Polska doboszem Europy Środkowej

Dyskutując o Rosji, wielu dyskutantów Rosji nie rozumie. Takie odnoszę wrażenie. Odwołując się do zachodnich wzorców i standardów, oczekują od Rosji tego samego. Kiedy tak się nie dzieje, potępiają ją w czambuł.

Nie rozumieją, że próba skłonienia rosyjskiego niedźwiedzia, by tańczył w rytm bębenka praw człowieka i liberalnej demokracji jest nieporozumieniem, gdyż po pierwsze niedźwiedź ten nie jest na to kompletnie przygotowany, a po drugie nie ma na to najmniejszej ochoty. Ma naturę taką a nie inną, z którą jest mu dobrze.

Rosja to inny świat. Doskonałą charakterystykę Rosji dał swego czasu wybitny polski historyk Stanisław Kutrzeba w niezwykle interesującej pracy napisanej w 1916 roku – „Przeciwieństwa i źródła polskiej i rosyjskiej kultury”, gdzie zauważył:

„Nie było w Rosyi miejsca na zasadę prawa, zastępowała ją inna zasada: władzy, władzy bezwzględnej, której wszyscy ulegać muszą i powinni, władzy, dla której czcią przeniknięte całe społeczeństwo: to „samodzierżawie”. Nie było tu sejmu z prawami takiemi, jak na Zachodzie, nie rozwinął się zgoła samorząd, którego nawet miasta nie zaznały, poddane pod zwykły zarząd urzędników cara, a ludność wiejska, pozbawiona przez wieki praw wszelkich do ziemi, która „gminną” była, odbieraną co czas jakiś chłopom, na dusze była sprzedawana jeszcze w XIX stuleciu”.

Dlatego demokracja w dzisiejszej Rosji to make-up, z którym większości Rosjan jest do twarzy. Wolą to, niż proponowany przez demokratyczno-liberalny przeszczep twarzy. Można się na taką sytuację obruszać i pałać świętym oburzeniem, niemniej święte oburzenie w żaden sposób tego nie zmieni. Rosja idzie własną drogą, w niewielkim stopniu styczną z tym, co uosabiają europejskie i euroatlantyckie salony.

To sprawia, że Rosja w swojej „dzikości” jest do bólu przewidywalna. Pod skorupą chłodnej kalkulacji, bije w niej rwący nurt namiętności, kompleksów i nieumiarkowania. Dzisiaj wszystko to wypływa na powierzchnię, nie tyle za sprawą samej Rosji, ile tych, którym zamarzyła się Rosja z nową twarzą. Jest wśród nich spora grupa Polaków.

Uważam, że jako Polska nie powinniśmy na punkcie Rosji popadać w jakiekolwiek podniecenie, tylko traktować ją taką, jaką jest. Z całym bagażem jego kompleksów, wyrachowanej i skalkulowanej brutalności, szorstkości i przemożnej chęci dorównania najlepszym. Można to mądrze wykorzystać, tyle że nie ma komu.

W relacjach polsko-rosyjskich nie pojawiło się żadne remedium, które byłoby w stanie schłodzić wysoką temperaturę wzajemnych stosunków, tak by od stanu permanentnej maligny przejść przynajmniej do łagodnego stanu podgorączkowego. Po obu stronach widać raczej zadowolenie z tego stanu rzeczy. A szkoda.

W polityce, jak twierdził Winston Churchill, nie ma wiecznych przyjaciół, są tylko wieczne interesy. To oczywiste. Z Rosją takie interesy mamy i to bez względu na tragiczny balast historyczny. Tyle, że nie jesteśmy w stanie beznamiętne określić wzajemnych punktów stycznych, wyekstrahowanych od kontekstów historycznych. Nniestety, jest zdecydowanie gorzej, bo pojawiły się konteksty współczesne – Smoleńsk i Ukraina. Nadzwyczaj toksyczne.

Czy jest szansa na ocieplenie klimatu na linii Polska – Rosja w nieodległej perspektywie? Nie. Nie ma takiej szansy. Będzie tylko gorzej, bo na wojennym bębenku, który nam wręczono, gramy najgłośniej. I cały czas nie widzimy, że robota dla dobosza. Zostaliśmy doboszem Europy Środkowej, choć nasze miejsce jest zupełnie w innym miejscu i obstalunku.

oto Maciej Eckardt Maciej Eckardt

polityk samorządowy, publicysta, bloger
publikuje w „Tygodniku Bydgoskim”, „Myśli Polskiej” oraz na portalach www.wSensie.pl i Salon24.pl
Ojciec zaabsorbowany wychowywaniem trojaków.

na ile punktów oceniasz artykuł? : 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Dyskusja

oto Krzysztof M

Samodzierżawie itp. to

Samodzierżawie itp. to prawda. Jednak jak brzmiałaby odpowiedź na pytanie: "Gdzie warunki do życia obywateli są bardziej ~optymalne~ w Polsce, czy w Rosji?" Gdzie władza bardziej tłumi inicjatywy obywateli, w Polsce, czy w Rosji? Gdzie kultura i obyczaje staczają się w nihilizm, w Polsce, czy w Rosji? Itd.

oto sir Galahad

Odpowiedź nie jest taka

Odpowiedź nie jest taka prosta. Z naszego punktu widzenia - na Zachodzie. Ale oni nie patrzą z naszego punktu widzenia. Ograniczenia wpływu na władzę nie odbierają jako ograniczenia wolności. Zestaw potrzeb mają inny niż my.

oto Godzilla

Na Zachodzie rządzi burżuazja

W krajach Zachodu społeczeństwa mają bardzo , bardzo niewielki
wpływ na władzę . Tam rządzi burżuazja posiadająca władzę z powodu
posiadania środków produkcji , banków , kontroli pieniądza i stanowienia prawa .

oto Krzysztof M

Tam rządzi burżuazja

Tam rządzi burżuazja posiadająca władzę

Problem nie w tym, kto rządzi, ale jakie są tego SKUTKI.

oto Krzysztof M

"At, machasz waść jak

"At, machasz waść jak cepem..." (Wołodyjowski). :-)

oto Krzysztof M

Zestaw potrzeb mają inny niż

Zestaw potrzeb mają inny niż my.

No to inaczej, bo widzę, że tu ateizmem trąci.
Który system jest w większym stopniu kompatybilny z prawem naturalnym?

oto chłop jag

W Rosji była i jest bardzo silna, V kolumna

pupili szatana w atrapie Polski jest podobnie a z tego wynika, że politykę na linii Rosja atrapa Polski prowadzą ponad narodami - wspomniane V kolumny tołażysze.
Wniosek?
To w interesie V kolumn jest - aby Rosjanie z Polakami byli permanentnie skłócani - tołażysze - aby odwrócić uwagę od Berlina - co to sukcesywnie ów Berlin - atrapę Polski zaoruje.

oto mapa

Polakom w większości jest

Polakom w większości jest wszystko jedno czy w Rosji jest demokratura, czy rządy dyktatorskie. To tylko politykierzy na amerykańskiej służbie i sprzedajne media próbują stworzyć atmosferę strachu przed Rosją i próbują nam wmówić, ze Rosja demokratyczna byłaby dla nas lepsza.

Tyle tylko, ze tzw. Rosja demokratyczna tak naprawdę oznacza Rosję osaczoną przez "międzynarodowy" kapitał i demoliberalną antycywilizację. Czyli mniej więcej taka Rosja oznaczałaby tylko kolejne umocnienie się sił, które doprowadziły do wydrenowania Polski.

oto baba jag

Demokracja

to rzecz straszna, co pani Historia już udowodniła.

oto Krzysztof M

Demokracja jest tak samo

Demokracja jest tak samo szkodliwa w rękach pupili szatana, jak siekiera w rękach szaleńca.

Wniosek: należy wyrwać demokrację z rąk pupili szatana.

oto indris

Owszem jes

W jakim kraju rządzi większość ?

W Szwajcarii.
A w wielu innych krajach większość wybiera rządzących.

oto Godzilla

Money speaks

W Szwajcarii tak "rządzi" większość jak lud pracujący miast i wsi w PRL.

A w wielu innych krajach większość wybiera rządzących.

Nie wybiera rządzących tylko rządzonych przez tych którzy mają pieniądze.
Money speaks !

oto Krzysztof M

W Szwajcarii tak "rządzi"

W Szwajcarii tak "rządzi" większość

Pan nie zauważył, że nie jesteśmy Szwajcarią? A Polacy, to nie Szwajcarzy? No to proszę to przyjąć do wiadomości.

oto Krzysztof M

Demokracja to "rządy

Demokracja to "rządy większości".

Bzdura. Demokracja, to sposób wyłaniania władzy państwowej. I nic więcej. W dawnej Grecji nie wszyscy mieli prawo głosu. Dziś "demokracja" kuleje, bo prawo głosu mają wszyscy.

oto indris

W dawnej Grecji ...

...prawo głosu mieli pełnoletni obywatele płci męskiej. Pozbawieni go byli niewolnicy, kobiety i cudzoziemcy. Demokracje też kulały, jak to widać w historii Aten,
Obecnie niewolnictwo w krajach demokratycznych nie istnieje, kobiety prawo głosu mają. Kogo by należało pozbawić prawa głosu, żeby demokracje przestały kuleć ?

oto JJerzy

Demokracje ...

... jako tako funkcjonowały, gdy były demokracjami ... kwalifikowanymi. Ateńska była właśnie taką formą demokracji kwalifikowanej. Najpierw określiła kto jest obywatelem, a potem dała mu prawa decyzyjne.
Zresztą pierwotny amerykański republikanizm zrobił to samo ... Określił kto jest obywatelem ... I sza Rzeczpospolita ...to samo ...

oto Krzysztof M

Obecnie niewolnictwo w

Obecnie niewolnictwo w krajach demokratycznych nie istnieje

A i owszem, istnieje. Istnieje niewolnictwo umysłowe. Nadzorcą tego więzienia jest TV, no i media ogólnie.

Kogo by należało pozbawić prawa głosu, żeby demokracje przestały kuleć ?

Już pisałem, jak to załatwić.

Demokracja "stopniowa". Małe grupy (blok, osiedle, wieś) wybierają swojego przedstawiciela (lewi swojego, prawi swojego itd.). Ci mają prawo wybrać swojego przedstawiciela na poziomie np. miasta, czy gminy. Itd. aż do poziomu posłów. Powinno to ograniczyć niekompetencje, których jest wbród na poziomie podstawowym. Można się spodziewać, że kompetencje będą się zagęszczać, żeby osiągnąć maximum w Sejmie.

Ktoś chce coś dodać?

PS. Nieludzkim jest zmuszanie babci do głosowania na posła, kiedy babcia rozumie tylko to, że albo poseł do kościoła chodzi, albo nie chodzi. I nic więcej babci nie interesuje. (Patrz casus "Matki Boskiej w klapie".)

oto indris

Nieporozumienie

Istnieje niewolnictwo umysłowe. Nadzorcą tego więzienia jest TV, no i media ogólnie.

Ja pisałem o prawdziwym niewolnictwie w starożytności. Dopatrywanie się czegoś takiego w XX nawet wieku świadczy o nienajlepszej znajomości historii.

oto Krzysztof M

Ja pisałem o prawdziwym

Ja pisałem o prawdziwym niewolnictwie w starożytności.

A ja o tym, że podobne skutki wywołać można innymi metodami.

Dopatrywanie się czegoś takiego w XX nawet wieku świadczy o nienajlepszej znajomości historii.

Przy zakładaniu profilu na prawicy.net nie było pytania o znajomość historii. Ale może przegapiłem. ... Jeśli chodzi o szczegóły, to historykiem nie jestem, co widać w profilu.

oto JJerzy

Najważniejsze, to było ...

... wmówić ludowi, że jeden szablon pasuje do wszystkich ... No i mamy to co mamy ... Wszędzie wojny o ... demokrację ...

Rosjanie nie widzą związku między swoimi marzeniami i oczekiwaniami a wolnością i demokracją.
Putin to wytwór kamer telewizyjnych. Wie, że zawdzięcza im całą swoją popularność. Dlatego ma obsesję na punkcie kontroli mediów.

/Jewgienij Kisielow, były szef NTW i TV6, Red. Naczelny "Moskowskije Nowosti"/

Co do ... obsesji medialnej, to myślę, że to nic nowego, czy dziwnego. Nasz były ... wódz również przez czas swoich dwóch, bez mała, kadencji, zajmował się wyłącznie PRem. I działało ... Lud łykał :)

oto Krzysztof M

Najważniejsze, to było ...

Najważniejsze, to było ... ... wmówić ludowi, że jeden szablon pasuje do wszystkich

Należy ludziom wyjaśnić, że jeśli Kowalski sam nie jest w stanie rozeznać się w wartościach kandydatów na posłów, to Kowalskiemu trzeba dać ustawową możliwość scedowania głosu na kogoś, do kogo Kowalski ma zaufanie, kto jest w tej materii od niego mądrzejszy.

oto sir Galahad

Jeśli cokolwiek z tej

Jeśli cokolwiek z tej demokracji ma być to czynne prawo wyborcze powinno być ograniczone wyłącznie do tych co płacą podatki i nie otrzymują z budżetu pieniędzy w jakiejkolwiek formie. Czyli z definicji wypadają wszelcy urzędnicy, państwowi nauczyciele, wojsko, policja, aparat sprawiedliwości, zasiłkowicze, emeryci itd. No i, co oczywiste, jednomandatowe okręgi wyborcze.

oto gubin

Cytat: "Dyskutując o Rosji,

Cytat:

"Dyskutując o Rosji, wielu dyskutantów Rosji nie rozumie. Takie odnoszę wrażenie. Odwołując się do zachodnich wzorców i standardów, oczekują od Rosji tego samego".

Odp:

Rosjanie bardzo dobrze wiedza co znacza standardy i wzorce zachodnie. Pokazano im to co potrafi ow Zachod zaproponowac za czasow tak niedawnych jak rzady Jelcyna. To wlasnie on pozwolil owe wzorce zachodnie wprowadzac w Rosji (wzorce rzeczywiste, a nie te rozpowszechniane propagandowo przez Hollywood). Niewiele brakowalo, aby owe przedsiewziecie nie zakonczylo by sie tak jak w Polsce czyli brak przemyslu, rolnictwa, pracy, zamordyzm, zlodziejstwo instytucjonalne dokonywane przez tzw elite itd, itd Gdyby nie odsuniecie Jelcyna od wladzy bylaby Rosja teraz tak samo biedna i zadluzona na kilka pokolen KOLONIA jak Polska teraz i nie byloby Rosjan ale rosyjska tania sila robocza dla Zachodu do wziecia . Ma Pan racje, ze Rosja to jest inny swiat. Tak, to jest swiat jak dotychczas ludzi, ktorzy chca mieszkac w swym wlasnym niepodleglym kraju i nie byc zmuszonym jak w Polsce ze wzgledow ekonomicznych wyjezdzac na saksy tylko po to zeby w miare godnie zyc bo jest to nie do osiagniecia w ich ojczyznie ktora juz do nich nie nalezy. Chca tez Rosjanie aby rosyjskie lasy wraz z niedzwiedziami nie byly zagrozone wyprzedaniem ich dla bogatych "demokratow" zachodnich. Poza tym zeby Rosje rozumiec trzeba sie nauczyc troche skromnosci w postrzeganiu samych siebie jako narodu moi kochani bracia Polacy.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.