Macierewicz chce większej obecności wojsk amerykańskich w Polsce

Minister Macierewicz  środę udał się z wizytą do USA, mając w planie rozmowy z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem.

Wzmocnienie obecności amerykańskiej w Polsce jest pierwszorzędnym tematem każdej mojej rozmowy z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych

Obecność Stanów Zjednoczonych, obecność NATO w Polsce, są gwarancjami naszego militarnego bezpieczeństwa. I to jest absolutnie pierwszorzędnym tematem każdej mojej rozmowy z naszymi sojusznikami, w szczególności ze Stanami Zjednoczonymi

Wiemy o współzależności z globalną sytuacją i tą, która się dzieje na flance wschodniej. Obserwujemy z niepokojem coraz bardziej agresywne, prowokacyjne i zmierzające do konfliktu zachowania bloku rosyjsko-chińsko-koreańskiego, który prowokuje Stany Zjednoczone w sposób zupełnie oczywisty. Mam nadzieję, że otrzyma on skuteczną ripostę, która nie pozwoli na wszczęcie awantury, ale przetnie te działania

Celem jest integracja i możliwości współdziałania między wojskami: polskimi i amerykańskimi, umacnianie tego sojuszu i umacnianie obywatelskiego charakteru armii polskiej.

Zgodnie z memorandum podpisanym na początku lipca, rząd USA zgodził się na sprzedaż Polsce baterii obrony powietrznej Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, jakiej mają używać wojska lądowe Stanów Zjednoczonych. Dostawy maja się zacząć w roku 2022, w pierwszej fazie obejmując cztery jednostki ogniowe (tj. dwie baterie z 12 wyrzutniami) uzbrojone w pociski Lockheed Martin PAC-3 MSE i wyposażonych w nowy system zarządzania polem walki IBCS. W późniejsze fazie Polska ma otrzymać baterie uzbrojone także tańsze pociski SkyCeptor i radar o polu obserwacji 360 stopni.

Negocjujemy równolegle ze Stanami Zjednoczonymi, drugi, bardzo ważny kontrakt na system rakietowy Homar, który będzie dostarczony dużo wcześniej, wstępne rozmowy na to wskazują i on będzie bardzo skuteczną bronią odstraszającą jakiegokolwiek agresora

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Andrzej

to tylko formalność

udawanie, że inicjatywa należy do polskiej strony. Tak samo jak ze "szpicą" czy Trójmorzem, potrzeba i koncepcja wyszła z Pentagonu, a lokalni kacykowie drą gębę, że im to bardzo potrzebne. Amerykanie już ładują swoje czołgi.
www.prawica.net/8498

I nie tylko w Polsce, ale w krajach bałtyckich też. Na Ukrainie też. Przygotowania do wojny ida pełną parą.

oto Eowina

Niemcy już dawno wiedzą i dawno się cieszą, że

36 000 wojsk amerykańskich z Niemiec przechodzi do Polski. Nawet przed wizytą Macierewicza.

oto Eowina

To jest informacja ze stycznia 2017 roku.

Shifting the US military presence from Germany, where 36,000 soldiers are based, to Eastern Europe has been long under discussion. Germany no longer needed defending once the Iron Curtain fell, and it was expensive to maintain such a large presence there. Nothing changed on the ground, however, until Russia annexed Crimea in 2014. That led Poland's Foreign Minister Radoslaw Sikorski to request two US brigades for more protection.

US forces in Poland: Here to stay

oto chłop jag

Przygotowania do wojny ida

Przygotowania do wojny ida pełną parą.

Moim zdaniem wojny na dużą skalę obawiać się należy - kiedy wojska USraelskie wycofają się z Europy i to z wielkim przytupem. Potem oczywiście wrócą ale jak już Europa będzie wykrwawiona.
Wniosek?
Gdyby rzeczywiście pupile zamierzali wszcząć wojnę wojskami USraelskimi w Europie - to tylko w jednym celu.
Jakim celu?
Ano kiedy pupile postanowią przypieprzyć USA z grubej rury wykorzystując do tego Rosję - tołażysze. U pupili jest i to możliwe - tołażysze.

oto sir Galahad

Szanowni Państwo!

Szanowni Państwo!
Jestem może mało rozgarnięty i nie rozumiem niuansów geniuszy naszej polityki ale czy tu chodzi o to, że im więcej wojsk obcego mocarstwa stacjonuje w Polsce tym bardziej jesteśmy niepodlegli?

oto Natalia Julia Nowak

sir Galahad

Pisiory tak właśnie rozumują. Gdy im się tłumaczy, że obecność wojsk amerykańskich w Polsce to ograniczenie naszej suwerenności, mówią: "Może i tak, ale lepsze Pax Americana niż Pax Russia. Pod okupacją amerykańską jest wolność osobista, a pod okupacją rosyjską byłoby prawo knuta". Taka mentalność. Nie ma dla tych ludzi ratunku.

oto Juliusz Krzysztoforski

Wojna USA i Chin to fakt

Wojna USA i Chin to fakt medialny, oczywiście kurs był zderzeniowy, zgodnie z tym co opowiada od dawna Bartosiak: hegemon versus pretendent, lecz wydarzyło się coś, co umknęło wielu. Xi i Trump odbyli 2-dniowe negocjacje na Florydzie. Tuż po negocjacjach Trump odpalił temat KRLD. Na złość Xi? A może raczej w ścisłym porozumieniu? Kim zrywa się ze smyczy Pekinowi, a to destabilizuje sytuację, czego nikt sobie nie życzy. KRLD żyje dzięki kroplówce pożyczek Pekinu, spłacanych w barterze minerałami i metalami rzadkimi, Chiny chcą ściśle kontrolować ich wydobycie i dystrybucję (vide zakaz eksportu kilku cennych metali przez Chiny, typu Wolfram, czy Molibden), tak aby handel zagraniczny był w ich rękach.

oto Andrzej

to nie fakt medialny

konkurencja USA - Chiny jest realna. Nie ma miejsca dla dwóch hegemonów. Natomiast wojna - niekoniecznie jest nieunikniona, Chińczycy chcą uczynić świat multilateralnym bez wojny.

KRLD to REALNY problem. USA nie ma żadnego sterowania, a Chiny bardzo ograniczone. Jak mówił Putin "trawę będą jeść, a z programu atomowego nie zrezygnują". I najważniejsza w tej rozgrywce jest obecność Amerykanów, broń jądrowa - ale też Amerykanów, a nie metale rzadkie.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.