Ukraiński - jedynym językiem w szkołach

Rada Najwyższa we wtorek przyjęła ustawę, według której proces kształcenia na Ukrainie może odbywać się jedynie w języku państwowym – ukraińskim.

Przyjęte prawo przewiduje, że szkoły i uczelnie, zgodnie z programem edukacyjnym, mogłyby uczyć jednego lub więcej przedmiotów w dwóch lub więcej językach, a mianowicie w języku narodowym, w języku angielskim lub w innych językach urzędowych Unii Europejskiej. Z kolei uczniowie należący do mniejszości narodowych na Ukrainie mają mieć zagwarantowane prawo do nauki w komunalnych placówkach oświatowych w języku odpowiedniej mniejszości narodowej, obok języka państwowego (ukraińskiego). Prawo to ma być realizowane poprzez klasy (grupy) z nauczaniem w języku określonej mniejszości narodowej wraz z językiem ukraińskim.

Według odpowiednich przepisów, osoby należące do mniejszości narodowej, które rozpoczęły edukację na poziomie średnim (ponadpodstawowym) do 1 września 2018 roku, do 1 września 2020 roku kontynuują naukę zgodnie z poprzednimi przepisami. Przy czym liczba przedmiotów nauczanych w języku ukraińskim ma stopniowo ulegać zwiększeniu.

Węgierski rząd zaprotestował przeciwko reformie edukacji na Ukrainie, która jego zdaniem uderza w mniejszość węgierską w tym kraju. Na Węgrzech podkreśla się, że w związku z wprowadzanymi zmianami nauczanie w szkołach ponadpodstawowych i na uczelniach będzie prowadzone wyłącznie w języku ukraińskim.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Robercik

https://pl.wikipedia.org/wiki

https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_rosyjski_...

USA znalazły piękny sposób aby podsycić wojnę domową, a ciemnemu ludowi powie się jak zwykle, że Ukrainę najechała kolejna fala zielonych ludzików prosto z Rosji i będzie jak zwykle wina Rosji. USole nawet rzeź Iraku wyjaśnili tym, że chcieli dobrze, ale głupie Araby się nawzajem pomordowały.
Brawo USA.

oto MSzach

Jednak racje mieli panowie

Jednak racje mieli panowie TBM czy KrzychAdam, ze gada pan jak nakręcony -:)

oto Andrzej

usuwać niewygodne fakty z horyzontu, usuwać

Oczywiste jest, że ta decyzja ukraińska jest wymierzona w Rosjan i większość społeczeństwa Ukrainy, mówiącą na co dzień po rosyjsku. Oczywiste jest, że Ukraina jest dzisiaj amerykańskim protektoratem, gdzie Waszyngton ma o wiele więcej do powiedzenia niż Bruksela, a nawet Berlin.

USA traktuje Ukrainę jako szpicę przeciwko Rosji, z możliwym scenariuszem wojennym.

To USA wspiera, a co najmniej toleruje i wykorzystuje ukraiński nacjonalizm (niekoniecznie banderyzm) do swoich celów. Pięknie to kiedyś ujęła w artykule Anne Applebaum. USA odcina w każdym możliwym obszarze Ukrainę od Rosji. Niszczy, co rosyjskie, klasyczny "nation building" jak w Niemczech, Japonii, w wersji soft także w Polsce.

A u nas - "gada jak nakręcony". I następuje eliminacja podstawowego czynnika politycznego z krajobrazu. No bo "pewnie jaki ruski agent, nie?", choć wprost nie powiemy...

Nie bardzo łapię, jaka jest przyczyna takiego nastawienia? Strefa komfortu? Może ktoś podpowiedzieć?

oto JJ

bez wiedzy Berlina?

Na pewno nie. Do kogo pędzi czekoladowy prezio gdy tylko coś się dzieje, co mu nie pasuje (pyt. retoryczne).

oto ratiofides

Uwaga - nasz rząd podejmuje interwencję!!

...ale nie w sprawie języka w szkołach. Sprawa jest inna: Saakaszwili.

Eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski, kóry był z Saakaszwilim w Przemyślu, powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że w sprawie Saakaszwilego interwencję podjęli szef dyplomacji Witold Waszczykowski, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, a także minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Do resortu spraw zagranicznych wezwano ambasadora Ukrainy.

Moja głowa jest na to chyba za mała... oto trzech naszych ministrów podejmuje interwencję i do MSZ wzywany jest ambasador Ukrainy... z powodu zatrzymania na granicy Micheila Saakaszwilego. Piszą coś nawet o "gwałceniu europejskich standardów". Czy my w relacjach z Ukrainą naprawdę nie mamy innych problemów?

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.