KRLD kontra USA i co na to Chiny

Na YouTube ukazuje się mnóstwo filmików poświęconych napiętym stosunkom KRLD-USA. Oba te państwa przedstawiane są jako przeciwnicy, którzy stanęli do walki. Każdy filmik prezentowany jest jakimś obrazkiem, np. takimi:

uskor-1.jpg

Już samo pokazanie USA i KRLD, jako stających do walki przeciwników, jest niekorzystne dla USA. Przecież to klasyczny przykład pojedynku Goliat i Dawid. Opinia publiczna odruchowo ustawi się po stronie Dawida.

Sprawdziłem filmiki z ostatnich dwóch dni. Wybierałem tylko te, w których publikujący je w tytułowym obrazku zamieścił Kim Dzong Una i Donalda Trumpa. Proponuję przyjrzeć się tym obrazkom i pomyśleć, po czyjej stronie była sympatia:

uskor-2.jpg
uskor-3.jpg
uskor-4.jpg
uskor-5.jpg
uskor-6.jpg
uskor-7.jpg

Wydaje mi się, że wśród dwunastu pokazanych obrazków zdecydowanie dominują te, w których cieplej potraktowano Kim Dzong Una. A przecież są to filmiki z tzw. Zachodu.

Już samo ustawienie KRLD i USA jako przeciwników jest klęską wizerunkową USA. No ale żadna klęska nie jest tak wielka, by nie mogła być jeszcze większa. Chiny zajęły stanowisko w sprawie konfliktu KRLD-USA. W istotnej chińskiej gazecie "Global Times" określono postępowanie KRLD i USA jako podjęcie "gry kurczaków" (game of chicken):

uskor-8.jpg

Chiny pytają: "Can US win the game of chicken with North Korea?" (Czy USA mogą wygrać grę kurczaków z Koreą Północną?). Z treści artykułu wynika, że USA raczej tej gry nie wygrają, więc lepiej odstąpić.

"Gra kurczaków" w Polsce nazywana jest "grą w cykora". Przykładem "gry w cykora" jest szybka jazda naprzeciw siebie dwóch kierowców. Który zjedzie, ten jest cykor, czyli przegrał. Jeśli jednak żaden nie zjedzie, to obaj zginą w zderzeniu czołowym i obaj będą wielkimi przegranymi.

"Grę kurczaków" między KRLD i USA rozpoczęły USA, ciągłym zastraszaniem KRLD. Zdaniem Chin szanse na to, że KRLD "zjedzie" są małe. Jeśli więc także USA "nie zjadą", to obie strony będą wielkimi przegranymi. To już lepiej wycofać się z tej gry.

Chiny mają rację. Wycofanie się z tej gry przez USA (które grę zaczęły) wydaje się jedynym sensownym rozwiązaniem. Nie da się jednak ukryć, że prestiżowo KRLD i Chiny (rozjemca) odniosą wtedy zwycięstwo a USA poniosą klęskę.

Piotr Badura

(1953) Ślązak z dziada pradziada, ducha polskiego, z wielką sympatią do Niemiec. W latach 1989-2014 wydawał i redagował lokalne czasopismo "Beczka" (działalność non-profit) we wsi Brynica w gminie Łubniany
Autor miesiąca Prawicy.net w marcu 2012.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4
Ogólna ocena: 4 (głosów: 8)

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.