USA nie oddadzą afrykańskiego rynku używanej odzieży

Trzy kraje wschodniej Afryki: Rwanda, Tanzania i Uganda planują wprowadzenie zakazu importu amerykańskiej używanej odzieży i butów. W marcu 2016 podjęto decyzję, która ma wejść w życie w 2019 r., a uzasadniają ten krok koniecznością rozwoju krajowego przemysłu. Amerykański second-hand jest bowiem znacznie tańszy niż krajowe produkty. Afryka importuje rocznie używane obuwie i odzież wartości 150 milionów dolarów, najwięksi dostawcy to USA i W. Brytania.

Jednak Stany Zjednoczone protestują, Office of the U.S. Trade Representative zapowiedział przegląd uprawnień, które przyznane zostały tym krajom przez ustawę "African Growth and Opportunity Act" (AGOA). W efekcie mogą one stracić dostęp do amerykańskiego rynku i nie otrzymać pomocy rozwojowej z USA. Warunkiem tych "przywilejów" krajów afrykańskich jest zniesienie barier handlowych dla amerykańskiego przemysłu. Innym wymogiem jest "ustanowienie gospodarki rynkowej, rządów prawa i pluralizmu politycznego".

Ważne wydarzenie?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Dyskusja

oto Bodzio

Moja branza akurat

Handluje uzywana odzieza i innymi rzeczami co prawda nie z Uganda ale z 3 innymi krajami zach Afryki.Chinczycy probuja blokowac import tzw "uzywki" zeby lepiej schodzily ich nowki blaszki. Troche paradoks bo duza czesc uzywek to jest chinczyzna tak czy owak ale jest tez sporo ze szwalni w Bangladeszu czy Wietnamie. Na tym.straci biedota w Ugandzie bo ceny pojda w gore. Nie ma cudow. O ile to przejdzie oczywiscie.

oto Eowina

W tym wszystkim istotna jest rola Chin w Afryce.

Z różnych źródeł dochodzą głosy, że rola jest pozytywna. Chińczycy inwestują i tworzą miejsca pracy w terenie zupełnie jałowym. Czasami są to podstawowe, dość proste organizacje produkcyjne i usługowe, ale to się dzieje tam, gdzie nic nie ma i nikt i nic innego nie proponuje. Z tego względu chinska działalność jest mile widziane. Co do skutków, to zdecyduje zwyczajna konkurencja.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.