Waszyngton i Moskwa muszą wypracować détente.

.Artykuł jest częścią materiałów na sympozjum relacje Rosja – USA.

Relacja USA- Rosja są w beznadziejnym stanie. Jakaś drobna nadzieja związana ze spotkaniem jakie Trump odbył z Putinem na G-20 zostały zniweczone przez podejrzenia potencjalnego spisku Trumpa w czasie kampanii wyborczej, a tym razem implikacje dotyczyły również Donalda Trumpa Jr.
William Perry, były sekretarz obrony w rządzie Billa Clintona, ocenia, że teraz jest gorzej niż w czasie zimnej wojny. Trzeźwy realizm polityki USA względem Rosji, rzadko jest tak ważny i rzadko tak mało deceniany jak teraz.

Zamiast oklepanych sloganów Trumpa „fantastyczne relacje” i Obamy „ fundamentalne przeciwności” potrzebujemy twórczego myślenia o tym jak odbudować cenne détente z tym państwem nuklearnym.

Bulletin of the Atomic Scientists ocenia, że dzisiejsze napięcie jest bardziej niebezpieczne niż w czasie kryzysu kubańskiego. Niebezpieczeństwo wiąże się z wojną w Syrii, gdzie są oba państwa, na niebie nad Bałtykiem, oraz przy rosyjskiej granicy gdzie jest trzysta tysięcy NATO wojska w podwyższonym alercie z powodu rosyjskich ćwiczeń i wojny ukraińskiej.

Rosnące napięcie wyraża totalnie przeciwstawne perspektyw. W USA, na całym politycznym horyzoncie, Putin widziany jest jako bezlitosny autokrata, który tylko myśli o expansjonizmie. Potępiany jest za agresję w Gruzji i Ukraine, a oprócz tego popiera brutalnego dyktatora Syrii. Śledztwo na temat rosyjskiej działalności w czasie wyborów w 2016 roku i potencjalny spisek z Trumpem, ciągle podnieca media i truje każdą dyskusję.

W Rosji, USA są widziane jako agresor, wybijający się na władzę nad całym globem. Kiedy Bill Clinton rozgłaszał rozszerzenie NATO do rosyjskich granic, pojawiły się głosy, jak Georga F. Kennana, architekta polityki ograniczenia, który ostrzegał, że to jest „tragiczny błąd”. Rozszerzanie NATO upewni Rosję, że Zachód jest trwałym rosyjskim wrogiem. Wywiad amerykański DIA, niedawno podawał, że Kreml jest przekonany, że Ameryka chce zmienić rząd w Rosji. Ten fakt, niestety ma więcej niż ziarno prawdy. Putin pragnie utrwalić pozycję Rosji w świecie, a to co mu stoi na przeszkodzie, to amerykańska ułuda o jednosiłowej dominacji.

Ameryka widzi siebie jako globalnego arbitra, „niezastąpioną nację” nie uznającą innych narodów i ich terenów wpływów. Pentagon wybrał Rosję jako największego swojego przeciwnika. USA popierały „kolorowe rewolucje” w Gruzji i zamach stanu na Ukrainie

Ponieważ, Rosja i USA dzisiaj posiadają 90% światowej nuklearnej broni, to jest gwałtowna potrzeba dla ustalenia praktycznych relacji. Czynne détente jest płaszczyzną aby rozstrzygać spory, a nie utrwalać zamrożenie relacji, czy pogłębiać sankcje i powiększać zbrojenia.

Jako pierwsze, USA powinny zacząć od nowa rozmawiać z Rosją na temat redukcji arsenału nuklearnego. Powinni pracować razem jak P5+1 w czasie negocjacji nad jądrowymi ograniczeniami dla Iranu i zatrzymać rozprzestrzenianie się broni nuklearnej.

USA i Rosja mają również wspólny problem jakim są ISIS, Al Qaeda i wszelkie pochodne. W Syrii, współpraca z Rosją, może jest jedyną drogą stabilizacji i pozwoli na odtworzenia państwa po okrutnej wojnie.

USA nie zamierzają posyłać więcej wojska i zwiększać nakładów na to, aby pozbyć się syryjskiego prezydenta, Bashara al-Assada. Waszyngton zrobiłby dobrze, gdyby podjął tam większą współpracę z Rosją w wojnie z ISIS i wspólnie zagwarantował zawieszenie broni, co dałoby ludziom możliwość oddechu po sześciu latach wojny, a także osłabiło napływ uchodźców do Europy.

Historycznie, na koniec Zimnej Wojny, USA i Rosja mogły utworzyć pokojową strefę w Europie, ale USA rozszerzyły NATO aż do granic Rosji. Dziś rozszerzone NATO nie jest możliwe do likwidacji zaistniałych zmian, ani Rosja nie będzie zmniejszać siły wojskowej czy ograniczać ćwiczeń wojskowych bez formalnego porozumienia.

Potrzebne jest porozumienie gwarantujące Gruzji i Ukrainie niezależność, zapewnienie o neutralności poza NATO, oraz możliwość przynależności do UE lub rosyjskiego ekonomicznego bloku. To zapewne zredukuje napięcie.

Rosja i USA mogą pchnąć dopełnienie porozumienia Minsk II co by zakończyło wojnę i dało autonomię dla wschodniej Ukrainy. Zniesienie sankcji uzależnić od międzynarodowego nadzoru nad referendum na Krymie pod auspicjami ONZ.

Rosyjska interwencja w amerykańskie wybory wymaga niezależnego śledztwa. A specjalna komisja zbada co jest wiadomo, a także ogłosi publicznie raport. USA powinny wzmocnić system wyborczy i w międzynarodowym środowisku opracować „ zasady ruchu” w cyberprzestrzeni i zagrożeń związanych z hakowaniem.

Dzisiaj koncentracja na "rosyjskim śladzie" w wyborach powoduje agresywny opór Donalda Trumpa, a to powoduje obronę w okopach i zwołuje zwolenników neo-McCarthyismu. To w koncu zniechęca do działania wszystkich, którzy chcą lepszych relacji. Jako wydawca Nation, magazynu o długiej historii prezentowania innych poglądów niż prowadzone przez politykę zagraniczną,(które w ostateczności ocenia się jako zdroworozsądkowe) rozumiem wagę przeciwstawiania się konwencjonalnej ortodoksji. Mam też bolesną wiedzę jak trudne to się stało w dzisiejszych zatrutych mediach i klimacie politycznym tłumaczyć, że USA i Rosja powinny pracować razem w sferach wspólnego interesu. Odbudowa détente z Rosją wymaga umiejętności, uporu i prawdziwej odwagi. Niestety Trump nie prezentuje ani właściwego temperament, ani możliwości stworzenia całościowej, zbilansowanej inicjatywy i ciężko sobie wyobrazić jak można ruszyć z tego stanu w jakim się znaleźliśmy.

Autor - Katrina vanden Heuvel wydawca the Nation.
Źródło:
Tłumaczenie: Eowina.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 3)

Tematy: 

Dyskusja

oto gość

Widzę nie rozumie Pani.

Widzę nie rozumie Pani.
Stosunek PKB USA:Rosja jest taki jaki w latach '80 był stosunek PKB USA:Indie i albo Rosja zgodzi się na taką pozycję geopolityczną jaką miały Indie w latach '80 albo będzie traktowana 'z buta'.
Póki co wybiera to drugie, jej prawo - niektórzy są masochistami i lubią być tak traktowani.

Jest też jeszcze trzecie rozwiązanie: Rosja może się zreformować i kilkukrotnie podnieść swoje PKB, ale to już temat na inną dyskusję.

oto Eowina

A co ma do tego PKB? USA mają grupę miliarderów,

a Bill Gates jest już chyba trilionerem, a są dzielnice nędzy i w samym Los Angeles jest 60 tys bezdomnych. A USA ma $ 20,162,176,797,904.13.długu. Tylko ja nie o tym. Ja o tym, że Rosja i USA mają 90% światowej broni atomowej i jak zrobią Trumpowi "impiczment" to może nacisnąć "czerwony guzik" w wylecimy w powietrze niezależnie od tego ile kto ma PKB.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.