Ursus - zambijska zagadka

W marcu 2017 trąbiono na wszystkie strony (1, 2, 3 etc.) o gigantycznym zambijskim kontrakcie Ursusa. Spółka podpisała w Zambii umowę na dostawę 2694 ciągników rolniczych oraz 2506 jednostek innego sprzętu rolniczego, m.in. rozrzutników obornika, pras zwijających do słomy i siana, przyczep, pługów i bron. Łączna wartość kontraktu to 100 mln dolarów.

Afrykańskie kontrakty Ursusa są dla mnie podejrzane. Pisałem już o tym na Prawicy.net przy okazji kontraktu etiopskiego, który przewidywał dostarczenie Etiopii 3 tys. ciągników, ale skończyło się chyba na 1,5 tys. (zapewne zabrakło nam pieniędzy, by podarować Etiopii aż 3 tys. ciągników).

Zambijski kontrakt ma chyba podobny charakter do etiopskiego, tzn. Polska (Bank Gospodarstwa Krajowego) musi dać Zambijczykom kredyt, żeby oni za ten kredyt kupili sobie ciągniki i inny sprzęt od Ursusa. Przypomnę w tym miejscu, że kredyt dla Etiopczyków miał oprocentowanie 0,15% rocznie, pięć lat karencji a potem 40 lat spłaty. Dolar traci rocznie na wartości średnio dużo więcej niż 0,15%, co oznacza, że jeśli nawet kredytobiorca będzie kredyt spłacać, to przy niewiarygodnie długim okresie spłaty i tak realnie odda dużo mniej, niż otrzymał.

Nie pisałbym o zambijskim kontrakcie Ursusa, skoro już pisałem o kontrakcie etiopskim, bo te kontrakty są na jedno kopyto. Zdarzyło się jednak coś ciekawego. We wtorek 17 października gościła w mińskiej fabryce traktorów (MTZ - Minskij Traktornyj Zawod) delegacja Zambii pod przewodem zambijskiego wiceministra obrony. Mińska fabryka nie była jedyną, którą odwiedzili Zambijczycy na Białorusi. W środę 18.X gościli w bobrujskim Agromaszu, gdzie interesowali się rozrzutnikami nawozów, pługami, bronami i innym sprzętem rolniczym.

Wróćmy jednak do MTZ. Zambijski wiceminister obrony powiedział tam, że po sprawdzeniu różnych ofert z całego świata, w kwestii ciągników rolniczych Zambia wybrała Białoruś. Zambia chce mieć u siebie montownię białoruskich ciągników. Zapotrzebowanie krajowego rolnictwa ocenia na 50 tys. ciągników, ale chce też montować ciągniki dla gospodarki komunalnej, a także na eksport do innych państw afrykańskich. To wygląda na gigantyczny kontrakt, który w dodatku nie jest oparty o zasadę: "dajcie nam pieniądze, to kupimy za nie wasze ciągniki". Dyrektor generalny MTZ Fiedor Domotienko i zambijski wiceminister obrony Sturdy Mwale podpisali stosowne dokumenty.

W świetle powyższych informacji zastanawia mnie, czy nasze działania w Zambii (i w ogóle w Afryce) są na pewno dobrze przemyślane.

oto Piotr Badura Piotr Badura

(1953) Ślązak z dziada pradziada, ducha polskiego, z wielką sympatią do Niemiec. W latach 1989-2014 wydawał i redagował lokalne czasopismo "Beczka" (działalność non-profit) we wsi Brynica w gminie Łubniany
Autor miesiąca Prawicy.net w marcu 2012.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 11)

Dyskusja

oto Kmieć

Szanowny Panie Piotrze Baduro

Mi się wydaje, ba! ja jestem przekonany i pewny tego, że "nasze" (Pan ma na myśli działania polskie, czyż nie? Dlatego ja użyłem cudzysłowu.) działania w Zambii i Etiopii są baaardzo dobrze przemyślane. I w pełni udane...

oto chłop jag

Ursus - zambijska zagadka

Ursus - zambijska zagadka

Takie zagadki mamy co i rusz - natomiast każdy sposób do okradania i niszczenia tubylców - jest dla pupili szatana - dobry - tołażysze.

oto Obserwator

Gigantyczna łapówkaza kontrakt w Zambii CBA zatrzymało trzy osob

Poniższy tekst jest przekopiowany z magazynu "Wprost" i dotyczy "Ursusa - Zambijskiej ZAGADKI":

Funkcjonariusze lubelskiej Delegatury CBA zatrzymali w Warszawie dwóch biznesmenów - obcokrajowców i polskiego przedsiębiorcę. Sprawa ma związek z przestępstwem korupcyjnym.
Mężczyźni powołując się na wpływy w sferach rządowych jednego z afrykańskich państw chcieli doprowadzić do zawarcia kontraktu z polską spółką na dostawę maszyn rolniczych. Cały kontrakt, opiewający na kwotę 100 mln dolarów amerykańskich, był finansowany przez polski Skarb Państwa w ramach międzynarodowych umów i programów pomocowych dla Afryki. Sam przetarg na dostawy prorozwojowe i dokonanie wyboru kontrahenta ogłasza rząd danego afrykańskiego kraju.
Zatrzymani przez CBA obcokrajowcy chcieli zapewnić polskiej firmie korzystne decyzje przy rozstrzygnięciu przetargu w zamian za przekazanie im 25 mln dolarów.
Duża część kwoty miała być przeznaczona na łapówki dla afrykańskich urzędników.

Trwają czynności zmierzające do wyjaśnienia roli polskiego przedsiębiorcy w całej sprawie.
Sprawa jest w całości prowadzona i ujawniona przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Czynności śledcze trwają.
Materiały związane ze sprawą zostały już przekazane do prokuratury.
Czy w tą $100 milionową tranzakcję URSUS-a z Zambią był w jakiś sposób zangarzowany poseł do Sejmu III RP z gangu politycznego "Platforma Obywatelska" o nazwisku Killion Munyama ??? On pochodzi z Zambii, a teraz jest polskim obywatelem i jeździł WIELOKROTNIE do Zambii "załatwiać" ten kontrakt tam miejscu w Zambii.
Poseł do Sejmu Killion Munyama pochodzący z Zambii był i jest PRZEWODNICZACYM Polsko-Zambijskiej GRUPY Parlamentarnej z ramienia Polskiego Sejmu i Senatu.
Sugeruję "Googlowac" hasło na internecie :
Killion Munyama URSUS
a dowiecie się jaki był jego udział w tej DZIWNEJ transakcji, gdzie JEDYNIE tylko POLSKI Skarb Państwa, czyli Polski PODATNIK w ramach "międzynarodowych umów i programów pomocowych dla Afryki" w 100% sfinansował tą tranzakcje URSUS-a z Zambią.
Link do artykułu:
https://www.wprost.pl/gospodarka/10038434/gigantyc...

oto Krzysztof M

W świetle powyższych

W świetle powyższych informacji zastanawia mnie, czy nasze działania w Zambii (i w ogóle w Afryce) są na pewno dobrze przemyślane.

Kasa dla Zambii i tak by poszła do Zambii. Albo do innego Togo. Co ma być zmarnowane, to zmarnowane będzie - taka jest wola UE. A URSUS? Cóż... Jak wiele firm w liberalizmie jest wykorzystywany do prywaty.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.