Nóż w plecy

Czy chcesz mieć wroga, drogi Czytelniku? Jeśli tak, dam Ci bezcenną radę. Oddaj komuś przysługę. Im większą tym zaciętszego zyskasz wroga, dozgonnego. Poniższa krótka historia, jak najbardziej autentyczna, dowodzi słuszności ww. rady.

Ukończył prawo, obronił doktorat, wykładał na AGH i miał „fuchy” na innych uczelniach. Pętał się jako „szeregowiec” w Unii Wolności, gdy rządzili tą partią Bronisław Geremek i Władysław Frasyniuk w początkach lat 2000 (w jego oficjalnym życiorysie nawet nie wspomniał o UW, zaś Wikipedia nietaktownie, choć lakonicznie o tym fragmencie biografii wspomniała). Gdy w 2005 r. do władzy doszedł PiS, rozpoczął współpracę z Klubem Parlamentarnym ugrupowania Kaczyńskiego (nieprzeparty urok zwycięzcy).

Już domyślasz się Czytelniku, o kim piszę. To obecny prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – dr nauk prawnych Andrzej Duda. Wtedy zwrócił na niego uwagę Zbigniew Ziobro – ówczesny i obecny minister sprawiedliwości, załatwiając mu stanowisko podsekretarza stanu w swoim resorcie. Gdy w 2007 r. partia Kaczyńskiego utraciła (na własne życzenie) władzę, Ziobro o nim nie zapomniał i polecił do Kancelarii Prezydenta, który to urząd sprawował śp. Lech Kaczyński. Objął tam funkcję podsekretarza stanu.

Po przejęciu prezydentury przez Bronisława Komorowskiego, złożył dymisję. Ale znowu nie opuścił go Ziobro, który w czasie wyborów w 2011 .r załatwił Dudzie pierwsze miejsce na liście PiS. w Krakowie. W 2014 r. zostaje unio-deputowanym. Rok później Kaczyński dał mu unikalną życiową szansę – mianując kandydatem na prezydenta. Pod swoje skrzydła wzięła go Beata Szydło, która w sposób bezprecedensowo profesjonalny kierowała jego kampanią wyborczą.

Trzeba mieć szczęście – trzech wpływowych opiekunów: szef największej partii i doświadczony polityk, najlepszy i najtwardszy minister, późniejsza premier. To oni dawali mu szanse, jakich nie miał bodaj nikt. Tych wszystkich opiekunów Duda zdradził. Zdradził bez żenady w najgorętszym politycznie momencie, gdy byli o krok od kolejnego, być może najważniejszego zwycięstwa.

- - -
cykl: Kalejdoskop polski
Myśl Polska

oto Zbigniew Lipiński Zbigniew Lipiński

publicysta polityczny, publikuje w "Myśli Polskiej"
www.mysl-polska.pl

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.5
Ogólna ocena: 4.5 (głosów: 8)

Tematy: 

Dyskusja

oto Gringo

Widzę, że autor podchwycił

Widzę, że autor podchwycił retorykę najbardziej zatwardziałego elektoratu PiS. Identyczna egzaltacja, nawet znalazło się miejsce dla ukochanego przez pisowców określenia, czyli "zdrajcy". Zresztą zawsze mnie trochę dziwiło, że "Myśl Polska" ma na swoich łamach miejsce na wątpliwej jakości wynurzenia polityczne Pana Lipińskiego. Szmatławiec w rodzaju GaPolu, czy innego wSieci pasowałby zdecydowanie bardziej.

oto Robercik

Bo wg. betonu pisowskiego

Bo wg. betonu pisowskiego zdradzić można głupią Polskę, ale nie ukochaną i świętą partię. Dopiero gdy ktoś zaszkodzi PiS, staje się "zdrajcą". Radek Sikorski, Marcinkiewicz itp. całe pasmo zdrajców.
A ja uważam, że to zwykła socjotechnika. PiS wychodzi ze słusznego założenia, że jego wyborcy i zwolennicy są naiwni i ociężali umysłowo. Można zatem robić się co chce, lansować najbardziej podejrzanych osobników, a gdy oni zrobią swoje - krzyczeć, że to "zdrajcy" i się formalnie odciąć.

Na długo zanim Duda "pokłócił się" z PiS, przypominałem i mówiłem komukolwiek był zdolny do słuchania: Duda jest z UW.
Jedna ze zwolenniczek PiS odpowiedziała mi "nie wierzę". Gdy jej mówiłem, że Michnik był w KOR razem z Macierewiczem, odpowiedziała, że Macierewicz chciał dobrze, a Michnik przejął KOR.
Takimi półanalfabetami, kretynami wręcz, rządzi się w demokracji. Można im narobić na twarz, a oni to sobie zawsze wytłumaczą. Stankiewicz z Gadowskim wytłumaczyli nawet swoim słuchaczom, że obecny kształt MSZ (ludzie Geremka) to wina....Rosjan. Nie Waszczykowskiego, nie USA, nie Izraela, Niemiec, nie PiS.
R-O-S-J-A-N

PS. Radosława Sikorskiego promowano już w rządzie Olszewskiego. "wodzu" partyjny to tylko pajac przyjmujący i lansujący wskazanych mu ludzi. Rzeczywista władza leży gdzie indziej.

oto Krzysztof M

Bo wg. betonu pisowskiego

Bo wg. betonu pisowskiego zdradzić można głupią Polskę, ale nie ukochaną i świętą partię.

Pan nie rozumie.... Jest tak, że PIS = Polska. I Polska = PIS. :-)

oto Krzysztof maciej

Partia

Rządzi partia radzi partia nigdy cię nie zdradzi. Model demokracji od czasu demokratycznego panowania NSDAP jest wciąż identyczny. Różnica jest kosmetyczna.ludzikom się wydaje, że mają jakiś wybór.

oto Czesław

Może merytorycznie

Uważam że komentarze powinny ustosunkowywać się merytorycznie do treści artykułu a nie zawierać tylko inwektywy i wyzwiska. W powyższym artykule to prosta sprawa, są tylko fakty a w takim przypadku, to przyjmuje się fakt do wiadomości lub wykazuje nieprawdę.

oto Eowina

Jeżeli chodzi o merytorycznie, to jest zarzut o zdradę

PiSu przez prezydent ta "wszystkich Polaków", oraz, że to nie jest jego rola. Jego celem, a po to go tam PiS postawił, powinien być posłuszny partii.
Tak zbytnio nie ma o czym pisać, wszystko jest napisane.
Można tylko dodać, że prezydent nagle się usamodzielnił i chce zmiany Konstytucji, a w niej chce więcej uprawnień dla prezydenta.
A także można dodać, że PiS się miota i nie wie co dalej robić. Plany wielkie, a pieniędzy nie ma.

oto Gringo

A co w tym artykule jest

A co w tym artykule jest merytorycznego? Przecież to już podchodzi prawie pod agitację, a już wisienką na torcie jest laurkowy epitet "najlepszy i najtwardszy minister". W emocjonalnych agitkach mamy się doszukiwać merytoryki? Wymowa tych wypocin jest wręcz kalką artykułów jakie są płodzone nagminnie proPiSowskiej prasie - PiS jak zwykle chce wspaniale, ale znowu utonął przy brzegu w wyniku działania złowrogich sił, w tym przypadku w osobie niewdzięcznego prezydenta.

oto gość

"najlepszy i najtwardszy

"najlepszy i najtwardszy minister"
Oj tam - ów "najlepszy i najtwardszy minister" całkiem niedawno sam był "zdrajcą" (jak założył swoją partię "Solidarna Polska" i odszedł z PiSu), także nie przywiązywałbym żadnej wagi do tego że dziś akurat "zdrajcą" jest Duda - za kilka miesięcy może być na odwrót - Ziobro znów będzie "zdrajcą" a Duda "najlepszym i najtwardszym prezydentem",a za kilka kolejnych ponownie Duda może być "zdrajcą" a Ziobro "najlepszym". W PiSie akurat tak już jest że w ciągu kilku lat można być "zdrajcą" i "najwierniejszym" naprzemian kilka razy.

oto Dubitacjusz

Żenujący tekst: myśl PiSowska zamiast myśli polskiej

w myśli narodowej lojalność wobec Narodu powinna stać ponad lojalnością wobec partyjnego kacyka.

gdy byli o krok od kolejnego, być może najważniejszego zwycięstwa.

Jakiego zwycięstwa? Zwycięstwa nad suwerennością sędziów, nad trójpodziałem władz? Przeklęty niech będzie dzień odniesienia takich "zwycięstw", zwycięstw na drodze do totalitaryzmu.

oto Andrzej

Tak, chcemy zwycięstwa!

Zwycięstwa nad suwerennością sędziów, nad trójpodziałem władz! Bo to liberalno-demokratyczne uprzęże,w które wpięto naród, nie pozwalając mu się rządzić.

oto Dubitacjusz

Nie, nie chcemy zwycięstwa,

no nie chcemy władzy totalnej, niewolącej i deprawującej naród.

naród, nie pozwalając mu się rządzić.

1. Kaczyński się Panu z narodem pomylił.
2. Może się rządzić: odpowiednie większości wyłaniają władzę wykonawczą, stanowią ustawy itd.

Piękny artykuł napisał JKM, Jedyny obrońca Prawa

(...)
Wierzę bowiem nie tylko, że „Sprawiedliwość jest ostoją mocy i trwałości Rzeczypospolitej" – ale też, że Państwo Prawa jest najlepszym instrumentem wychowywania przyszłych pokoleń narodu polskiego i innych narodowości żyjących pod opieką III RP. I wiem, że Prawo jest niezbędne, by obywatele mieli obronę przed aparatem państwowym, który bez tego wędzidła zachowuje się jak kukułka w gnieździe. A na to, by Prawo mogło nas bronić przed państwem, sędziowie i instytucje sądownictwa muszą być od aparatu państwowego niezależni.
(...)
jedynym obrońcą Prawa stał się aparat sądownictwa. Ten aparat pozbawiony kontroli, którą powinien sprawować Monarcha, też się zdegenerował. Jednak w walce z coraz bardziej totalitarnym państwem lepsza zła broń niż żadna.

Zarówno hitlerowcy, jak i staliniści twierdzili, że Prawo przeszkadza w skutecznym sprawowaniu władzy. I po to właśnie jest Prawo: by aparat państwowy nie mógł sprawnie powsadzać nas do więzień i obrabować z majątków. Bo każdy aparat z czasem zaczyna mieć własne cele – przede wszystkim rozrost własny i maksymalizację pieniędzy na sam aparat – a, jak to słusznie zauważył genialny Aleksy de Tocqueville, „nie ma takiego okrucieństwa – ani takiej niesprawiedliwości – jakiej nie mógłby się dopuścić skądinąd łagodny i liberalny rząd... kiedy zabraknie mu pieniędzy!". Więc dla obrony przed tym (bynajmniej nie takim łagodnym i liberalnym...) rządem musi istnieć aparat od tego rządu absolutnie niezależny.
(...)

oto Andrzej

słabo cosik

od razu TOTALITARYZM?

Jak sędziowie nie będą podlegać tylko sobie, a realizować prawo światowe i eurpejskie to TOTALITARYZM?

Tarzam się ze śmiechu

oto Krzysztof M

Sędziowie nad narodem, czy

Sędziowie nad narodem, czy naród nad sędziami? ... Oto jest pytanie... :-)

oto Kmieć

Zgadza się Pani AnnoP

Zgadza.
Wybranemu... I to w całym "wolnym" i demokraturowym świecie...

oto Skanderbeg

A dlaczego to sędziowie mają być suwerenni, a naród nie?

Poza tym, kiedy szefowa SN została sędzią? Była chyba radcą prawnym.
Rządy sędziów to faktycznie żydostwo sprzed czasów króla Saula. Teraz takie coś jest w USA i próbuje się to narzucić wszystkim.
A od kiedy to sędziowie mają nie podlegać nikomu? Nawet formalnemu suwerenowi?

oto Robercik

Tyrania JUŻ jest. "niezawisłe

Tyrania JUŻ jest. "niezawisłe" sądy rozłożyły parasole ochronne nad aferzystami III RP, a od prawie 2 lat w więzieniu siedzi M.Piskorski. Piskorskiego wsadzili "niezawiśli" na polecenie PiSu który niezawisłość chce zniszczyć zapewne w imię walki o lepsze jutro albo coś w tym rodzaju.

Ja uznają rację obu stron sporu na tym forum, ale coraz bardziej przekonuję się, że światem rządzi to co nieformalne i niejawne, a niekoniecznie papierowa konstytucja. Poza nielicznymi przypadkami media są prywatne, a nie wiedzieć czemu - ich linia programowa zbieżna jest z polityką światową. np. rząd USraela szykuje się do ataku na Iran, nagle media zaczynają nagonkę na to państwo.
Formalnie rząd nie mianuje redaktorów naczelnych. Formalnie to one są tak niezawisłe, że ho ho.
A jednak!

oto Skanderbeg

Raczej odwrotnie.

Daje im władzę na wszystkimi. I jak to rozwiązać? Bo kto mnie obroni przez sędziami? Skoro nie mam wpływu żadnego na ich wybór? A oni są bezkarni? Mają lepsze "imuniuniu" niż posłowie.
A parlamentarzystów zawsze naród może wymienić co 4 lata. Sędziów nikt wymienić nie może. Dobroduszny staruszek Strzembosz twierdził, że sędziowie oczyszczą się sami (w domyśle z TW czy innych "czarnych owiec". I jakoś nie potrafili tego dokonać.
Ja jestem ostrym krytykiem działań PiS. Ale akurat "ruszenie" klik sędziowskich uważam za słuszne. Bo od dawna nie decyduje jakość ich wiedzy, ani przyzwoitość. Tylko nepotyzm i stworzono oligarchię, która jest zagrożeniem dla państwa prawa. Do tego sami próbują być sędziami we własnej sprawie.

oto Krzysztof M

Ja jestem ostrym krytykiem

Ja jestem ostrym krytykiem działań PiS. Ale akurat "ruszenie" klik sędziowskich uważam za słuszne.

A ruszono? Jeśli ruszono, to proszę o przykłady. Bo obiecywać gruszki na wierzbie, to sobie można... :-)

oto Krzysztof M

Zakładam, że próbowano. A

Zakładam, że próbowano. A Duda jednak nie zawetował wszystkich ustaw. Na razie góra sędziowska przetrwała

Pan ZAKŁADA? A na jakiej podstawie???

Jakie są fakty??? Ano fakty są takie, że góra rodzi mysz. Po prostu nic się nie zmienia. I faktem jest, że pan się złapał na piękne słówka.

oto Skanderbeg

Na nic się nie złapałem.

Przypadkiem zawsze coś może się udać. Ja zakładam,że Kaczyński może naprawdę mieć jakąś koncepcje. On już nie ma nic do stracenia.

oto Krzysztof M

Ja zakładam,że Kaczyński może

Ja zakładam,że Kaczyński może naprawdę mieć jakąś koncepcje.

I jest pan skłonny głosować na niego dlatego, że "może mieć jakąś koncepcję"?

A fakty? Jakie są osiągnięcia Kaczyńskiego?

oto Krzych Adam

Hmm, niezawisłość daje im możliwość ...

Jakoś dziwnie nie wykorzystują tej możliwości wskazanej przez Pana, a nawet odwrotnie, wykorzystują zupełnie inną. Wpychania ludzi jeszcze głębiej w tyranię. Tyrania jest co prawda inna, bo dotyczy politpoprawności i glajszachtowania na modłę wymyśloną pzez "starszych i mądrzejszych". Nie tylko tych "starszych i mądrzejszych" od czasów bibilijnych, ale może przede wszystkim tych z krajów nazwijmy je za Michalkiewiczem "poważnych". A tyrania jest zawsze tyranią, niezależnie czy jest taka czy inna.

oto Dariusz Gałat

Panie Dubitacjuszu, trójpodział władzy w Polsce

i zresztą większością krajów świata to fikcja. Ponieważ przywódcy większości parlamentarnej są też na ogół członkami rządu, władza ustawodawcza i wykonawcza są ze sobą ściśle splecione.

oto MSzach

Duda zdrajca bo mu sie

Duda zdrajca bo mu sie zamarzyła jakaś uczciwość tj. niezalezny od samego PiSu wybór sędziów KRS.
JKM zdrajca bo chce niezawisłości sędziowskiej choć(!) jednoczesnie przyznaje potrzebę wprowadzenia stałej weryfikacji w sadownictwie by niepoczytalnych, skorumpowanych trwale móc usuwać.
Ale o monopolu na orzecznictwo sędziowskie nikt się nie zająknie choć to jest rak który toczy poczucie sprawiedliwości w narodzie. O monopolu na nieomylność kolektywów stanowiących prawo też choć to właśnie ON daje możliwość lobbystom by po przez stanowienie korzystnego prawo podbijać poprzez rynek Polskę.
Ech... Kolejna bezwartościowa polsko-polska wojna na słowa ...

oto Krzysztof M

Duda zdrajca bo mu sie

Duda zdrajca bo mu sie zamarzyła jakaś uczciwość tj. niezalezny od samego PiSu wybór sędziów KRS.

Pan też się nabrał na dobrego i złego policjanta? :-))

oto MSzach

Nie zajarzył Pan, że ja nie

Nie zajarzył Pan, że ja nie gram w to czym jak widać pan się pasjonuje? (A przynajmniej nie chcę grać -:)) )

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.