Młodzi się zadłużają

Gwałtownie rośnie spirala zadłużenia młodych kredytobiorców i spada rzetelność spłacania przez nich długów. Już ponad pół miliona osób między 18 a 34 rokiem życia ma problem ze spłatą długów.

To już 3,7 mld zł.

Tak wynika z danych Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

– Badamy szeroką grupę młodych ludzi, bo pomiędzy 18. a 35. rokiem życia, choć tych, którzy mają 35 lat, to już tak zupełnie młodymi nie można nazwać. I tu wykształcają się dwie podgrupy. Jedna to ludzie p

Pomiędzy 18. a 24. rokiem życia, sytuacja, gdy nie ma spłacania pożyczki lub kredytu powyżej 60 dni, zdarza się w ok. 12 proc. przypadków pożyczek. W grupie osób miedzy 25. a 35. rokiem życia ten wskaźnik jest niski, poniżej 10 proc.

Dlaczego młodzi Polacy w wieku 18, 19 czy 20 lat coraz częściej sięgają po tzw. chwilówki? Z jednej strony mówi się o tzw. freelancerach, o nieregularnych dochodach, a z drugiej strony o tych osobach, które chcą posiadać więcej rzeczy niż mogą na to sobie pozwolić.

Bardzo często pożyczki są zaciągane na potrzeby związane z tzw. nadmiernym optymizmem. Jak mówią młodzi ludzie o sobie samych, że bardzo często różne zakupy związane są z tym, że są oni po prostu optymistyczni. Z badań dotyczących tego, na co młodzi ludzie wydają te pieniądze, wynika, że nawet na takie rzeczy jak np. na lot balonem, pająki, czy też tzw. dobra luksusowe, jak smartfony.

Niektóre firmy, szczególnie te działające w szarej strefie, żerują na naiwności i bezradności klientów. Na klientów wywierana jest presja czasu, rozmowy odbywają się w zgiełku, w hałasie, pośpiechu i to wszystko sprawia, że ludzie podpisują te umowy. Po czym dopiero po powrocie do domu, okazuje się, że np. ktoś chciał 8 tys. kredytu, a dostał aż 20 tys. – ostrzega Marcin Jaworski z Biura Rzecznika Finansowego.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Mar.Jan

To przed ostrzega Marcin Jaworski to bzdety!

Sa znacznie poważniejszze sprawy:
Młodzi ludzie po założeniu rodziny dążą do osiągnięcia zadowalającego statusu zyciowego. Potrzebują przede wszystkim mieszkania, i to nei kawalerki, poniewaz chca miec dzieci. Mając mieszkanie i dzieci, potrzebny jest samochód. Oczywiście bez samochodu da się przezyć, ale jego posidania znacznie ulatwia d=codzienne funkcjonowanie. A to z dzieckiem trzeba do lekarza, a to na dodatkowe zajęcia, a matka wszedzie musi targać ze sobą mniejsze dzieci, bo nie moga same zostac w domu. Chyba wszyscy wiemy o co chodzi...
Główny problem polega na tym, że w grupie ludzi do 30 roku zycia jest większy poziom bezrobocia. Firmy szukają ludzi z doświadczeniem, więc młodzi sa w gorszej sytuacji. Kiedy dostaja pracę zarobki na początku są mniejsze niż mają na tych samych stanowiskach ludzie z doświadczeniem.
Tymczasem potrzeby finansowe młodych ludzi sa największe. Ludzie którzy wychowali już swoje dzieci mają łatwiej. Zarobki maja większe a potrzeby mniejsze.
Dlatego młodzi ludzie wpadają w zadłużenie z powodu konieczności posiadania mieszkania, samochodu i wszelkich sprzętów domowych. I to jest zadłużenie na 20 lat lub więcej, czyli w praktyce na całe zycie. Ludzie staja się niewolnikami kredytów, bo stare kredyty trzeba splacac, a tu juz wczesniej kupione sprzęty zaczynają się psuć: samochód wymaga naprawy, mieszkanie remontu, nowa lodówka itd. itp.
Jakośc zycia Polaków jest strasznie niska w porównaniu z poziomem zycia młodych ludzi w krajach zachodnich. Ale czy tamtym jest lepiej, skoro ich wyzszy poziom życia również jest na kredyt? Praktycznie cały świat cywlizacji białego człowieka funkcjonuje na zasadzie zaciągania coraz większych długów. Nie ma pieniędzy na inwestycje, większośc liczy na szczęśćie grajac na różnych giełdach lub inwestując w ryzykowne fundusze inwestycyjne, czyli zajmując się tym samym co gra w "trzy karty".
Czarno widze przyszłośc nie tylko Polski.

oto chłop jag

Młodzi się zadłużają

Młodzi się zadłużają

Oprócz tego - co napisał Mar.Jan@ - to owo zadłużanie jest także homontem z uzdą - tołażysze.

oto Ireneusz

Ufff

Niezależnie od wszystkiego, jestem takiej daty kiedy ludzie mówili inaczej H, a inaczej CH. Słuch więc boli, a i w oko kole.
Patrząc na to słowotwórczo, jeśli myślę o chomącie jako mięciutkim wyposażeniu mającym pomóc w ciężkiej pracy koniowi - użyję "ch". Ale jeśli zacznę rozpatrywać to jako barbarzyński instrument mający mnie ujarzmić - stąd pewnie wzięło się samo "h".
Niezależnie od wszystkiego, chomąto zostało wynalezione ku ulżeniu życia koniom pociągowym. Nie było używane jako instrument tortur.

oto Natalia Julia Nowak

Młodzi zadłużeni

18-24 lata - to wiek typowo studencki. W tej grupie wiekowej jest wielu studentów, zwłaszcza dziennych. Studia stacjonarne na uczelniach państwowych są bezpłatne, jednak wiele osób przyjeżdża do dużych miast z małych miejscowości i musi się jakoś utrzymać. Stąd konieczność zdobycia funduszy na akademik/stancję/mieszkanie.

25-35 lat - w tej grupie wiekowej jest wielu studentów zaocznych, doktorantów, uczestników studiów podyplomowych i kursów dokształcających. Niektóre z tych form kształcenia nie wymagają przeprowadzki na stałe, ale są płatne, często bardzo drogie (dotyczy to zwłaszcza zaocznych studiów doktoranckich). Poza tym, jeśli ktoś się kształci daleko od domu, to musi sobie zapłacić za nocleg w hotelu lub pensjonacie. A to wymaga dużej ilości pieniędzy.

Pozdrawiam.

oto wzl

Przysłowia

Przysłowia są mądrością narodów. Rzymskie przysłowie głosi: Felix qui nihil debet, czyli "Szczęśliwy, kto nikomu nie jest nic winien". Rzymu już dawno nie ma, a przysłowie nadal aktualne, może nawet bardziej niż wtedy. Dziś prawie wszyscy są "debet", ale ilu kojarzy to z Rzymem? No! Ale zawsze możemy sobie powiedzieć na pocieszenie, że łączą nas antyczne korzenie. Brzmi całkiem nieźle. Tak jak kiedyś, gdy nastał renesans, szlachta kazimierska przestała wychodzić na rynek. Rynek przestał być rynkiem. Stał się forum.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.