74. rocznica ukraińskiego ludobójstwa

Rocznica ukraińskiego ludobójstwa
W niedzielę 9 lipca 2017 roku odbyły się w Warszawie społeczne obchody Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Obywateli Polskich na Kresach II Rzeczypospolitej, w których uczestniczyła delegacja Ligi Obrony Suwerenności pod przewodnictwem kol. Roberta Kownackiego.

Uroczystości rozpoczęły się w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odegraniem hymnu państwowego i odprawą warty. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów, a przedstawiciele organizacji kresowych, kombatanckich i patriotycznych wygłosili okolicznościowe przemówienia. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski podkreślił w swojej przemowie, że: „To, co my czynimy, nie czynimy z nienawiści. Nie jesteśmy przeciwko Ukrainie – ona ma prawo być wolna i niepodległa. […] Ale jesteśmy przeciwko zbrodniczej ideologii, która przyniosła śmierć także Żydom, Ormianom i sprawiedliwym Ukraińcom. […] Relacje polsko-ukraińskie budujmy na prawdzie, bo to prowadzi do przebaczenia i pojednania. […] Jeszcze nigdy dobrych relacji nie zbudowano na kłamstwie i przemilczeniu”. Duchowny odniósł się także do rozczarowania, z jakim została przyjęta decyzja prezydenta Andrzeja Dudy, który odmówił objęcia obchodów swoim honorowym patronatem: – „Panie Prezydencie. Jest nam niezwykle przykro, że odmówił pan udziału w dzisiejszych uroczystościach i objęcia patronatu. Sam list, jego forma bez empatii, bez szacunku, pokazuje, jak nas to wszystkich boli. Jest taki film „Dzieci gorszego Boga” i chcę się teraz zapytać, czy my jesteśmy dziećmi gorszego prezydenta? Gorszej Rzeczypospolitej?” – powiedział ks. Isakowicz-Zaleski. Lekceważącą postawę wobec uczestników społecznych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Obywateli Polskich na Kresach II Rzeczypospolitej, podkreśla również fakt przysłania przez obóz rządzący mizernej delegacji, składającej się jedynie z pośledniejszego wiceministra i jednego posła oraz brak okolicznościowych listów od prezydenta i premiera rządu.

Po zakończeniu uroczystości na Placu Piłsudskiego, uformował się Marsz Pamięci, który przeszedł przez Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie odprawiono nabożeństwo w intencji ofiar ukraińskiego ludobójstwa. Po drodze do Katedry składano również wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi zamordowanych – przy Domu Polonii i w Bazylice Archikatedralnej św. Jana. W obchodach zorganizowanych przez środowiska kombatanckie i kresowe uczestniczyło kilkaset osób, które w podniosłej atmosferze oddały hołd ofiarom banderowców. Warto też podkreślić, że w uroczystościach wzięły udział osoby pochodzące z różnych stron Polski, jak również z zagranicy, a same obchody spotkały się z niezwykle życzliwym przyjęciem ze strony mieszkańców Warszawy i turystów, którzy chętnie przyłączali się do nas.

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto chłop jag

74. rocznica ukraińskiego

74. rocznica ukraińskiego ludobójstwa

Wszystko wskazuje na to, że będą następne rocznice i to całkiem świeże - tołażysze.
Wniosek?
W innym wypadku owo narzędzie pod nazwą - banderowcy - nie byłoby tak pieczołowicie przez pupili szatana - konserwowane - tołażysze.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.