3 zdjęcia z Camino - dzień 61 Vézelay

1. Droga...
1

2. Na wzgórzu- Vézelay
2

3. Pierwsza prawdziwa alberga dla pielgrzymów od... nie pamiętam kiedy.
3

14 lipca 2015. Wyszedłem z domu 60 dni wcześniej. Tylko jeden dzień nie byłem w drodze, poza tym marsz non stop. Ostatnie etapy? Trzy dni wcześniej szedłem 50 kilometrów, poprzedniego dnia 43 kilometry. Noce na trawie, romantycznie, ale figa nie wypoczynek. We dnie nie do opisania gorąco. Teren w górę i w dół. Gdy doszedłem do Vézelay było fizycznie po mnie. Serio. Jest chyba taki rodzaj zmęczenia, który odkłada się w człowieku, który dzień po dniu się nawarstwia, którego trudno się pozbyć przez jedną noc. A potem, nie do uniesienia.

Vézelay jest jedyne, niezwykłe, unikalne, magiczne - w tym dobrym sensie. Nie do opisania. Nie do opisania jest to, co można tam przeżyć, Chyba jedyne jakoś tam porównywalne, co do głębi przeżycia miejsca, to klasztor św. Hildegardy w Rüdesheim am Rhein i samo Santiago de Compostela. Tu nie napiszę, jak ktoś ciekawy to oddałem to w książce.

Ze spraw przyziemniejszych acz też niezwykłych i sympatycznych, to doszedłem do Vézelay w rocznicę Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Więc wraz z innymi pielgrzymami zostałem zaproszony na oficjalny festyn, gdzie pysznego jedzenia, cudownego towarzystwa i wspaniałego wina było bez ograniczeń. Wyposzczony w tych wszystkich obszarach przesadziłem oczywiście. Więc potem do północy czekałem na ławeczce aż organizm się uspokoi. Udało się. Jeszcze jakaś sztuka ludowa odgrywana nocą na placu, jak zwykle o miłości i wróciłem do albergi, świadom, że tym razem zostanę na jeszcze jeden dzień w Vézelay.

ps. wśród zdjęc w albumie poniżej jest jedno, które wahałem się (i waham nadal) czy powinno się w nim znaleźć i być upublicznione. To zdjęcie jakie sobie zrobiłem po dotarciu do Vézelay, na tle tabliczki miasta. Wyszedłem źle - delikatnie mówiąc.Nie wiem, czy je zostawiać, bo prawdziwe, czy je usunąć, bo wyglądam bardzo źle.
----------------------------------------------
Album ze zdjęciami z tego dnia.
Całość relacji w książce

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

Dyskusja

oto wzl

Zdjęcie

Wyszedłem źle - delikatnie mówiąc.Nie wiem, czy je zostawiać, bo prawdziwe, czy je usunąć, bo wyglądam bardzo źle.

Nie wyszedł Pan źle. Wyszedł Pan autentycznie. Ono pokazuje też jak zmęczenie, czy może nawet skrajne wyczerpanie, zmienia twarz, bo przecież poprzez nią organizm oddaje swój stan fizyczny i psychiczny. I takie zdjęcia są najciekawsze i uświadamiają, że pielgrzymka to nie przelewki.

A czy przypadkiem nie udało się Panu porozmawiać z kimś na temat tego, jak przeciętny Francuz, ten wierzący, odnosi się do Rewolucji Francuskiej (czy to się powinno pisać z dużej litery?). Wszak ona była antykościelna i antyreligijna.

oto Zbyszek S

@wzl

Generalnie Francuzi są bardzo dumni z rewolucji i w ich świadomości, była ona jakimś radosnym i dostojnym wydarzeniem. Po prostu nie wiedzą, jak było. Gdy sprostowałem ich wiedzę przy obiedzie, jakieś dwa tygodnie później, atmosfera zrobiła się nieco lodowata. Nie wierzyli mi :) hahaha

oto wzl

Francuzi

Kiedyś, jeszcze za studenckich czasów, przyjechała do mnie koleżanka z dwoma Francuzami, żeby im pokazać Puszczę Białowieską. To, co mi najbardziej utkwiło w pamięci, to ich duma z tej rewolucji i przekonanie, że również cały świat podziela tę dumę.

A drugie, co mnie bardzo śmieszyło, to jak mówili na moją łazienkę - "salle de bain".

oto Natalia Julia Nowak

Zbyszek S

Więc wraz z innymi pielgrzymami zostałem zaproszony na oficjalny festyn, gdzie pysznego jedzenia, cudownego towarzystwa i wspaniałego wina było bez ograniczeń.

A było jedzenie i picie na wynos (to znaczy takie, które można zapakować do torby/plecaka i zabrać w dalszą drogę)? Bo w ten sposób naprawdę można się obłowić... Oczywiście, trzeba to robić dyskretnie, żeby nie popaść w niesławę jak słynna "chytra baba z Radomia". ;)

Tradycyjnie: piątka. :-)

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.