuteczna. To zostało eksperymentalnie potwierdzone ponad 100 lat temu.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.