Francja uznaje swoje winy wobec Żydów

"To Francja zorganizowała łapankę" - powiedział francuski prezydent Macron, potwierdzając odpowiedzialność Francji za wywózkę Żydów do obozów zagłady. Reżim Vichy, organizator łapanki, "to z pewnością nie wszyscy Francuzi, ale to był francuski rząd i administracja Francji" - podkreślił Macron. Dodał, że 'zaprzeczanie lub ukrywanie roli Francji w II wojnie to wstyd'.

W Paryżu odbyły się z udziałem prezydenta Francji i premiera Izraela uroczystości w związku z 75. rocznicą - "łapanki Vel' d'Hiv" - masowe aresztowania francuskich Żydów z 1942 r., wywiezionych potem do niemieckich obozów zagłady, głównie do Auschwitz.  Po raz pierwszy szef izraelskiego rządu wziął udział w tych uroczystościach.

Prezydent Macron wpisał się zaś w to, co mówili jego poprzednicy, począwszy od Jacques'a Chiraca, który w lipcu 1995 r. wziął pełną odpowiedzialność Francji za łapankę z 1942 r. To był też jeden z głównych punktów, gdzie Marine Le Pen nie przyjmowała takiej odpowiedzialności.

Prezydent Macron stwierdził także, że anty-syjonizm i anty-izraelskość to nowa forma antysemityzmu.

Macron

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.