Długi cień Unii Wolności

Nieboszczka Unia Wolności już nie rządzi w Polsce, ale tylko z pozoru. Nad naszym krajem unosi się jej duch (właściwie duch KOR-u), który owładnął czołowe postsolidarnościowe partie polityczne – PO i PiS. Kryzys ukraińskie ujawił z całą mocą, że są one jednorodne politycznie i ideowo. Ba, jeśli chodzi o rusofobię – Platforma okazała się o wiele „lepsza” niż PiS.

O ile partia Jarosława Kaczyńskiego zajmowała się tylko krzykiem i jałowymi demonstracjami, PO zastosowała ideologiczną rusofobię w praktyce, także na poziomie najwyższych władz państwowych – bo chodzi o urzędy Prezydenta RP i Premiera Rządu, o MSZ już nie wspominając.

W ubiegłym tygodniu odnotowaliśmy znamienne wydarzenie polityczne. Chodzi o zupełnie niewiarygodne i chamskie potraktowanie premiera rządu Węgier Viktora Orbana, którego postanowiono „pouczyć” i „zrugać” za to, że nie podziela szaleńczej polityki kreowanej w Warszawie. Wydarzenie to, pokazujące także, że premier Ewa Kopacz nie jest żadną szefową rządu stając się bezwolnym wykonawcą poleceń ośrodka prezydenckiego – unaoczniło wszystkim do jakiego upadku doszła polityka polska.

Chyba najtrafniej skomentował to konserwatywny dziennik węgierski „Magyar Nemzet” pisząc, że duch walki u Polaków i ich reakcja na sytuację na Ukrainie są skutkiem odwiecznych polskich fobii. I dodaje, że „absolutnie bezkrytyczna akceptacja polskich władz dla amerykańskich interesów jest nie tyle irracjonalna, co autodestrukcyjna”.

Zdumiewające jest to, że nie ma w Polsce żadnej siły, żadnego ośrodka, które potrafiłyby się skutecznie sprzeciwić tej autodestrukcji. Klasa polityczna przekonująca sama siebie o słuszności wybranej drogi, co najwyżej licytuje się w radykalnej rusofobii. PiS głoszący do niedawna, że prezydent RP to tak naprawdę „Komoruski”, nagle został zaskoczony jego polityką wschodnią.

Na naszych oczach trwa żałosne widowisko ogłupiania opinii publicznej karmionej prymitywnymi ocenami, skrajnym oportunizmem, niekompetencją i stronniczością oraz budzącą śmiech propagandą medialną. Ludzie otwierają szeroko oczy i pytają: czyje interesy reprezentuje polski rząd i prezydent? Polskie czy ukraińskie?

Dlaczego jesteśmy bardziej „ukraińscy” niż sami Ukraińcy, którzy już wiedzą, że po raz kolejny zostali oszukani. I jak do tego doszło, że w ciągu krótkiego czasu Polska stała się pośmiewiskiem Europy?

- - -
polemika Piotra Piętaka: "Między nami agentami"

Jan Engelgard

polski historyk, publicysta i samorządowiec.
Redaktor "Myśli Polskiej" www.mysl-polska.pl

na ile punktów oceniasz artykuł? : 

Twoja ocena: brak
2.25
Ogólna ocena: 2.3 (głosów: 2)

Dyskusja

oto wzl

KOR

Aż chciałoby się powiedzieć: widmo KOR-u snuje się nad Polską. Ale to nie widmo tylko realny KOR, a to że inaczej się nazywa, to tylko szczegół. Po raz pierwszy od czasów Iwana Groźnego powstała sytuacja, w której Polska mogłaby poprawić swoje stosunki z Rosją, czyniąc je bardziej zbliżonymi do partnerskich. Pełne relacje partnerskie nie są możliwe, bo skala krajów nie ta sama i zaszłości historyczne jeszcze zbyt świeże.

Jednak nie Polska i nie Polacy są winni temu, że to nie jest realne. Rosjanie sami sobie są winni, że "Polska" prowadzi wobec nich taką politykę. Zaczęło się jeszcze za czasów carskich. Wówczas podesłali nam trochę "korowców" z Litwy. Po 1945-tym roku podesłali nam następną partię "korowców", którzy całkowicie zdominowali kraj i do dziś nie odpuścili. Można oczywiście dyskutować nad tym, czy tych "korowców" podesłali nam Rosjanie czy rosyjscy "korowcy", ale to już temat na inną dyskusję.

oto Zbrozło

Stosunki partnerskie z Rosją?

Stosunki partnerskie z Rosją? Z jej mentalnością nuworysza i traktowaniem partnera słabszego?
Wie Pan (i?): już mieliśmy w dziejach podobny dylemat tzn jak po partnersku pogodzić "dupę z batem". Oczytani wiedzą o co chodzi.
Wątkotwórca znalazł na to odpowiedź - po prostu ją nadstawić i mieć z tego przyjemność - ale nie każdemu to odpowiada.

oto wzl

Stosunki partnerskie

Napisałem, że zbliżone do partnerskich, a dlaczego nie całkowicie partnerskich, to też napisałem. Faktem jest natomiast, że dziś Rosja jest osaczona i z tego powodu byłaby bardziej skłonna do poprawy tych stosunków. Jeszcze raz powtarzam: od czasów Iwana Groźnego nie było bardziej sprzyjających warunków.

oto wzl

Relacje

Relacje partnerskie pomiędzy Rzeczpospolitą a Rosją kończą się chyba w 1634 roku pokojem w Polanowie. Później było już coraz gorzej. A za link dziękuję. Podobnego zabiegu dokonał Norman Davies, pisząc "Serce Europy".

oto Krzysztof M

Stosunki partnerskie z

Stosunki partnerskie z Rosją?

Zawsze ma pan do wyboru pokochać Coca-Colę i krasnale ogrodowe.

oto Zbrozło

P. Krzysztofie. Naprawdę

P. Krzysztofie. Naprawdę widzi Pan tylko taką alternatywę? Może byłoby dobrze wyjść sprzed telewiora i poznać coś więcej niż kwas chlebowy lub coca-colę - o krasnalach juz nie wspominając?.
Polecam np poczytać Klemensa Janickiego - Polak i Europejczyk pełnej krasy. Czytać w oryginale nie polecam bo pewno nie da Pan rady - ale są świetne tłumaczenia.

oto Krzysztof M

Może byłoby dobrze wyjść

Może byłoby dobrze wyjść sprzed telewiora i poznać coś więcej niż kwas chlebowy lub coca-colę - o krasnalach juz nie wspominając?.

Telewizor mam za plecami. Kwas chlebowy normalny jest dla mnie za drogi dziś, a Coca-Cola jest za droga pojutrze. Natomiast krasnale, to tak! Chętnie bym postrzelał do krasnali. :-)

ale są świetne tłumaczenia.

Ale to niczego nie zmieni. Jeśli jest coś, o czym nie wiem. to może pan w dwóch zdaniach napisać. A jeśli się gdzie pomyliłem, to analogicznie.

oto Krzysztof M

rosyjscy "korowcy" Jeśli są

rosyjscy "korowcy"

Jeśli są "rosyjscy" korowcy, to są także "polscy" korowcy. Przyznaje się pan, jako Polak, do jakichś polskich korowców? Jeśli tak, to beze mnie.

oto Paweł S.

Może bym i podzielił poglądy autora gdyby mi dał szansę...

Tej szansy jednak nie dostałem bo artykuł zawiera tylko emfatyczne rozdzieranie szat a żadnych konkretów.

Propaganda głównych mediów w sprawie Ukrainy rzeczywiście jest dosyć kiepska i nastawiona na widza, że tak powiem, niesamodzielnego intelektualnie.

Ale czy odpowiedzią na kiepską propagandę ma być kiepska propaganda ?

oto Zbrozło

Propaganda jak to propaganda

Propaganda jak to propaganda - z reguły jest kiepska. Sęk w tym by widzieć nasze, polskie interesy a nie ukraińskie czy rosyjskie. Ale to jest dość rzadkie wśród rusofili czy ukrainofili.
Wg mojej oceny - skłócenie Rosji i Ukrainy jest w naszym interesie bo osłabia to te dwa kraje czyniąc je mniej groźnymi dla nas.
Idioci, którzy popierają ponowne połknięcie Ukrainy przez Rosję (nawet jeśli mają uzasadnione pretensje do Ukraińców) de facto oczekują w bliższej lub dalszej perspektywie powrotu podporządkowania Polski dyktatowi z Kremla.

oto Paweł S.

Nie jest to do końca jednoznaczne

Wg mojej oceny - skłócenie Rosji i Ukrainy jest w naszym interesie bo osłabia to te dwa kraje czyniąc je mniej groźnymi dla nas.

W pewnym sensie ma Pan rację ale nie do końca. Osłabienie zarówno Ukrainy jak i Rosji może być dla nas korzystne o ile sytuacja nie wymknie się spod kontroli. To tak jak osłabienie Niemiec po Wielkiej Wojnie miało być korzystne dla Europy. Ta analogia może dotyczyć zarówno Ukrainy jak i Rosji.

Poza tym to mogłoby mieć sens gdyby zamieszanie wokół Ukrainy trwało stosunkowo krótko. Na to niestety się nie zanosi. Jak zewnętrzni wspomagacze różnych sił na Ukrainie się uprą to konflikt może trwać latami. To poważnie utrudnia współpracę na ważnych dla nas rynkach i stwarza zagrożenie, że Ukraina przekształci się w czarną dziurę, jak Libia czy Syria. Nie jest to niestety niemożliwe. Na zdolność ukraińskich elit do opanowania sytuacji we własnym państwie patrzę pesymistycznie. To zaczyna wyglądać źle. Dalsze osłabianie Ukrainy może doprowadzić do chaosu. To już nie będzie w naszym interesie.

Moim skromnym zdaniem, w tej chwili nasz interes jest z grubsza zgodny z niemieckim i w miarę możliwości powinniśmy dążyć do wygaszania tego konfliktu i odtwarzania współpracy a nie podsycania. Oczywiście nic za wszelką cenę, wolę wygaszania i odtwarzania współpracy muszą wykazać przede wszystkim bezpośrednio zainteresowani.

oto chłop jag

czyje interesy reprezentuje

czyje interesy reprezentuje polski rząd i prezydent? Polskie czy ukraińskie?

Każdy średnio rozgarnięty tubylec powinien wiedzieć - czyje interesy reprezentuje tzw. polski rząd po tylu latach żerowania z koryta - tołażysze.
Wniosek?
Tzw. polski rząd nie reprezentuje ani polskich ani ukraińskich interesów - on reprezentuje interesy - architektów projektujących Piekło na Ziemi - tołażysze.
Słowem - tzw. polski rząd - jest bardziej diabelski od diabła.

oto baba jag

Duch trockistów

jak widać ciągle żywy. Nieśmiało przypomnę , ze Trocki to agent amerykański. Z tym agentem amerykańskim wraz z bandą amerykańskich sługusów potrafił się rozprawić tylko niejaki Józef Stalin.

oto mapa

Oczywiście udecja ma się

Oczywiście udecja ma się świetnie i jak wirus rozpełzła się po prawie wszystkich ugrupowaniach.

Ale mnie nachodzi jeszcze jedna refleksja. co by nie powiedzieć o Ukrainie Janukowycza, to choć było to państwo słabe wewnętrznie, poddane dominacji oligarchów, to jednak lawirując w polityce zagranicznej między wschodem a zachodem, a w wewnętrznej, pomiędzy obecną tam ideologią post-nazistowską, a silnymi sympatiami prorosyjskimi, jako tako funkcjonowało.

Efekt Majdanu jest widoczny: utrata Krymu, dezintegracja Donbasu, ogromna polaryzacja społeczeństwa, wojna, tysiące ofiar i wreszcie zbliżająca się katastrofa gospodarcza wraz z uzależnieniem się od wielkiego kapitału. Ja rozumiem, środowiska post- udeckie grają z wielkim kapitałem i sprawy ukraińskie podobnie jak i polskie mają w głębokim poważaniu. Ale co osiągnęli nasi rodzimi hurra-patrioci widząc w Ukrainie naszego strategicznego sojusznika, a jednocześnie pchając ją do katastrofy? Co teraz powie pan Kaczyński i spółka? Jaki cel osiągnął?
No chyba, że jego celem tak naprawdę była destrukcja Ukrainy, jako naszego potencjalnego przeciwnika...

No ale w to już trudno uwierzyć.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.