Niskie bezrobocie w Polsce

Według danych Eurostatu, bezrobocie w Polsce należy do najniższych w Europie.

bezrobocie-eu-2017.jpg

Także wśród młodzieży (do 25 lat) jest ono niskie, choć ustępuje takim krajom jak Niemcy, Holandia czy Austria.

bezrobocie-eu-mlodziez2017a.jpg

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Robercik

A jakie byłoby bezrobocie

A jakie byłoby bezrobocie gdyby nie wcześniejsze wypchnięcie kilku milionów Polaków za granicę?

oto Andrzej

stopa bezrobocia to badanie opinii

określa się ten wskaźnik przez badanie opinii, jeśli nie miał w ostatnim czasie jakiejś godziny pracy u sąsiada - jest bezrobotnym. Jaką wartość ma takie zajęcie jako "praca" - śmiech gadać.

Przede wszystkim - nie mierzy tych, którzy pracy nie szukają, pytanie ilu system wypycha na margines - odpowiedzieć mogą inne wskaźniki.

Naprawdę sytuację na rynku pracy pokazują inne wskaźniki: ogólna liczba miejsc pracy (a nie w dużych zakładach), aktywność zawodowa (proporcja pracujących do ludności w wieku poborowym :-) i przede wszystkim wskaźnik wakatów, bo pokazuje realny popyt na pracowników.

No i oczywiście poziom płac.

W Polsce

oto JJerzy

Ja bym do tego ...

... dodał jeszcze strukturę. Coś mi się bowiem wydaje, że aktualnie kształtuje się społeczeństwo łopatologów. Zresztą do czego niby miałyby powstawać inne stanowiska.

oto Andrzej

dokładnie

też mam takie odczucie, że struktura miejsc pracy dramatycznie się obniża, tj. zbliża do prac prostych, a na pracę kwalifikowana popyt jest minimalny. Jednak jedynym na to "dowodem" dla mnie jest struktura ogłoszeń o pracy i zeznania znajomych. Nie znam żadnych rzetelnych badań na ten temat.

oto Natalia Julia Nowak

Robercik

A jakie byłoby bezrobocie gdyby nie wcześniejsze wypchnięcie kilku milionów Polaków za granicę?

"Jest człowiek, jest problem.
Nie ma człowieka, nie ma problemu"

Józef Stalin

oto MSzach

"Jest człowiek, jest problem.

"Jest człowiek, jest problem.
Nie ma człowieka, nie ma problemu"
Józef Stalin

No własnie. Trochę okrutna ta konstatacja choc nie pozbawiona prawdy. Dziś likwiduje sie 'problemy' bez jednego wystrzału. Po co wojna? Kazdy wie ze jak 'dobre' dziecko coraz gorzej się zachowuje najlepiej zmienic mu srodowisko

oto Mar.Jan

zanim zakrzykniemy HURRAA, warto przeczytac dokladnie opis:

W nagłowku napisane jest: "seasonally adjusted".
Aktualnie mamy pełnię sezonu budowlanego oraz pelnię sezonu prac rolnych. To znaczy, że częśc bezrobotnych znalazła czasowe zatrudnienie. Zawsze bezrobocie spada latem i rosnie jesienia i zimą.
Ze statystyk cos tam wynika, o ile pamięta się o METODOLOGII danej statystyki.
Nie zaprzeczam, że bezrobocie w Polsce spadło. Jednak warto to równiez skonfrontowac z poziomem migracji. Czy teraz więcej ludzi wraca z zagranicy, czy wyjeżdża w celach innych niż turystyczne? Dopiero po porównaniu iluśc statystyk w poszczególnych dziedzinach majacych zwiazek z poziomem zatrudnienia, można wyciągac jakies wnioski na temat poziomu bezrobocia w duzszym niż kwartał przedziale czasu. Ważniejsze niż aktualny poziom jest odniesienie do np. zeszłeo roku, a najlepiej w perspektywie 5 lat. Dopiero wtedy da się zauważyc trwałośc jakiegos trendu i porównac to z innymi danymi ekonomicznymi: poziomem inwestycje zmianami PKB itp.
Latem widac ozywienie przede wszystkim w budownictwie. Rząd buduje drogi, faktycznie duzo tego się dzieje, firmy deweloperskie finalizują rozpoczete wiosną budowy domów, biur itp. Dlatego w branżach związanych z ogólnie pojętym budownictwem wir=dac ozywienie. Niekoniecznie przeklada sie to na inne branże, zwłaszcza usługowe i produkcje przemysłu maszynowego. Budowanie drog to tylko jeden sektor gospodarki. W wielu innych nadal panuje zastój, na który budownictwo nie ma wpływu.
W ekonomii jest dobrze, kiedy cala gospodarka rozwija sie harmonijnie i jest rynek zrównowazony. Jednak w statystykach szalony wzrost jednej branży dokonany przez ogołocenia pozostalych branz z dochodu i zwiększone wydatki rządowe pokazuje aktualny wzrost rozłożony na cała gospodarkę. Wszyscy się cieszą jak dzieci: w zeszłym roku było 3% a teraz jest 4,5, co oznacza, że genialna polityka rządu jest prawidłowa. A co będzie za pół roku, to się dopiero okaze.
Obym był złym prorokiem...

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.