Krymski most - emocje rosną

Zaniedbałem sprawę krymskiego mostu. Zamierzałem co kwartał informować o postępach w jego budowie, tymczasem ostatnią wzmiankę o nim opublikowałem na Prawicy.net 21 lutego, czyli już blisko pół roku temu.

Zainteresowanym polecam wcześniejszą moją wypowiedź na temat mostu. Tu przypomnę, że będzie on długi na około 19 km, ale jego kluczowy odcinek to dwa łukowe przęsła (samochodowe i kolejowe), pod którymi przebiegać będzie szlak morski łączący Morze Czarne z Morzem Azowskim. Wygląd przęseł pokazuje wizualizacja:

km-1.jpg

Zamontowanie wspomnianych przęseł zaplanowano na sierpień-wrzesień 2017, czyli na teraz. Most jest dziś zbudowany w około 70%. Montaż przęseł wydaje się najtrudniejszą operacją w całej budowie. Gdy już znajdą się one na podporach, to pozostanie tylko nieskomplikowana, choć czasochłonna końcówka prac. Most samochodowy ma być otwarty w 2018 a kolejowy w 2019 roku.

Przęsła łukowe mają po 227 metrów długości, co pozwoli zachować pod nimi tor wodny o szerokości 185 metrów. Podpory sięgają na wysokość 35 metrów nad powierzchnię wody. Dzięki temu pod mostami przepływać będą mogły swobodnie wszystkie statki, pływające po morzach Czarnym i Azowskim. Podpory są już praktycznie gotowe:

km-2.jpg

Gotowe są też oba przęsła. Wybudowano je na brzegu. Ważą po około 5 tys. ton każde:

km-3.jpg

Teraz trzeba z brzegu przenieść je na specjalne pontony, na których dopłyną one do podpór. Tam będą podniesione z pontonów i usadowione na podporach. Pontony wykonano w Sewastopolu i obecnie płyną już one po przęsła. Mam nadzieję, że z końcem września będę mógł poinformować, iż przęsła łukowe posadowiono już na podporach.

Zdjęcia w artykule są kadrami z różnych filmików. Zainteresowanym polecam kilka takich filmików. Pierwszy pokazuje wypłynięcie pontonów z Sewastopola. Widoczna na nim gala okrętowa w sewastopolskim porcie nie jest oczywiście na cześć wypływających pontonów. Po prostu poprzedniego dnia marynarze mieli jakieś swoje święto.

Drugi film jest trochę przeterminowany (z 19 lipca), ale polecam go, bo jest dobrej jakości, a od 3:29 przedstawia bardzo dobrą wizualizację mostu. Trzeci film to wczorajszy materiał rosyjskiej telewizji.

Na koniec ciekawostka. Google Earth publikuje zdjęcia satelitarne całego świata, także Cieśniny Kerczeńskiej, przez którą budowany jest krymski most. W ostatnich latach aktualizacje zdjęć następowały:
2010 - ani razu
2011 - raz (7 października)
2012 - raz (11 czerwca)
2013 - 5 razy (7 lipca, 10, 15 i 17 sierpnia, 10 listopada)
2014 - 11 razy (24 marca, 8 maja, 6 i 17 sierpnia, 5, 8 i 18 września, 3, 6 i 30 października, 4 listopada)
2015 - 9 razy (26 maja, 6, 15 i 22 lipca, 5 i 30 sierpnia, 19 września, 3 października)
2016 - 5 razy (16 kwietnia, 14 maja, 11 i 19 czerwca, 1 lipca).

Po 1 lipca 2016, aż do dziś (3 sierpnia), czyli przez ponad 13 miesięcy, Google Earth nie aktualizowało zdjęć terenu budowy krymskiego mostu. Ciekawe dlaczego.

Piotr Badura

(1953) Ślązak z dziada pradziada, ducha polskiego, z wielką sympatią do Niemiec. W latach 1989-2014 wydawał i redagował lokalne czasopismo "Beczka" (działalność non-profit) we wsi Brynica w gminie Łubniany
Autor miesiąca Prawicy.net w marcu 2012.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.2
Ogólna ocena: 4.2 (głosów: 15)

Dyskusja

oto Piotr Badura

Przęsło już sunie

Jako pierwsze posadowione będzie nad torem wodnym przęsło kolejowe. Przy brzegu, na którym je zmontowano, wykonano dwa pirsy. Przęsło (ponad 6 tys. ton) przejedzie ślizgiem po tych pirsach na pontony, które zawiozą je do miejsca posadowienia. Ślizg już trwa:

zjazd.jpg

Kadr powyżej pochodzi z trwającego 1:22 filmiku, opublikowanego 5 sierpnia.

Dla Rosji Krymski most to sprawa prestiżowa. Dotychczas najdłuższym rosyjskim mostem był przerzucony przez Wołgę w 2009 roku most Prezydencki, liczący niecałe 6 km. Krymski ma mieć 19 km i biec przez morze a nie przez rzekę. To nie lada wyzwanie, a jeszcze gorąca politycznie lokalizacja podnosi rangę budowy.

Budowa Krymskiego mostu jest w Rosji nagłaśniana. Np. na całej długości jednego z trzech pasaży słynnego moskiewskiego GUM-u urządzono wystawę poświęconą Krymskiemu mostowi. Pokazuje ją opublikowany wczoraj film (15:42). Obejrzenie filmu należy traktować jako okazję do obejrzenia jednego z pasaży GUM-u. Gdy ten obiekt powstał (1893), był chyba największą galerią handlową świata.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.