Stanowisko IPN dot. wypowiedzi b. prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki

Instytut Pamięci Narodowej odbiera ostatnią wypowiedź byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, w której dokonuje on nieuprawnionych porównań pomiędzy Armią Krajową a Ukraińską Powstańczą Armią, jako niestosowną, a przede wszystkim niezgodną z prawdą historyczną.
Stawianie znaku równości między Armią Krajową a Ukraińską Powstańczą Armią uznać należy za skandaliczne. AK była częścią Polskich Sił Zbrojnych, podległych legalnemu i uznawanemu przez przytłaczającą większość Polaków rządowi na uchodźstwie. Stanowiła część sił Aliantów walczących z III Rzeszą. Natomiast UPA była zbrojnym ramieniem głoszącej politycznie skrajne hasła Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, której program kształtował się pod wpływem ideologii nazistowskiej. Formacje te ponoszą odpowiedzialność za ludobójstwo ponad 100 tysięcy Polaków na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej, w przeważającej większości bezbronnych cywilów: starców, kobiet i dzieci.
Cele polityczne, działalność konspiracyjna, obszar aktywności i stosowane metody stawiają obie formacje w bardzo odległych od siebie miejscach i spotykają się z diametralnie odmienną oceną historyków.
Także doszukiwanie się analogii pomiędzy działalnością Józefa Piłsudskiego a czynami Stefana Bandery jest całkowicie nieuprawnione, przede wszystkim dlatego, że aktywność niepodległościowa Józefa Piłsudskiego z czasów jego kierowania PPS - Frakcją Rewolucyjną nie zaowocowała śmiercią tysięcy niewinnych istnień ludzkich.

Mimo piętrzących się trudności IPN od wielu lat prowadzi współpracę z partnerami ukraińskimi, podejmując również starania na rzecz dialogu historyków z obu krajów, uznając jednakże, że jest on możliwy tylko na drodze wzajemnego poszanowania i dążenia do prawdy.

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 1

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Natalia Julia Nowak

Obrażanie AK

Stawianie znaku równości między Armią Krajową a Ukraińską Powstańczą Armią uznać należy za skandaliczne.

Oczywiście, że tak. Niestety, taki punkt widzenia przyjmują również niektórzy "Polacy" (najskrajniejsi wyznawcy koncepcji Międzymorza).

oto Eowina

W Ukrainie istnieje witryna internetowa "Mirotworec".

Witryna ta została założona przez służby bezpieczeństwa Ukrainy SBU przy poparciu radykalnych polityków. Na tej stronie umieszczane są nazwiska osób "wrogów Ukrainy" wraz z personalnymi danymi i adresami. Przeważnie są to rebelianci ze zbuntowanych terenów, ale są też rosyjscy dowódcy wojskowi w Syrii, Rosjanie z Rosji, artyści i dziennikarze i także Ukraińcy, którzy są prorosyjscy lub wrodzy obecnej władzy. Adresy są publikowane po to aby ISIS czy inne radykalne bojówki mogły tych ludzi namierzyć i ukarać. Tak namierzeni ludzie giną mordowani przez nieznanych sprawców.
Ukraiński dziennikarz, Oles Buzyna i poseł do Wierchownej Rady Ukrainy, Oleg Kałasznikow, zginęli parę dni po umieszczeniu ich nazwisk i danych na tej witrynie.
Сразу пять российских актеров театра и кино попали в базу данных сайта «Миротворец».

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.