Jak uzdrowić polskie media?

Sposób na wyplewienie fałszu z radia i telewizji

Coraz częściej słyszymy opinie o tych złych, kłamliwych „mainstream mediach”, którym nie można ufać. Powiedzenie „telewizja kłamie” utarło się nie tylko w języku, ale i świadomości społecznej. Podstaw do tego rodzaju wyobrażenia same zainteresowane (telewizja czy radio) dostarczają codziennie bez liku.

Dziś wystarczy włączyć jednocześnie na dwóch osobnych telewizorach kanał publiczny oraz telewizję prywatną by ocenić, jak różny niosą przekaz dotyczący tych samych wydarzeń.
Manipulacje, nierzadko kłamstwa i propaganda, sączą się z naszych odbiorników bez względu na to, którą stację wybierzemy.

Ludzie z natury są ciekawi i chcą wiedzieć, co się wkoło dzieje. Część z nich (w tym moja osoba) pragnie otrzymania zwykłej suchej informacji podanej bez jakiegokolwiek komentarza czy sugestii. Oczywiście pomimo, jakże sugestywnych, nazw poszczególnych programów informacyjnych („informacje”, „wydarzenia”, „fakty”), w mojej opinii, zawsze przekaz jest bardziej lub mniej umiejętnie obudowany w pewną subiektywną narrację, która ma za zadanie kształtować opinię publiczną.

Społeczeństwo coraz mniej ufa mediom, tak samo jak i politykom. Oczywiście ma to swoje dobre strony (obywatele są mniej naiwni i dostrzegają poszczególne grupy interesów), ale niesie również ze sobą pewne niedogodności.

Skąd bowiem czerpać informacje, co do których bylibyśmy pewni, że są prawdziwe? Dziś, większość odbiorców sięga do tzw. źródeł alternatywnych. Zwłaszcza za pośrednictwem Internetu. Jednak i tam roi się od manipulacji i kłamstw. Nawet w jeszcze większej skali.

Co zrobić, by w dobie wojen informacyjnych toczonych o umysły odbiorców, odwrócić trendy i pomóc wprowadzić na rynek rzetelnie podane i prawdziwe informacje?

Na wstępie zastrzegam, że jestem przeciwnikiem jakiegokolwiek przymusu stosowanego w odniesieniu do sektora prywatnego. Tymczasem gro z nadawców, to właśnie nadawcy prywatni. Ponadto, jeśli już nadawcy państwowi istnieją, dobrze byłoby, gdyby i im zależało na podawaniu rzetelnych informacji.

Ponieważ uważam, że wszelkie nakazy, obowiązki i zastrzeżenia ustawowe przeważnie komplikują tylko rzeczywistość, a często są albo trudne do egzekwowania, albo łatwe do ominięcia, zastanawiałem się bardziej nad metodą "marchewki", ale z uwzględnieniem również "kija".

Rozwiązanie polegające tylko i wyłącznie na wprowadzeniu ustawy regulującej surowe kary za podawanie nieprawdy, byłoby bezcelowe. Taka ustawa rodziłaby ponadto potrzebę zatrudnienia wielu dodatkowych osób w administracji/służbach, w celu bieżącego weryfikowania nadawanych przekazów. A granica pomiędzy takim rozwiązaniem, a stosowaniem cenzury, jest bardzo cienka.

W mojej opinii, w omawianej dziedzinie (ale i w wielu innych), państwo oraz prawo powinny wprowadzać zachęty do tego, by adresat danej regulacji miał interes w tym, by dobrowolnie się jej poddać.

To jest najlepsza metoda na osiągnięcie celów ustawy. Wprowadzenie takich regulacji, by interes społeczeństwa pokrywał się z interesem bądź to państwa bądź innych adresatów prawa, jest najlepszym narzędziem prawodawczym. Zbieżność interesów gwarantuje praworządność. I Bez jakiegokolwiek przymusu!


Jak osiągnąć zbieżność interesów odbiorców i nadawców telewizyjno-radiowych?


(Prasa to nieco odrębny temat, słowo pisane łatwo wyodrębnić, zaskarżyć, udowodnić kłamstwo i wyegzekwować karę).
Moja propozycja jest dziecinnie prosta:
1. Wprowadzić ustawowo definicję pojęcia np. „Informacji” (może to być dowolne pojęcie). W definicji tej zastrzec, że pojęcie to oznaczać będzie jasny, prawdziwy przekaz ze sprawdzonego źródła, podany bez subiektywnej narracji (oczywiście piszę to w dużym skrócie, ale od precyzji tej definicji będzie zależeć bardzo wiele).

2. Wprowadzić ustawowo możliwość emitowania przez nadawców programu o nazwie – „Informacje”, który podlegałby wszelkim wymaganiom i restrykcjom wskazanym w definicji.

3. Wprowadzić prosty mechanizm weryfikacji przez odbiorcę przekazu. Odbiorca mógłby np. zadzwonić/wysłać email pod wskazany numer tel/adres do komórki weryfikacyjnej, która następnie miałaby obowiązek wszczęcia postępowania w celu sprawdzenia podanej przez konkretnego nadawcę „informacji”.

4. Wprowadzić drakońskie kary finansowo/karne za emisję Programu – „Informacje” niezgodnie z definicją.

Emisja programu – „Informacje” byłaby zupełnie dobrowolna. Stacje nadal mogłyby prowadzić własne serwisy informacyjne wg swoich „standardów”. Wcale nie musiałyby emitować „Informacji” i poddawać się pod weryfikację ustawową, a tym samym nie miałyby obowiązku podlegać pod ewentualne surowe kary.


To po co ta regulacja? – Ktoś zapyta. Przecież emisja takiego programu zupełnie mogłaby się nie opłacać (zbyt wielkie ryzyko).


Z jednej strony tak. Z drugiej strony, wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby jakiś, choćby niszowy nadawca, wprowadziłby do swojego programu właśnie te ustawowo zdefiniowane „Informacje”.

Mogę założyć się o pieniądze, że taki program zyskałby dużą popularność. Innymi słowy, nawet największym nadawcom zaczęłoby się opłacać prowadzenie „Informacji” (konkurencja).

A ponieważ istnieje małe prawdopodobieństwo, że na jakimkolwiek kanale „Informacje” byłyby wyświetlane non stop (raczej zamknie się to w 30-minutowych programach, nawet jeśli nie to podawany przekaz będzie zwyczajnie zapętlony), to „komórka weryfikacyjna” o której pisałem wcześniej nie rozrastałaby się do niewiadomo jakich rozmiarów (jeden 30-minutowy program na kanał, to w rzeczywistości nie tak wiele roboty, zwłaszcza, że 90% przekazów byłaby zapewne bliźniaczo podobna).

Innymi słowy. To odbiorca (widz/słuchacz) poprzez wolny rynek wymuszałby na nadawcach podawanie rzetelnych informacji w obiektywnej formie. Jedyne, co musiałby robić, to oglądać/słuchać „Informacje”. I nie miałoby tu zupełnie znaczenia to, jaka grupa interesów stałaby za danym nadawcą. Jeśli nadawca zdecydowałby się na emisję „Informacji” wówczas można byłoby z czystym sumieniem domniemywać, że informacje podawany w tym programie są rzetelne i podane w obiektywnej formie.

Jak ustalić czy forma jest „obiektywna” i podawana informacja rzetelna? To zależy, jak pisałem wcześniej, od dobrej, precyzyjnej definicji. To da się zrobić.

Regulacja prawna być może wprowadziłaby nakaz stosowania średnio atrakcyjnego standardu przekazywania „informacji”, ale z pewnością dużej części odbiorców zależałoby bardziej na nagiej prawdzie niż pięknie ubranych manipulacjach. A oglądalność zrobi swoje. Na wolnym rynku, każda nisza znajdzie klienta.

Pomysł poddaję Tobie czytelniku pod rozwagę oraz krytykę. Być może rozwiązanie to da się jeszcze jakoś usprawnić lub zmodyfikować.

pozdrawiam
Krzysztof Wojczal

Więcej podobnych artykułów na:
http://www.krzysztofwojczal.pl

Krzysztof Wojczal

Prawnik, bloger "krzysztofwojczal.pl" autor książki: "O lepsze wczoraj".
Zainteresowania: geopolityka, gospodarka, polityka, prawo: handlowe, podatkowe, konstytucyjne.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
3
Ogólna ocena: 3 (głosów: 2)

Tematy: 

Dyskusja

oto JJerzy

Zacząłem czytać ...

... ale ... alergia nie pozwoliła.
Po przeczytaniu zdania, cyt.:

Część z nich (w tym moja osoba) pragnie otrzymania zwykłej suchej informacji podanej bez jakiegokolwiek komentarza czy sugestii.

nie wytrzymałem.
Ludzie!!! Czy na prawdę nie da się żyć bez nowomowy? Jakieś "kamerowania", "bankowania", "moje osoby", "pochylanie się", "ubogacania", "z racji tego, że", itd. Niektórych z nich, z powodu ich poprawności językowej używać można, ale z umiarem.
W tekście autora, użyte sformułowanie zwyczajnie kaleczy ... słuch. Nie można było napisać: w tym ja? W ostateczności, dowcipnej formy: w tym moja skromna osoba.

oto wzl

Nie da się

Czy na prawdę nie da się żyć bez nowomowy?

Nie da się. Jak prosto, to niepoważnie. Takie czasy. I coś chyba straciliśmy. Kiedyś dziennikarze sportowi musieli się mocno napracować, by wydobyć cokolwiek z piłkarzy Górskiego. Tam, oprócz Tomaszewskiego i Ćmikiewicza, to nikt nie był w stanie sklecić trzech zdań. Ale za to jak grali!

Kiedy więc, po tym słynnym "zwycięskim remisie" na Wembley, dziennikarz poprosił Jana Domarskiego o podzielenie się wrażeniami po strzeleniu tej bramki, która zapewniła awans do finałów w Niemczech, a on, nie owijając w bawełnę powiedział: przyszła, najszła, zejszła, wejszła. I to jest dla mnie absolutne mistrzostwo świata, kwintesencja lakoniczności. Nawet najbardziej "wyrafinowany" literat nie byłby w stanie oddać tego celniej i w tak zwięzłej formie. Coś straciliśmy.

oto pioszo54

najpierw generalia:

najpierw generalia:
w naszym, dobrze rządzonym państwie, nie chcielibyśmy, by ktoś nam "mieszał", także przy pomocy przekazu medialnego (film, telewizja, prasa, serwisy internetowe).

Zaś wg Pana pomysłu, mieszać mógłby każdy, a obroni nas "wolny rynek".
Wydaje mi się to złudzeniem, gdyżalbowiem, przy odpowiednio dużych pieniądzach, pies z kulawą nogą nie zajrzy np. na kresy.pl czy prawica.net, media takie zostaną odcięte od reklam i oklejone etykietką oszołoma.
Myślę, że droga do niezależności od tej strony, jest sprawdzona - w poważnych sprawach (nakręcanie akcji, wzniecanie niepokojów) cenzura,
a od strony marchewki, porządna telewizja, bez reklam, w stylu dawnego BBC lub jeszcze lepiej, telewizji gomułkowskiej, oraz podobne działania w internecie.

oto Krzysztof Wojczal

Przykro mi, zrozumiałem

Przykro mi, zrozumiałem jedynie ostatnie zdanie.
Odnosząc się do niego jak chce Pan zmusić kogokolwiek by stworzył "porządną telewizję".
Politykom na tym nie zależy (kontrolują państwowe media) , prywaciarzom również (bo posiadają za sobą grupy interesów).

Innymi słowy. Pięknie jest stwierdzić: Potrzebna nam tego i tego.
ALE JAK TO wprowadzić?

oto pioszo54

cuszsz zrobić ?

cuszsz zrobić ?
odesłać Pana do szkoły ?
:)

oto chłop jag

Część z nich (w tym moja

Część z nich (w tym moja osoba) pragnie otrzymania zwykłej suchej informacji podanej bez jakiegokolwiek komentarza czy sugestii.

Tak, tak - nie, nie a reszta od Złego pochodzi.
Wniosek?
Tzw. demokratura od Złego pochodzi - więc Autor oczekuje niemożliwego - tolażysze.

oto adam_54

Nic.... panie szanowny....

Co zrobić, by w dobie wojen informacyjnych toczonych o umysły odbiorców, odwrócić trendy i pomóc wprowadzić na rynek rzetelnie podane i prawdziwe informacje?

Wojna informacyjna to naturalne zachowanie ludzi, wynikające z chęci dominacji - w takiej bądź innej formie- człowieka nad człowiekiem.
A natury zmienić nie sposób......

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.