Alegoria

Rzadko chwalę Najwyższą Izbę Kontroli – bo jest to też instytucja mocno przeceniana i fetyszyzowana w systemie władzy w III RP. „Proszę mnie połączyć z NIK!” - straszył minister nieuczciwego burmistrza w arcyzabawnym serialu „Ekipa”. „Ja na was NIK naślę!” - to do dziś popularna groźba, wyrażająca tyleż bezradność, co naiwność i słabą znajomość politycznych realiów.

Kwe-kwerenda

Pomijając także sprawy wiadome, a typowe, że ktoś, skądś, czyjś, słabości ustawy o NIK, wyjątkową nędzność sejmowego nadzoru – to zwłaszcza w swej misyjnej, edukacyjno-postulatywnej roli (przez obecnego prezesa uroczo nazywanej „kwe-kwerendą”, czy jakoś podobnie), NIK przeważnie jeśli w ogóle – to stwierdza mocno po czasie rzeczy oczywiste, a dla naprawienia kolejnego niedziałającego (bo działać nie mógł...) przepisu – z reguły próbuje pacjentowi, czyli Polsce przepisać jeszcze więcej ustaw, paragrafów i dobrych chęci, nie pomnąc, że przecież zwłaszcza w wykonywaniu prawa, co tu może pójść źle, to pójdzie...

No dobrze, ale pomarudziwszy – niekiedy trzeba docenić, że na coś ta wojutusiowa Izba może przydać, nawet pisząc banały. Oto NIK pochyliła się była łaskawie nad kolejnym przeoczonym przez radosnych legislatorów i pomijanym przez polityków i urzędników drobiażdżkiem, który nie tylko utrudnia, ale niekiedy wręcz niszczy (schyłek) życia kilku milionom Polaków.

Skala zniszczeń

Chodzi o z gruntu idiotyczny obowiązek udowodnienia tzw. okresów składkowych wraz z udokumentowaniem wynagrodzeń (np. sprzed lat 40) – który w tym jedynym w swoim rodzaju cyrku zwanym III RP złożono na barki obywateli. I nikt ani nie zipnął, chociaż od kilkunastu lat miliony ludzi z obłędem w oczach lata po miejscach, w których kiedyś były ich zlikwidowane zakłady pracy, żebrze cienia informacji, awanturuje przy okienkach ZUS-owskich. A wszystko by dowiedzieć się, że cały ten idiotyczny zapis, którego absurdalność biła po oczach już w chwili uchwalenia – wymyślono nie tylko dla większego udręczenia narodu, ale by znowu zarobiła jakaś grupka cwaniaków.

Zacytujmy zresztą samą informację NIK, bo to i rzadkie, i urocze by instytucja tak dzielnie przeważnie broniąca dokonań III RP – pozwalała sobie na tę parę zdań prawdy:

„Reformie emerytalnej z 1999 roku towarzyszyło założenie, że wszystkie potrzebne do wyliczenia wysokości emerytury dokumenty znajdują się w teczkach osobowych pracownika. Na pracodawcy ciążył obowiązek przechowywania ich przez 50 lat. - Niestety to założenie było błędne i doprowadziło do krzywdy wielu ludzi - tłumaczy Jolanta Louchin, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Archiwistów Polskich.

Lista błędów jest długa. Przede wszystkim nie wzięto pod uwagę, że do wyliczenia emerytury potrzebne będą nie tylko świadectwa pracy (dokumentujące okres składkowy), ale również informacje o zarobkach. Te jednak przechowywane były zazwyczaj w zbiorczej dokumentacji płacowej. Choć i ona podlegała ochronie, trudno było jednoznacznie zinterpretować, przez jaki czas. Ponieważ była dokumentem zbiorczym, różnie obliczano długość okresu ochronnego. W konsekwencji dużym problemem pozostaje przedstawienie ZUS-owi rzetelnej informacji o zarobkach z tych miejsc pracy, które zostały zlikwidowane. Dokumentacja płacowa najczęściej w tych przypadkach po prostu przepadła. To z kolei znacząco wpływa na wysokość emerytury wielu osób, które pracowały przed 1999 rokiem.

Nie wzięto też pod uwagę astronomicznej liczby zlikwidowanych zakładów pracy. Baza ZUS, która podpowiada, gdzie szukać dokumentów potrzebnych do obliczenia wysokości emerytury, dysponuje dziś informacjami o 23 tysiącach podmiotów - zlikwidowanych lub przekształconych. Tymczasem eksperci obliczają, że to tylko wierzchołek góry lodowej, bo są ich najmniej trzy miliony, choć niektórzy mówią o nawet o pięciu milionach. Szczególnie lata 90. były dynamiczne pod względem powstawania i upadania firm”.

Przetłumaczyć? Powtórzyć? W ciągu dekady bezprzykładnego rozwoju i transformacji odrodzonej, demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej zlikwidowano nawet do 5 milionów aktywnych (i przeważnie bynajmniej nie jednoosobowych) podmiotów gospodarczych, w większości odziedziczonych po słusznie upadłej, nieludzkiej, niewydolnej i niezgodnej z duchem przedsiębiorczości komunie, a także tych zupełnie nieciekawych, założonych przez samych obywateli podczas autentycznego i oddolnego boomu końcówki lat 80-tych i początku 90-tych. Przy okazji zaś, odkreślając przeszłość grubą kreską i przodując budowie kapitalizmu, także w sektorze nowatorskich rozwiązań emerytalnych – pozbawiono po prostu miliony ludzi prawa do godnej emerytury. Nie niechcący, nie w drodze jakiejś konieczności dziejowej – tylko znowu sprzedając ustawę burej strefie, działającej dzięki temu w majestacie prawa III RP.

Ile dali „przechowalnicy”?

"Co się stało ze świadectwami pracy i informacjami o zarobkach przechowywanymi w tych miejscach? W większości zostały odpłatnie przekazane tzw. przechowawcom. Jednocześnie na początku nie określono wobec nich żadnych wymagań, ciesząc się po prostu, że ktoś przejął kilometry dokumentacji. W konsekwencji przechowywanie dokumentów stało się interesem, na którym można było szybko zarobić, niekoniecznie przykładając się do tego zadania. Teczki przechowywane były przez ludzi niewykwalifikowanych, w nieprzygotowanych miejscach. Część dokumentacji w ogóle zniknęła, część uległa nieodwracalnym zniszczeniom.

Gdy dokumentacja osobowa i płacowa okazała się kluczem do  obliczenia wysokości emerytury, narzucono przechowawcom określone rygory. Część jednak ich nie spełniła i do dziś działa poza prawem - w konsekwencji pozyskane od nich dokumenty są przez ZUS nieuznawane. Mamy więc do czynienia z sytuacją, gdy określone osoby są w posiadaniu dokumentacji, w posiadaniu której być nie powinny, nierzadko czerpiąc z tego zysk. Mimo że od odzyskania tych dokumentów może zależeć godna emerytura wielu obywateli, państwo pozostaje wobec tego problemu bezradne”

.

O, i to jest dopiero głęboko słuszne, z ducha i praktyki kapitalistyczne i wręcz eschatologicznie sprawiedliwe. Nie dość, że wolny rynek kupił przepis, który pozwolił zarabiać na jednym często podpisie, nie dość że za niewidzialną ręką rynku przyszły i niewidzialne archiwa, które w jakichś starych spichrzach cudownie mieściły miliony ton papieru, to jeszcze jednym, prostym przykładem oddał całą piramidę hierarchii III RP!

Urzędnik i polityk mogący wszystko <=============> kapitał kupujący ich usługi i odbijający sobie inwestycję z nawiązką na zyskach ściąganych z hołoty


hołota zależna od obu poprzednich grup, czołgająca się z byle papierkiem za nędzne kilka złotych więcej.

Czy to nie cudowna wręcz w swej wymowie alegoria?

Oczywiście, jak łatwo zgadnąć nagła troska wykwitu III RP, jaką jest NIK – też nie jest ani przypadkowe, ani bezinteresowne. Teraz na całym tym bałaganie chcieliby zapewne zarobić licencjonowani archiwiści i wyrwać swój kawałek tego truchła, w postaci sutych opłat za przejęcie (najlepiej obligatoryjne i kosztowne) oraz uporządkowanie archiwów i tego co z nich zostało. Tylko polskiej gospodarki, jak i podejścia do stanowienia i stosowania prawa jakoś k... ciągle nie ma kto uporządkować!

Konrad Rękas

Dziennikarz chełmskiej i lubelskiej prasy regionalnej, doradca rolniczych związków zawodowych - ZZR "Ojczyzna" i OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Wiceprezes Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych. Prezes Powiernictwa Kresowego.
Autor Prawicy.net miesiąca stycznia 2013 ...

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 6)

Tematy: 

Dyskusja

oto Zbyszek S

No niestety, życie społeczne

No niestety, życie społeczne i instytucjonalne jest przesiąknięte ciągle ruską sowieckością, w której to obywatel jest zawsze podejrzany a urzędnik jest od tego, by od obywatela: wymagać, kontrolować go, podejrzewać i karać.

Pamiętam po poważnym zdarzeniu, miałem nogę w gipsie do kolana. ZUS miał wszystkie kwity ze szpitala. I wezwał mnie z tym gipsem do stawienia się w siedzibie ZUS odległej o ok 8 km. Tam miałem czekać godzinami w kolejce, żeby mnie.... (tutaj zbiór określeń pominiętych) zobaczył (tutaj zbiór określeń pominiętych) specjalista ZUS i napisał sobie, że faktycznie - noga w gipsie.

To tylko drobiazg, bo działania i administracje wszelkie inne jeszcze silniej w swej praktyce przejawiają pogardę dla obywatela. Choćby miniona prosta wymiana dowodów osobistych, a dlaczego płatna i obowiązkowa? O służbach podatkowych nawet nie będę wspominał.

To się zmienia, ale powoli, chciałoby się powiedzieć - zbyt powoli.

oto Andrzej

rozgoryczenie?

czyli chce pan wyhodować nowego Polaka, który nie będzie "ruską sowieckością" przesiąknięty?

Ale przecież już 28 lat jesteśmy w innym ustroju, już całe pokolenie wyrosło w niechęci, czasami nienawiści do tej "ruskiej sowieckości"... Może oważ to liczman, który zakrywa fakt, że ustrój i miejsce, które w nim zajęliśmy, tak po prostu ma?

oto Zbyszek S

@Andrzej

Nie chcę nikogo "hodować". Ta pańska sugestia czy domysł, wydaje mi się nietrafiona i nieuzasadniona.

Zmiany w mentalności i postawach nie przebiegają automatycznie wraz z pewną zmianą otoczenia, tylko posiadają silną bezwładność.

Ja myślę, że Pan rozumie, że "niechęć do ruskiej sowieckości" o której Pan pisze, to zagadnienie z dziedziny stosunków międzynarodowych, zaś znaczenie tego pojęcia w moim komentarzu było zupełnie inne i odnosiło się do sfery postrzegania relacji władza obywatel.

Czy ten ustrój tak ma? Ja myślę, że ogólnie to nie. Czy nasza wersja tego ustroju "tak już ma"? Tego nie wiem. Ufam, że dzięki naszym (pańskim, moim i innych Polaków) pozytywnym postawom, sprawy będą zmieniać się na lepsze.

oto Andrzej

z dziedziny stosunków międzynarodowych???

niechęć do "ruskiej sowieckości" - dokładnie zacytowałem z tego, co pana napisał. Żadne stosunki międzynarodowe do głowy mi nie zawitały, tylko mentalność diagnozujących miałem na myśli.

Zachowania ludzkie kształtowane są przez ramy, w których działają. Przychodzą do roboty wypełniają swoje obowiązki. Mogą to łagodniej lub ostrzej - przez to je też zmieniają, ale formuła pracy dominuje nad usprawnieniami a jest przecież narzucona. Przez kogo? Przez panujący ustrój. A nie żadna mentalność sprzed pokolenia.

Co do "pozytywnej postawy". Moim wdrożeniem tej postawy jest próba opisu, zrozumienia, zdiagnozowania tego co się wokół dzieje. Gdybym chciał zmieniać świat, to bym się zapisał do partii jakiejś, albo do zakonu.

Dlatego uważam, że "pozytywna postawa" w pana interpretacji jest błędna. Bo pomija etap zrozumienia mechanizmów, które decydują o ludzkich zachowaniach. Tych leżących poza ludzką mentalnością czy wolą.

oto Zbyszek S

@Andrzej

Nie zgadzam się z Panem, panie Andrzeju, choć uważam, że rozumiem pańskie stanowisko. Nie będę polemizował, bo za mało czasu, to temat na dłuższą i bezpośrednią dyskusję. Tu byłoby to zupełnie nieefektywne.

oto Andrzej

@ Zbyszek więc...

może do zobaczenia...
jakby pan był w Wawie, to zapraszam :-)

oto Dubitacjusz

Panie Zbyszku, a Pan to aby nie miał pisać o pozytywach;-)

Z dziedzictwem to częściowo prawda, ale z drugiej strony, ile czasu będzie się zwalać winę "na Ruskich".
Kolejna rzecz, to czy "winny" był złowrogi ZUS, czy przepisy, które ktoś (sejm i rząd) wymyślił w jakimś celu, np. wykrywania wyłudzeń, a których to przepisów urzędnicy muszą przestrzegać.

oto Zbyszek S

@Dubitacjusz

Touché!

Ja dopatrywałem się raczej przyczyny w kwestiach mentalnych, w nastawieniach, których dopiero skutkiem są tworzone przepisy, czy praca instytucji takich jak ZUS.

Ale trafił Pan celnie! Lepiej pozytywnie. Więc wierzę, że Polacy wydobędą się z tej mentalności i zaczniemy funkcjonować jak kraj wolności. Bo „Kiedy rząd boi się ludzi mamy wolność. Gdy ludzie boją się rządu mamy tyranię” – Thomas Jefferson

oto Ireneusz

Zacznę inaczej

Prawdą jest, że dopóki człowiek sam czegoś nie dotknie, nie zrozumie. Z ZUS pobierają zasiłki ludzie, którzy sobie ustanowili profesję w pobieraniu zasiłków chorobowych i wypadkowych. No i na ZUSie oczywiście pasożytuja też lekarze wypisujące same lewe i nieprawdziwe zwolnienia. ZUS weryfikuje całą masę zwolnień lekarskich i skraca nagminnie większość z nich - celem oszczędności oczywiście. No i celem kontrolowania kombinatorów-lekarzy. Ja słyszałem nawet, że bezrękiemu ZUS wydaje rentę na rok czasu. Pewnie licząc na wyrośnięcie nowej ręki.
Pana trafiło, że weryfikowali akurat pańskiego lekarza. Od tego momentu już poczuliśmy się osobiście zaatakowani, co do prawdomówności? :-))))
Nie piszmy o sowieckiej kulturze, gdy sami nie jesteśmy fair w stosunku do bliźnich.

oto chłop jag

Obecnie mamy

wymieszaną farbę koloru brunatnego z farbą koloru czerwonego i mieszanką tą pomalowano i ciągle się maluje nadal obecną - tzw. demokraturę - tołażysze.
Wniosek?
Nie muszę dodawać, że otrzymany z mieszania - jak wyżej - kolor dominuje przede wszystkim w samym Piekle - tołażysze.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.