Coraz więcej emigrantów z Polski

Główny Urząd Statystyczny opublikował szacunek liczby mieszkańców Polski przebywających czasowo (powyżej 3 miesięcy) za granicą (tzw. zasoby imigracyjne Polaków w innych krajach) – według stanu w końcu każdego roku. Dane te nie są strumieniami migracji, czyli liczbą wyjazdów w poszczególnych latach, i nie można ich sumować. Dane dotyczą osób przebywających czasowo za granicą

W końcu 2016 roku poza granicami Polski przebywało czasowo około 2515 tys. mieszkańców naszego kraju, tj. o 118 tys. (4,7%) więcej niż w 2015 roku.

Spośród krajów UE, najwięcej polskich emigrantów przebywało w Wielkiej Brytanii (788 tys.), Niemczech (687 tys.), Holandii (116 tys.) oraz w Irlandii (112 tys.). W 2016 r. odnotowano znaczący wzrost liczby Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech, czyli w głównych krajach docelowych emigracji z Polski w ostatnich latach. W przypadku Wielkiej Brytanii w porównaniu do 2015r. odnotowano wzrost o 68 tys. (9,4 %), z kolei w Niemczech liczba przebywających Polaków zwiększyła się o 32 tys. (ok. 5%).

emigracja-czasowa-gus.jpg

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Andrzej

no to przypomnę co powiedział Zeman

Prezydent Czech, Miloš Zeman

"Jako rozwiązanie musimy pomagać imigrantom w ich krajach, z budżetów krajów europejskich finansować elektryczność, szkoły, szpitale, dostęp do wody itd, jednak powtarzam - w ich rodzimych krajach, nie w Europie.

To jest "drenaż mózgów" (brain drain). Jeśli młodzi, zdrowi ludzie opuszczają swój kraj, osłabiają gospodarkę, to drenaż mózgów, a także drenaż mięśni. To skazuje te kraje na permanentne zacofanie, ponieważ tracą ważną część swojej siły roboczej - nawet miliony ludzi."

Zeman

www.prawica.net/8693

oto adam_54

A co na takie Zeman-owskie dictum powiedzieli by "nasi" ?

Zapewne "nasi" odpowiedzieliby tak : " jedne "mięśnie" wyjechały - drugie "mięśnie" przyjechały - arytmetycznie rzecz biorąc wynik w okolicach zera. W czym więc problem? - alleluja i do przodu" .... :DDD

oto chłop jag

Likwidacja

atrapy Polski trwa - szalala-la-la-la - tołażysze.

oto Ireneusz

To słabe dane

No chyba, że już tak wymarliśmy. Według szacunków zostało nas w Polsce jakieś 30 milionów. A dobijaliśmy jeszcze całkiem niedawno do czterdziestki.

oto Natalia Julia Nowak

Ireneusz

No chyba, że już tak wymarliśmy. Według szacunków zostało nas w Polsce jakieś 30 milionów. A dobijaliśmy jeszcze całkiem niedawno do czterdziestki.

To zupełnie tak jak ze Starachowicami (wszak Starachowice leżą w Polsce). Dekadę temu liczba mieszkańców miasta dobijała do 60.000. Obecnie w mojej rodzinnej miejscowości mieszka 49.000 osób.

oto Eowina

To samo albo i mocniej dotknęło krajów bałtyckich.

Szczególnie mocno ucieczka młodych nastąpiła po zamknięciu przez Rosję granicy na kooperację po sankcjach z powodu Ukrainy.

oto sir Galahad

Ależ wszystko jest w jak

Ależ wszystko jest w jak najlepszym porządku. Tak ma być. Pozwolę sobie zacytować polskiego bohatera narodowego Maurycego Mochnackiego, który w czasach Królestwa Kongresowego powiedział. "Lepiej żeby Polski nie było wcale niż żeby Polska była zależna od Rosji". Wtedy udało się to zrealizować. Niestety na krótko i Polska odrodziła się. Tym razem nasi patrioci zabrali się do sprawy lepiej. Nawet jak powstaną sprzyjające warunki nie będzie już komu jej odrodzić. Dla nas demokratów, prawdziwą ojczyzną jest Unia Europejska. To coś w stylu Moczara.

oto baba jag

Chyba

zacytować polskiego bohatera narodowego Maurycego Mochnackiego

"bohatera"

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.