Relatywizacja rzezi wołyńskiej w liceum Zalewskiej

Co sądzić o polityce historycznej “jedynie patriotycznej” władzy, jeśli minister edukacji z projektów podstawy programowej z historii w liceum i technikum usuwa polskim uczniom prawdziwą umiejętność:

“opisuje ludobójstwo ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej”,

a redukuje do enigmatycznej

“wyjaśnia przyczyny i rozmiary konfliktu polsko-ukraińskiego na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej”?!

Nie wspomnę o usunięciu, w kontekście litewskiej kolaboracji, wzmianki o zbrodni w Ponarach. Minister Zalewska dodała natomiast cały odrębny dział tylko o nazistowskich zbrodniach, praktycznie zredukowanych do Holocaustu – to już oczywistość.

Jako “przypadek” na tle wcześniejszych “dobrych” tradycji konsultacji minister Anny Zalewskiej można potraktować to, że prawdziwy historycznie zapis o “ludobójstwie ludności polskiej…” poddany był prekonsultacjom w trakcie roku szkolnego w dniach 28 kwietnia – 26 maja, a poprawiony legislacyjny projekt (z pomocą IPN Ukrainy, ambasad…?) do konsultacji trafił w środku ogórkowego sezonu wakacyjnego (18 lipca – 18 sierpnia).

podstawa-programowa-historia-1.jpg
Projekt podstawy programowej z historii w liceum i technikum z kwietnia b.r. podany do prekonsultacji.

podstawa-programowa-historia-2.jpg
Projekt po poprawkach (kto je nanosił, na czyj wniosek?) z lipca b.r. skierowany do konsultacji (do 18 sierpnia b.r.)

Tomasz Chodubski
nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie.
za: prawapolityka.pl

oto gościnnie gościnnie

Goszczą na prawicy.net Autorzy, którzy nie piszą tutaj na stałe, ale ciekawe teksty są dostępne dla Czytelników.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 7)

Tematy: 

Dyskusja

oto Czesław

Nie dałem ani plusa ani minusa

To bardzo dobrze że ta wiadomość została upubliczniona ale to jest fatalna wiadomość, więc jak tu oceniać. To działanie obciąża nie tylko min.Zalewską ale i premier Szydło, prezydenta Dudę i J.Kaczyńskiego, to jest gorzej jak żle a także wszystkich parlamentarzystów (sejm i senat).

oto Sol

Przyczyny rzeźi są bardzo ważne.

Polska nie była niewinna, zniszczone cerkwie przed 1939 spowodowały nienawiść wśród Ukraińców, dlatego Bandera znalazł chętnych do swojej bandy.
Nie ma więc mowy o żadnym relatywizmie, a wręcz o końcu napuszczania jednego narodu na drugi.

oto observer

to nie była rzeź, to było ludobójstwo

Szanowna Pani Anno. To nie była rzeź. To było ludobójstwo UPA na Polakach. LUDOBÓJSTWO! I to przeprowadzone z wyjątkowym, bezprzykładnym okrucieństwem przez wykolejeńców z UPA, których czci obecna pomajdanowa Ukraina.

oto Skanderbeg

To posiada pani bardzo płytką wiedzę.

Już Kozaczyzna była rozgrywana, a nowoczesny nacjonalizm ukraiński był promowany przez władze habsburskie. I niszczenie cerkwi nie miałoby aż takiego skutku, gdyby nie podkład. Polecam książkę Dymitra Doncowa. Poza tym, nie chodzi tylko o samą skalę ludobójstwa, ale o wyjątkowe (nawet jak na taką krwawą wojnę) okrucieństwo. Z tym okrucieństwem to można chyba porównywać ludobójstwo w Rwandzie.

oto Sol

Piłsudski był niemieckim szpiegiem,

Bandera finansowany przez Niemcy. Skłócanie nas z Ukrainą miało swój początek w powstaniu Chmielnickiego. Wszyscy są winni, ale trzeba wiedzieć, że nas specjalnie skłócają i nie ulegać propagandzie.
Nawet za komuny w telewizji ZSRR mówiono, że żywność eksportuje się do Polski, dlatego pustki w sklepach na Ukrainie. Sojusz Słowian to koniec dominacji żydów, więc oni zrobią wszystko by do tego nie dopuścić. A Niemcy są najlepszym do tego narzędziem.

oto Jasiek

Skłócenie przez...

...o głowę skrócenie. Ormianie to Słowianie? Byli jeszcze żydzi i Węgrzy. Nie jestem historykiem, ale ten temat mnie interesował i osobiście sądzę, że to ludobójstwo cieszyło się znacznym poparciem ukraińskiej ludności na tych terenach. To była klasyczna czystka etniczna pod którą podwaliny położyli ideolodzy ukraińskiego szowinizmu. Bandera i Szuchewycz perfekcyjnie ją zrealizowali. Z tymi cerkwiami myli Pani przyczynę i skutek. Niech Pani spyta starych Hucułów co sądzą o II RP :) Nie byliśmy katami ukraińskiego narodu. Szuchewycz ukończył Politechnikę Lwowską i miał podobno we Lwowie dobrze prosperującą firmę.

oto TBM

1/4 włosa

cytuję AnnaP:

Ukraińcom czy nacjonalistom?

  • Niemcom czy nazistom?
  • Rosjanom czy komunistom?
  • Ukraińcom czy nacjonalistom?

Pozanarodowość zbrodniarzy to jakiś standard zaczyna być.

pozdrawiam z ISO
TBM

oto Marek Bekier

Tłumaczę na własną

Tłumaczę na własną odpowiedzialność, niekoniecznie zgodnie z zamysłem Pana TBM.
1. Nazizm jest szczytowym osiągnięciem niemieckiej nauki i kultury gdyż był stworzony przez niemieckie elity naukowe i polityczne. Adolf Hitler i jego partia zdobyły władzę w demokratycznych wyborach.
2. Komunizm był stworzony w znacznej części przez elity Rosyjskie a współczesna Rosja jest kontynuatorką ZSRR. Najlepszym dowodem jest fakt, że Rosja ustami swych aktualnych elit, konsekwentnie potępia likwidację pomników poddaństwa ZSRR w Polsce.
3. Banderyzm (nie napiszę "nacjonalizm" bo ten kojarzę umiarkowanie pozytywnie) jest szczytowym osiągnięciem narodu ukraińskiego gdyż do niego odwołuje się współczesna Ukraina czcząc swoich bandytów.
W Polsce poparcie dla bandyckich ideologii nigdy nie miało i nie ma charakteru masowego.

oto Sol

Nazizm się zgodzę.

Komunizm to Marks i Engels, nie Rosjanie, Rosjanie są ofiarą żydowskiego komunizmu.
Banderyzm też nie miał i nie ma charakteru masowego, nazywanie Ukraińców czy Rosjan bandytami to skłócanie Słowian, żydowska propaganda. Nawet Niemcy nie są agresywni jako cały naród, tylko są wyjątkowi głupi bo karni wobec władzy.

oto TBM

dziękuję

Dziękuję bardzo, Panie Marku.

Ja nie miałem siły odpowiedzieć. Obawiałem się, że dojdziemy z p. Anną do nanorurek jak zacznie dzieli kolejne włosy.

pozdrawiam
TBM
ps [edit}
gdy pisałem komentarz, Pani Anna odpisała. Sam Pan widzi, że żaden dobry uczynek nie pozostanie bez kary ;) Nanowłosy czekają :D

oto Krzych Adam

Gdy ludzie wierzą w jakieś mity, to na to nie ma sposobu.

Banderowscy mordercy Roman Szuchewycz, Jewhen Konowalec, czy Mykoła Lebiedz oraz NKWD-owski kat Wasilij Błochin, czy zbrodniarz Iwan Sierow jako ofiary skłócania Słowian?

Nadzwyczajne!

oto Marek Bekier

Warto przy tym zauważyć, że

Warto przy tym zauważyć, że Szuchewycz i Konowalec są czczeni we współczesnej Ukrainie. Błochin i Sierow we współczesnej Rosji nie są raczej wspominani ale ten, który ich uczynił "bohaterami" czyli Stalin cały czas jest czczony jako twórca największej potęgi Rosji pod postacią ZSRR. Tu wyprzedzę kolejne dzielenia włosa na czworo: wiem, że Stalin był Gruzinem.

oto TBM

nanorurki ze Stali(na)

Zapomniał Pan dodać, że był nie tylko Gruzinem, ale i Polakiem. No biedni ci Rosjanie a jacy czyści... jak lelyje jakie białe.

A, jak pytała p. AnnaP... "jakim narodem są Polacy?????????" (dużo pytajników dodałem ja).

pozdrawiam
TBM

oto Marek Bekier

Nie dodałem nic o Przewalskim

Nie dodałem nic o Przewalskim bo mam swoją teorię, którą już tu kiedyś wygłosiłem: jeśli Przewalski miał coś wspólnego z przyjściem na świat Stalina to jest możliwe, że chodzi o Konia Przewalskiego a nie samego Przewalskiego. W każdym razie dopatruję się podobieństwa Stalina do Konia Przewalskiego.

oto Czesław

Pani AnnaP

Zakładam że Pani napisała to w wyniku swojej ograniczonej tylko do propagandowej wiedzy. Więc proponuje tak po staropolsku "pójdż dziecię ja cię uczyć każę". Proszę zacząć od doktryny integralnego nacjonalizmu ukraińskiego Dmytro Iwanowycza Doncowa, dalej nie będę robił wykładu ale tylko zwrócę uwagę, że te palenie cerkwi to był rezultat tego integralnego nacjonalizmu. To w tych cerkwiach odbywały się nie nabożeństwa tylko narady i szkolenia przyszłych rezunów, tak jak teraz tego typu działalność przejawiają meczety przygotowując terrorystów islamskich. Niestety nasze władze przedwojenne nie były tak radykalne jak ówczesny ZSRR i nie unieszkodliwiły tych przyszłych rezunów dokonujących, za cichym przyzwoleniem Niemiec, genocidum atrox na cywilnej, bezbronnej ludności polskiej

oto ratiofides

Ważne, że są ludzie, którzy

Ważne, że są ludzie, którzy takie zmiany dostrzegają i upubliczniają.
Wprowadzanie do nauczania zakłamanej narracji źle rokuje na przyszłość. Konflikty bywają różne (nawet małżeńskie) i to określenie całkowicie rozmija się z historią Wołynia w 1943r.
Nieporozumieniem jest też powtarzane "tłumaczenie" ludobójstwa polityką Międzywojnia. Wobec ukraińskiej irredenty państwo musiało jakieś środki podejmować, może złe i chybione, ale II RP nie mordowała mniejszości narodowych. Ukraińcy ginęli z rąk swoich szowinistycznych braci, gdy szli na kompromis z polską władzą - https://pl.wikipedia.org/wiki/Iwan_Babij

oto Natalia Julia Nowak

SZOK :-(

Zbezczeszczenie pamięci Ofiar rzezi wołyńskiej. Policzek wymierzony ich Rodzinom, a także wszystkim innym Polakom... A kto to robi? Partia, która miała walczyć z antypolonizmem i fałszowaniem historii.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.