Szwecja zwiększy budżet wojskowy o miliard dolarów

O 8,1 mld koron (ok. 1 mld USD) zwiększy się w latach 2017-2020 budżet sił zbrojnych Szwecji - poinformował w środę rząd w Sztokholmie. Zwiększenie budżetu o 2,7 mld koron rocznie w to rezultat porozumienia zawartego przez mniejszościowy rząd centrolewicowy, złożony z socjaldemokratów i Zielonych, oraz dwie opozycyjne partie centroprawicowe.

Powód? Pogorszenie warunków bezpieczeństwa w związku z napięciami w stosunkach z Rosją w regionie Bałtyku.

W marcu rząd Szwecji ogłosił, że po siedmioletniej przerwie przywraca obowiązkową służbę wojskową. Szwecja ustanowiła też stałą załogę wojskową na Gotlandii, strategicznie położonej wyspie na Morzu Bałtyckim, oraz zaczęła zbliżać się do NATO, choć władze wykluczają członkostwo w Sojuszu.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Robercik

Między Rosją a Szwecją nie ma

Między Rosją a Szwecją nie ma żadnych napięć. Żadnych sporów terytorialnych i gospodarczych. Ponadto armia rosyjska - cień armii dawnej armii ZSRR nie jest zdolna do wywalczenia przewagi powietrznej na Bałtyku, ma też niewielkie możliwości mobilizacyjne, a więc w razie większej awantury raczej nie użyje ich na trzeciorzędnych kierunku skandynawskim.

A jednak Szwecja oficjalnie typuje Rosję jako zagrożenie. Od kilku lat. Może po prostu rządzący Szwecją słuchają się tych którzy mają zwadę z Rosją?

Warto też zauważyć, że Szwecja jest w awangardzie mody na uchodźców, a "newsy" na temat coraz bardziej obłąkanych pomysłów (jak np. resocjalizacja zwyrodnialców z ISIS, brak kar za gwałty dokonane przez murzynów itd) - to też wynik słuchania poleceń z góry.
Nazwijmy to - "unych". Une, a przynajmniej ich konfidenci, czytają ten portal, więc będą wiedziały o kogo chodzi.

Jak widać łune rządzą światem.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.