Cyganie przetrwali nowoczesność

Romowie, to chyba najbardziej odporny na pokusę nowoczesności lud zamieszkujący Europę. Są jeszcze Saamowie, do dziś w pewnej części zajmujący się pasterstwem, ale oni żyją na północnych peryferiach Kontynentu, więc mają poniekąd łatwiej.

Cyganie do dziś zachowali strukturę klanową, plemienną i patriarchalną. Ich etnocentryczny system etyczny zachował wewnętrzną spójność i w stosunkach wewnątrz własnej społeczności stosują się do zasad altruizmu krewniaczego.

Cyganie okazali się kością w gardle wszystkich zwolenników nowoczesności; XIX-wiecznym nacjonalistom nie udało się ich zasymilować w nowoczesnej wspólnocie narodowej, wtłoczyć do państwowej szkoły powszechnej ani poddać powszechnemu poborowi do wojska; faszyści nie wiedzieli co z nimi zrobić, więc postanowili ich eksterminować; komuniści postanowili zamknąć ich w osiedlach z wielkiej płyty i wychować na wzorowych obywateli socjalistycznego państwa; demoliberałowie końca XX w. testują na nich bez skutku swoje koncepcje „akcji afirmatywnej” i emancypacji.

Przy tym wszystkim, Romowie przetrwali jako lud przednowoczesny. Nie roztopili się ani w nowoczesnych masowych narodach, ani w społeczeństwach socjalistycznych, nie stali się "nowym proletariatem" dla Nowej Lewicy ani nie dołączyli do "klasy średniej". Nie posyłają dzieci do szkół publicznych, nie służą w wojsku, ignorują nowoczesne państwo i prawo pozytywne, nie chodzą na wybory, nie wyznają żadnej ideologii, nie mają własnej partii. Okazali się idealnie odporni na nowoczesność z jej paradygmatem produktywizmu, nacjonalizmu, indywidualizmu.

Oczywiście, to nie znaczy, że społeczność ta nie stoi przed rozmaitymi wyzwaniami. Jej historyczna pozycja w średniowiecznej gospodarce jako wędrownych rzemieślników skonfliktowała ich z ówczesnymi cechami miejskimi. Cyganie rywalizację tę przegrali i zostali wypchnięci poza margines oficjalnej gospodarki, do "szarej" czy też do "czarnej" strefy, gdzie pozostają do dziś. By odzyskać podmiotowość ekonomiczną, muszą wrócić do oficjalnej gospodarki. Niekoniecznie oznaczać to musi działalność folklorystyczną, bo na przykład Romowie z zakarpackiego Winogradowa w latach 1990. wyspecjalizowali się w pracach dekarsko-blacharskich i zarabiając na budowach Moskwy i Sankt-Petersburga bardzo duże pieniądze, stali się wręcz elitą majątkową regionu.

Tak czy inaczej, romski konserwatyzm i trwanie we własnej kulturze, solidarność klanowa i plemienna, wysoka dzietność, endogamia i siła romskiej rodziny (wynikająca poniekąd z aranżowanych małżeństw, wartości nadawanej dziewictwu, braku dewiacji obyczajowych, porwań lub zakupu narzeczonych), odporność na asymilację, innymi słowy idea "cygańskości" (Romanipen) może służyć za wzór dla tożsamościowej reintegracji ludów europejskich.

Cyganie przetrwali nowoczesność ze wszystkimi jej kataklizmami w dużo lepszym stanie niż rdzenne osiadłe ludy europejskie. By jednak mogli harmonijnie funkcjonować w społeczeństwie, całe ich otoczenie musi się zmienić. Europa musi na powrót stać się Europą tradycji, etnosów, regionów, klanów, autorytetu, patriarchatu, musi przezwyciężyć nowoczesność z jej centralizacją, biurokratyzmem, etatyzmem, egalitaryzmem i uniformizacją, w roli podmiotu prawa jednostkę musi zastąpić społeczność. Tylko w takim tradycyjnym świecie tradycyjny lud cygański znajdzie dla siebie miejsce.

Jutro wszyscy musimy być Romami!

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4
Ogólna ocena: 4 (głosów: 5)

Tematy: 

Dyskusja

oto zwierzogniew

Można też w informatyce ...

Wnuczka króla Cyganów skończyła informatykę i jest niezła. Wyszła za Polaka, ma z nim dwoje dzieci. Z powiewnych kiecek i wielgaśnych kolczyków nie zrezygnowała nigdy. Pracowała w kilku korporacjach USA i w Holandii, obecnie we Wrocławiu.

oto zwierzogniew

...porwań...

"...porwań lub zakupu narzeczonych ...", :-). Wzmiankowana panna podobno sama nakazała swemu przyszłemu coś-w-rodzaju-porwania. Użyto MZ 250, :-).

oto zwierzogniew

gwoli wyjasnienia w kwestii "porwań"

1/ jak panna nie chce, a facet ja porwie, to mu "niedoszłe szwagry" za przeproszeniem "d*-w-poprzek-przetną", tzn. przetną zwieracz odbytu. 2/ jak panna chce, a facet nie chce porwać - rodzina go nie chce, bo fajtłapa 3/ jak panna chce, ale facet porwać nie zdoła - patrz pkt. 2. Mnie się to nawet podoba.

oto Krzysztof M

I wyspecjalizować się w

I wyspecjalizować się w robotach blacharsko-dekarskich.

Nie wyobrażam sobie Cygana na dachu... :-) Może jako obsługa giętarki, to jeszcze... Ale na dachu? Gdzie blacha w palce parzy? :-))

oto Ireneusz

Głupoty

Na Słowacji szedłem jedną z tras górskich i tam duża grupa Cyganów przekładała kamienny chodnik. Trzeba było widzieć ich przy robocie, naprawdę potrafią. Jako dzieciak obserwowałem obozy Cyganów rozbijane nieopodal mojego miasta. Nie dość, że potrafią pracować, potrafią się bawić i potrafią żyć. Dniem dzisiejszym. Bez kompleksów i zawiści.
Wiele można się od Cyganów nauczyć. Warto.

oto Krzysztof M

Wiele można się od Cyganów

Wiele można się od Cyganów nauczyć.

Więc niech się pan uczy.

oto Ireneusz

:-)

Powiedział co wiedział.

oto Ireneusz

Po co ich tam wtłaczano?

Po świecie jeździli zawsze pięknymi, czystymi, kolorowymi wozami. O nie dziwnym trafem dbali.
Popatrzeć można też na dzielnice pod Łodzią. Dawniej jeździło się przez Aleksandrów trasa połnoc-południe.

oto zwierzogniew

co do tolerancji dla Cyganów

"...Europa musi na powrót stać się Europą tradycji, etnosów, regionów, klanów, autorytetu, patriarchatu ..." - zaraz, zaraz ... W średnowieczu to wszystko było, i Cyganów cechy/miast/etnosy - jednak nie lubiły, gł. z powodów ekonomicznych (stopy używane przez Cyganów, m.in tzw. "biały metal", dały poczatek nowoczesnym stopom łozyskowym, wic, po prostu, Cyganie byli technologicznie-do-przodu... Czyli co? Średniowiecze byłoby zbyt modernistyczne? Do kiedy wobec tego należałoby sie cofnac?

oto Jasiek

Uśmiałem się

Ciekawe ilu Cyganów poznał autor osobiście? Na szczęście w moim mieście wszyscy wyjechali do UK i jest spokój.
Cygańskie przedmieścia Użhorodu na Ukrainie zatykają dech w piersiach. Lepsze niż brazylijska favela. Stanowią na tej Ukrainie niezły koloryt i teraz zastanawiam się czy EU nauczy ich tej blacharki

cyganie.jpg

oto Skanderbeg

Zmuszono ich do osiedlania się, to szybko

się zdemoralizowali. Koczownicy nie mogą gnuśnieć, a jako ludność osiadła bywają bardziej dokuczliwi niż jako wędrowcy. Bo osiedleni stosują zwyczaje koczowników, których ważnym elementem jest rabunek.

oto gierwazy

Oczywiście, to nie znaczy, że

Oczywiście, to nie znaczy, że społeczność ta nie stoi przed rozmaitymi wyzwaniami. Jej historyczna pozycja w średniowiecznej gospodarce jako wędrownych rzemieślników skonfliktowała ich z ówczesnymi cechami miejskimi. Cyganie rywalizację tę przegrali i zostali wypchnięci poza margines oficjalnej gospodarki, do "szarej" czy też do "czarnej" strefy, gdzie pozostają do dziś. By odzyskać podmiotowość ekonomiczną, muszą wrócić do oficjalnej gospodarki. Niekoniecznie oznaczać to musi działalność folklorystyczną, bo na przykład Romowie z zakarpackiego Winogradowa w latach 1990. wyspecjalizowali się w pracach dekarsko-blacharskich i zarabiając na budowach Moskwy i Sankt-Petersburga bardzo duże pieniądze, stali się wręcz elitą majątkową regionu.

Dzisiaj Cyganie wpasowali się doskonale w miejskie realia. Z dachów zeszli na trotuary i wyspecjalizowali się w branży żebraczej...
Obawiam się jednak, że gdy spełni się jeden z postulatów Autora - ten o "powrocie do oficjalnej gospodarki" - wówczas padnie ta tak uwielbiana przez niego ich kultura - "cygańskość"...

oto mika

Miedzy idealizowaniem a emocjonalną pogardą dla Cyganów

jest może miejsce na próbę racjonalnego podejścia do tej grupy?

Moje osobiste doświadczenia są pozytywne, choć zaznaczam - byli to tylko nieźle zasymilowani członkowie klanu Polska Roma. Rozumiem, że mieszkańcy Limanowej mogą mieć zupełnie inne odczucia.

Cygańskich dzieci próżno szukać w domach dziecka - w nawet przypadku śmierci całej rodziny zawsze ktoś z klanu się nimi zaopiekuje. Podobnie nie pozbywają się kalek dbając o nie do śmierci.

Przede wszystkim w przeciwieństwie do krajów południa Europy szczególnie Czech oraz Słowacji, gdzie dobijają do 10% populacji, stanowiąc realny problem dla tych państw, w Polsce Romowie są 20-30 tys barwną ciekawostką etnologiczną. Jak bardzo by nie wydawali się aspołeczni i destruktywni, a niewątpliwie czasem tacy są to ich wpływ w skali całego kraju pozostanie głównie anegdotyczny.

oto Sławek

Cyganie bezlitośnie obnażają

To fakt, już dawno doszedłem do wniosku że Cyganie swoją starożytną pokoleniową mądrością bezwzględnie obnażają głupotę wszelkich dogmatów białych gadziów (jak nas nazywają).To że żebrają i oszukują jest zarzutem? No sory, lepiej było by gdyby podkładali bomby za opresję jaką są przez władze non stop poddawani? Pani Paulino, może lepiej zaprawdę było by dla Pani aby za młodu była rytualnie porwana i zajęła się prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci ? Nie tęskni pani za taką romantyką?

oto Jasiek

Romanipen

Czy ten film otrzeźwi niektórych pięknoduchów, czy też rozjuszy?
Cyganów można idealizować i demonizować. Fascynują mnie od ćwierć wieku. W moim mieście niewielu było zasymilowanych. Większość to "konserwatyści". Jak pisałem wcześniej po otwarciu na Zachód wszyscy wyjechali do UK. Ciekawe dlaczego? :)
Moje zainteresowania przydały się, gdy dziewczyna syna pisała pracę licencjacką na AON-ie pt. Mniejszość romska na Słowacji i w Polsce. Dziewczę zwróciło się do Policji i Straży Miejskiej Warszawy o wywiad, rozmowę na temat Romów. Oba organy odmówiły. Ciekawe dlaczego?
Załatwiłem jej taki wywiad w moim mieście i na pamiątkę mam kopię jej pracy z dedykacją. Są tam bardzo ciekawe dane statystyczne i fakty, które uzupełniły moją amatorszczyznę.
Dziewczyna jedynie z MSWiA otrzymała pismo z informacją, iż przestępczość wśród Cyganów nie odbiega od średniej krajowej. Uśmiałem się, bo to kłamstwo. Policja nie gromadzi i nie przetwarza danych dot. sprawców przestępstw i wykroczeń pod kątem narodowości. Ba! Nie ma do tego prawa, podobnie jak z wyznaniem, czy preferencjami seksualnymi. Czemu kłamali? Bo są tacy sami jak ta wiceprezydent z filmu. Poprawność, że aż się rzygać chce.
W woj. małopolskim przeprowadzono kiedyś wśród Cyganów ankietę wypytując, co jest największym problemem ich społeczności. Na pierwszym było bezrobocie, ale na drugim PRZESTĘPCZOŚĆ. Dyskryminacja dopiero na czwartym.
Gdy Cyganie zaakceptują Cię i zaufają okazują się ludźmi miłymi i gościnnymi. Wnętrza ich domów są czyste i schludne.
Tę społeczność gubi Romanipen. Ich niepisany kodeks. Niech będzie, że starożytna mądrość. Wikipedia zapomniała dodać, że kodeks ten zabrania integrowania się z nie-Romami, wykonywania pewnych zawodów oraz akceptuje i nakazuje żebractwo, czy kradzież. Kobieta ma niewiele do gadania, ma niską pozycje, niewiele jej wolno.
Co zrobiłby idealista z PN widząc Cygana lejącego żonę po twarzy? To standard, często nawet w m. publicznym. Solidarność wśród nich jest, ale nie we wszystkim. Co ma zrobić Cyganka mająca stadko dzieci, której mąż wybył z domu, bo bawi się, pije, narkotyzuje. Nie wolno jej się rozwieść, tym bardziej alimenty, więc kradnie.
Według raportu z 1999 roku co trzeci Cygan nie miał ukończonej szkoły podstawowej. Tylko 0,8% posiadało wykształcenie wyższe. W niektórych gminach z pomocy społecznej korzysta 95%.
Wspaniały wzór.
W Polsce jest 20 tys. Cyganów. Na Słowacji stanowią 1,7% populacji. Filmik Pana Dubitacjusza chyba niektórym nie pasuje do tego idealnego obrazu. Te osiedla budowane były za pieniądze UE. Cyganie w ciagu kilku lat doprowadzają je tam do ruiny. To się tam nazywa "zjadaniem domów".
W programie specjalnego nauczania początkowego dla dzieci romskich MEN z 1992 r. autorzy kilkakrotnie sugerują, iż dzieci romskie są "naturalnie" zapóźnione umysłowo. Program upadł i teraz taki numer nie przejdzie. Ma być słodko.
W moim mieście MOPS pod egidą MSWiA i za pieniądze rządu Wielkiej Brytanii w ciągu 6 lat wdrożył siedem programów pomocowych. Kompletna porażka.
Wydrukowano elementarz w romani, ale niezbyt się to spodobało starszyźnie. Wiadomo, że ciemnymi łatwiej rządzić.
A jakie są problemy, jeden przykład. Samotna romska matka zwróciła się do gminy o przydział lokalu. Szybciutko i poza kolejnością dostała bardzo porządne lokum. Miny pań z "lokalówki" bezcenne, gdy Cyganka odmówiła jego przyjęcia. A przyczyna była prosta. Cyganka w tym lokum zamieszkałaby nad mieszkaniem zasiedlonym przez samotnego mężczyznę. Romanipen zabrania!

PS
Tabory były kolorowe to fakt, ale po ich przejściu we wsi spadało pogłowie drobiu, i nie tylko.

oto Ireneusz

Świetny post

Po pierwsze, zaprezentowana została prawda. Po drugie, bez tego idiotycznego rasistowskiego zacięcia. Tak było z Cyganami. Nawet kiedyś słyszałem jako szczaw od Cyganów, gdy biegłem za nimi z kijem z dorosłymi, że to co sobie biega po podwórku i nikt tego nie pilnuje - jest niczyje i mogą sobie wziąć. To nie kradzież. Samoobsługowy sklep jest cały wypełniony niczyim towarem według Cyganów. Identyczne podejście spotkałem wśród Koreańczyków (północnych), ale i ... wśród Tajów. To co stoi przy domu, przy progu drzwi wejściowych, jest czyjeś. To co zostawisz w parku, na placu czy pod sklepem, jest jego.

oto Sławek

No i co z tego wynika?

No i co z tego wynika? Można się jedynie z tym zgodzić lub nie.Cyganie opierając się na swoim sprawdzonym kodeksie dalej będą robić swoje ośmieszając nasze kodeksy bo błyskawicznie dostosują się do nowej sytuacji. Według mnie należało by wykonać rewizję naszych praw i kodeksów aby pozbawić ich słabych punktów wykorzystując Cyganów jako doskonałego wskaznika. Może los ich nam podsunął jako aniołów stróżów? Jak na razie, to ja byłbym dumny z cygańskości będąc Cyganem. Oni byli się w stanie nawet odnalezć w krajach islamskich, a my trzęsiemy tyłkami przed muzułmanami, a my gubimy się w swoich paradygmatach słowiańskich, łacińskich, itp, itd. bo są one niespójne a przez to nieskuteczne.

oto zwierzogniew

Paradygmat słowiański/aryjski

Paradygmat słowiański/aryjski jest moim zdaniem skuteczny i prosty: 1/ nie krzywdź 2/ nie daj się skrzywdzić 3/ mścij krzywdy. Wot i wsjo, :-).

oto Sławek

Działa tylko w teorii?

Jak na razie Słowianie są kopani w de... równo przez Saksonów, Muslimów i pupili szatana. Więc nie jest ich paradygmat skuteczny. W dodatku ośmieszany przez skuteczność cygańską .

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.