W sprawie obecności wojsk amerykańskich w Polsce

LIST OTWARTY

My niżej podpisani – polskie organizacje społeczne i mieszkańcy Warszawy – w 72. Rocznicę Wyzwolenia Stolicy Polski spod okupacji niemieckiej, wyrażamy swoje obawy i sprzeciw wobec wprowadzenia i rozlokowania wojsk Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej na terytorium naszej Ojczyzny. Obecność obcych wojsk na terytorium naszego kraju zawsze w historii była symbolem pozbawiania Polaków rzeczywistej Niepodległości i pełnej Suwerenności. Dziś obecność obcych wojsk na polskim terytorium stanowi zagrożenie naszego pokojowego bytu i niesie groźbę wciągnięcia nas, pod flagą NATO, w konflikt z naszymi sąsiadami w imię nie polskich interesów.

Bieg historii wskazuje, że USA od dwóch wieków realizuje politykę prowadzenia działań zbrojnych poza granicami swego kraju. Równocześnie za sprawą USA wybuchały i wybuchają wojny w różnych zakątkach globu ziemskiego. To jest podstawą ich dzisiejszej imperialnej potęgi. Wszędzie poza terytorium USA żołnierze amerykańscy strzegą wyłącznie interesów amerykańskiego kapitału i amerykańskiej racji stanu, a nie kraju do którego wkroczyli.Tam gdzie pojawiają się amerykańscy żołnierze, wcześniej lub później dochodzi do krwawych lokalnych wojen, rzekomo „w obronie demokracji”. Na przykładzie krajów bałkańskich, Iraku, Libanu, Afganistanu, Syrii, widać, że także w ostatnich latach, rezultatem obecności wojsk USA w innych krajach zawsze są miliony zabitych i okaleczonych ludzi oraz potworne zniszczenia dóbr materialnych – lecz nigdy amerykańskich.

Nie chcemy w Polsce powtórki z Bałkanów. Nie chcemy być kolejnym krajem, w którym Amerykanie wprowadzają siłą swoje „demokratyczne” porządki, swój ład i swoje zwyczaje oparte na bezwzględnym wyzysku ludzi pracy, poprzedzając je obecnością swoich wojsk. Nie wierzymy w skuteczność obrony Polski przez Amerykanów, gdyż w przeszłości mieliśmy już smutne doświadczenia z wywiązywania się ówczesnych Sojuszników z przyjętych zobowiązań wobec Polski, w tym Stanów Zjednoczonych. Pamiętamy, że decyzje tzw. Wielkiej Trójki, jakie zapadły na konferencjach w Teheranie i Jałcie w latach 1943 i 1945, były bez zastrzeżeń akceptowane przez Rząd USA i nie uwzględniały interesów Polski, mimo że byliśmy wówczas liczącym się państwem walczącym z Niemcami. Właśnie wówczas zostaliśmy sprzedani przez naszych sojuszników z USA, którzy kierowali się wyłącznie swoimi, egoistycznymi interesami. Jesteśmy przekonani, że zrobią to ponownie jeżeli będzie to leżało w ich interesach.

O własny potencjał obronny powinniśmy zadbać sami. Amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa, wyrażane poprzez instalowanie własnych wojsk na terytorium naszej Ojczyzny, to czysta iluzja, to slogan pozbawiony realnej wartości albowiem wbrew propagandowej retoryce dziś Polsce nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Nie zgadzamy się, aby nasza Ojczyzna – Polska, stała się kolejną ofiarą amerykańskiej imperialnej polityki, amerykańskiego ekspansjonizmu. Nie chcemy, by tragiczną prawdą okazał się powtarzany obecnie w Polsce sarkazm, że „USA zamierza bić się z Rosją o Ukrainę do ostatniego polskiego żołnierza”.

Sygnatariuszami „Listu otwartego” są:

organizacje kombatanckie i społeczne:
Krajowa Rada Kombatantów Wojska Polskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych,
Zarząd Rejonowy ZKRPiBWP Warszawa-Praga Północ,
Rada Krajowa Środowiska Polaków Byłych Żołnierzy Armii Radzieckiej Związku Kombatantów RP i BWP,
Rada Krajowa Żołnierzy Armii Ludowej przy ZG ZKRPiBWP,
Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej,
Komitet Budowy Pomnika Ofiar Obozu KL Warschau,
Społeczny Komitet Obrony Symboli Pamięci Ofiar Wojen,
Warszawski Komitet Antywojenny,
Stowarzyszenie Żołnierzy Zawodowych W Stanie Spoczynku i Rezerwy oraz Ich Rodzin,
Ruch Odnowy Rzeczypospolitej Polskiej,
Ruch Suwerenność Narodu Polskiego,
Obóz Wielkiej Polski,
Bractwo Świętego Stanisława,
Okręg Warszawski Polskich Drużyn Strzeleckich,
CSLI Lazarus Union,
Ekumeniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku;

osoby indywidualne:
Żołnierz Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej pod dowództwem Jana Piwnika „Ponurego” w Okręgu Kielecko-Radomskim AK „Jodła” i Batalionów Chłopskich pod dowództwem Jerzego Madeja w Obwodzie Koneckim na Kielecczyźnie,
Oficerowie Wojska Polskiego rezerwy i w stanie spoczynku,
Emeryt Policji,
Syn reżysera Bohdana Poręby

„List otwarty” został przekazany do wiadomości:
– Prezydenta RP,
– Marszałka Sejmu RP,
– Marszałka Senatu RP,
– Premiera Rządu RP,
– Mediów.
„List otwarty” został przekazany do wiadomości:

      

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Czesław

Odwaga staniała

Jak z tego listu wynika odwaga staniała, ale jak były wojska radzieckie na tej ziemi to o niepodległość walczyli zwykli robotnicy a o tych kombatantach wymienionych w/w piśmie-proteście nikt nie słyszał. Jest to bardzo idiotyczny protest wpisujący się w politykę opozycji totalnej, która skarży na Polskę do Berlina czy Brukseli, tacy zwykli zdrajcy. Z jednej strony wrzeszczy się, że Polska jest osamotniona a jak zawiera sojusze ze St.Zj. czy Anglią to też pretensje, nawet współpraca z Węgrami opozycji przeszkadza. Sygnatariusze listu wyliczają ile zła wyrządziły St.Zj. przez ostatnie 200 lat. Proszę też podać ile przez te lata zła wyrządziła Rosja, Niemcy, Japonia, to znaczy że też mamy się na nich gniewać?. Ale sygnatariusz - syn reżysera, ha, ha, ha.

oto Godzilla

Walka z żołnierzami radzieckimi

Jak z tego listu wynika odwaga staniała, ale jak były wojska radzieckie na tej ziemi to o niepodległość walczyli zwykli robotnicy a o tych kombatantach wymienionych w/w piśmie-proteście nikt nie słyszał.

1. To nasi robotnicy walczyli z żołnierzami radzieckimi ?
2. I co nasi robotnicy wreszcie wywalczyli ?

oto MSzach

'spodobało mi się'

'spodobało mi się'
Napisałem by Pan wiedział komu pańskie zdanie w tym temacie sie podobają -:)

Pozdr

oto baba jag

Ja mam taka prośbę

zanim po raz kolejny napiszesz człowieku te swoje idiotyczne komentarze,naucz się historii. Bo już nie mam ochoty po raz kolejny tych bredni prostować.

oto Skanderbeg

A jaki to mamy sojusz z USA?

Mrówka ze słoniem? Jesteśmy tylko kartą przetargową i pionkiem. Łatwo można nas się pozbyć, bo w niczym to Amerykanom nie zagraża.
Odwaga staniała? Tam wśród sygnatariuszy są weterani wojenni. Tacy co odbudowywali też Polskę po wojnie.

oto chłop jag

Fakt obecności wojsk

amerykanskich w atrapie Polski świadczy zgodnie z prawdą o tym, że Polski nie ma tołażysze.
Wniosek?
Rzeczony list otwarty świadczy o bezgranicznej naiwności sygnatariuszy - tołażysze. To tak jakby podobny list pisać kiedyś np. do Breżniewa - tołażysze.
Na koniec - Moskwa przekazując kiedyś atrapę Polski wraz z inwentarzem - "Brukseli" nie zrobiła tego w żadnym razie po to - aby ową atrapę Polski w ten sposób oddać Polakom - tolażysze.

oto MSzach

Realnie rzecz ujmując nie

Realnie rzecz ujmując nie mamy armii. Zostalismy rozbrojeni. Musimy z kimś przynajmniej współpracować. Podoba mi sie to ze z USA. Pomimo ze to taka bardziej interes amerykański niz nasz bo o strefę wpływów, ale przynajmniej z realnym swiatowym mocarstwem....
Co w zamian?
1 nasza armia? - jej nie ma
2 sojusz z Rosja, Niemcami czy Francją? - dwa razy do tej samej wody sie nie wchodzi
3. Powszechny dostęp do broni Polaków? - to rozwiazanie najlepsze wg mnie, a nie nic czy powtarzanie tych samych błedów.

oto MSzach

Zamiast bezimiennie

Zamiast bezimiennie kontestować moze ktoś odpowie co w zamian?

oto Krzych Adam

Ja akurat nie kontestowałem, ale spróbuję odpowiedzieć.

Po tym jak ze śpiewem na ustach poszliśmy do niemieckiej Mitteleurope, za darmo staliśmy sie amerykańskim harcownikiem przeciw Rosji, a po wyczynach Macierewicza także poniekąd i przeciwko Chinom, to wszystko gdy jednocześnie bez wiekszych protestów pozwoliliśmy jurgieltnikom doprowadzić do tego że nasz kraj to ch**, d*** i kamieni kupa, rzeczywiście już wiele w zamian nie da się zaproponować.

Hmmm, być może p. Chłop Jag ma rację? I to tylko jest już jedynie atrapa?

oto Godzilla

Już odpowiadam

Powszechny dostęp do broni Polaków? - to rozwiazanie najlepsze wg mnie, a nie nic czy powtarzanie tych samych błedów.

A co mieli by Polacy bronić tymi pukawkami ? Niemieckich firm , zakładów produkcyjnych , centrów logistycznych , sklepów , hipermarketów , banków ,które przeważają na terenie Polski i reszty ,która jest własnością pozostałych państw Zachodu ? Mamy bronić również 3 bln długu u państw Zachodu czy może mieszkań na kredyt , który trzeba spłacać przez 30 lat ? Nie ma po prostu czego bronić. Polska jest już faktycznie częścią Niemiec.

oto Sławek

Należy bronić swojej godności.

Bronią palną zawsze można w razie czego bronić swojej godności. Np. żony lub córek przed zbiorowym gwałtem kolejnych najeźców. Zawsze też można im skrócić cierpienia podobne do tych na Wołyniu. w razie beznadziejnej sytuacji. A zanim agresorzy pójdą mordować i gwałcić do sąsiada to się dwa razy zastanowią bo może i tam ich czeka seria z kałacha z ukrycia. Właśnie po to głownie potrzebna jest nam broń.Aby móc umrzeć jak mężczyzni w razie czego a nie jak zastraszone cioty.

oto MSzach

Czyli nic w zamian?

Czyli nic w zamian?

oto Robercik

Powszechny dostęp do broni

Powszechny dostęp do broni nie ma żadnego związku z odpieraniem ataku regularnego wojska, a w wojnie lotniczej w ogóle się nie liczy. Np. USA serią ataków terrorystycznych (na infrastrukturę) z powietrza zmusiły Jugosławię do kapitulacji.

oto MSzach

No i sam sobie pan

No i sam sobie pan podpowiedział.
Jak Polska jest przyjacielem bardzo silnego 'terrorysty' to jest szansa, że pomimo rozbrojenia kraju, strefa wpływów bedzie bezpieczna.
Jestesmy w NATO jak by nie podchodzić...

Polsce potrzebna jest tylko przeciwwaga w postaci normalizacji stosunków gospodarczych (i nie tylko)z Rosją. Równiez dla hegemonii gospodarczej Niemiec w Polsce. Ja bym np. podłączył Polskę do projektu Nord stream, a nie go bezsilnie zwalczał.

oto Godzilla

I to mówi przedsiębiorca ?

Jak Polska jest przyjacielem bardzo silnego 'terrorysty' to jest szansa, że pomimo rozbrojenia kraju, strefa wpływów bedzie bezpieczna.

W polityce i w biznesie nie ma żadnych przyjaciół.

oto Robercik

Pańska logika poraża. Coś na

Pańska logika poraża. Coś na poziomie: Daj się kobito gwałcić największemu łobuzowi we wsi, to cię obroni przed resztą. A jak USA wymuszą na nas przyjęcie 20 milionów Nigeryjczyków jako "uchodźców"? To co? Przecież trzon elit amerykańskich wypowiedział otwartą wojnie białemu człowiekowi.
Żenada.
A ja tylko chciałem wyjaśnić, że w roku 2017 można przegrać wojnę mając zabezpieczoną obronę lądową. Nawet ten wątek musi Pan wykorzystać na gołosłowne wmawianie, że bezkrytycznie pojmowany sojusz z USA jest "dziejową koniecznością"? I Pan się dziwi, że lecą łapki w dół? Pan nie jest partnerem do dyskusji. łapa w dół i część.

oto MSzach

Pan chce zbawic świat

Pan chce zbawic świat machając szabelką!?
Napisałem, że

Polsce potrzebna jest tylko przeciwwaga w postaci normalizacji stosunków gospodarczych (i nie tylko)z Rosją. Równiez dla hegemonii gospodarczej Niemiec w Polsce.

- i robić swoje.

oto Dom

Co w zamian

Polska w NATO, w EU mająca dobre stosunki dyplomatyczne z FR była by w znacznie lepszej pozycji niż obecnie. Takiej Polski nikt nie ośmielił by się lekceważyć. Wszędzie tam gdzie są amerykańskie bazy wojskowe są protesty miejscowej ludności, bo personel tych baz jest bezkarny, nie podlega miejscowemu porządkowi prawnemu.

oto Czesław

Do Pana Godzilla

Co wywalczyli? A np. że "ci kombatanci" jak też Pan i ja możemy publicznie wypisywać takie "różności" jak na tej stronie, temu chyba Pan nie zaprzeczy. Robotnicy wcale nie musieli z szablami atakować Czerwonoarmistów, oni na sam ich widok uciekli aż nad Wołgę i z żołnierzy radzieckich przemienili się w żołnierzy rosyjskich. To taka nowoczesna wojna hybrydowa.

oto Godzilla

Odpowiedź

W PRL była niby cenzura w której pracowało może co najwyżej kilkunastu cenzorów. Czy byli oni w stanie przeczytać od deski do deski wszystkie czasopisma , gazety i książki , które wtedy wychodziły ? Nie ! Artykuły krytyczne zatrzymywano w redakcjach gazet ( nie przez cenzorów bo ich tam po prostu nie było )..... z tchórzostwa !!!

oto Maciej Markisz

Oj, chyba, chiiiba nieee...

Oj, chyba, chiiiba nieee...

Cyt. ,,Pod koniec istnienia GUKPiW liczba zatrudnionych wynosiła 465 osób (na przełomie lat 1989/1990), a planowany na utrzymanie tej instytucji budżet na rok 1990 wynosił bez mała pięć miliardów ówczesnych złotych''

oto Godzilla

Odpowiedź dot. tych 456

Zatrudnionych było 456 a ile zajmowało się wśród nich czytaniem prasy i książek ? Zresztą nie ważne ilu czytało ważne , że artykuły zatrzymywano już w redakcjach gazet zanim materiały mogły dotrzeć do cenzorów .

oto Skanderbeg

Pan raczy żartować.

Robotnicy byli tylko pacynkami i niczego sami by nie zmienili. A weterani wojenni? Sprawili, że jeszcze jest Polska i są Polacy.

oto baba jag

Po raz kolejny

proszę o zaprzestanie pisania bredni. Pisanie na tej stronie nie jest publiczne. Gdybym to co piszę głosił publicznie został bym zamknięty w najlepszym razie do psychiatryka za negowanie prawd głoszonych przez ludzi pustyni, homofobie, ukrainofobie, rusofilizm, rasizm i komunizm. Za samo nazwanie UE krajem neonazistowskim groziło by mi co najmniej dożywocie. Ale ponieważ na obecnym etapie mądrości systemu,temuż systemowi nie przeszkadza gadanie wariata do ściany w zamkniętym pokoju ,to mogę sobie napierniczać w klawiaturę. Tyle tylko,że ja w przeciwieństwie do wielu zdaję sobie sprawę,że to nic innego jak nowa Paradyzja.

oto Dom

Pnie Czeslawie

Na skutek globalnych procesów- pierestrojka - nastąpiło przesuniecie strefy wpływów. Robotnicy, Walesa a tym bardziej Kaczyński niczego nie wywalczyli bo nie mieli nawet czym walczyć.Uwaga ze Gorbaczow się przestraszył polskich robotników i dlatego wprowadził pierestrojkę jest po prostu nie poważna.

oto Eowina

Ten protest nie ma żadnego znaczenia.

Jest to tylko dowód, że jest "wolność słowa i demokracja". Nie takie protesty były w Japonii czy Korei. Nie ma też sensu dywagacja na temat: "a co innego może Polska zrobić." Baza amerykańska w Polsce jest i będzie. W odróżnieniu od rosyjskich wojsk, Amerykanie nie zachowują się dyskretnie. ;)
Niemcy odetchną, bo z Niemiec do Polski zostanie przeniesione 36 000 Amerykanów. Upadek "żelaznej kurtyny", oznacza, że Niemcy są już bezpieczni. ;) A także Niemcy mówią, że to jest też zbyt duży koszt.
Germany no longer needed defending once the Iron Curtain fell, and it was expensive to maintain such a large presence there.

oto Maciej Markisz

Każdy ma prawo do swoich

Każdy ma prawo do swoich poglądów i ja nikogo tutaj i nigdzie nie atakowałem i zamiaru nie mam atakować, gdy wojsk USA sobie nie życzy.

Powiem jednak jedynie, że nie będąc na pewno PiSowcem, w tym akurat rząd i politykę partii, a przynajmniej poglądy jej liderów - w pełni popieram.

Jak najbardziej jestem za współpracą z USA w przyszłości, za jej zacieśnianiem - z uwzględnieniem naszego interesu narodowego, a nie na kolanach jednakże. Może mniej ideologicznie, a bardziej praktycznie, coś za coś. Ale jestem za.

I w pełni popieram pomysł stacjonowania wojsk USA w Polsce. Powinniśmy jakieś sojusze mieć, wielu do wyborów nie ma. Co więcej, uważam też, że należy jeszcze więcej wojska USA wprowadzić do Polski i wprowadzać docieranie wielonarodowych oddziałów (na poziomie strategicznym i taktycznym) - nie tylko w Polsce, ale w regionie.

oto MSzach

No właśnie

No właśnie

Powinniśmy jakieś sojusze mieć, wielu do wyborów nie ma

PS Łapki jednak potrzebne. Dużo mówią o ludziach -:)

oto PKK

Realnie patrząc

Warto pamiętać, że US Army nigdy nie opuściła żadnego kraju na jego własne życzenie oraz nigdy nie przyglądała się bezczynnie przemianom, które wyzwalały peryferia z neokolonialnej zależności. Łatwo dojść do wniosku, że obecność Amerykanów w Europie Wschodniej nie stanowi żadnego straszaka ani zapory przed mityczną rosyjską agresją, lecz istotny fundament narzuconego demoliberalizmu. Być może uznano, że zainstalowane instytucje nieomylnych wyroczni prawa nie dają już wystarczających gwarancji utrzymania status quo i dlatego sprowadzono posiłki.

Szkoda, że Polska nie bierze przykładu np. z neutralnej Finlandii, która zachowuje spokój pomimo 1340 km granicy lądowej z Rosją.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.