Wiele powodów

Załóżmy, że wdzięczność na giełdzie politycznej stanowi papier najniżej notowany. Załóżmy, że Duda, tak ostentacyjnie prezentujący swój katolicyzm, podziela ten pogląd. Trzeba więc zastanowić się, co nim kierowało, że w sytuacji, gdy zwycięstwo PiS zależało tylko od jego podpisu, zwycięstwo to zniweczył, w najlepszym razie na czas dłuższy. Będą to hipotezy, acz – moim zdaniem - wysoce prawdopodobne i w wielu przypadkach niewykluczające się.

1. Chciał uspokoić nastroje i ukrócić wprawdzie nie tak liczne znowu, ale uciążliwe demonstracje. Jeśli tak, to odpowiedź przyszła natychmiast w postaci hasła „trzy razy veto”. Zachował się, jakby nie wiedział, a może nie chciał wiedzieć, o co chodzi antypolskiej opozycji – nie o żadne sądy, tylko o zniszczenie rządu i jego podstawy – PiS-u. Chyba jednak, mimo braku doświadczenia politycznego aż tak naiwny nie jest.

2. Po analizie doszedł do wniosku, że obie zawetowane ustawy (ustawę o ustroju sądów powszechnych podpisał bez większego oporu) są sprzeczne z konstytucją. Sam jednak publicznie kwestionował obecnie obowiązującą, stawiając (zupełnie słusznie) kwestię jej nowelizacji lub uchwalenia nowej. W takim razie czemu nie zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego, który obecnie pracuje zgodnie ze swoim przeznaczeniem, zamiast zajmować się polityką? Poza tym w swoich wypowiedziach i orędziu nie wyszczególnił choćby przykładowo takich potknięć. Co więcej, pytając TK o zgodność pierwotnej ustawy o KRS z konstytucją, uzyskał odpowiedź pozytywną. Gdyby TK również pozytywnie ocenił ustawę o Sądzie Najwyższym niezręcznie byłoby ją wetować. Nie tu więc leży sedno sprawy.

3. Chciał wyciszyć ataki zza granicy, w tym „naczalstwa” euro-kołchozu. Nic bardziej błędnego. Zarówno Jean-Claude Juncker, jak i Frans Timmermans wraz ze sforą zachodnich mediów nie dlatego atakują Polskę, że nie podobają się im omawiane ustawy (o których nie mają zielonego pojęcia), ale dlatego że: po pierwsze – nie chcemy przyjąć imigrantów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, po drugie - Polska ośmiela się walczyć w UE o swoje interesy i wyrwać z półkolonialnej zależności od Zachodu zamiast pokornie i posłusznie wykonywać polecenia Berlina, będącego de facto centrum decyzyjnym Unii. Natychmiast po zawetowaniu obu ustaw Frans Timmermans zaatakował Polskę właśnie za obie te ustawy, choć nie istnieją one już w polskim obrocie prawnym. Albo więc nie to stanowiło cel veta, albo Duda słabo orientuje się w unijnych stosunkach i stosuneczkach. Chyba że wzorem Petru i Schetyny w ten sposób daje znać, że nie tylko oni, ale i ja jestem do dyspozycji.

4. Postanowił wybić na samodzielność. Dotąd uważano go za notariusza partii rządzącej. Zarzut to raczej chybiony, gdyż trudno sobie wyobrazić, by prezydent pochodzący z obozu władzy miał tę władzę dręczyć vetami. Dążenie do samodzielności stanowi pozytywną cechę mężczyzny i polityka. Powstaje jednak pytanie czy pan prezydent Duda nie mógł wybrać innego momentu by pokazać się jako „strong man”. Wszystkie zwycięstwa Zjednoczonej Prawicy zostały okupione ogromnym wysiłkiem i walką z polityczną hołotą awanturującą się na ulicach Warszawy i innych polskich miast za obce pieniądze, pod obstrzałem polityków i mediów zachodnich, materiałów do czego dostarczały donosy PO i N. Obelgi, potwarze, wyzwiska, przyciskanie posłów PiS stołami do ściany w czasie obrad komisji, wyrywanie przewodniczącemu mikrofonu, próby wszczęcia bójek na sali sejmowej – to z kolei popisy innej chuliganerii sejmowej od Schetyny i Petru. To z nimi Duda chce rokować i współpracować nad ustawami? Z gangsterami nie pertraktuje się, ale się do nich strzela. A co najważniejsze, ataki na Dudę ze strony opozycji wcale nie ustały, przeciwnie - żądania wzrosły.

5. Zadecydowały kompleksy. Ośmieszany w „Uchu prezesa” jako Adrian, szczuty przez różne lobbies, w tym żydowskie, atakowany jako „prezydent wszystkich pisowców”. Przyznajmy, że również prezes Kaczyński niejednokrotnie okazywał mu lekceważenie publicznie, czego nie powinien czynić, jeśli nie ze względu na szacunek do Duby, to z uwagi na szacunek dla Urzędu Prezydenta RP. Mógł więc dokonać zemsty, czując się – słusznie czy nie – upokorzony. Ale Głowa Państwa nie może kierować się kompleksami, tylko interesem Państwa, a kompleksy prawdziwy mężczyzna i polityk potrafi zwalczyć lub ich nie okazywać. Nadto Duda żywi coraz bardziej jadowitą zawiść do Ziobry, gdyż uważa go za najgroźniejszego rywala w przyszłej walce o przywództwo partii, gdy Kaczyński odejdzie.

Za doprawdy niepoważny trzeba uznać powód, który Duda podał zapowiadając veto. Stwierdził on, iż przekonała go Zofia Romaszewska. Miała ona powiedzieć, że już raz żyła w czasach, gdy prokurator generalny nadzorował sędziów. Romaszewska to b. działaczka KOR-u, w dodatku fizyk nie prawnik. Czyżby pan prezydent tak wzruszył się?

Prof. Jerzy Robert Nowak, wybitny historyk i publicysta, specjalizujący się m.in. w ujawnianiu antypolonizmu, na swoim blogu wręcz kwestionuje jego patriotyzm i zarzuca mu gorliwy filosemityzm. Autor pisze:

„Pytam jak wytłumaczyć polskiego „męża stanu”, który na każdym kroku występuje z potępieniem domniemanego polskiego „antysemityzmu”, nawet w rozmowach z największymi zagranicznymi żydowskimi polakożercami, a milczy jak grób o dużo groźniejszym zagranicznym i polskim antypolonizmie? W komunikatach z wizyt A. Dudy w Izraelu i w USA, tak eksponujących problem antysemityzmu, zabrakło jakiegokolwiek zdania o martyrologii polskiej w drugiej wojnie światowej. Dlaczego pan prezydent „zapomniał” o martyrologii, która dotknęła miliony polskich rodzin (ja też straciłem wówczas ojca)?”.

(…) Czy można uznać za dobrego polskiego patriotę polityka, który bezkrytycznie prowadzi rozmowy w Nowym Jorku z jednym z największych tamtejszych polakożerców i katolikożerców Abrahamem Foxmanem, prezesem Ligi Antydyfamacyjnej, związanej z żydowską masońską Bnai Birth. Co więcej w tej rozmowie nawet na chwilę nie zająknął się o rozmiarach tak potężnej w USA żydowskiej chrystianofobii i polakożerstwie. Chętnie gaworzył natomiast o polskim antysemityzmie i o tak bezprawnych żydowskich roszczeniach wobec nas, do czego nikt w Polsce go nie upoważnił. Czy nie było to zdradą polskich narodowych interesów?

Czy można uznać za dobrego polskiego patriotę polityka, który przyznał największe polskie odznaczenie Szewachowi Weissowi, zajadłemu żydowskiemu roszczeniowcy wobec Polski, skrajnemu faryzeuszowi i oszustowi. Weissowi, który niejednokrotnie publicznie wybielał rolę żydowskich katów w UB, mówiąc, że w UB było może 5- 6 Żydów”. (…) Czy można uznać za dobrego polskiego patriotę polityka, który przyjeżdża w lipcu 2016 r. do Kielc, by powtórzyć dawno już obalone oszczercze tezy komunistycznej propagandy PRL-owskiej o rzekomym pogromie Żydów przez Polaków w odniesieniu do zbrodni NKWD i UB?”.

Profesor przypomina też, że Duda odmówił przyjęcia patronatu nad obchodami tegorocznej rocznicy ukraińskiego ludobójstwa na Polakach zamieszkujących Kresy Wschodnie.

… i ten najważniejszy
- - -
cykl: Kalejdoskop polski
Myśl Polska

Zbigniew Lipiński

publicysta polityczny, publikuje w "Myśli Polskiej"
www.mysl-polska.pl

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.2
Ogólna ocena: 4.2 (głosów: 5)

Tematy: 

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.