Polska atomowa elektrownia - mit czy rzeczywistość?

Od dawna polscy obywatele są urabiani w przekonaniu o niezależności energetycznej. Efektem tego była m.in. budowa Gazoportu, planowanie gazociągu z Norwegii i projekt samodzielnej budowy elektrowni atomowej.

Nie pierwszy raz kolejne polskie rządy przymierzają się do budowy takiego obiektu, jednakże przez cały czas wydarza się coś, co niweczy plany. Największą jednakże, jak się wydaje, przeszkodą, są protesty t.zw.: „ekologów” oraz wywołane w społeczeństwie przekonanie o dużym zagrożeniu w przypadku awarii. Jest w tym pewna doza racji, ale pamiętać należy, że system jako taki jest bardzo bezpieczny, jednakże jego najsłabszym ogniwem, jest człowiek. Czarnobyl czy też Fukushima są tego najlepszym dowodem, gdyż to nieprzestrzeganie właściwych procedur, doprowadziło do tego, co się wydarzyło i nic tego nie zmieni!

Kolejną próbę podjęła Polska Grupa Energetyczna (PGE) oraz jej spółka PGE 1, które w latach 2009-2014 planowały budowę elektrowni atomowej. Pierwotnie miała ona dostarczać prąd od 2019 roku, później termin ten przełożono do 2031. Prace zaniechano, przy czym jednocześnie wydano miliony na sfinansowanie, biorących udział w konsultacjach, ekspertów. Tak więc kolejne pieniądze z naszych podatków zostały zmarnowane a decyzja o rozpoczęciu inwestycji musi zapaść jako decyzja rządowa, co dodatkowo komplikuje sytuację.

Jednakże istnieje o wiele prostsze rozwiązanie na wyciągnięcie ręki i dziwnym się wydaje, iż obecni decydenci nie zwrócili na to uwagi, ale cóż - jaka jest polska dyplomacja, każdy widzi... Od pewnego czasu następuje wyraźna poprawa stosunków z Białorusią i nawet zaniechano ustawicznych prób destabilizacji wewnętrznej sytuacji u naszego wschodniego sąsiada. Media jakoś zamilkły w przedstawianiu prezydenta Aleksandra Łukaszenki jako “dyktatora i satrapy”, co wydaje się pozytywnym krokiem w kierunku ocieplenia wzajemnych relacji.

Pamiętać przy tym należy, że gospodarka białoruska jest stabilna i silna a pewne działania gospodarcze w początkowym okresie nałożenia embarga na polskie towary przez Rosję - złagodziły w pewnym stopniu dolegliwości dla drobnych polskich producentów rolnych, co miało dla nich ogromne znaczenie, a niekiedy równało się wręcz ratunkowi przed bankructwem. Oczywiście, nie oceniamy w tym momencie błędnej (moim zdaniem) polityki sankcji wobec Rosji, gdyż jak widzimy, Polacy z własnej, nieprzymuszonej woli, wycofali się z rosyjskiego rynku, na który natychmiast weszły inne kraje europejskie - a Polska (jak zawsze) została z ręką w nocniku...

Wrócę jednak do meritum sprawy. Budowa elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi rozpoczęła się w 2011 roku. Rosja udzieliła na ten cel władzom w Mińsku kredytu w wysokości 10 mld dolarów. Głównym wykonawcą projektu jest rosyjska korporacja Atomstrojeksport. Pierwszy blok energetyczny planowo ma zostać uruchomiony na początku 2019 roku, a drugi rok później. Okres eksploatacji elektrowni przewidziano na 60 lat. Paliwem ma być nisko wzbogacony uran, a systemy chłodzenia będą zaopatrywane przez rzekę Willę.

W pewnym momencie zaistniał jednak dyplomatyczny zgrzyt, gdy niejaki Waszczykowski (pełniący podobno rolę szefa polskiej dyplomacji), z właściwym sobie wyczuciem i taktem, skrytykował białoruską inwestycję zapominając o drobiazgu, że w tej sprawie nastąpiły już wcześniej właściwe ustalenia międzynarodowe. Można domniemywac, że to Litwa (na marginesie, państewko niezbyt przyjazne Polakom) napuściła Polskę, która jak zwykle, wbrew własnym interesom, za kogoś, nadstawia własne cztery litery. W tej zresztą sprawie zwrócono uwagę rezydującemu w Mińsku ambasadorowi Konradowi Pawlikowi. Jedynym rozsądnym wyjściem pozostaje więc uchylić kapelusz i powiedzieć „PRZEPRASZAM”...Póżniej zaś przystąpić do negocjacji w sprawie możliwości przyłączenia się do białoruskiej budowy na partnerskich zasadach.

Dotychczasowe doświadczenia wskazują bowiem,że lepiej z Łukaszenką zgubić niż z nazistowską juntą z Kijowa znaleźć, gdyż z tym „towarzystwem” to nawet na zdjęciu nie wyjdzie się dobrze.

Wojtek Mieczysławowicz

Białoruś

gościnnie

Goszczą na prawicy.net Autorzy, którzy nie piszą tutaj na stałe, ale ciekawe teksty są dostępne dla Czytelników.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4
Ogólna ocena: 4 (głosów: 5)

Tematy: 

Dyskusja

oto Mar.Jan

Za dużo tu przekłamań i tekstów wyssanych z palca

Największą jednakże, jak się wydaje, przeszkodą, są protesty t.zw.: „ekologów”

Nie żadni "ekolodzy" tylko zwykły brak pieniedzy (kwota rzędu 10 mld$). Historia zaczęła się jeszcze w latach 80-tych i ciągle to samo.

jednakże jego najsłabszym ogniwem, jest człowiek. Czarnobyl czy też Fukushima są tego najlepszym dowodem

To z kolei półprawda: Czarnobyl to faktycznie człowiek + dziadowska technologia, ale Fukushima to przeciez katastrofa spowodowana przez tsunami, nie przez zadnego człowieka. Zadna inna japońska elektrownia atomowa nie uległa awarii groźnej dla środowiska.

gospodarka białoruska jest stabilna i silna

Ani stabilna ani silna. najgorszy kryzys ma co prawda za soba, ale w tunelu socjalizmu jeszce nie widac żadnego światełka. Daleko tam do tzw. normalności.

Polacy z własnej, nieprzymuszonej woli, wycofali się z rosyjskiego rynku, na który natychmiast weszły inne kraje europejskie

Nieprawda i nieprawda: to Rosja nalozyła na POlskę embargo w ramach jakichś retorsji za politykę unijna wobec Rosji i nie "inne kraje" tylko Niemcy i Węgry. Niemcy - bo mają Ruskich czym przekupić, Węgry, bo chcą uniknąc zalezności od tepiącej je Unii Europejskich Biurokratów.
Polska tez może wypisac sie z UNii Europejskiej i wstapić do Wspólnoty Niezaleznych Państw. Tylko chyba tego nie chcemy...

oto Alex

alex

Ты дурак? Или лжец? to Rosja nalozyła na POlskę embargo - Россия В ОТВЕТ на присоединение Польши к режиму санкций против России наложила на польские продукты эмбарго. Польша решила наложить на Россию санции - почему Россия должна молчать? Дебил, блядь...

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.