Gospodarka Rosji.

Jest niezwykle dużo mitów dotyczących Rosji. Najwięcej tworzy się prognoz wieszczący upadek Rosji pod naciskiem zachodniej wojskowo-gospodarczej siły. Tymczasem Rosja żyje. Owszem sankcje zmieniły kierunki i tempo rozwoju, ale wszystko ma „plusy ujemne i dodatnie.”

Sankcje ograniczyły zachodnie inwestycje bezpośrednie, dostęp Rosji do kredytów z banków zachodnich. Ten problem Rosja rozwiązuje za pomocą różnych sztuczek. Podam jeden przykład. Parę lat temu Rosja sprzedała Katarowi jakiś procent Rosneft za $10mld. Własnie obecnie ten sam procent od Kataru Rosneftu kupiły Chiny. Czytaj: Katar udzielił Rosji pożyczkę, którą własnie Chiny wykupiły. Podobnie robi Japonia na Dalekim Wschodzie.

Własne i zagraniczne największe inwestycje Rosja lokuje w wydobycie surowców. Duże nowe nakłady są robione w produkcję rolną. Rosja ma ambicję być światowym producentem żywności ekologicznej. Rosja stała się exporterem żywności. Jest potentatem produkcyjnym zboża i mięsa.

W Rosji powstały tzw. Technopolis, ośrodki przemysłowo biurowe przy dużych miastach. Teraz zaczyna się budowa takiego technopolis dla badań naukowych w sferze zbrojenia. Rosja rozwija elektronikę oraz cyberwarfare i konkuruje z USA. Właśnie Kaspersky Lab. dostał szlaban do USA i jest nakaz aby amerykańskie przedsiębiorstwa pozbyły się tego oprogramowania.

Rosja dużo inwestuje w infrastrukturę: powstają nowe połączenia kolejowe, takie najbliższe Polski to tory omijające Ukrainę. Linia będzie uruchomiona w tym roku. Budowane są porty, drogi, lotniska i mosty. Na całą infrastrukturę jest przeznaczony $ 1 bln. do 2030 roku.

Spadek cen ropy spowodował w Rosji spadek GDP w latach 2015-16. Inwestycje w inne gałęzie gospodarki spowodowały, że w tym roku nastapił dodatni wzrost w wysokości 2.5% według Banku światowego. Inflacja wynosi 3.3% a nawet natąpiła deflacja, czyli spadek cen. Oprocentowanie kredytu, 8.7% oprocentowanie depozytów, 7,01%.
http://russia-insider.com/en/politics/russias-savv...
http://www.globalmeatnews.com/Financial/EU-meat-co...
http://thesaker.is/made-in-russia-vii-september-1-...
http://www.fort-russ.com/2017/09/russia-to-build-m...
http://www.bbc.com/news/world-us-canada-41262049
http://www.transport-exhibitions.com/Market-Insigh...
https://tradingeconomics.com/russia/forecast

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

Dyskusja

oto hadal 22 września

Polska wg. unii

Polska, Czechy, Węgry i Słowacja są de facto własnością zachodniego kapitału, więc nie mogą porównywać się ze stanem gospodarki Rosji.Według opinii ekonomistów, którzy mówią wręcz o tym, że kraje te są własnością zagranicznych koncernów. Z dostępnych statystyk wynika, że w Polsce i Czechach jedna trzecia zatrudnionych, pracuje w zagranicznych firmach, które są zazwyczaj dużymi istotnymi dla gospodarki korporacjami. Dziwne, że Morawiecki mówi coś, o jakimś "wzroście gospodarczym".

oto AnnaP

Rolnictwo ekologiczne

to powinna być domena Polski, dzięki UE zaprzepaszczona. Mamy GMO, normy spożywcze, limity produkcji mleka i cukru. Tylko pozazdrościć Rosji.

oto AnnaP

Jeden przykład

zastąpienie naturalnego wędzenia środkiem chemicznym nazywa Pan pilnowaniem jakości?

oto adam_54

Złe czytanie....

Czytaj: Katar udzielił Rosji pożyczkę, którą własnie Chiny wykupiły.

Akcje-udziały w jakiejś firmie to nie pożyczka a dofinansowanie firmy, jeśli akcje pochodzą z nowej emisji. Jeśli są to "stare akcje" ... to chęć uzyskania wpływu na firmę.
Prawidłowe czytanie.... Katar kupił akcje Rosneftu (możliwe że chciał go przejąć), a że się nie udało, posiadane akcje odsprzedał Chińczykom w zamian otrzymując dolarowe obligacje amerykańskie, których mają w nadmiarze. Uzyskując w ten sposób prawo głosu na walnym Rosneftu - czyli wpływ na rozwój (politykę) Rosneftu.

oto Eowina

Kredyty udzielane są pod zastaw.

Przekonała się o tym Ukraina. Ktoś wyliczył, że rozwód z Rosją będzie kosztował Ukrainę $17.5 mld. Aby dostać tą sumę z zachodnich banków z Ukrainy zniknęło ze skarbca złoto. Tylko Rosja udzielała Ukrainie pożyczek bez zastawu i po zwrot musiała iść do sądu w Londynie.

oto Marek

Jeśli ze statystyk

Jeśli ze statystyk rzeczywiście wynika, że rezultatem zmniejszenia cen ropy naftowej był spadek PKB Rosji, to świadczy to wyłącznie o kontrowersyjnej metodologii liczenia tego wskaźnika, która prowadzi czasem na manowce. Owszem, musiało mieć to wpływ na dochody budżetu państwa (pewnie głównie na zbrojenia), ale z kolei obniżyło koszty produkcji w sektorach zużywających ropę naftową (czyli prawie we wszystkich). Sądzę zatem, że w latach 2015 - 2016 Rosja rozwijała się, a nie zwijała, jak sugerowałby spadek PKB.

oto Eowina

Metodologia nie ma tu nic do rzeczy.

Oczywiście wpływy do budżetu spadły drastycznie. Spadły też dochody firm związanych z całą gałęzią produkcyjną ropy i gazu, oraz zarobki pracowników. A spadek był olbrzymi, ponad chyba 60%. Rosja miała i ma fundusz, który zamortyzował straty, ale ten szok był obliczony na bankructwo Rosji.

oto Dariusz798

Odwracanie kota ogonem

Statystyki wcale nie kłamią. Rosja to nie Chiny. Ma słabą gospodarkę uzależnioną silnie od cen ropy. To zły czas dla Rosji. Był czas, że nas przegonili, teraz zostali w tyle.

oto Eowina

Sektor energetyczny Rosji stanowił 16% Doch. Narod.

i 52% wpływu do budżetu.(2012 rok) Rosja ma bardzo duży przemysł zbrojeniowy, który też jest źródłem dochodu. Według źródeł zachodnich, Rosja zajmuje 15 miejsce w świecie po względem ilości patentów w przemyśle w dziedzinie internetu i aerospace oraz trzecie miejsce na świecie w kształceniu inżynierów i naukowców
Rosja nie jest zadłużona.
W 2014 roku Rosja miała $500mld oszczędności w "funduszu narodowym" zgromadzonym ze sprzedaży ropy. W wyniku sankcji i spadku cen ropy, z tego funduszu Rosja wydała $140 mld.
Russia used to have around US$500 billion in forex reserves, but holds US$360 billion in summer 2015

863px-countries_by_gdp_ppp_per_capita_in_2015.svg_.png

Dochód narodowy na osobę w 2015 roku.

oto Krzysztof M

Sektor energetyczny Rosji

Sektor energetyczny Rosji stanowił 16% Doch. Narod.

Raczej sektor surowcowy. Rosja sprzedaje nie energię, a surowce energetyczne. To różnica.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.