DRAGON-17. Ruszają największe manewry wojskowe w Polsce

Rozpoczynają się największe w tym roku ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem DRAGON-17. Manewry zostaną oficjalnie otwarte dziś przed południem na terenie jednostki łączności w podwarszawskim Zegrzu.

DRAGON-17 to ćwiczenia narodowe, ale zostali na nie zaproszeni również sojusznicy z NATO oraz krajów partnerskich. Z polskimi żołnierzami będą ćwiczyć między innymi oddziały z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Włoch, Bułgarii i Rumunii, a także z Litwy i Łotwy oraz z Gruzji i Ukrainy. W sumie w manewrach weźmie udział ponad 17 tysięcy mundurowych i 3,5 tysiąca jednostek sprzętu. Ćwiczenia będą odbywały się na kilku poligonach w kraju - na lądzie, morzu i w powietrzu

Scenariusz zakłada, że jedno z państw sąsiedzkich próbuje destabilizować sytuację polityczną w kraju. Chce zająć część jego terytorium, by uzyskać dostęp do surowców. Zadaniem ćwiczących wojsk będzie reagowanie na zagrożenia i odpieranie ataku. Przewidziano reakcję zarówno na zagrożenia konwencjonalne, jak i hybrydowe.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Robercik

Czy minister Szojgu ogłosił

Czy minister Szojgu ogłosił oficjalnie, że Dragon może przejść w ofensywę na Kaliningrad, a NATO tak naprawdę zmobilizowało 100tys żołnierzy? Minister Macierewicz tak powiedział o Zapadzie 2017 zupełnie nie podając dowodów. Nie był jedynym wysokim funkcjonariuszem Imperium Atlantyckiego który wygłosił taką opinię. Podkreślam to, bo w celu wykazania wariactwa Imperium Rosyjskiego cytuje się Żyrinowskiego, a w NATO w sposób wariacki nadają ministrowie Wojny nadgranicznych prowincji.

oto Eowina

Nieoficjalna plotka głosi, ze te akcje straszenia Rosją,

manewrami i inne takie są ściśle związane z planowaniem amerykańskiego budżetu wojskowego. Jest to przekonanie "demokratycznego amerykańskiego społeczeństwa" do cichej akceptacji wydatków na wojny i zaciągania nowych, z tym związanych pożyczek.

Ponoć ostatnio pojawia się miejscami niezadowolenie w związku z tymi ogromnymi wydatkami.

oto chłop jag

Ja bym im radził aby

owe manewry zawęzić do nauki padania na ziemię - stopami do kierunku wybuchu - z jednoczesnym zakryciem rękami głowy i zamykaniem oczu aby nie oślepnąć - tołażysze.
Wniosek?
Tak kiedyś uczono zachowania się na wypadek wybuchu bomby "A" - tołażysze - i nie są to wcale żarty.

oto gajof 24 września

I po inwazji

Kurcze, okopałem się z wiatrówka, czekam i czekam na inwazje Rosji, a okazało się, że oni już siedzą sobie w domach, i jak tu wierzyć politykom.

oto Palimpsest

Czy wszyscy siedzą w domach a sprzęt w hangarach nie wiadomo,

część żelastwa mogła w białoruskich lasach pozostać. Na "zaś". Właśnie kończę lekturę "2017 wojna z Rosją" gen. Richarda Shirreffa. Bardzo realistyczny scenariusz, bynajmniej nie wyssany z palca a skreślony ręką sztabowca NATO zajmującego się zawodowo "grami wojennymi".

Oczywiście celem straszenia czytelników może być wspomniane przez Panią Eowinę uzasadnienie zwiększenia wydatków na amerykańską armię.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.