prof. W. Osadczy o V Polsko-Ukraińskim Forum Historyków

Takie spotkania są kamuflażem sprzyjającym zakłamywaniu historii oraz w jednoznaczny sposób urągają pamięci pomordowanych – powiedział w rozmowie z Radiem Maryja prof. Włodzimierz Osadczy, odnosząc się do zaplanowanego na 19 października V Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków, które odbędzie się w Czerkiesach na Ukrainie. Prof. Włodzimierz Osadczy przypomniał, że ukraińskim odpowiednikiem prezesa IPN, pod którego egidą odbędzie się spotkanie, jest Wołodymyr Wiatrowycz, który posługuje się kłamstwem w kwestii zbrodni wołyńskiej.

Osobą, która firmuje stronę ukraińską, odpowiednikiem prezesa polskiego IPN jest człowiek, który świadomie kłamie na temat zbrodni wołyńskiej. W ten sposób dopuszcza się bezczeszczenia pamięci i świadomego zniekształcenia historii. Podejmowanie dyskusji z taką osobą jest faktem zupełnie niedorzecznym – ocenił historyk.
Trudno sobie wyobrazić, że polski IPN mógłby dyskutować ze swoim niemieckim czy rosyjskim odpowiednikiem, w momencie gdyby te instytucje gloryfikowały nazizm bądź stalinizm – powiedział Dyrektor Centrum Badań Wschodnioeuropejskich Ucrainicum na KUL.
Trudno byłoby się spodziewać sytuacji, kiedy polski IPN podejmowałby się np. rozmów z podobną instytucją w Niemczech, która gloryfikuje ideologie nazizmu lub w Rosji, która by jednoznacznie stała na pozycji gloryfikacji stalinizmu – akcentował. Instytut Pamięci Narodowej w Polsce ma problem natury etycznej – zaznaczył historyk.
Jeżeli polski IPN podejmuje się tego rodzaju dyskusji, to świadczy o tym, że w polskim Instytucie Pamięci Narodowej nie wszystko jest dobrze z pojęciem etyki. Są rażące zaniedbania natury etycznej – wskazał. Postawa IPN pokazuje, że Instytut jest daleko od tego, aby godnie walczyć o przywrócenie godności ofiarom ludobójstwa na Wołyniu – stwierdził prof. Włodzimierz Osadczy.
To, że IPN daje się wciągnąć w tego rodzaju rozgrywki, świadczy o tym, że jesteśmy jeszcze daleko od tego, żeby Instytut godnie reprezentował polską rację stanu na odcinku przywrócenia pamięci i godności ofiarom ludobójstwa.[...]

Takie spotkania mają miejsce po tym, kiedy ukraiński IPN jednostronnie zablokował prace ekshumacyjne dotyczące pochówku ponad 130 tys. szczątków ludzkich. Dla strony ukraińskiej fakt, że zachodnie tereny są usiane kośćmi ofiar, nie stwarza żadnych przeszkód – zwrócił uwagę Dyrektor Centrum Badań Wschodnioeuropejskich Ucrainicum na KUL.

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Marek Bekier

Całe szczęście, że

Całe szczęście, że działalność historyków spoza IPN jest dozwolona. Być może doczekamy czasów, że sam IPN skoryguje swój sposób działania. Brawo dla Pana Profesora i dla Hetmana Koronnego, który Go zacytował.
PS.
Czy Hetman Koronny czuje jakąś wspólnotę z moim ulubionym Hetmanem Wielkim Koronnym i jednocześnie pierwszym Ordynatem Zamościa?

oto Hetman Koronny

@ Marek Bekier

Z rodem szlacheckim Zamoyskich niestety nic mnie nie łączy, poza szczerą sympatią do wielkiego bohatera polskiego i męża stanu Jana Zamoyskiego.
Wielkiego kanclerza i hetmana, który choćby pod Byczyną w 1588 r. pobił arcyksięcia austriackiego Maksymiljana, który już wówczas snuł plany rozbioru Polski.

zamoyski_pod_byczyna_-_matejko.jpg
Zamoyski pod Byczyną - Matejko

No i założył oczywiście Zamość i nie tylko bo także Szarogród na Podolu.

oto chłop jag

Takie spotkania mają miejsce

Takie spotkania mają miejsce po tym, kiedy ukraiński IPN jednostronnie zablokował prace ekshumacyjne dotyczące pochówku ponad 130 tys. szczątków ludzkich.

Jeżeli ktoś znajdzie wspólny mianownik pomiędzy IPN w atrapie Polski a IPN w atrapie Ukrainy to z pewnością zbytnio się nie naszuka - tołażysze.
Wniosek?
Pan tołażysz Hitler mający do pomocy Józka Goebbelsa i tak był mniej zakłamany od dzisiejszych pupili szatana - tołażysze - z tą całą tzw. demokraturą włącznie.

oto Natalia Julia Nowak

chłop jag

Jeżeli ktoś znajdzie wspólny mianownik pomiędzy IPN w atrapie Polski a IPN w atrapie Ukrainy to z pewnością zbytnio się nie naszuka - tołażysze.

Tym wspólnym mianownikiem jest chorobliwa, irracjonalna nienawiść do Rosji, a także wymykający się spod kontroli antykomunizm*.

_______
* Tak jak antyfaszyzm upodobnił się do faszyzmu, tak antykomunizm upodabnia się do komunizmu.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.