Aeroplan Beneša i Zaleszczyki

„Aeroplan Beneša” – Marek Rodzik i Marcin Furdyna piszą o upadku systemu bezpieczeństwa zbiorowego w Europie w roku ’38.

„Polska i Czechosłowacja, w które najmocniej wymierzony był rewizjonizm niemiecki nie potrafiły działać we wspólnym interesie z obustronnej winy”. „22 października zdymisjonowany prezydent odleciał z praskiego lotniska do Londynu (…) W Pradze krążył dowcip, że zamiast planu, Beneš miał aeroplan”.

Jak się okazało, rządząca w Polsce sanacja także miała podobny plan – „Zaleszczyki”

„Przed konferencją monachijską Sowieci zostają wyłączeni z systemu państw decydujących o losach Europy Środkowo-Wschodniej. A jednak tę dyplomatyczną porażkę – zdaniem czechosłowackiego historyka Igora Lukeša – w dalszej perspektywie przekuli w strategiczne zwycięstwo. W 1939 r. Stalin miał wolną rękę: mógł zdecydować, czy zwiąże się z Francją i Wielka Brytanią lub z Niemcami. Po drugiej wojnie światowej natomiast Czechosłowacja znalazła się w jego saku, a mocarstwa, które dyskutowały o niej parę lat wcześniej w Monachium, nie miały już właściwie nic do powiedzenia”.

Ciekawa uwaga! Obecnie także próbuje się Rosję wyłączyć ze spraw europejskich. A najbardziej forsuje to Polska. Efekt tego, na dłuższą metę, może być podobny.

- - -
„Plus Minus” nr 19

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4
Ogólna ocena: 4 (głosów: 4)

Tematy: 

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.