Mity rusofobów: Poziom życia w Rosji jest bardzo niski

Takie twierdzenia są najczęściej przyjmowane jako pewnik, szczególnie w Polsce i to prawie przez wszystkich. Oczywiście ta bieda w Rosji ma być olbrzymim kontrastem do rzekomo wielkiego awansu materialnego Polski, która już, już osiąga średni poziom w UE.

Zostawmy jednak ten propagandowy przekaz a poddajmy analizie twarde fakty.

Każdy, kto choć trochę jest zdolny do refleksji, musi w jakiś sposób odnieść się do zastanawiających informacji, jakie do niego docierają. Otóż masowo do pracy w Polsce, na „zarabotki”, przyjeżdżają Ukraińcy. Z tego wynika, że nawet ten słaby przecież zarobek w Polsce musi być dla nich bardzo atrakcyjny. O tym, żeby Rosjanie przyjeżdżali na „zarabotki”  do Polski, nie słychać. Tymczasem, jeśli chodzi o obywateli Ukrainy, to ponad milion przyjechało ich i pracuje w Polsce, ale jeszcze więcej, około czterech milionów, mieszka i pracuje w Rosji.

I nie są to jakieś wymysły prorosyjskiej propagandy ale informacje, których źródłem jest szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin[i]  Dziwna to zatem jest „wojna” miedzy Rosją a Ukrainą, gdzie 10 procent obywateli Ukrainy cały czas przebywa w Rosji, tego „wroga” najgorszego, i wyraźnie nie chce do tej swojej „ojczyzny” wracać. Ten fakt świadczy także, że poziom życia w Rosji, i możliwości zarobkowania tam, muszą być wielokrotnie większe niż na Ukrainie.

A jak przedstawia się porównanie Rosji z Polską? Poważnym wskazaniem, jak to wygląda, jest sytuacja, jaka powstała po zamknięciu małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim. Zaraz okazało się, że ludność pogranicznych powiatów w Polsce podniosła lament by ten ruch przywrócić, gdyż traci z tego powodu dochody, których źródłem były zakupy przyjeżdżających Rosjan. Ten tytuł tłumaczy wszystko: “Nie ma Rosjan, Polacy zostali bez grosza”. Granica z Kaliningradem zamknięta[ii]  Ci Polacy poruszają niebo i ziemię, uruchamiają swoich samorządowców i parlamentarzystów by ten ruch przywrócić.

Okazuje się, że biedne powiaty przygraniczne w Polsce żyły z handlu z Rosją. Dla tych, w znacznej części bezrobotnych ludzi, źródłem dochodu jest sprowadzanie tańszych towarów z Rosji, sprzedawanie ich na miejscowym rynku i zarabianie na różnicy cen. Ci biedni ludzie sprowadzają wszystko, na czym tylko można zarobić: paliwo w zbiornikach samochodów osobowych, papierosy, alkohol, a nawet węgiel w workach.

Ten proceder nie zanikł po zamknięciu małego ruchu granicznego, a jedynie zmieniła się jego organizacja. Teraz Polacy kupują w rosyjskim konsulacie roczne wizy i tak jak dawniej, co trzy dni jadą do Rosji by coś stamtąd przywieść. Czyli z punktu rosyjskich władz nic się nie zmieniło, a po zamknięciu tego małego ruchu mają jeszcze większe dochody, bo dodatkowo pobierają opłaty wizowe. Tak to nasze władze zaszkodziły Rosji.

Można by się pokusić o stworzenie jakiegoś wskaźnika, który by w jakiś sposób, w miarę obiektywny, określał różnice w materialnym poziomie życia w różnych krajach. Cześć liberalnych mediów promuje przeliczenie miejscowych zarobków na ilość zestawów Big Mac, które można za te zarobki kupić.  Ale to zdecydowanie nie oddaje różnic w poziomie zarobków i ich sile nabywczej, gdyż jest bardzo wielu ludzi, którzy takich rzeczy jak Big Mac nigdy nie kupuje, a wręcz tego rozmyślnie unika. O wiele lepszym miernikiem może być cena benzyny, gdyż każdy przyzna, że paliwo wpływa bezpośrednio na koszt transportu i w ten sposób na koszt pozostałych usług, a pośrednio także na cenę towarów, zatem jest bardzo dobrym wskaźnikiem. Oczywiście sama różnica w cenie benzyny nie stanowi o różnicach w poziomie życia. Aby określić taką różnicę potrzebne jest inne podejście, a mianowicie, przeliczenie, ile litrów paliwa można kupić za przeciętne wynagrodzenie. Zadajmy sobie trudu i przeliczmy ile litrów standartowej benzyny można kupić w różnych krajach naszego regionu. Dane odnośnie zarobków pochodzą z portalu tradingeconomics.com, i dotyczą lutego 2017 roku, zaś ceny paliwa pobrałem z portalu globalpetrolprices.com i są to dane według stanu na 10 kwietnia 2017 roku, czyli najbardziej aktualne.

ceny-benzyny.jpg
 

Widzimy, że z przedstawionej listy krajów to właśnie w Rosji można za przeciętne wynagrodzenie zakupić najwięcej benzyny. Więcej niż w Polsce, Słowacji i na Węgrzech.

Dramatyczna różnica jest w stosunku do Ukrainy, gdzie za pensję można kupić zaledwie jedną czwartą tego, co w Rosji. Nawet na Białorusi można kupić za pensję ponad dwa razy więcej paliwa niż na Ukrainie. I teraz staje się jasne, dlaczego ludzie z Ukrainy masowo wyjeżdżają gdzie tylko się da, także do Rosji.

I taka to jest prawda o tej strasznej biedzie w Rosji, którą tak napawają się wszelkiej maści rusofoby.

- - -
[i] http://www.tvp.info/26532528/goraco-na-linii-kijow...
[ii] http://forsal.pl/artykuly/965706,nie-ma-rosjan-pol...

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.625
Ogólna ocena: 4.6 (głosów: 16)

Tematy: 

Dyskusja

oto Eowina

Chiny, Rosja i Polska i nieco w przeciwną stronę.

Tak zapowiada się w przyszłości rozwój Polski.
Dzisiaj premier Szydło jest w Pekinie w sprawie jedwabnego szlaku. Tam jest obecnie wielki spęd z tego powodu. Putin też się tam wybiera.
Polska szykuje się być bramą chińską do Europy. Niestety do Europy trzeba jechać przez Rosję i jeżeli ten szlak wypali, to Rosja najwięcej na szlaku OBOR skorzysta.

Import z Chin stanowi 12 proc. polskiego importu i wynosi 21 mld euro. Z kolei eksport do Chin to zaledwie 0,94 proc. wartości polskiego eksportu w całości. Eksportujemy do Chin m.in. miedź rafinowaną, meble i czekoladę. Od czerwca 2016 r. chiński rynek jest otwarty na polskie jabłka.

O poziom życia Rosjan nie ma potrzeby się martwić. Jak Putin położył szlaban na wyjazd do Turcji z powodu zestrzelonego samolotu, to zbankrutowała turecka turystyka.

oto gosc

Rosja jest krajem naftowym wiec niska cena paliwa nie dziwi

Poziom zycia w Rosji jest bardzo zroznicowany.To kraj wielkich kontrastow porownywalnych z Indiami.Wszystkie statystyki psuje tez Moskwa. To jakby panstwo w panstwie.Rosja bardzo poszla do przodu. Wiele zainwestowano w infrastrukture ale nie udalo sie im zmienic wizerunku Rosji jako kraju surowcowego.

oto Krzysztof M

Poziom zycia w Rosji jest

Poziom zycia w Rosji jest bardzo zroznicowany.To kraj wielkich kontrastow porownywalnych z Indiami.Wszystkie statystyki psuje tez Moskwa. To jakby panstwo w panstwie.

I odpowiedzią może być wypowiedź młodego Polaka...

Jak Ci się żyje w Rosji? Czy Polakowi czegoś tu brakuje?

— Umówmy się tak. Jest Moskwa, Petersburg i Rosja. Rosji nie znam. Żyję w Moskwie, która ma się nijak do pozostałych 120 milionów Rosjan. Regularnie jeżdżę do 100 km od Moskwy, ale specjalnej różnicy nie widać. Te same bentleye na moskiewskich blachach.
https://pl.sputniknews.com/opinie/201702274864174-...

oto Krzysztof M

Jeśli Rosjanie mają walczyć

Jeśli Rosjanie mają walczyć gospodarczo z kapitalizmem, to muszą się tego nauczyć. I Moskwa jest takim właśnie poligonem... :-)

oto Krzysztof M

Ja tam lubie kapitalizm.

Ja tam lubie kapitalizm.

Przepraszam! Nie wiedziałem, że piszemy tu o pańskich preferencjach! :-))

oto Staruszek_Świat

SzP Gość

##.

Poziom zycia w Rosji jest bardzo zroznicowany.To kraj wielkich kontrastow porownywalnych z Indiami.Wszystkie statystyki psuje tez Moskwa. To jakby panstwo w panstwie.

SzP. - czy próbował Pan tak samo "chłodnym okiem" popatrzeć na kontrasty w USA, i w szeregu wielkich miast tego państwa?. Czy wiadomo Panu że tym w najbogatszym kraju współczesnego świata 40 mln ludzi pobiera zapomogi m/in w postaci bonów żywnościowych. Że jest to państwo które od swojego powstania żyje z rabunku i zabijania innych ludów, narodów i państw ?.
Że ilość skazanych na 100000 przekracza wielokrotnie te same wskaźniki w innych państwach !!!.
Że od samego swego powstania jest to miejsce gdzie rodzi się wszelkie biznesowe bestialstwo i zło moralne które swoim śmiertelnym jadem zabija wszystko co ludzkie w reszcie ludzkości.
ZAZNACZAM !!!!!! - pisząc te słowa nie kieruję ich do szarych obywateli tego tygla narodów.
Lecz do "elit" tego "państwa/narodu???. Bo w korzeniach tychże elit należy szukać powodów okrucieństw do których popychane jest "społeczeństwo amerykańskie" względem innych narodów, krajów i państw.
Bo czy można Rosjan obwiniać za zbrodnie ludobójstwa w czasach komunizmu wiedząc KTO TEN KOMUNIZM ROSJI ZASERWOWAŁ i kto nim przez prawie cały czas kierował w tejże Rosji.
Pisanie o tym kim byli antenaci UB-owców, SB-eków itp. służb w Polsce wywołuje ataki wściekłości i szału w ich dzisiejszych potomkach którzy na złodziejstwie, korupcji, zbrodni podorabiali się w czasie kilkunastu lat - majątków jakie uczciwym ludziom zajęło by kilka pokoleń.
Jakakolwiek próba ruszania tego typu spraw jest ksenofobią, rasizmem i antysemityzmem.
Ich zgodny klangor wściekłości odzywa się ze wszystkich instytucji, krajów itd. itp.
##.
Ktoś kiedyś z podziwem powiedział że " przecież to Ameryka jest lokomotywą która ciągnie cały świat". Dziś trzeba zacząć GŁOŚNO PYTAĆ - w którą stronę ?, czy aby na pewno w dobrą stronę ?.
##.
Pozdrawiam Wszystkich.
M.

oto BTadeusz

Oczywiście Polska jest za!!!

pod warunkiem, że szlak przebiegnie przez Ukrainę.
Jak nie - to niech soie budują tunel pod Bałtykiem...

oto Eowina

Naprawdę? Szlak będzie przez Białoruś.

Chiny już są tam ze swoimi inwestycjami. Z Bałtykiem też już pozamiatane. Austria kupiła za € 2mld. udział w złożach gazowych w Rosji. Czyli rury przez Bałtyk są coraz bardziej międzynarodowe (Niemcy, Holandia) i parcie jest z Zachodu nie mniejsze niż ze Wschodu.

Jest ciekawa konfiguracja. W Polsce tarcza antyrakietowa, "wschodnia flanka" i zaciskająca się współpraca między Niemcami i Rosją. Na dodatek Polska będzie w USA kupować gaz, a Ukraina chce z USA węgla. ;)

Inne spojrzenie na sytuację ma Ryszard Czernecki.

oto AnnaK

zaciskająca się współpraca

zaciskająca się współpraca między Niemcami i Rosją.

O skali tej współpracy świadczy saldo wzajemniej wymiany

Wartość wymiany handlowej Niemiec z Rosją wyniosła w ubiegłym roku 76,5 mld EUR. Niemiecki eksport do Rosji sięgnął 36,1 mld EUR, a import 40,4 mld EUR.

https://www.pb.pl/jak-wazna-jest-rosja-dla-niemiec...
Dla porównania

Polski eksport do Niemiec wzrósł w 2015 roku o 11,2 proc. do 48,5 mld euro, a import z tego kraju o 7,8 proc. do 40 mld euro. Bilateralne obroty handlowe osiągnęły rekordowy poziom 88,5 mld euro - podał w poniedziałek Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Berlinie.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/...
Porównując wielkośc Polski i Rosji, to chyba nie najlepiej świadczy o gospodarce Rosji?

oto Robercik

1. wymianę handlową między

1. wymianę handlową między Niemcami a Polska należy traktować jako wewnętrzny przepływ towarów w niemieckiej gospodarce (polskie montownie w niemieckich rękach).

2. nie wiem skąd przekonanie, że im większa wymiana handlowa, tym lepsza gospodarka.

3. Była Pani na tym forum łaskawa argumentować, że Rosjanie nie potrafią robić radarów i urządzeń walki WRE, bo niedawno rosyjski okręt zatonął po zderzeniu ze statkiem. Szczególną Pani wesołość spowodował fakt, że na statku płynęło bydło. Pomijam niezbyt dojrzałe poczucie humoru i specyficzne (promowane w Polsce i na Ukrainie głupkowate cieszenie się z katastrof w Rosji), chciałbym zauważyć, że podobne kolizje mają miejsce również w przypadku (powstań) US Navy (spocznij).
Tym samym chciałbym Pani uzmysłowić, że pewne numery jakie przechodzą w reżimowych mediach i na reżimowych portalach (np. pisowskich) w innych miejscach mogą nie przejść.

oto Eowina

@ AnnaK. Zapewne niedobrze świadczy o Pani

sugestia, że obroty z Niemcami mają świadczyć o stanie gospodarki.

Porównując wielkośc Polski i Rosji, to chyba nie najlepiej świadczy o gospodarce Rosji?

Nieśmiało zwracam uwagę, że są jeszcze inne państwa na świecie poza Niemcami. Fakt kolonizacji Polski przez Niemcy nie jest jeszcze dowodem na to, że Polska kwitnie.

oto spoot 13 maja

Sancje w ameryce

Proszę pani w 2016 r. nadwyżki w handlu zanotowały:
Chiny 600 mld. dol, Niemcy 280 mld. dol, Rosja 170 mld. dol, Korea Płd. 90 mld. dol, natomiast nasz "sojusznik" amerykański zaliczył ujemny bilans na 803 mld. dol. O czym to świadczy, proszę pani?.

oto Robercik

Na pewno o tym, że USA żyją

Na pewno o tym, że USA żyją na cudzy koszt i jeśli dolar straci swój status, to ludzie używający USA jako prywatnego kastetu, odczują to jako kataklizm. Z drugiej strony nie można zanegować, że realna amerykańska gospodarka jest znacząco wyżej niż rosyjska. To widać gdy myślimy o konkretnych produktach.
Powiedziałbym, że amerykański deficyt nie świadczy o wyjątkowej słabości gospodarki USA, ale ich wyjątkowym złodziejstwie. Przecież oni tego deficytu nie będą spłacać, tylko dodrukują dolarów starajac się jednocześnie zamordować jażdego kto dolara porzuca.

oto zwierzogniew

Energetyczna rozrzutność USA

Per capita zużycie energii w USA jest 16-20 razy wieksze niż w Chinach i bodajże 3-5 (nie pamiętam...) wieksze niż w UE. Ekonomisci Chin, UE, gł Niemiec, ale i Rosji uważają, że taki stan rzeczy jest, z wielu powodów, bardzo niekorzystny i _MUSI_ ulec zmianie. Móri o tym m.in. ruski fizyk jądrowy w wywiadzie p. "Scenariusz Sacharowa". Gorąco polecam.

,
o zużyciu energii: o. 4:41. Jedyny ratunek dla światowej gospodarki i ludnosci swiata to "zdemontowac obecny społeczny i gospodarczy model funkcjonowania USA".

oto AnnaK

dla czcicielie kremlowskiego

dla czcicielie kremlowskiego boga, Pani wpis jest zdecydowanie nie do przyjęcia! :)

Wiedzialam o tym kiedy pisałam:)

oto zwierzogniew

MON zdaje się oprotestowało sprzedaż terenów pod Chiński Hub

MON zdaje się oprotestowało sprzedaż terenów pod Chiński Hub pod Łodzia? Czyli: pejsaci nie widzieli szans na ukręcenie tu swoich lodów. Dlatego, moim zdaniem, jedyny sensownym sposobem utrącenia Jedwabneg Szlaku w ogóle, a Chińskiego Hub'a na terenie Polski w szczególnosci sa: 1/ antyrosyjska prowokacja 2/ eskalacja zdzrzenie przez rząd RP 3/ ograniczona nuklearna kontra Rosji 4/ skażenie terennów w Polsce, uniemozliwiajace na lata lub dekady poważniejsze prace inwestycyjne

oto JJerzy

:)

[...] Według najnowszej koncepcji szlak lądowy (kolejowy) ma prowadzić z różnych chińskich miejscowości do Urumczi, a następnie przez Dostyk w Bramie Dżungarskiej, Astanę, Jekaterynburg, Niżny Nowogród, Homel, Brześć do Polski [...]

oto Jasiek

A szlak morski...

...to Północna Droga Morska, w którą Rosjanie dużo inwestują myśląc perspektywicznie.

oto Eowina

Chiny próbują znaleźć przejście do Ameryki przez

Ocean Arktyczny.

W Rosji Jedwabny Szlak będzie szedł przez Kazań - Moskwa. Tam buduje się szybką kolej. Będzie gotowa na mistrzostwa piłki nożnej.
Zachodnie banki: Simens, Deutsche Bank, Deutsch Bahn, wszyscy chcą kawałek tortu. Tak pisze Forbes. https://www.forbes.com/sites/wadeshepard/2016/11/1...

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.