Europa drugiej kategorii

Szczoteczka do zębów to rzecz błaha, ale czasem rzeczy błahe lepiej ukazują prawdę, niż te bardzo poważne. Dlaczego w ogóle zająłem się szczoteczkami?

KRLD zmodernizowała swą fabrykę szczoteczek, pasty do zębów etc. KRLD trzyma się zasady, że potrafi zaopatrzyć swych obywateli w północnokoreańskie szczoteczki i północnokoreańską pastę do zębów. Podoba mi się takie myślenie, więc napisałem o tej fabryce na Prawicy.net.

Sprawdziłem też, jak to wygląda w Polsce. Oczywiście sprawdziłem to na jednym, niemiarodajnym przykładzie, własnego domu. Uderzyło mnie, że żadna z trzymanych w domowym zapasie szczoteczek nie jest polska. To jednak był drobiazg. Szczoteczki były z Niemiec, Chin i Wietnamu, ale nawet te chińskie i wietnamskie były kupione za niemieckim pośrednictwem. Niemieckim? Okazuje się, że nie za bardzo. Myślałem że firmy, które pośredniczą między mną a Chinami i Wietnamem są niemieckie. Błąd! Np. Colgate-Palmolive to firma amerykańska.

Czy tylko Polska kupuje chińskie i wietnamskie szczoteczki za amerykańskim pośrednictwem? Okazuje się, że nie. Polska jest jednym z większej grupy państw, które nie tylko że nie mogą same produkować szczoteczek, ale nie mogą nawet same kupić ich sobie w Chinach czy Wietnamie. Muszą zapłacić dolę jakiemuś pośrednikowi, np. amerykańskiemu. Sfotografowałem opakowanie jednej ze szczoteczek. Poniżej fragment zdjęcia:

ii-kategoria.jpg

Na tym fragmencie zdjęcia jest lista państw, które muszą odpalać Amerykanom działkę za możliwość kupienia sobie wietnamskiej szczoteczki do zębów. Dla ułatwienie poniżej wyjaśnienie skrótów:

PL - Polska, CZ - Czechy, SK - Słowacja, HU - Węgry, RO - Rumunia, Md - Mołdawia, TR - Turcja, LV - Łotwa, EST - Estonia, LT - Litwa, SI - Słowenia, HR - Chorwacja, BIH - Bośnia i Hercegowina, SRB - Serbia, MNE - Czarnogóra, BG - Bułgaria, MK - Macedonia, AL - Albania, GR - Grecja, CY - Cypr.

Pozostałe państwa Europy (zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie) nie muszą odpalać Amerykanom działki za możliwość kupowania wietnamskich szczoteczek do zębów. Wydaje mi się zatem, że trafiliśmy do Europy II kategorii.

oto Piotr Badura Piotr Badura

(1953) Ślązak z dziada pradziada, ducha polskiego, z wielką sympatią do Niemiec. W latach 1989-2014 wydawał i redagował lokalne czasopismo "Beczka" (działalność non-profit) we wsi Brynica w gminie Łubniany
Autor miesiąca Prawicy.net w marcu 2012.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
3.4
Ogólna ocena: 3.4 (głosów: 10)

Dyskusja

oto wzl

Ależ Pan

Na tym fragmencie zdjęcia jest lista państw, które muszą odpalać Amerykanom działkę za możliwość kupienia sobie wietnamskiej szczoteczki do zębów.

Ależ Pan naiwny! Nie czytał Pan "Nocy i dni"? - stare majtuchy, szmaty skupuję!

oto Dubitacjusz

Z wrażenia aż pobiegłem do łazienki obejrzeć moje ulubione

Aquafreshe. Dystrybutor: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o. Inne kraje, gdzie (wg opakowania) importerem jest Glakso to Azerbejdżan, Kazachstan, Rosja, Białoruś, Ukraina.

Dla porządku изготoвитель to M+C Schiffer Gmbh z Germanii.

oto adam_54

Wyjątkowo głupie stwierdzenie.....

Na tym fragmencie zdjęcia jest lista państw, które muszą odpalać Amerykanom działkę za możliwość kupienia sobie wietnamskiej szczoteczki do zębów.

.... świadczące o tym że p.Badura jest ciężko kumatym w realiach światowej gospodarki.
Więc tak gwoli ścisłości pozwolę sobie zapytać..... p.Badura wie co to jest "OEM" , oraz "producent OEM" ???
W powyższym przypadku Colgate-Palmolive to"OEM" , a Wietnamczyk to "producent OEM"
Z podobną sytuacją mamy do czynienia z telewizorami firmy "Vestel" - zna ktoś taką markę telewizorów - nikt! - A "Vestel" to jeden z większych producentów w tej branży :-)

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.