PiS może spać spokojnie

Sobotnie plenum PO pokazało, że wyborca Platformy nie ma na kogo głosować. Nadziwić się nie mogę, jak partia, która ma do dyspozycji miliony złotych, nie potrafi zrobić z nich użytku i zbadać jakie są nastroje i oczekiwania społeczne. Z tematu „imigrantów” można zrobić nośny politycznie temat w każdą stronę, nadając mu pożądaną dla siebie dramaturgię, ale trzeba to potrafić. Tak jak to robi PiS. Tymczasem PO błądzi jak dziecko we mgle.

Osobną sprawą jest medialność jej lidera, a właściwie jej kompletny brak. Przypadłość ta toczy Platformę od czasu abdykacji Donalda Tuska, która była tak naprawdę gwoździem do trumny tej formacji. To co się potem w niej działo w zakresie przywództwa, było nagrywaniem się z co bardziej inteligentnych wyborców, którzy na PO głosowali, o członkach tej partii nie wspominając.

PiS nie mógł sobie wymarzyć bardziej pożądanej i „konstruktywnej” opozycji dla obranej przez siebie strategii niż ta, którą ma. Opinia publiczna zobaczyła po ostatnim weekendzie, że w starciu z PiS-em Platforma jest naga. Pytanie, czy będzie to trwały ekshibicjonizm, czy jednak partia ta jakoś się ogarnie i zakryje swoje polityczne przyrodzenie chociaż figowym listkiem.

Gdybym był wyborcą PO, byłbym po prostu wściekły, a w zasadzie wkur... Gdybym był natomiast wyborcą PiS, miałbym najbardziej udany początek wakacji od dekady i totalną nirwanę, patrząc na miotanie się odwiecznego wroga. A że nie jestem wyborcą ani jednych ani drugich, to nie targają mną żadne emocje, co najwyżej z ciekawości odnotowuję to i owo.

oto Maciej Eckardt Maciej Eckardt

polityk samorządowy, publicysta, bloger
publikuje w „Tygodniku Bydgoskim”, „Myśli Polskiej” oraz na portalach www.wSensie.pl i Salon24.pl
Ojciec zaabsorbowany wychowywaniem trojaków.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.666665
Ogólna ocena: 4.7 (głosów: 12)

Tematy: 

Dyskusja

oto chłop jag

Prawda jest banalna - mianowicie

bez PiS-u PO nie mogłaby hasać po atrapie Polski bezkarnie przez dwie kadencje i na odwrót - tołażysze.
Wniosek?
PO i PiS to dwie strony złego szeląga będącego w kieszeni wspólnoty rozbójniczej - co to ją tu kiedyś sam tołażysz Stalin zaflancował z niesamowitym dla tubylców skutkiem - tołażysze.

oto Ireneusz

I to pisze inteligentny człowiek

Gdybym był wyborcą PO, byłbym po prostu wściekły, a w zasadzie wkur... Gdybym był natomiast wyborcą PiS, miałbym najbardziej udany początek wakacji od dekady i totalną nirwanę, patrząc na miotanie się odwiecznego wroga. A że nie jestem wyborcą ani jednych ani drugich, to nie targają mną żadne emocje, co najwyżej z ciekawości odnotowuję to i owo.

Ordynacja wyborcza OP z progami spowodowała, że wyklarowały się partie führerowskie i tylko takie partie potrafią sobie radzić na tak wypaczonym politycznym rynku. Partia führerowska cechuje się tym, że jest wódz i są jego żołnierze. To taka zalegalizowana mafia. Po czystce Trójcy w PO pozostał Führer, kontynuując czystkę każdego inteligentnego autonomicznego możliwego lidera. Cóż dziwnego, gdy odejdzie Führer, nie ma nikogo zdolnego prowadzić żołnierzy. To się będzie jeszcze toczyło po równi pochyłej, przedłużając agonię. Ale przyszłości nie ma żadnej. Siły zakulisowe, zwane grupą trzymająca władzę, próbowały wydobyć z zaplecza nowe twory, takie jak .Nowoczesna. Trudno jednak uznać ludzi pokroju Palikota, Petru czy Kijowskiego za prawdziwego lidera, w dodatku przekonać ludzi o autentyczności takiego ugrupowania satelitarnego, bowiem było ich pełno i ludzie raczej podchodzą z rezerwą do przywożonych autorytetów w czarnej teczce. Z drugiej strony jest duża partia (obecnie władzy), identycznie führerowska, identycznie oparta na jednym liderze i posiadająca samych przeciętnych lub nieudacznych żołnierzy. Proszę sobie wyobrazić, co się stanie z tą partyjką po odejściu Führera? Zakończy życie znacznie szybciej, niż PO. A to z powodu tego, że żołnierze spalą się na panewce, mysląc że kierowano nimi w wyższym celu, ideologicznym celu. Totalna bzdura. Łatwiej cementować małych kunktatorków robiących małe biznesy, niż grupę przekonanych o swojej wielkości ideologicznych zerowców.
Co w takim razie powinien wykazywać człowiek inteligentny? Czy to, że Jego Własna Rodzona Polska jest sterowana na manowce przez ludzi z negatywnej selekcji?
A może powinien piętnować metodę negatywną i zachodzić w głowę, jak zmienić selekcję na pozytywną, taką która spowoduje istnienie partii skutecznych, dzielnych i patriotycznych? Opamiętajcie się, Panie Autorze. Chodzi o Polskę. A nie o zabawę w piaskownicy.
Mną targają emocje. Że wrzuca się nas w łajnie bagno opowiadając o perfumerii, wolności, suwerenności, etc.

oto PKK

PiS silny słabością rywali

Wszystkie liczące się ugrupowania są nastawione jednakowo entuzjastyczne wobec USA, UE i NATO oraz skrajnie negatywnie wobec Rosji i poprzedniej wersji państwa polskiego. Siłą PiS-u jest więc drastyczna nieudolność konkurencji w polityce wewnętrznej. Niemożliwy do przyjęcia przez większość społeczeństwa program opozycyjnych ekstremistów można streścić w zaledwie kilku poniższych postulatach.

- Wydłużenie wieku emerytalnego
- Likwidacja płacy minimalnej
- Likwidacja skromnych uprawnień PIP
- Likwidacja 500+ (socjal znów tylko dla przedsiębiorców)
- Akceptacja wyłudzania środków publicznych (min. VAT, akcyza)
- Akceptacja wyłudzania majątku publicznego (min. przestępstwa reprywatyzacyjne)
- Akceptacja działalności mafijnej w gospodarce (min. branża paliwowa, górnicza)
- Polityka rekordowych deficytów budżetowych (jako % PKB)

Nie zdziwię się, jeżeli po następnych wyborach PiS zdobędzie większość konstytucyjną. SLD i PSL dogorywają, PO i N nie wyjdą poza grono swoich ziomków, a całkiem nieźle trzymający się Kukiz raczej nie przekroczy kilkunastu %.

Ordynacja wyborcza OP z progami spowodowała, że wyklarowały się partie führerowskie i tylko takie partie potrafią sobie radzić na tak wypaczonym politycznym rynku.

Problemem wydaje się raczej brak wewnętrznego pluralizmu, chociażby pozornego, niż wodzowski charakter partii. PiS odniósł sukces, bo w jego szeregach można przecież wyróżnić zarówno frakcję "toruńską" (Macierewicz, Szyszko, Waszczykowski), która działa tylko na betonowy elektorat, jak i "umiarkowaną" (Duda, Szydło, Morawiecki, Rafalska), której pojawienie się na pierwszym planie pozwoliło wygrać ostatnie wybory.

To naprawdę gigantyczny sukces wizerunkowy, bo jeszcze kilka lat wstecz kojarzył się jedynie z Radiem Maryja i Smoleńskiem, których wpływy zostały później - na potrzeby marketingu - częściowo zagłuszone. Na przykład PO nie odrobiła tej lekcji i zatapia samą siebie nieustanną promocją skrompromitowanych członków i decyzji, co może być atrakcyjne tylko dla betonu, którym nie wygrywa się żadnych wyborów.

oto Ireneusz

Pełna zgoda

Problemem wydaje się raczej brak wewnętrznego pluralizmu

Dokładnie to jest przyczyną. Brak konkurencyjności oraz otwartości na rynku politycznym. Rynek jest zamknięty i koncesjonowany jedynie do tych ludzi, którzy są akceptowani i mają wsparcie wodzów (krajowe listy wyborcze są emanacją tego, co piszę).
Wodzowski charakter partii nie jest przyczyną, a jest skutkiem takiego jak mamy systemu wyborczego.
JOW jest najprostszą metodą na otwarcie rynku politycznego, a więc na konkurencyjność. Dzięki przywróceniu biernego prawa wyborczego każdemu obywatelowi. Bez koncesji.

oto Robercik

Z tematu „imigrantów” można

Z tematu „imigrantów” można zrobić nośny politycznie temat w każdą stronę, nadając mu pożądaną dla siebie dramaturgię, ale trzeba to potrafić. Tak jak to robi PiS.

Nie można. Zarówno PiS jak i PO mają tych samych mocodawców, a antyemigranckość PiS jest wymuszona tak jak ostatnie nieśmiałe uwagi pod adresem banderowców. To taka gra na przeczekanie. ONI mają czas, migracje do Europy zaplanowali dziesiątki lat temu. Co to jest kadencja rządu w porównaniu z pokoleniami? Nic. Ważne aby Polacy nie wykonali ostrych ruchów, np. nie nękali pana Sorosa. Tutaj całą antyemigranckość PiS pryska jak bańska, bo poza krzykliwą retoryką nie budują długofalowej strategii.

W demolioberalizmie wszystkie (przeważnie aż dwie) partie są nielubiane. Chodzi tylko o to by nie pojawiały się alternatywy. To wszystko.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.