Wtórny przerób petrodolarów (2)

Czym jest petrodolar, jaką rolę odgrywa w dzisiejszym świecie? Oto jego część 2 jego krótkiej historii.

* * *

... zacznij od części 1...

Rozpoczął się okres wielkiego transferu bogactwa. Eksporterzy mieli potężne nadwyżki w bilansie handlowym, natomiast importerzy (USA, Europa, Japonia) – ogromną dziurę w bilansie handlowym, a w efekcie odpływ środków finansowych ze swoich gospodarek. Ropa stała się bardzo droga, a potrzebujące energii gospodarki Zachodu musiały znacznie więcej za nią płacić. Skończyła się era tanich surowców, które zasilały błyskawiczny rozwój ekonomiczny. U eksporterów ropy z OPEC pojawiły się za to ogromne środki, których nie byli oni w stanie zagospodarować. Aby wróciły do źródeł, z których wypłynęły, stworzono mechanizm recyklingu, czyli odzyskiwania środków wydanych na ropę przez kraje zachodnie.

Problem był światowy, więc zajęły się nim globalne instytucje finansowe zachodu, stworzone w Bretton Woods – Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) i Bank Światowy. W 1974 r. oficjalnie na gruncie międzynarodowym powstał mechanizm „wtórnego przerobu petrodolarów” (petrodollar recycling). Polegał on na umieszczaniu na globalnych rynkach finansowych dochodów z eksportu ropy nie wykorzystanych w lokalnej gospodarce.

Mechanizm ten przynosił wiele korzyści bogatym krajom – importerom ropy. Pieniądze wydane na zakup surowca, pozostają w krajach zachodu, choć już nie jako środki własne, ale jako lokaty w ich bankach, przynosząc im zyski z zarządzania złożonymi pieniędzmi. Eksporterzy ropy finansują zachodnie deficyty handlowe, pożyczając swoje dochody na potrzeby konsumentów Zachodu. Poprzez swe inwestycje podnoszą ceny akcji, obligacji, rośnie wartość rynków kapitałowych, a na dodatek obniżane są koszty kredytu dla krajów uprzemysłowionych. Tanie kredytowanie konsumpcji podnosiło poziom życia mieszkańców krajów zachodnich.

Nie do pogardzenia są także korzyści polityczne, jakie odnosi Zachód. Lokując tam swoje bogactwa, kraje OPEC związały się politycznie z Zachodem: dały mu do ręki mocne środki nacisku, czasami szantażu, a niekiedy wręcz narzędzie wymierzenia kary, gdyby podjęły działania nie akceptowane przez Zachód. Środki umieszczone w bankach mogą być bardzo łatwo zablokowane lub przejęte. Doświadczyła tego Libia w 2011 roku, gdy inwestycje finansowe w zachodnich instytucjach zostały objęte sankcjami i zablokowane przez państwa zachodnie. Podobny dzisiaj jest los naftowego majątku Iranu, ulokowanego w zachodnich instytucjach finansowych.

cdn...

- - -
publikacja dla : "Nowa Debata"

nowa-debata.jpg

Andrzej

Czasami coś napisze o Polsce i świecie.

na ile punktów oceniasz artykuł? : 

Twoja ocena: brak
4.5
Ogólna ocena: 4.5 (1 głos)

Dyskusja

oto Andrzej

trafnie

bardzo trafnie

oto Wojciech Błasiak

Andrzej

Panie Andrzeju,
czekam na cykl Pana artykułów o "recyklingu dolarów" w postaci zamiany nadwyżek eksportowych świata na papiery dłużne rządu USA czyli opis i analizę "the U.S Treasury - Bill Standard", a mówiąc po naszemu "standard weksla skarbowego USA". Natomiast w przypadku "petrodolarów" powinien Pan chyba zacząć od tego, że "petrodolary" stały się zarzewiem gigantycznego zadłużania w latach 70. krajów globalnego Południa, w tym również Polski, gdy banki zachodnie dusząc się od nadpłynności udzielały gigantycznych pożyczek tymże krajom. Tu był największy i to globalnie innowacyjny interes, przy którym opisywane w tym odcinku korzyści wewnątrzkrajowe, były co do skali zysków drugorzędne. Gratuluje zajęcia się problemem, o którym polska ekonomia nie ma pojęcia. Ale w jeszcze większym stopniu zachęcam do analizy fenomenu długu rządowego USA jako gwaranta stabilności systemu finansowego świata.
Wojciech Błasiak

oto Andrzej

Panie Wojciechu

Piszę o zadłużaniu biednych krajów w którymś odcinku, ale i tak dość długi tekst nie jest na tym temacie skoncentrowany.

Dolar jako waluta światowa to osobny i potężny temat, dlatego piszę o "początku" problemu. Nie czuję się w nim biegły, trzymam się raczej spraw energetycznych i polityki wokół ropy, gazu, energii. Można się znać na niewielkim fragmencie spraw ważnych :-)

Pozdrawiam

oto Paweł S.

Dla USA największą korzyść przynoszą ...

te dolary, które nigdy nie wracają do USA, tylko leżą sobie spokojnie w skarbcach, na rachunkach bankowych i pod materacami biedaków na całym świecie.
Ekstremalnie niskie stopy sprzyjają temu żeby dolary nie wracały.

oto Andrzej

To chyba są dwa dość osobne nurty

światowej cyrkulacji dolarów. Jeden z handlem międzynarodowym związany, drugi z pożyczaniem pieniędzy przez Ameryką (głównie rząd). Stopy w tym pierwszym chyba nie odgrywają dużej roli.

oto Paweł S.

Niskie stopy i niepewność na rynkach finansowych

zwiększają tendencję do trzymania środków w gotówce albo na nieoprocentowanych rachunkach bieżących.

Zgadza się, że te dolary to osobny nurt ale dla USA interes jeszcze lepszy . Wystarczy je wydrukować, zapłacić za importowany towar i o nich zapomnieć.

oto Wojciech Błasiak

Krzysztof M

A kudy mi do "w bulu i nadzieji".
Dziękuję.
Wojciech Błasiak

oto ulcik140

Khamenei threatens world gas supply, vows firm Iranian nuclear s

Dzis najwyzszy lider Iranu Ali Khamenei w odezwie do narodu obiecal odwet za nakladanie sankcji, rzekomo z powodu prowadzenia zaawansowanych badan naukowawych nad uzyskaniem broni nuklearnej przez Teheran.
Pisza o tym na izraelskich i iranskich stronach, inni milcza, moze nie chca wywolywac „wilka” z lasu Lepiej sobie nie wyobrazac co by sie stalo gdyby tak Putin skopiowal „wet za wet’ Khameneigo? Ano, dzis w srode Khamenei oglosil przed narodem, ze koniec ustepstw Iranu odnosnie narzucania im warunkow (przez 5+1) majacych na celu przystopowania ich programu nuklearnego. Zagrozil, ze wstrzyma zaopatrzenie Europy w gaz i rope i niech sobie robia co chca. Niech sobie radza bez tego zaopatrzenia, tak jak potrafia, a Khamenei to powazny lider i trudno uwierzyc , ze zartuje czy rzuca pogrozki bez pokrycia.Zreszta petrodolary nie straca z tego powodu na popycie, bo Iran juz od dawna sie od nich odzegnal.

Khamenei threatens world gas supply, vows firm Iranian nuclear stand
‚A large part of the world’s oil and gas is in Iran so Iran if necessary it can hold back on gas that Europe and the world is so dependent on,’ top Iranian leader say.
Reuters
Published: 02.18.15, 12:01 / Israel News

„I believe that if we allow them to dictate to us on the nuclear issue, they will still keep the sanctions in place because what they are against is the very foundation of our revolution. (” Jestem zdania, ze jesli im pozwolimy na dyktowanie nam w kwestiach nuklearnych, oni utrzymaja sankcje, poniewaz sa przeciwko naszej rewolucji.”) – Khamenei

„If sanctions are to be the way, the Iranian nation can also do it. A big collection of the world’s oil and gas is in Iran so Iran if necessary can hold back on the gas that Europe and the world is so dependent on.” ( Jesli sankcje beda nadal mialy miejsce, to Iranski narod takze potrafi sie tym samym zrewanzowac. Olbrzymie swiatowe zloza ropy i gazu sa w Iranie i jesli zajdzie taka potrzeba wstrzymamy dostawy gazu od ktorych zalezna jest Europa i swiat.”) – ajatollah Ali Khamenei

oto ulcik140

Moim zdaniem to ten kto ma

Moim zdaniem to ten kto ma surowce energetyczne, ten moze dyktowac - warunki w miejsce nakladanych przez Zachod sankcji. Stany juz to zrozumialy dlatego robia wszystko zeby nie draznic Iranu, daza do zlagodzenia sankcji, a nawet chca calkowicie je zniesc ( wbrew protestom Izraela). Przeciez Iranska rope pochlona azjatyckie potegi, a Chiny dostarcza wszystkie towary, ktore Zachod objal zakazem handlu z Iranem.
Nie wykluczam, ze sie myle bo nie jestem expertem od spraw surowcow energetycznych.

Iran nie darmo chce przynalezec do BRICS-ow i SCO, dlatego Khamenei powiedzial to co powiedzial na temat ewentualnego przykrecenia kurka na Zachod. Widocznie znane mu sa inne przekierunkowania, bardziej lukratywne mozliwosci handlu surowcami paliwowymi, na pewno zna nabywce, ktory gotowy jest na zakup calosci iranskiej ropy importowanej przez Europe. Poza tym Khameni musial miec mocne podstawy, ktore zmotywowaly go do wysuniecia grozb pod adresem Europy i swiata, doszedl do wniosku, ze nadszedl czas na zakonczenie upokarzajacych regionalna potege - rokowan w sprawie ich programu nuklearnego. Dzieje sie duzo zastanawiajacych wydarzen w Chinach, ktore byc moze rzutuja i na krecenie kurkiem przez Iran.

Xi obecnie czysci sobie grunt pod totalitarna dyktature, opodatkowuje najwyzsza stawka chinska klase najwyzej zarabiajacych ( chyba stawka 80%) i przeprowadza rotacje kapitalu z bogatego Wschodu Chin w kierunku ubogiego zachodu, a tam miliard ludzi marzy o przesiadce z roweru do samochodu. Iran na pewno wie o dynamicznym rozwoju rynku wewnetrznego w Chinach, na ktorym Xi opiera wzrost wzrost gospodarczy w kraju, wiec pozwala sobie wysuwanie ostrzezen pod adresem zachodnich odbiorcow.

oto Eowina

Nieśmiało zaczyna się lekki odwrót od poprzedniej

strategii jaką USA miały w stosunku do władzy Assada i rządu Iranu.
Jest to życiowa konieczność a nie zmiana strategiczna. Powstanie islamistów i ich parcie na Europę staje się realnym zagrożeniem. Kalifat jest sunicki, a tylko Assad i Iran są szyitami, czyli przeciwwagą dla sunitów. Tym samym jest potrzebny Putin, który jest w dobrych stosunkach z rządami Syrii i Iranu.
W tym kontekście problem ukraiński znacznie stracił na ważności.
Trzeba było posłuchać prezydenta Komorowskiego wczoraj, gdzie uprzredzał aby Polska nie wychodziła przed szereg, bo prawdziwi politycy w świecie chcą dobrych stosunków z Rosją. ;)

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.